Evlerde veya iş yerlerinde kullandığınız kablosuz ağınızın güvenliğini birkaç basit önlem ile güvenli hale getirebilir ve kotanızı sömürmek isteyen komşularınıza dur diyebilirsiniz.

Günümüzde internet üzerinden sağlanan basit programlar ile modeminiz hacklenebilir ve internet kotanız veya hızınız paylaşıma açılabilir. Daha da kötüsü sizin internet hesabınız üzerinden kanuna aykırı veya gayri ahlaki sitelere girilip başınızı belayada sokabilirler. Çünkü bu sitelere giriş için ip adresi sizi işaret edecektir.

Ayrıca internet bağlantımız söz konusu olduğunda verdiğimiz paranın karşılığını almayı hepimiz isteriz, bu nedenle kablosuz yönlendirici veya kablosuz bir erişim noktası ekleyerek erişimi genişletmek yaygın bir uygulamadır. Ancak kablosuz erişimi yayınlamaya başladıktan sonra wifi sinyali potansiyel olarak evinizin veya iş yerinizin dışından başkaları tarafından görülebilir. Gizli bir ağınız yoksa, kablosuz ağınıza sülük gibi yapışıp siz faturayı öderken onlar internet erişiminizi kullanır.

Bu insanlar çevrenizde yaşarlar ve internetizi sömürmekten başka bir dertleri yoktur. İnternet faturanızı ödeme sırasında kablosuz ağınıza bağlanmak ve bant genişliğini öldürmekle ilgili herhangi bir problemleri yoktur.

Açık kablosuz erişim noktalarını bulmak için özel olarak açılmış web siteleri bile var. Bu sitelerde kablosuz ağ SSID adını, kullanılabilir bant genişliğini, kullanılan şifrelemeyi vb. belirtmek için kodlar ve semboller kullanırlar.

İyi haber, komşularınızın ve diğerlerinin kablosuz internet bağlantınızı kullanmalarını önleyebilmenizdir. İşte ne yapmanız gerekenler.

Kablosuz Yönlendiricinizde WPA2 Şifrelemesini açın

Daha önce yapmadıysanız, kablosuz yönlendiricinizin el kitabına bakın ve kablosuz yönlendiricinizde WPA2 şifrelemesini etkinleştirin. Zaten şifreleme açık olabilir, ancak modası geçmiş ve savunmasız WEP şifrelemesi kullanıyor olabilirsiniz.

WEP, en acemi hackerlar tarafından İnternet'te bulunan ücretsiz araçları kullanarak bir iki dakika içinde kolaylıkla kırılabilen bir şifreleme yöntemidir. WPA2 şifrelemeyi açın ve ağınız için güçlü bir şifre belirleyin.

Kablosuz Ağınızı, Adını Değiştirerek Gizleyin (SSID)

SSID'iniz, kablosuz ağınıza verdiğiniz addır.

Bu adı, genellikle yönlendiricinin markası olan üretici varsayılan değerinden değiştirmelisiniz (diğer bir deyişle Linksys, Airties, Tp-link bağlantıları, vb. gibi). Adın değiştirilmesi, korsanların ve ağınıza ortak olmak isteyen kişileri, yönlendiricinizin markasıyla ilgili belirli açıkları bulmalarını önlemeye yardımcı olur. Bilgisayar korsanlarının marka adını bildikleri durumlarda, (varsa) kendisine karşı kullanılacak bir açık bulabilirler. Marka adı, yönlendiricinin varsayılan yönetici parolasının da ne olabileceğini belirlemenize yardımcı olur (değiştirmediyseniz).

SSID'yi rasgele bir şey yapın ve rahat olduğunuz sürece bunu yapmaya çalışın. Kablosuz şifrelemeyi denemek ve kırmak için bilgisayar korsanlarının Rainbow Tablosuna dayalı saldırıları kullanmalarını önlemeye yardımcı olması nedeniyle SSID ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur.

Kablosuz yönlendiricinizin "Kablosuz İle Yöneticiye İzin Ver" Özelliğini Kapatma

Bilgisayar korsanlarına karşı ek bir önlem olarak, modeminizdeki "kablosuz olarak yöneticiye izin ver" özelliğini kapatın. Bu, kablosuz bir bilgisayar korsanının kablosuz modeminizi kontrol etmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Bu özelliğin kapatılması, modeminize, doğrudan bir Ethernet kablosuyla bağlanan bir bilgisayardan yönetiminize izin vermenizi söyler. Bu, modeminizin yönetici konsoluna erişmek için evde olmak zorunda kalacakları anlamına gelir.

Ağınızı gizledikten sonra komşularınız artık bedava bir yolculuğa çıkamayacak ve belki bir HD filmi duraklama olmadan izleyecek ve bir duraksama olmadan geniş bant internet hızına sahip olacaksınız.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 789 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Kablosuz Ağınızı Komşularınızdan Nasıl Gizlersiniz konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Kablosuz Ağınızı Komşularınızdan Nasıl Gizlersiniz ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kablosuz Ağınızı Komşularınızdan Nasıl Gizlersiniz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "