Kablosuz (Wi-Fi) Ev Ağınızı Güvenli Hale Getirme

Kablosuz (Wi-Fi) Ev Ağınızı Güvenli Hale Getirme

Kablosuz ağlar (wi-fi), herkesin bilgisayarlarında, cep telefonlarında, tabletlerde ve diğer kablosuz cihazlarda. Bu ağlar, evinizde, herhangi bir yerde kablo karmaşası olmadan internet kullanımını çok kolaylaştırdı. Geleneksel kablolu ağlarda, birisinin ağa girmesi çok zordur, ancak kablosuz ağlar ile ilgili problem büyük, yan komşu ya da dışarıda park edilmiş bir arabanın içinden kablosuz ağınıza erişebilirler. Bu durumda ağ güvenliğini sağlamanın bazı yolları vardır.

Piggybacking olarak da bilinen bu uygulama, üç nedenden dolayı kötüdür:

  • Özellikle aylık veri transferinizi kullandıkları için kotalarınızı bitirirler.
  • Aynı internet bağlantısını diğer kullanıcılarla paylaştığınız için internet erişim hızınızı azaltacaktır.
  • Başkaları bilgisayarlarınızı hackleyebilir ve kişisel dosyalarınıza kendi kablosuz ağınız üzerinden erişebileceği için bir güvenlik tehlikesi * oluşturabilir.

Wireshark, çerezler, formlar ve diğer HTTP istekleri de dahil olmak üzere bir kablosuz ağ üzerinden akan trafiği tarayabilen Linux, Mac ve Windows için ücretsiz bir paket koklama aracıdır.

Kablosuz Ağınızı Güvenli Hale Getirme
İyi haber şu ki, kablosuz ağınızı güvenli hale getirmek çok zor değil, bu da başkalarının internetinizi çalmasını engelleyecek ve bilgisayar korsanlarının kendi kablosuz ağınız üzerinden bilgisayarları kontrol etmesini engelleyecektir.

Kablosuz ağınızı güvenli hale getirmeniz gereken birkaç basit şey:

1. Adım: Yönlendirici ayarları sayfanızı açın
Öncelikle, kablosuz modeminizin ayarlarına nasıl erişeceğinizi bilmeniz gerekir. Genellikle web tarayıcınıza “192.168.1.1” yazarak bunu yapabilir ve modem için doğru kullanıcı adını ve şifreyi girebilirsiniz. Bu, her modem için farklıdır, bu yüzden önce modeminizin kullanım kılavuzunu kontrol edin.

Yönlendirici satın alma işleminizle birlikte gelen basılı kılavuzu kaybettiyseniz, çevrimiçi olarak çoğu yönlendiricinin kullanım kılavuzlarını bulmak için Google'ı da kullanabilirsiniz. Referans olarak, bazı popüler modem markalarının (LinksysCiscoNetgearApple AirPortSMCD-LinkBuffaloTP-LINK3ComBelkin) üreticinin sitesine doğrudan bağlantılar bulunmaktadır .

2. Adım. Yönlendiricinizde benzersiz bir şifre oluşturun
Modem ayarlarına giriş yaptıktan sonra, ağınızı güvenli hale getirmek için yapmanız gereken ilk şey, yönlendiricinin varsayılan şifresini * daha güvenli bir şekilde değiştirmek.

Bu, başkalarının modeme erişmesini engeller ve istediğiniz güvenlik ayarlarını kolayca koruyabilirsiniz. Şifreyi, yönlendiricinizin ayarlar sayfasındaki Yönetim ayarlarından değiştirebilirsiniz. Varsayılan değerler genellikle admin / paroladır.

[*] Kablosuz modemlerin varsayılan kullanıcı adları ve parolaları genelde ortaktır. Bu durumda modem yönetici sayfasından girerek internet şifrenize ulaşabilirler.

3. Adım: Ağınızın SSID adını değiştirin
Kablosuz modemin SSID'si (veya Kablosuz Ağ Adı) genellikle “varsayılan” olarak önceden tanımlanmıştır veya yönlendiricinin marka adı olarak belirlenir (örn., Linksys). Bu, ağınızı doğal olarak daha güvenli hale getirmeyecek olsa da, ağınızın SSID adını değiştirmek, başkalarının ağa bağlanmasını daha açık hale getireceğinden, ağ adını değiştirmek iyi bir fikirdir.

Bu ayar genellikle yönlendiricinizin ayarlar sayfasındaki temel kablosuz ayarların altındadır. Bu ayarlandıktan sonra, bölgenizde birden fazla kablosuz ağ olsa bile, doğru Kablosuz ağa bağlandığınızdan emin olursunuz. Adınızı, ev adresinizi veya diğer kişisel bilgilerinizi SSID adında kullanmayın.

4. Adım: Ağ Şifrelemesini Etkinleştirin
Bölgedeki diğer bilgisayarların internet bağlantınızı kullanmasını önlemek için kablosuz sinyallerinizi şifrelemeniz gerekir.

WEP , WPA (WPA-Kişisel) ve WPA2 (Wi-Fi Korumalı Erişim sürüm 2) dahil olmak üzere kablosuz ayarlar için çeşitli şifreleme yöntemleri vardır. WEP temel şifrelemedir ve bu nedenle en az güvenilir olanıdır (yani, kolayca kırılabilir *), ancak eski donanım dahil olmak üzere geniş bir cihaz yelpazesi ile uyumludur, WPA2 ise en güvenli olanıdır, ancak 2006'dan beri üretilen donanımlarla uyumludur.

Kablosuz ağınızda şifrelemeyi etkinleştirmek için yönlendiricinizin yapılandırma sayfasındaki kablosuz güvenlik ayarlarını açın. Bu genellikle, seçmek istediğiniz güvenlik yöntemini seçmenize izin verir; Daha eski cihazlarınız varsa, WEP'i seçin, aksi halde WPA2 ile devam edin. Ağa erişmek için bir parola girin; Bunu başkalarının tahmin etmesi zor olacak bir şeye ayarladığınızdan ve parolada harfler, sayılar ve özel karakterlerin bir kombinasyonunu kullandığınızdan emin olun.

[*] AirCrack ve coWPAtty, bilgisayar korsanı olmayan kişilerin bile WEP / WPA (PSK) anahtarlarını sözlük veya brute force teknikleri kullanarak kırmasına izin veren bazı ücretsiz araçlar. YouTube'daki bir video, AirCrack'ın şifreli bir iPhone veya iPod Touch kullanarak WiFi şifrelemesini kırmak için kolayca kullanılabileceğini iddia ediyor.

5. Adım: MAC adreslerini filtrele
İster dizüstü bilgisayar ister Wi-Fi özellikli bir cep telefonunuz olsun, tüm kablosuz cihazlarınızda benzersiz bir MAC adresi vardır (bunun bir Apple Mac ile ilgisi yoktur). Ek bir koruma katmanı için, tüm cihazlarınızın MAC adreslerini kablosuz yönlendiricinizin ayarlarına ekleyebilirsiniz, böylece yalnızca belirtilen cihazlar Wi-Fi ağınıza bağlanabilir.

MAC adresleri ağ cihazınızın donanımına kodlanmıştır, böylece bir adres sadece ağdaki bir cihaza izin verecektir. Maalesef, bir MAC adresi * taklit etmek mümkündür , ancak saldırgan, sahte ağa girmeden önce kablosuz ağınıza bağlı bilgisayarların MAC adreslerinden birini bilmelidir.

MAC adresi filtrelemesini etkinleştirmek için, önce kablosuz ağınıza bağlanmak istediğiniz tüm donanım cihazlarınızın listesini yapın **. MAC adreslerini bulun ve sonra modeminizin yönetim ayarlarında filtrelemek için MAC adresini ekleyin. Bilgisayarınızın MAC adresini Komut İstemi açarak ve “ipconfig /all” yazarak, MAC adresinizi “Fiziksel Adres” adının yanında gösterecektir. Kablosuz cep telefonlarının ve diğer taşınabilir cihazların MAC adreslerini ağ ayarları altında bulabilirsiniz, ancak bu her cihaz için farklılık gösterecektir.

[*] Birisi kendi bilgisayarının MAC adresini değiştirebilir ve ağınız bu MAC adresine sahip cihazlardan bağlantıya izin verdiği için ağınıza kolayca bağlanabilir. Nmap gibi bir aracı kullanarak cihazınızın MAC adresini kablosuz olarak herkes belirleyebilir ve MAC Shift gibi başka bir ücretsiz araç kullanarak kendi bilgisayarının MAC adresini değiştirebilir.

6. Adım: Kablosuz Sinyalin Menzilini Azaltın
Kablosuz modeminiz yüksek bir çekim aralığına sahipse ancak sizin için küçük bir alanda çekmesi yeterli ise, sinyal aralığınızı ya yönlendiricinizin modunu 802.11g (802.11n ya da 802.11b yerine) olarak değiştirebilir ya da farklı bir kablosuz modem kullanabilirsiniz.

Ayrıca, yönlendiriciyi yatağın altına, bir ayakkabı kutusunun içine yerleştirmeyi veya yönlendirici antenlerinin etrafına bir folyo sarmayı deneyebilirsiniz, böylece sinyallerin yönünü biraz kısıtlayabilirsiniz.

Anti-Wi-Fi Boya Uygulamasını Uygulayın - Araştırmacılar, şifrelemeyi yönlendirici düzeyinde kurmanıza gerek kalmadan komşularınızın ev ağınıza erişmesini engellemenize yardımcı olan özel bir Wi-Fi engelleme boyası geliştirdi. Boya, radyo sinyallerini onları emerek engelleyen kimyasallar içerir. “Tüm bir odayı kaplayarak, Wi-Fi sinyalleri içeri giremez ve en önemlisi, dışarı çıkamaz.”

7. Adım: Router'ın firmware'ini yükseltin
Yönlendiricinizin en son ürün yazılımını çalıştırdığından emin olmak için üreticinin sitesini zaman zaman kontrol etmelisiniz. Yönlendiricinizin mevcut ürün yazılımı sürümünü, yönlendiricinin kumanda panosundan 192.168. * * Kullanarak bulabilirsiniz.

Güvenli Kablosuz Ağınıza Bağlanın
Sonuç olarak, WPA2 (AES) şifrelemesi (ve gerçekten karmaşık bir parola), MAC Adresi filtrelemesi, muhtemelen kablosuz ağınızı güvence altına almanın en iyi yoludur.

Kablosuz modeminizdeki çeşitli güvenlik ayarlarını etkinleştirdikten sonra, yeni ayarları bilgisayarlarınıza ve diğer kablosuz aygıtlara eklemeniz gerekir, böylece bunların tümü Wi-Fi ağına bağlanabilir. Bilgisayarınızın bu ağa otomatik olarak bağlanmasını seçebilirsiniz, böylece internete her bağlandığınızda SSID, parola ve diğer bilgileri girmeniz gerekmez.

Kablosuz ağınız artık çok daha güvenli olacak ve davetsiz misafirlerin Wi-Fi ağınıza sızması zor olacak.

Kablosuz Ağınıza Kim Bağlanır?
Kablosuz ağınızı kullanarak dışarıdan bir kişinin internete bağlanmasından endişe ediyorsanız, AirSnare'i deneyin - bu, Kablosuz ağınızda beklenmeyen MAC adreslerini ve DHCP isteklerini arayacak ücretsiz bir yardımcı programdır. Başka bir seçenek, yönlendiricinizin yönetim sayfasını açmanız (192.168. * Adresini kullanarak) ve DHCP İstemcileri Tablosunu ( Linksys yönlendiricilerinde Durum > Yerel Ağ altında ) görmenizdir. Burada ev ağınıza bağlı tüm bilgisayarların ve kablosuz aygıtların bir listesini göreceksiniz.

* Bilgisayarı daha uzun bir süre kullanmayı planlamamanız durumunda yönlendiriciyi tamamen kapatmak iyi bir fikirdir. Elektrikten tasarruf edersiniz ve kablosuz ağ korsanları için kapı %100 kapalı kalır.

** Yeni bir cihazın ağınıza bağlanmasına izin vermek istiyorsanız, MAC adresini bulup yönlendiricinize eklemeniz gerekir. Bir arkadaşınızın kablosuz ağınıza bir kez bağlanmasına izin vermek istiyorsanız, o zaman kendi MAC adresini yönlendirici ayarlarından kaldırırsınız.

Asla Yoksaymamanız Gereken 4 İnternet Güvenlik Uyarısı
İlginizi Çekebilir

Asla Yoksaymamanız Gereken 4 İnternet Güvenlik Uyarısı

İnternet Güvenliği'ni Risk altına alan 5 Hata
İlginizi Çekebilir

İnternet Güvenliği'ni Risk altına alan 5 Hata

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile