Ogznet.com
Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Her Gün Yerseniz Ne Olur Paylaş:

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Her Gün Yerseniz Ne Olur

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Her Gün Yerseniz Ne Olur

Kabak çekirdeği doğal halde iken son derece sümüksü bir yapının içerisindedir ve bir balkabağının zarlarından ayrılması zordur. Ancak, kabak çekirdeğini buradan ayıklamayı başarırsanız ve bunları kuruyemişçiden hazır olarak almayı düşünmezseniz, elinizde oldukça sağlıklı atıştırmalıklar olacaktır.

Bitkiler konsantre besin maddelerine sahiptir ve en yararlı olanlardan bazıları ise tohumlarda bulunur. Tohumlar, mükemmel bir protein, doymamış yağ, omega 3 yağ asitleri, demir, kalsiyum, B vitaminleri ve beta karoten kaynağıdır. Ve bu tohumları tüketirseniz, aşağıdakilerden bazıları da dahil olmak üzere vücudunuza oldukça faydalı şeyler olmasına hazırlıklı olun:

1. Kalp hastalığı riskinizi azaltacaksınız

Kabak çekirdeği, sağlıklı bir kalbin temel bileşenleri olan harika bir antioksidan, magnezyum, çinko ve yağ asitleri kaynağıdır. Örneğin yüksek LDL (kötü kolesterol) ve kan basıncı, kalp hastalığına yol açar ve bazı çalışmalar kabak çekirdeğindeki yağın bu seviyeleri azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca yapılan bir çalışma, kabak çekirdeği yağı takviyesinin menopoz sonrası kadınlarda diyastolik kan basıncını düşürdüğünü ve HDL (iyi kolesterol) seviyelerini artırdığını buldu.

Mısır'da yapılan bir başka araştırma, kabak çekirdeğinin içindeki nitrik oksidin, özellikle kabak çekirdeğinden elde edilen yağın, kan damarlarını genişletmeye ve kan akışına yardımcı olduğunu ve plak oluşumunu önlediğini buldu.

diyabet testi
Image by stanias from Pixabay

2. Tip 2 diyabet riskini / semptomlarını azaltmaya yardımcı olun

Diyabetli kişilerde magnezyum oranının, diğer insanlara göre daha düşük olma olasığı vardır. Bunun nedeni, idrarda magnezyum kaybını artıran ve kandaki magnezyum seviyelerini düşüren yüksek kan şekeri seviyeleridir. Ve kabak çekirdeği magnezyum bakımından yüksek olduğu için (tam olarak bir onsluk - 31,10 gr porsiyon başına önerilen günlük değerin yüzde 37'si), onları yemek, kan şekerinizi sağlıklı bir şekilde sağlıklı seviyelere getirebilir.

Aslında hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kabak çekirdeği ve balkabağından elde edilen diğer yiyeceklerin (kabak tozu ve kabak suyu vb.) kan şekeri seviyelerini düşürebildiğini buldu.

Sağlıklı bir kilo ve / veya kilo kaybı yaşarsınız
Image by Tumisu from Pixabay

3. Sağlıklı bir kilo ve / veya kilo kaybı yaşarsınız

Kabak çekirdeği, sindirim sisteminizin hareket etmesini ve vücudunuzun sağlıklı ve enerji dolu olmasını sağlamak için lif ve bol miktarda vitamin mineralleri içerir. Bu da sağlıklı bir vücut ağırlığını korumaya ve gerekirse sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur.

Kabak çekirdeği ayrıca genel olarak kilo kaybıyla bağlantılı olan fosfor içerir. Aslında, Beslenme ve Diyabet dergisinde yayınlanan bir araştırma, 12 hafta boyunca fosfor takviyesi alan obez bireylerin vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (BMI), bel çevresi ve iştah verilenlerinde daha fazla azalma gösterdiğini buldu.

4. Enflamasyon azalabilir

Bu küçük tohumların içinde sertliği azalttığı gösterilen omega 3 yağ asitleri vardır. Bağışıklık sisteminiz, eklemleriniz gibi vücudunuzun sağlıklı kısımlarına saldırdığında bir iltihaplanma meydana gelir, bu, ağrı ve sertliğe neden olur. Ayrıca çinko ve fosfor içeriği kemikleri güçlü tutar ve eklem ağrısını azaltır.

Mısır'da yapılan bir başka çalışmada, kabak çekirdeği yağının artritli farelerde yan etkisi olmaksızın iltihabı azalttığı bulundu. Bu, anti-enflamatuar bir ilaç alan ve karşılığında olumsuz yan etkiler yaşayan başka bir hayvan grubuyla karşılaştırıldı. Sonuç olarak, anti-enflamatuar ilaçlar iltihabı azaltabilirken, kabak çekirdeği yağı tüketmenin olumsuz yan etkilere neden olmadığı görüldü.

Kaygı ve depresyonu azaltır
Photo by Bee Felten-Leidel on Unsplash

5. Kaygı ve depresyonu azaltır

Kabak çekirdeği, elektrolit dengesini düzenlemek ve kan basıncını yönetmek için harika bir potasyum kaynağıdır. Ve beden içinde bir şeyler dengelendiğinde, zihin de aynı şeyi yapar ve stres, kaygı semptomları büyük olasılıkla azalabilir.

Bu faydalı kabak çekirdekleri aynı zamanda beyinde serotonin oluşturan amino asit, triptofanı da içerir, bu da bir ruh hali dengeleyici / güçlendirici görevi görür ve sağlıklı uyku düzenleri üretmeye yardımcı olur. Aslında bir araştırma çalışması, sağlıklı katılımcılara daha yüksek dozlarda diyet triptofan verdi ve sonuçta önemli ölçüde daha az depresyon ve sinirlilik ve azalmış anksiyete ile sonuçlandı.

6. Genel sağlık durumunuz daha iyi olur

Kabak çekirdeği, vücudunuzun herhangi bir yerine saldırabilen, hastalığa neden olan serbest zararlılarla savaşan karotenoidler ve E vitamini gibi iyi bir antioksidan kaynağıdır. Bu serbest zararlılar hücrelere, proteinlere ve DNA'ya zarar verir ve enfeksiyonlar, tümörler, kanserlerden sorumludur ve hatta vücutta erken yaşlanmaya neden olur.

Bu çok önemli antioksidanları içeren kabak çekirdeği gibi yiyecekler yemek vücudunuzu koruyacak ve sizi sağlıklı ve güçlü tutacaktır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!