Joomla vs WordPress En İyi CMS Seçimi

Joomla vs WordPress En İyi CMS Seçimi

/ / Okuma süresi: 11 dk, 36 sn / Yorum (0)
A A A

Bu yazıda, web siteniz için en iyi CMS'yi seçebilmeniz için Joomla ve WordPress'in derinlemesine bir analizini yapıyoruz. Size en iyi CMS'yi seçmenize yardımcı olmak için bir Joomla vs WordPress yazısıdır.

Joomla ve WordPress son derece popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS) 'dir. Joomla, CMS'ler arasında yaklaşık yüzde 7.0'lik pazar payına sahipken, WordPress yüzde 60 kadarına hükmediyor. Ayrıca, WordPress tüm Internet'in yüzde 26'sından fazlasını, Joomla ise neredeyse yüzde 3,0'ını oluşturuyor.

Joomla vs WordPress

Joomla ve WordPress'in pek çok benzerlik ve farklılık var.

Benzerliklerini bilmek dışında, aralarında bir seçim yapmanıza yardımcı olacak farklılıklarını bilmek önemlidir.

İlk önce, hem Joomla hem de WordPress'in içerik yönetim sistemleri olduğunu çok net bir şekilde belirtmek istiyoruz ve her ikisi de şaşırtıcı web siteleri oluşturmak için kullanılabilir.

WordPress en popüler CMS'dir. En büyük bloglama sistemi. Bununla birlikte, statik sayfalı web siteleri oluşturabilirsiniz.

Joomla da güçlü bir CMS'dir.

Bloglar, şirketler, iş dünyası, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hükümet gibi her türlü web sitesini oluşturmak için kullanılabilir.

İkincisi, Joomla ve WordPress eklentileri kullanılarak genişletilebilir. Her ikisi de temaları ve şablonları vardır, böylece sitenizin görünümünü değiştirebilirsiniz. Sahiplik maliyetleri benzerdir.

Hem Joomla hem de WordPress, GPL kapsamında lisanslı ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır.

Hem Joomla hem de WordPress öncelikle PHP ile yazılmıştır. Her ikisi de MySQL'i veritabanı yönetim sistemi olarak destekliyorlar. Artı, en sevdikleri sistemleri tasarlamaya, desteklemeye ve kurmaya yardımcı olan aktif bir topluluk var.

Onları farklı yapan şey ne?

Joomla ile WordPress arasındaki farklara işaret edeceğiz. Şimdi, Joomla ile WordPress arasındaki farkları gözden geçirelim.

Joomla vs WordPress

Kullanım kolaylığı

Çoğu kişi tasarımcı, geliştirici veya programcı olmadığından, kullanım kolaylığı çoğu kullanıcı için en önemli faktördür. Onlar, hızlı ve kolay bir web sitesi oluşturmak isteyen ortalama kullanıcılar.

WordPress

WordPress'in kurulması beş dakikadan fazla sürmüyor. Dolayısıyla, yeni bir kullanıcının WordPress blogunu başlatması oldukça kolaydır. WordPress, temiz ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlar. Mesaj ve sayfa oluşturmak için menüler bulunur. Görünümü ve temaları kolayca özelleştirebilirsiniz. Bu nedenle, WordPress'in kurulum sonrası deneyimi çok fazladır.

wordpress

Joomla

Joomla kurulumu WordPress kadar hızlı değildir. Ayrıca, Joomla tarafından sunulan kontrol paneli WordPress gibi basit değildir. Dahası, bir acemi için korkutucu olabilir. Sitenizi tıklamak ve özelleştirmek için birçok menü bulunur. Joomla'yı güçlü yapabilir, ancak WordPress olarak kullanıcı dostu olmayabilir.

joomla

Bizim Kararımız: WordPress, açıkça, kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu olma galibi.

Temalar ve Eklentiler

Hem Joomla hem de WordPress, sitenizin görünüşlerini ve düzenini değiştirmek için temalar ve şablonlar sağlar. Artı, eklentileri ve uzantıları kullanarak genişletilebilirler.

WordPress

WordPress, temaları kullanarak sitenizin görünümünü değiştirmenize olanak tanır. WordPress tema dizininde 3000'den fazla tema var. Artı, WordPress için pek çok ücretsiz ve premium tema edinin.

Ayrıca temaları WordPress içinde temalar sekmesinde arayarak bulabilirsiniz. Bir düğmeyi tıklayarak kolayca yüklenebilirler. Temalar, temalar düzenleyicisini kullanarak da düzenlenebilir. İsterseniz temaları, şablonlar ekleyebilir veya CSS'yi değiştirebilirsiniz.

Dahası, StudioPress, Themify veya Themeforest gibi üçüncü taraf tema mağazaları tarafından geliştirilen premium WordPress temalarını edinebilirsiniz.

WordPress, eklentiler nedeniyle en popüler CMS'dir. Resmi WordPress eklenti dizininde 38000'den fazla WordPress Eklentisi ücretsiz olarak bulunmaktadır.

Eklentileri kullanarak, sitenizin gereksinimlerinize uyması için WordPress işlevselliğini artırabilirsiniz. Ayrıca, eklenti geliştiricileri tarafından ödenen destek ile gelen premium eklentiler de mevcuttur.

wordpress plugin

Joomla

Joomla ayrıca şablonlar ve uzantılar ile birlikte gelir. 

Aslında, Joomla'da iki tür şablon vardır:

Ön ve arka görünüm. Bununla birlikte, Joomla'nın şablon dizini yok. Üçüncü taraf geliştiriciler Joomla şablonlarını sağlar. Birçoğu ücretsiz.

Artı, hemen hemen her şeyi yapabildiğiniz uzantılar var. E-ticaret mağazası oluşturma veya e-postaları yönetme konusunda gidebilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress'in aksine, Joomla'daki şablonların ve uzantıların sayısı o kadar yüksek değildir. Joomla uzantıları dizininde 33 farklı kategoriye ayrılmış 8000'den fazla uzantı bulunmaktadır.

Bu nedenle, Joomla siteniz için mükemmel bir şablon veya mükemmel uzantılar bulmak için uğraşabilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcılar şablonları veya uzantıları yönetim alanında arama yapıp kuramazlar. Kullanıcılar şablonları manuel olarak aramalı ve URL'lerini ekleyerek yüklemelidir.

joomla extensions

 

Kararımız: Burada, WordPress bol miktarda tema ve uzantıya sahip olduğu için ekletinin de galibidir.

Widgets ve Modules

Widget'leri veya modülleri ekleyerek web sitenizdeki yan çubukları değiştirebilirsiniz.

WordPress

WordPress, widget'ları kullanarak birçok işlevsellik eklemenize izin verir. Afiş reklamları, takvimler, en son yorumlar, kategoriler, etiketler, arama, son yayınlar ve çok daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Widget'leri sürükle ve bırak ile yan çubuklara yerleştirebilirsiniz. Widgetin ne zaman görüntüleneceğini ve ne zaman yayınlanmayacağını da ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, farklı WordPress Temaları farklı widget alanları sağlar.

Joomla

Joomla, sitenize farklı özelliklere sahip olacak şekilde modüller eklemenizi sağlar. Modüller ile arşivlenmiş makaleler, arama, haber, istatistikler ve çok daha fazlası gibi özellikleri ekleyebilirsiniz.

Çeşitli eklentilere de sahip olabilirsiniz. Listeden kapatılabilir veya açabilirsiniz. Ayrıca, göründükleri sırayı da ayarlayabilirsiniz.

Kararımız: Sezgisel sürükle ve bırak sistemiyle WordPress kazanıyor. Joomla da modül eklemek için çok zaman harcanıyor.

İçerik Oluşturma

Şimdi içeriği oluştururken Joomla ve WordPress'in nasıl olduğunu görelim.

WordPress

WordPress Dashboard'u görüntülediğinizde, tüm gezinme ekranı sol tarafta bulunur. WordPress, TinyMCE'yi görsel editörü olarak kullanmaktadır. Herhangi bir modern editörde beklediğiniz tüm zengin metin özelliklerine sahiptir. HTML'de de çalışabilirsiniz. Resim, etiket, kategori, SEO ve biçim ekleyebilirsiniz.

Hemen yayımlamayı veya daha sonra yayınlamayı seçebilirsiniz. Yayınlamadan önce önizleme olanağı da vardır. Görüntüler ortam kitaplığında eklenebilir veya değiştirilebilir. WordPress mesajlar ve sayfalar oluşturmanıza izin verir. Gönderi ve sayfa oluşturmak için gösterge tablasında ayrı sekmeler var.

wordpress post

Joomla

Joomla ile birlikte gelen Kontrol Paneli temiz ve sadedir. Kullanması sezgiseldir ve her şey organize bir biçimde ortaya konmuştur. Kontrol panelini kullanarak, yeni bir makale ekleyebilir, önceki makalelerimi, genel yapılandırma, eklentileri, şablonları, kategorileri, menüleri, kullanıcıları, modülleri, dilleri, profilimi ve uzantıları ve Joomla güncellemelerini yönetebilirsiniz.

Editör, zengin metin düzenleme seçeneklerini içerir. Sağ tarafta, yayınlama, yapılandırma, meta veri vb. seçenekler elde edersiniz.

Joomla article

Kararımız: Genel olarak, WordPress kullanımı yayıncılık açısından daha kolaydır.

Güvenlik

Güvenlik açısından, her WordPress yüklemesinin benzersiz olduğunu aklınızda tutmanız gerekir. Çoğunlukla binlerce eklenti ve temalar CMS için kullanılabilir.

Dolayısıyla, eklentilerin veya temaların her biri tarafından kullanılan emniyet standartlarını bulmak neredeyse imkansızdır. Dahası, kullanıcılar platformun daha yeni sürümleri nedeniyle ortaya çıkan uyumluluk sorunlarıyla yüzleşmek zorundalar. Artı, WordPress güvenlik özellikleri eklentilere güveniyor.

Joomla, WordPress'e nazaran güvenlik yönünden daha üstündür ve SSL üzerinden bağlantıları zorlamak için bir seçenek sağlar ve ayrıca 2FA için de geçerlidir. Artı, Joomla, güvenlik uzantıları setini sunar. Geliştiricileri bilinen güvenlik açıkları olan uzantıların bir listesine sahiptir.

Kararımız: Konu güvenlik ise Joomla WordPress'den daha iyidir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Joomla'nın Arama Motoru Optimizasyonu yetenekleri, kullanıcıların Meta açıklamalarını ve yeni makaleler için anahtar kelimeleri ayarlamalarına izin verdiği için WordPress'in üzerinde bir avantaj elde etmektedir.

Bununla birlikte, gerçek SEO yetenekleri ancak göreve verilen eklentileri veya uzantıları dikkate alarak keşfedilebilir.

WordPress'e gelince, SEO görevlerini yerine getirmek için birçok popüler eklenti vardır. Aralarında en popüler Yoast SEO Eklentisi. Son derece güçlü, çok sayıda özellik ve en önemlisi son derece kolay kullanımlı. Eklenti sadece genel SEO skorunuzu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda her alanda puanınızı nasıl artıracağınızı anlatıyor.

Joomla, SEO görevlerini iyi yürüten uzantılar da sağlar. Joomla için popüler SEO uzantılarından biri Easy Frontend SEO'dur. Yoast ile kıyaslandığında, beklentilerin gerisinde kalıyor. Bu nedenle, SEO yeteneklerini göz önüne aldığımızda, WordPress'in Joomla'dan çok daha iyi olduğu sonucuna varabiliriz.

Destek Seçenekleri

Yeni başlayanlar için destek durumu çok önemlidir. Yeni yazılımı denediğinizde her zaman bazı engeller olacaktır. Ancak, destek aldığınız ve yardım aldığınız sürece sorun değil.

WordPress

WordPress'in büyük bir kullanıcı topluluğu var. Resmi destek forumlarında WordPress yardımıyla web tasarım ve geliştirme hakkındaki çevrimiçi forumdan yardım alabilirsiniz. Öğreticiler, makaleler ve videolar forumunda bol miktarda ücretsiz ve ücretli destek alırsınız. Hatta WordPress profesyonellerini çok uygun fiyata kiralayabilirsiniz. Ayrıca WordPress geliştiricileri bulmak kolaydır.

wordpress-support

Joomla

Joomla'nın ayrıca geniş ve yardımsever bir topluluğu var. Artı, Joomla web sitesinde kapsamlı bir dokümantasyonu var. Ayrıca forumlara ve IRC chat odalarına da katılabilirsiniz. Yardım, üçüncü parti kaynaklardan ve kalkınma ajanslarından da edinilebilir. Bununla birlikte, uygun fiyatlı uzman yardımı Joomla için oldukça zordur.

joomla-support

Kararımız: WordPress, Joomla'yı destek seçenekleriyle geride bırakıyor.

Yerelleştirme ve Çok Dilli Destek

Farklı yerel ayarları ve dilleri destekleyen bir CMS çok daha kullanışlı hale gelir. Günümüzde, çok sayıda web sitesi çok dilli sitelerdir. Peki, çok dilli desteği hangisinin daha iyi bakalım.

WordPress

WordPress, çok dilli bir site oluşturmak için iyi bir platform sunmaktadır. WordPress çok dilli bir site oluşturmanıza yardımcı olan eklentiler var. WordPress 53'den fazla dili desteklemektedir.

Dahası, birçok tema ve eklenti birden fazla dilde mevcuttur. Böylece, WordPress, İngilizce olmayan veya çok dilli bir web sitesi oluşturmak için iyi bir platform haline geldi.

Joomla

Joomla, çok dilli web sitesini herhangi bir uzantı kullanmadan işleyebilir. Dil Yöneticisini kullanarak, web sitenizde çok dilli içerik oluşturabilirsiniz. Artı, çeviriler pek çok dilde mevcuttur ve bunlar yönetici alanından yüklenebilir.

Kararımız: Hem Joomla hem de WordPress yerelleştirmeyi desteklemektedir ve çoklu dil desteği bulunmaktadır.

Sonuç

Hem Joomla hem de WordPress güçlü İçerik Yönetim Sistemidir. Bununla birlikte, yukarıda gördüğümüz gibi, WordPress birçok alanda Joomla'nın önüne geçiyor. Kullanım kolaylığı, UI, eklentileri veya temaları olsun WordPress, Joomla'yı gölgede bırakıyor.

İşte tam da burada WordPress'in dünyanın en popüler CMS'si olmasının nedeni de budur. Şunu da söyleyelim son karar senindir.

Joomla vs WordPress. Kollarınızın üzerinde iki adet güçlü CMS bulunduğunu görmek güzel.

 

 

 

 

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1026 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Joomla vs WordPress En İyi CMS Seçimi konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Joomla vs WordPress En İyi CMS Seçimi ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Joomla vs WordPress En İyi CMS Seçimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.