Ogznet.com
Kalite Kaybetmeden Resimleri Büyütmek Paylaş:

Kalite Kaybetmeden Resimleri Büyütmek

Kalite Kaybetmeden Resimleri Büyütmek

Bu makalede, resmin kalitesini kaybetmeden nasıl yeniden boyutlandırabileceğinizi anlatacağım. Sizin için derlediğimiz birden çok farklı programı kullanarak bir görüntüyü kaliteden ödün vermeden nasıl yeniden boyutlandıracağınızı göstereceğiz.

Görüntüyü veri kaybı olmadan yeniden boyutlandırmayı denediniz mi? Genellikle büyütülmüş görüntü bulanık olur ve kalite kaybı ile sonuçlanır. Bitmap, web üzerinde en yaygın kullanılan görüntü biçimidir. Tüm JPEG ve PNG dosyaları Bitmap resim dosyalarıdır. Bir bitmap görüntü binlerce pikselden oluşur. Resmi yakınlaştırarak gerçek kareler olarak bu pikselleri görebilirsiniz.

Çoğu resim düzenleme yazılımı, bir görüntüyü yeniden boyutlandırmak için bu pikselleri büyütür. Daha küçük boyutta bir görüntüyü yeniden boyutlandırmak istediğiniz zaman görünür tarzda kalite kaybına neden olur.

Çözüm onun en yakın piksel özelliklerini eşleşecek şekilde her büyütülmüş pikseli telafi etmektir. Bu yöntem Fraktal İnterpolasyon veya sadece Fraktallar denir. Görüntü bu tekniği kullanılarak büyütüldüğü zaman çok daha iyi bir sonuç verir.

1. Adobe Photoshop ile Perfect Resize kullanma

Perfect Resize resimlerinizi yeniden boyutlandırmak için kullanabilceğiniz Photoshop özelliğidir. Bu program ücretlidir ancak 30 günlük deneme sürümünü indirip basit işlerinizi hemen halledebilirsiniz.

Yazılımı kurduktan sonra, Photoshop programını açıp yeniden boyutlandırmak istediğiniz resim dosyasını açın. Menüden File » Automate » Perfect Resize gidin.

Sol tarafta menü açılacak. Açılan menüden bir hazır ayar seçin veya boyutu kendiniz belirleyin. Ardından File » Apply yapın ve değişiklikleri kaydedin.

2. Ücretsiz bir alternatif Gimp kullanın

Gimp, Adobe Photoshop için ücretsiz bir alternatiftir. Aynı zamanda minimum kalite kaybı ile görüntüleri büyütmek için kullanılır. Ancak tabiki sonuç Photoshop'taki boyutlandırma gibi iyi olmayacaktır.

Gimp ile kalite kaybı olmadan küçük görüntüler nasıl büyütülür buna bakalım şimdi. Gimp ile yeniden boyutlandırmak istediğiniz görüntüyü açın. Menüden Görüntü » Resim Ölçekle gidip istediğiniz boyutları girin. Nitelik bölümü altında Aradeğerleme yöntemi olarak Sinc ( Lanczos3 ) seçin ve Ölçekle butonuna tıklayın.

3. Irfanview Kullanarak Görüntüleri Büyütün

IrfanView kompakt fotoğraf düzenleme ve görüntüleme programıdır. Windows tabanlı işletim sistemleri için kullanılabilir. IrfanView görüntüleri yeniden boyutlandırmak ve onları büyütmek için akıllı bir yol sağlar.

Bunun için Irfanview içinde görüntüyü açıp menüden Image » Resize / Resample gidin.

Bir görüntüyü boyutlandırmak için popup pencere açılacaktır. İlk olarak istediğiniz görüntü boyutunu girmeniz gerekir. Bundan sonra boyut yöntemine göre Resmaple seçmeniz gerekir. Filtreden açılan menü Lanczos seçin. Son olarak, 'Apply Sharpen After Resample' seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

IrfanView ile şimdi yeniden boyutlandırılan görüntüyü bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

4. Upscale Pics ile Online Resim Büyültme

UpscalePics, 10 adet fotoğraf büyütme için ücretsizdir. Online fotoğraf yeniden boyutlandırma, bir program yüklemesi gerektirmez, ancak bir görüntünün boyutunu büyütmek için daha etkili araçlardan biri olduğunu kanıtladı.

 • Tarayıcı tabanlıdır, programsız resim boyutlandırabilirsiniz.
 • Araç, geçmiş optimizasyonlara dayalı olarak fotoğrafınızı kalite kaybı olmadan büyütmek için yapay zekayı kullanır.
 • Yükleme sırasında dokular ve tonlar iyileştirilir.
 • JPEG sıkıştırma yapıları, yükleme sırasında görüntünüzden çıkarılır.
 • Bir görüntünün boyutunu kalite kaybı olmadan genişletmek için test ettiğimiz en kolay ve en hızlı araçlardan biridir.

5. On1 Resize Görüntü Büyütmede Endüstri Standardı

On1 Resize, bir görüntünün boyutunu genişletmek, yazdırılabilir grafikler oluşturmak ve bir fotoğrafın yazdırıldığında gerçekte nasıl görüneceğini simüle etmek için sayısız özelliğe sahip birinci sınıf bir programdır.

 • Bir fotoğrafı orijinal boyutunun %1.000'ine kadar yeniden boyutlandırma seçenekleri.
 • Bilgisayar ekranında gerçek bir baskının nasıl göründüğünü simüle etmek için yazılımla prova adı verilen bir özellik mevcuttur.
 • En şık gerçek dünya görünümü için baskı araçlarını kullanın.
 • Toplu işleme.
 • RAW görüntü düzenleme.
 • Photoshop gibi diğer yazılımlarla entegrasyonlara erişin.
 • Binlerce listedeki görüntüleri hızlıca bulmak için hızlı bir tarama çözümüne sahiptir.
 • Video düzenleyici, mobil düzenleyici ve daha fazlası gibi On1'den diğer birçok araca erişim.

6. Online Image Enlarger Online Fotoğraf Büyültme Ücretsiz

Bu ücretsiz online araç, kaliteden ödün vermeden veya bozulma oluşturmadan küçük görüntüleri büyütmenize olanak tanır. Araç, farklı görüntü türleri için uygun olan birkaç yeniden örnekleme yöntemi sağlar ve bir sonuç listesinden tercih ettiğiniz yükseltilmiş sürümü seçmenize olanak tanır.

ImageEnlarger.com basit bir arayüze sahiptir. Bir resim yüklersiniz, bir format seçersiniz, ardından istediğiniz boyutları seçersiniz.

 • Online araçtır, indirilecek bir yazılım yoktur.
 • JPG ve PNG dosyalarını yükleyebilir ve yeniden boyutlandırabilirsiniz.
 • Yüzdeye göre bir görüntüyü yakınlaştırmayı seçin.
 • Veya bir hedef genişlik veya yükseklik seçmeyi seçin.

Sonuç olarak ücretsiz alternatifler ile yapılan yeniden boyutlandırma işlemlerinde illaki kalite kaybı olacaktır. Ancak, amaç bu kalite kaybını en aza indirmek için size bir yol göstermek.

Yorumlar (1)
 • avatar
  dilnaz

  Süper bilgi için teşekkür ederim yalnız o programın ücreti ne kadardır 30 günden sonra yine kullnmk istersek napacaz

Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!