Ogznet.com

Kahve, birçok kişi için güne başlama rutini. Sıcak, lezzetli ve güne başlamak için çok ihtiyaç duyulan bir uyarıcı etken. Ama, bir fincan veya bardak kahve içtiğinizde vücudunuz buna nasıl tepki veriyor acaba. Uzun vadede vücudunuza faydaları mı var yoksa zararları mı? Konuyla ilgili değişen birçok görüş olmakla birlikte, işte bu konuda bilimin açıkladığı kahvenin iyi ve kötü yanları.

İlk olarak, kahvenin faydalarına göz atalım.

1. Farklı Kanser Türlerine Karşı Koruma

Amerikan Kanser Derneği tarafından yapılan birçok çalışmada, kahvenin kansere neden olduğuna dair bir kanıt bulunamasa da birçok kansere karşı koruyucu özellikte olduğu görüldü.

kahve kanser ilişkisi

Kahvede; kafein, flavonoidler, liganlar ve diğer polifenoller dahil olmak üzere yüzlerce biyolojik olarak aktif bileşik bulunur. Bu nedenle ACS web sitesinde yer alan bilgiye göre kahve, “baş ve boyun, kolorektal, meme ve karaciğer kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabilir". Kahve içeriğindeki bu bileşiklerin, daha fazla enerji harcanmasına neden olduğu, hücresel hasarı önlediği, DNA onarımında yer alan genleri düzenlediği, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu ve / veya diğer aktiviteler arasında metastazı inhibe ettiği görülmüştür.

2. İntihar Riskinizi Azaltabilir

Son zamanlarda intihar oranları artıyor, milyonlarca hatta milyarlarca insan bu salgının yıkıcı etkilerini nasıl durduracakları konusunda bir cevap arıyor. Ve bunun için herhangi bir şey veya bir kimsenin bir “tedavisi” olduğunu iddia etmesi zor. Buna rağmen, araştırmacılar kahve tüketimi ile azalan intihar riski arasında bir ilişki bulmuşlardır.

 İntihar Riskinizi Azaltabilir

Harvard School of Public Health tarafından yapılan bir çalışmada, kafein bulguların arkasındaki muhtemel sebep olarak gösterildi. Çalışmanın sahipleri, günde iki ila dört fincan kafeinli kahve içen yetişkinler için intihar oranının, kafeinsiz kahve içen veya çok az veya hiç kahve içmeyenlerin yaklaşık yarısı kadar olduğunu buldu.

Kahvede bulunan kafeinin sadece merkezi sinir sistemini uyarmakla kalmayıp aynı zamanda serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi beyindeki bazı nörotransmiterlerin üretimini artırarak hafif bir antidepresan olarak da hareket edebileceği bulunmuştur. Kafein esasen insanların ruh hallerini olumlu yönde etkiler.

3. Tip 2 Diyabet Riskini Azaltır

Harvard'daki araştırmacılar, kahve ve tip 2 diyabet riskinin azalması arasındaki ilişkiyi bulmak için yaklaşık 20 yıl boyunca 100.000'den fazla kişi üzerinde çalıştı. Buldukları şey, kahve tüketimini günde bir bardaktan fazla artıranların, hastalık gelişim riskinin yüzde 11 daha düşük olmasıydı. Ayrıca, kahve alımlarını her gün bir bardak düşürenlerin, Tip 2 diyabet gelişme riskini yüzde 17 artırdığını da buldular.

Tip 2 Diyabet Riskini Azaltır

Araştırmacılar gerçek nedeni bilmiyor olsalar da, kafein ile ilgisi olmadığını düşünüyorlar, çünkü uyarıcı aslında hem glikoz hem de insülin seviyelerindeki bir değişiklikle bağlantılıydı. Vücudunuzun kafeine nasıl tepki gösterdiği gerçekten vücudunuzun onu nasıl metabolize ettiğine bağlıdır. Her iki durumda da, araştımacılar kafeinin kan şekeri üzerinde olumsuz bir faktör olduğunu buldu ve kahve içmeniz durumunda kafeinsiz içmenizi önerdiler.

4. Alzheimer ve Demans Riskini Azaltabilir.

Alzheimer ve demans riskini azaltabilir.

Günde yaklaşık 5 fincan kahve içerseniz Alzheimer ve Demans riskinizi azaltabilirsiniz. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre orta yaşlarda günde 3-5 bardak kahve içmenin, Demans ve Alzheimer riskini yaklaşık yüzde 65 oranında azalttığını ortaya çıkardı.

İlginizi
çekebilir
Havuç Yemenin Sağlığınıza İnanılmaz Faydaları

Şimdi, kahvenin sağlığa zararlarına bakalım

1. Bağımlı Olabilirsiniz

Kafeinsiz içmediğiniz sürece, kahve yüksek miktarda kafein içerir. Aslında bir fincan kahve 95 mg kafein içerir, bu da sabahları kendinize gelmek için fazlasıyla yeterlidir. Bununla birlikte, olayın gerçeği, kafein bir ilaçtır ve bağımlılık yaratan bir kimyasaldır.

Bağımlı Olabilirsiniz

Kafein bağımlılığı konusunda devam eden araştırmalar, tıp uzmanlarının Kafein Kullanım Bozukluğu adı verilen duruma resmi bir terim vermesini sağlamıştır. Bu bozukluğu olan bireyler, diğer bağımlılık ilaçları tarafından üretilenlere benzer davranışsal ve fizyolojik bozukluklara sahiptir.

2. Uykusuzluk Yapabilir

Kafein, hareketli ve yorucu bir gün boyunca ayakta durmak için en sık kullanılan uyarıcıdır. Çoğu insan bunu biliyor ve bu nedenle kahve içiyor. Eğer, öğleden sonra kahve içtiyseniz akşam uyuma sorunları yaşayabilirsiniz.

Uykusuzluk Yapabilir

Yapılan bir çalışma, yatmadan 6 saat önce kafein tüketmenin toplam uyku süresini bir saat azalttığını buldu. Bu etkiler ayrıca yaşlı erişkinlerde daha güçlü olabilir, çünkü vücutlarının kafeini işlemesi daha uzun zaman alır.

3. Kemiklerinizi Olumsuz Etkileyebilir

Bu biraz tartışmalı ve delilden yoksun, ama yinde de okumaya devam edin.

Kemiklerinizi Olumsuz Etkileyebilir

Uzun yıllar boyunca, fazla kahve içenlerde, kemik kütlesinde bir azalma ve iskelet sisteminde genel bir kırılganlık olduğuna dair raporlar var. Bu nedenle birkaç tıp uzmanı ve bilim adamı, kafeinin kalsiyum emilimini olumsuz yönde etkilediğinden şüphelendiler. Bununla birlikte, hiçbir somut kanıt bulunamamıştır, araştırmacıların bu ilişkinin sadece yoğun kahve içenlerin diyetlerinde yeterince kalsiyum almadığı gerçeğinden kaynaklandığına inanmalarına yol açmıştır.

Böylece, daha az kahve içebilir ya da süt, badem, brokoli veya diğer kalsiyum bakımından zengin yiyeceklerle dengeleyebilirsiniz.

4. Daha Sık İdrara Çıkma Durumu Olabilir

Yıllarca insanlar ve hatta uzmanlar kahveyi bir idrar söktürücü olarak adlandırdı ve sık kahve içen kişinin neden sık sık idrar yaptığını açıklamaya çalışıyorlar. Devam eden çalışmalar sık idrara çıkma durumunun, kahve bağlantılı maddelerden olmadığını, sadece daha fazla içildiğinde, daha fazla idrara çıkma gibi doğal bir süreç oluştuğunu değerlendirdiler.

Daha Sık İdrara Çıkma Durumu Olabilir

Bu nedenle, çok fazla kahve içerseniz, diğer sıvıların gittiği yere o bu sıvının gitmesi de doğaldır: dolaysıyla mesaneniz dolduğunda boşaltılmalıdır.

5. Asit Reflüye Neden Olabilir veya Kötüleştirebilir

Birçok kahve içicisi, kahve içtikten sonra kötüleşen asit reflüden şikayet etti. Bu, şikayetlerin kaynağını bulmak için araştırmacılara bir kez daha yol gösterici oldu. Bazıları kahvede asitliği belirtirken, bazıları bunun kafein olduğuna ve hazırlanış biçimine inanıyor.

Asit Reflüye Neden Olabilir veya Kötüleştirebilir

Araştırma somut olmasa da, çoğu hala kalp yanması etkilerinden şikayet ediyor. Kahvenin mide ekşimeniz için suçlu olduğuna inanıyorsanız, kahveden kaçınmak doğru olabilir. Ancak, sıcak bir kupa içinde kahve içmeye devam etmek istiyorsanız, espresso gibi Demleme yöntemlerinden kaçınmayı deneyin veya mide tahriş edici içeren kağıt filtreleri kullanmayın. Muhtemelen, ısı faktörünü önlemek için soğuk demlenmiş kahveyi deneyin.

İlginizi
çekebilir
Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey