Kaldırmanız ve Değiştirmeniz Gereken 5 Popüler Güvenlik ve Gizlilik Uygulaması

Kaldırmanız ve Değiştirmeniz Gereken 5 Popüler Güvenlik ve Gizlilik Uygulaması

Şans bulduğunuzda kaldırmanız gereken beş güvenlik ve gizlilik uygulaması ve bunları nasıl değiştireceğinize dair bir makale.

Bu araçları yıllardır kullanıyorsunuz… ama ortaya çıktığında, bir zamanlar düşündüğünüz kadar iyi olmayabilirler. Belki de şirket uygulamayı artık desteklemiyor. Belki de daha iyi programlar geldi.

Sonunda, bu uygulamalar ve yardımcı programlar verilerinizi artık güvende tutmuyor. Bu nedenle onları kaldırma ve değiştirme zamanı geldi.

1. BleachBit için CCleaner'ı değiştirin

Windows için tartışmasız en popüler üçüncü taraf program ile başlıyoruz. CCleaner bir zamanlar istenmeyen dosyaları, geçici internet verilerini ve daha fazlasını silmek için mükemmel bir araçtı. Bu işleri halen yapabilmesine rağmen, birkaç olay CCleaner'i çoktan bitirdi.

İlk olarak, hackerlar tarafından sızdırılan Ağustos 2017 sürümü oldu. Modifiye edilmiş CCleaner sürümü, Pirifom web sitesinde yayınlandı ve “etkilenen sistemlerde uzak bir IP adresinden alınan kodu çalıştırabilen iki aşamalı bir arka kapı” içeriyordu.
Bu arka kapı, örneğin, kötü niyetli kullanıcıları, keylogger'ları ve fidye yazılımlarını bilgisayrınıza yükleyebilirler.

Alternatif olarak, açık kaynak BleachBit'i kontrol etmenizi öneririz.

CCleaner'da sevdiğiniz tüm görevleri gerçekleştirebilecek, artı güvenli silme özelliğine sahip bir alternatif.

2. ExpressVPN için TunnelBear'ı değiştirin

Ayda 500MB ücretsiz veri kullanımı ile TunnelBear belki de en popüler ücretsiz VPN'dir (sınırsız ücretsiz VPN'ler mevcut olsa bile).

Windows, Mac, iOS ve Android için kullanılabilir. Ama ücretsiz VPN'lerin dünyası düşüşte görünüyor ve TunnelBear'ın McAfee tarafından satın alınmasının ardından, bu sevimli hizmetin ücretsiz biçimde devam etmesi olası görünmüyor.

TunnelBear'ın ücretsiz sürümü için beklemenizi tavsiye etsek de, gemiyi hemen terk etmeyi de tercih edebilirsiniz. Birçok güçlü VPN alternatifi mevcut, ancak bizim favorimiz ExpressVPN. Üç ay ücretsiz kullanım için aşağıdaki bağlantıyı kullanın!

3. Malwarebytes için Junkware Removal Tool'su Değiştirin

Junkware Removal Tool (kısaca JRT), potansiyel olarak istenmeyen programları bilgisayarınızdan kaldırmak için tasarlanmıştır. PUP'lerin listesi, tarayıcı uzantıları, reklam yazılımı ve istenmeyen araç çubukları (başka bir şeyi yüklediğinizde yükleme sihirbazında gizlice görünen tür) ve diğerleri gibi şeyleri içerir.

Kulağa güzel geliyor, değil mi? Malwarebytes kesinlikle öyle düşünüyordu; 2015 yılında JRT'yi satın aldılar, bu yüzden zaten güvenlik araçlarını kullanıyorsanız, artık gereksiz dosyaları da siliyor. JRT'nin satın alma işleminden sonra desteklenmesine rağmen, 2018'in sonlarında emekli oldu.
Hala bilgisayarınızda yüklü JRT varsa, artık bitti. Eski sürümler, kötü amaçlı yazılımların kullanabileceği bir güvenlik açığı olabilir, bu yüzden mümkün olan en kısa zamanda kaldırın.

4. Bitdefender TrafficLight için Web of Trust'ı Değiştirin

Topluluk tabanlı bir tarayıcı uzantısı olan Web of Trust (WOT), bir siteyi bir derecelendirmeyi sağlar. Güvenilirlik, Tedarikçi Güvenilirliği, Gizlilik ve Çocuk Güvenliğine dayalıdır. Önceden yüklenmiş olan yeni bir PC almış olabilirsiniz; bu uygulama genellikle Windows'u yavaşlatması gibi bir yan etkisi vardır.

Bu, Web of Trust'ı kaldırmayı düşünmek için yeterli bir neden olsa da, aslında daha da kötüleşiyor. 2016 yılında
WOT'un kullanıcı verilerini reklamverenlere sattığı tespit edildi. Seçime bağlı bir düzenleme sonunda eklensede, bu göz ardı edilemez bir mahremiyet ve güven ihlali.

Daha önce kullandığınız Web of Trust'ın kaldırılmasını ve değiştirilmesini öneriyoruz. Ziyaret etmeden önce bir sitenin güvenilirliğini bulmanız gerekiyorsa, bu alternatiflerden birini deneyin.

5. Paid Security Suite için ZoneAlarm'ı değiştirin

Bir zamanlar, ZoneAlarm yeni bir Windows kurulumu yaptıktan sonra kurduğumuz ilk şeydi. Windows'un yerleşik güvenlik duvarının yetersiz olduğu günlerde, bu ücretsiz güvenlik duvarıydı aslında.

İşler değişti. Son testler, ZoneAlarm'ın ücretsiz antivirüs bileşeninin kötü şekilde puan aldığını göstermiştir. Kötü amaçlı yazılımları kaldırmak yerine, kötü amaçlı yazılımları güvenli bir kasada kilitlemeyi tercih eder. Ücretli bir sürüm mevcut olsa da, çok sayıda üstün alternatifiniz var. İşletim sistemi güvenlik duvarları artık çok daha güvenilir. Ancak, davetsiz misafirleri engelleyebilecek güvenlik yazılımı yüklemek hala iyi bir fikirdir. En iyi güvenlik araçları listemiz burada size yardımcı olacaktır.

Eski, Güvenli Olmayan Uygulamalarınızı Değiştirin!
Bu noktada, en başarılı güvenlik yazılımı bile, sisteminizin izinsiz girişlere karşı savunmasız kalmasına neden olabileceği açıktır.
Ancak, gelişmelerden haberdar olmak ve yeni çözümler denemeye açık olmaktan kaçınmayın.

Burada, denemenizi önerdiğimiz programlar;

  • BleachBit
  • ExpressVPN
  • Malwarebytes Antimalware
  • Netcraft, Webutation veya Bitdefender TrafficLight
  • En iyi güvenlik duvarını içeren bir güvenlik aracı
Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 302 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Kaldırmanız ve Değiştirmeniz Gereken 5 Popüler Güvenlik ve Gizlilik Uygulaması konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Kaldırmanız ve Değiştirmeniz Gereken 5 Popüler Güvenlik ve Gizlilik Uygulaması ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kaldırmanız ve Değiştirmeniz Gereken 5 Popüler Güvenlik ve Gizlilik Uygulaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al