Ogznet.com
Kalp Krizi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Paylaş:

Kalp Krizi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kalp krizinde, ağrı kollara, sırta, boyna, çeneye ve mide üzerine doğru yayılım gösterebilir. Göğüs ağrısına eşlik eden, bazen de tek başına görülen nefes darlığı bir kalp krizi belirtisi olabilir. Terleme, bulantı, kusma, baş dönmesi gibi belirtiler de görülebilir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Önemli not: Burada verilen bilgiler, bilgi vermek amaçlı olup sağlığınızla ilgili konuları mutlaka doktorunuza danışın. Bu sitedeki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis yada tedavi amacı yoktur. Sadece bilgilendirme amaçlı paylaşılmış yazılardır.

Kalp Hastalığı Nedir?

Kalp hastalığı, kalbi, damarlarını, kaslarını, kapaklarını veya kasların kasılmasından sorumlu olan iç elektrik yollarını içeren koşulları ifade eder. Yaygın kalp hastalığı koşulları şunları içerir:

 • Koroner arter hastalığı, en sık karşılaşılan kalp hastalıklarının başında geliyor ve oluşturduğu hayati riskleriyle dikkat çekiyor.
 • Kalp yetmezliği, kalbinizin çeşitli sebepler nedeniyle zarar görerek vücuda ihtiyacı olan kanı yeterli miktarda gönderememesi olarak tanımlanabilir.
 • Kardiyomiyopati, kalp yetersizliğine neden olan kalp kası bozukluğudur.
 • Kalp kapak hastalıkları, uzun yıllar belirtisiz seyredebilir. Muayene sırasında doktorunuzun üfürüm duyması sonucu tesadüfen tespit edilebilir.
 • Aritmiler, veya ritm bozuklukları kalp atımlarının düzensiz hale gelmesidir.

Kalp krizi nedir?

Bir koroner arter tıkandığında (genellikle kan pıhtısı ile), kalp dokusunun bir alanı kan akışını kaybeder. Kandaki bu azalma kalp dokusuna hızlı bir şekilde zarar verebilir ve / veya öldürebilir; bu nedenle, kalp dokusunun kaybını azaltmak için acil servis ve / veya kateterizasyon takımındaki hızlı tedaviler gereklidir. Bir tıkanmadan dolayı kalp dokusunun kaybı göğüs ağrısı, nefes darlığı, halsizlik ve hatta ölüm gibi belirtilere neden olabilir. Hızlı tedaviler, son yıllarda kalp krizinden ölüm sayısını azaltmıştır.

Kalp krizi belirtileri

Aşağıdakiler kalp krizinin ilk işaretleridir:

 • Göğüs ağrısı (sırt, boyun, kollar ve / veya çeneye yayılabilir)
 • Baş dönmesi
 • Bulantı kusma
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışları
 • Nefes darlığı
 • Bazı insanlar kaygı, hazımsızlık ve / veya mide ekşimesi gösterebilir (bazı kadınlarda bunlar göğüs ağrısı yerine baskın belirtiler olabilir)
 • Zayıflık

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Bazı kadınlar göğüs ağrısı belirtileri gösterse de, çok sayıda kadında kalp krizi göğüs ağrısı ile ortaya çıkmayacaktır. Bunun yerine, kadınlar genellikle farklı bir kalp krizi belirtilerine sahiptir.

Bu Kalp Krizi Belirtileri:

 • Aritmiler
 • Öksürük
 • Mide ekşimesi
 • İştah kaybı
 • Keyifsizlik

Kadınlarda bu tür belirtiler kalp hastalığının olası belirtileri olarak değerlendirilmezse tanı koymada gecikmelere neden olur. Tanıda gecikmeler kalp dokusunda daha fazla hasara ve hatta ölüme neden olabilir.

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri

Koroner arter hastalığı (KAH) yapışkan bir madde olan plak, koroner arterleri daraltıp veya kısmen tıkadığında ve kan akışının azalmasına neden olduğunda meydana gelir.

Bu kan akışının azalması, kalp krizi gibi potansiyel kalp sorunlarının bir uyarı işareti olan göğüs ağrısına (anjin) neden olabilir. Plak ayrıca küçük kan pıhtılarını hapsedebilir, koroner arteri aniden tamamen tıkayarak kalp krizine neden olabilir.

Plak ve kan pıhtıları kalp krizine neden olabilir

Plak koroner ve diğer arterlerde (örneğin, karotid arterlerde) oluşabilir. Bazı plaklar dış kısımda sert veya sert olabilir, ancak iç kısımda yumuşak, lapa veya yapışkan olabilir. Sert kabuk benzeri alan çatlarsa, trombositler ve küçük kan pıhtıları gibi kan bileşenleri büyük bir pıhtı oluşturur ve arterden kan akışını etkili bir şekilde bloke eder. Daha sonra pıhtıdan aşağıya doğru olan kalp dokusu, kan eksikliğinden etkilenip hasar görmekte veya ölmektedir.

Kalp Krizi Belirtileri? 112'yi arayın

Siz veya başka bir kişi kalp krizi belirtileri gösteriyorsa, tıbbi yardım almayı geciktirmeyin. 112'yi ara ya da birisinin aramasını sağlayın. 112 acil sağlık hizmetleri personeli derhal temel tedaviye başlayabileceğinden, kendinizi veya başkalarını hastaneye götürmeyip ilk müdahelenin sağlık personeli tarafından yapılmasını sağlayın. Gecikme kalpte hasara veya ölüme neden olabilir.

Ani Kardiyak Ölüm

Kalp krizi, kan akışını engellemenin yanı sıra başka anormalliklere de neden olabilir. Örneğin, kalbin elektriksel sinyalleri kararsızlaştığında (aritmi) ani kalp ölümü oluşabilir. Kalp kası kasılmalarının düzenli olarak elektriksel uyarılmasından sorumlu olan kalp dokusu zarar gördüğünde, kalp etkili bir şekilde kan pompalamayı durdurur. Ölüm genellikle kalp kan pompalamayı kestikten birkaç dakika sonra meydana gelir. Sonuç olarak, hızlı koroner pulmoner resüsitasyon (CPR) ve organize elektriksel aktivitenin (genellikle bir defibrilatör ile elektrik çarpmasıyla yapılır) restorasyonu, kanın etkili şekilde pompalanmasını geri getirebilir. Bu, bazı kişiler için hayat kurtarıcı olabilir.

Düzensiz Kalp Atışı (Aritmi)

Kalp atışlarının anormal derecede hızlı, yavaş veya düzensiz olduğunu farkeden hastalar, aritmi denilen düzensiz elektriksel darbeler yaşıyor olabilir. Ayrıca zayıflık, nefes darlığı ve endişe belirtileri olabilir. Aritmiler, kalbin kan pompalama yeteneğini değiştirebilir, yavaşlatabilir hatta durdurabilir. Sonuç olarak, aritmi olan bireyler, özellikle aritmi kalıcı ise veya göğüs ağrısı gibi kalp krizi belirtileri ile ilgili herhangi bir belirtiye neden olursa acil tıbbi yardım almalıdır.

Kardiyomi̇yopati̇ler (Kalp Kası Hastalıkları)

Kardiyomiyopati, kalp yetersizliğine neden olan kalp kası bozukluğudur. Anormal kaslar, kalbinizin vücudun geri kalanına kan pompalamasını zorlaştırır.

Temel Kardiyomiyopati Tipleri

 • Dilate (gerilmiş ve inceltilmiş kas)
 • Hipertrofik (kalınlaşmış kalp kası)
 • Restrictive (kalp kasının normal olarak gerilmediği ve odaların kanla düzgün dolmaması gibi nadir görülen bir sorun)

  Kardiyomiyopatinin Semptonalrı ve Belirtileri

  • Nefes darlığı
  • Yorgunluk
  • Ayakların, ayak bileklerinin ve / veya bacakların şişmesi
  • Uzanırken öksürük
  • Baş dönmesi
  • Göğüs ağrısı
  • Düzensiz kalp atışı

  Kalp Yetmezliği

  Kalp yetmezliği (ayrıca konjestif kalp yetmezliği olarak da adlandırılır) kalbin pompalama etkisinin vücudun kan talebini karşılayamayacağı anlamına gelir; bu kalbin pompalama yapmadığı anlamına gelmez - kalbin normal bir işlevi tamamlama kabiliyetinin bir yönündeki bir başarısızlık anlamına gelir. Semptom ve bulgular kardiyomiyopati ile görülenlerle neredeyse aynıdır.

  Konjenital Kalp Defekti

  Konjenital kalp defekti, bazı kişilerde yetişkinliğe kadar fark edilmemesine rağmen, genellikle doğumda fark edilen, kalbin gelişimindeki bir kusurdur. Pek çok konjenital kalp defekti türü vardır ve bir kaçı tedaviye ihtiyaç duymaz, ancak diğerlerinde cerrahi müdahele gerektirebilir.

  Konjenital kalp defektleri hastalarının, aritmi, kalp yetmezliği, kalp kapağı enfeksiyonları ve diğer problemlerle karşılaşma riski bulunur. Bu kusurların nasıl tedavi edileceği konusunda bir kardiyoloğa (genellikle bir pediatrik kardiyoloğa) danışılmalıdır. Son gelişmeler, cerrahların bu kusurların çoğunu tedavi etmesine izin veriyor, böylece hasta normal olarak hayatına devam edebilir.

  Kalp Hastalıkları Testi: EKG (Elektrokardiyogram)

  Kalbin elektriksel aktivitesi bir EKG ile görülebilir (EKG veya elektrokardiyogram da denir). EKG'ler, doktora kalp ritmi, kalp hastalıkları veya kalp krizi hakkında önemli bilgiler sağlayan testlerdir ve hastanın durumuna ilişkin diğer birkaç önemli bilgi veya ipucu sağlayabilir. Ek olarak, zaman içinde veya tedavilerden sonra kalbin elektriksel aktivitesindeki değişiklikleri görmek için EKG'ler önceki ve sonraki EKG'lerle karşılaştırılabilir.

  Kalp Hastalıkları Testi: Stres Testi

  Stres testi, bir kişinin kalbinin vücudun stres sırasında daha fazla kan talebine yanıt verme yeteneğini ölçer (egzersiz veya çalışırken). Kalbin elektriksel aktivitesinin sürekli bir ölçümü (sürekli EKG veya ritim şeridi) kalp atış hızı ve kan basıncı ile birlikte kaydedilir ve bir kişinin stresi (egzersizi) koşu bandında kademeli olarak artar. Bilgi, kalbin vücudun taleplerine ne kadar iyi yanıt verdiğini göstermeye yardımcı olur ve sorunları teşhis ve tedavi etmeye yardımcı olacak bilgiler sağlayabilir. Tedavinin kalp üzerindeki etkilerini görmek için de kullanılabilir.

  Kalp Hastalıkları Testi: Holter Monitor

  Pek çok insan, aralıklı göğüs ağrısı ya da kalbin zaman zaman daha hızlı ya da düzensiz şekilde attığını hissetme gibi aralıklı semptomlara sahiptir. Ancak, EKG'lerinde herhangi bir değişiklik görülmez. Bu aralıklı değişiklikleri tespit etmek için, kalbin elektriksel işlevini kaydetmek için Holter monitörü denilen bir aygıt birkaç gün takılabilir.

  Bir Holter monitörü stres testine benzer, ancak 1 veya 2 gün boyunca giyilir ve o günlerde kalbin elektriksel aktivitesinin sürekli EKG benzeri kaydını tutar. Doktorların çoğu, hastadan, belirli etkinlikleri yaptıkları zamanın bir kayıt defterini tutmasını ister. Holter monitörünün kayıtları, belirli semptomların ne zaman gerçekleştiğine bağlı olarak incelenebilir.

  Kalp Hastalıkları Testi: Göğüs Röntgeni

  Göğüs röntgeni, kalbin durumu hakkında sınırlı bilgi sağlayabilir. Göğüs röntgeni, doktora herhangi bir anormallik olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için hem kalp hem de akciğerlerin görünümünü sağlamak için kullanılır. Ek olarak, X-ışınları akciğerlerde, muhtemelen kalp yetmezliğinden kaynaklanan sıvı birikimi gösterebilir.

  Kalp Hastalıkları Testi: Ekokardiyogram

  Bir ekokardiyogram, görüntü üretmek için ses dalgaları (ultrason) kullanılarak yapılan, işleyen bir kalbin gerçek zamanlı hareketli bir resmidir. Ekokardiyogramlar hamilelik sırasında fetusu incelemek için kullanılan invaziv olmayan aynı teknolojiyi kullanır. Kalp odalarının ve kalp kapakçıklarının ne kadar iyi çalıştığını (örneğin etkili ya da zayıf pompalama hareketi, kapakçıklardan kan akışını), tedavilerden önce ve sonra ve diğer özelliklerin ne kadar iyi olduğunu gösterebilir.

  Kalp Hastalıkları Testi: Kardiyak BT Taraması

  Özel kalp bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları veya 'kalp BT'leri, kalbin ayrıntılı 3 boyutlu görüntülerini sağlayabilir. Görüntüler koroner arterlerde kalsiyum birikimi (plak) aramak ya da kalp kapakçıkları ya da duvar kalınlığı gibi bu iç yapıların görüntülerini sağlamak için manipüle edilebilir. BT normal kalp anatomisini veya konjenital defektleri incelemek için de kullanılabilir. BT'den gelen bilgiler, birkaç kalp hastalığı problemi hakkında fikir verebilir.

  Kalp Hastalıkları Testi: Kardiyak Kateterizasyon

  Kalp arterlerinde plak, bazı hastalarda hayatı tehdit eden ciddi bir sorun olabilir. Koroner arterlerin plak tıkanıklığının teşhisi ve tıkanıklıkların tedavisi, koroner arter hastalığı olan birçok hastanın hayatını iyileştirmiştir. Kardiyak kateterizasyon, bir prosedürde hem tanı bilgisi hem de terapötik metodoloji sağlayabilen bir tekniktir.

  Kardiyak Kateterizasyon Nasıl Çalışır?

  • İnce bir tüp, bacak veya koldaki bir kan damarına yerleştirilir ve kalbe ve koroner arterin açılmasına bağlanır.
  • Boya tüpe konur ve artere girer.
  • Özel bir röntgen cihazı boyayı görüntüler, arterin daralmasını veya tıkanmasını gösterir.
  • Aynı tüp, koroner arteri anjiyoplasti ile açmak için özel uçlarla (küçük balon şişirilir) kullanılabilir veya arteri açık tutmak için genişleyen bir tel örgüyü (stent) yerleştirmek için kullanılabilir.

  Kalp Hastalığıyla Yaşamak

  Çoğu kalp hastalığı türü kroniktir, ancak kalp yetmezliği veya kardiyomiyopati gibi yavaş ilerler. Genellikle yavaşça kötüleşen ve uzun süreli tıbbi tedavi gerektiren küçük semptomlarla başlarlar.

  Tedaviye Direnebilecek Belirtiler

  • Ayak bileği şişmesi
  • Yorgunluk
  • Sıvı tutma (Derialtı dokularında -ödeme uzanmak üzere- su tutulması)
  • Nefes darlığı

  Yaşam tarzı değişiklikleri gerekli olabilir (örneğin, evde oksijen, sınırlı aktivite)

  Kalp Hastalıkları Tedavisi: İlaçlar

  Semptomları azaltmaya ve kalp hastalığının hasarını yavaşlatmaya yardımcı olabilecek ilaçlardaki gelişmeler kalp hastalığı hastalarının çoğunda yardımcı olmuştur. Aşağıdakileri yapmak için ilaçlar mevcuttur:

  • Düşük tansiyon (anti-hipertansifler)
  • Düşük kalp atışı oranları (beta blokerler)
  • Plak azaltmak için düşük kolesterol düzeyleri (diyet, statinler)
  • Anormal kalp ritimlerini dengelemeye yardımcı olun (ablasyon, kalp pili)
  • Koroner arterlerde pıhtılaşmayı azaltmak veya önlemek (kan inceltici)
  • Bir kişinin kalbinin kalp rahatsızlığı (inotropik ajanlar) ile pompalanma kabiliyetini arttırın

  Kalp Hastalıkları Tedavisi: Anjiyoplasti

  Kalp hastalığı için diğer tedaviler, anjiyoplasti ve stent yerleştirme gibi özel teknikleri içerir.

  Adım Adım Anjiyoplasti

  • İnce bir kateter veya tüp (stent), bir koroner artere yerleştirilir ve bir pıhtı gibi bir tıkanıklık içinden geçirilir.
  • Bir balon şişirilir ve tıkanmayı bir kenara iter.
  • Ardından balon arteri tıkanmadan bırakarak söndürülür, böylece iyi kan akışı sağlanır.
  • Çoğunlukla, anjiyoplasti sonrasında, genişletilebilir bir ağ tüpü yerleştirilir ve genişletilir ve arteri çökmesini önlemek için takviye eder.

  Kalp Hastalıkları Tedavisi: Bypass Cerrahisi

  Bazı hastaların koroner arterleri, anjiyoplasti ve / veya stent için iyi aday değildir. Bir cerrah, vücudun bir bölümünden (göğüs, bacaklar veya kollar) bir kan damarını çıkardığında ve bir koroner arterin açık bir bölümünü başka bir açık kısma bağlamak için kullandığında, böylece kan akışını engelleyen alanı atladığında baypas ameliyatı oluşur. Genellikle cerrahın birden fazla arteri atlaması gerekebilir.

  Bypass ameliyatı yapmak yerine koroner atardamarın denenip stent edilmesi kararı, hastaya genellikle kardiyologları ve kalp cerrahı tarafından önerilmektedir. Baypas ameliyatı genellikle koroner arterlerin daralması veya birden fazla yerde tıkanması durumunda yapılır.

  Kimler Kalp Hastalığı için Risk Altında?

  Sağlık koşulları, yaşam tarzı, yaş ve genetik durum kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Her ne kadar erkekler, daha genç yaşta olsalar bile, kalp hastalığı için kadınlardan daha yüksek bir risk taşısa da, kalp hastalığı hala her iki cinsiyette de bir numaralı sorundur. Ailesinde kalp hastalığı olan, sigara içen ve obez olan kişilerde kalp hastalığı gelişme riski daha yüksektir.

  Kontrol Edilebilir Kalp Hastalıkları Riskleri

  Genellikle, kalp hastalığı için risk faktörleri basit yöntemlerle yönetilebilir veya azaltılabilir. Kalp hastalığı için ortak risk faktörleri aşağıdakileri içerir:

  Kalp Hastalıkları Risklerini Kontrol Edebilirsiniz

  • Şeker hastalığı
  • Yüksek kolesterol
  • Yüksek tansiyon
  • Fiziksel aktivite eksikliği
  • Sigara içmeyi bırak

  Bu risk faktörleri, sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak ve ilaç alarak kolayca azaltılabilir. Birinci basamak doktorunuz seçenekleriniz ve ilaçlarınız konusunda size yardımcı olabilir.

  Sigara içmek Kalp Hastalığı Riskini Artırır

  Birçok araştırmacı, bir kişinin kalp hastalığı riskini azaltmak için yapabileceği en iyi şeylerden birinin sigara içmeyi bırakmak olduğunu öne sürmektedir. Sigara içmek, bir kişinin kalp hastalığı riskini sigara içmeyenlere göre 2 ila 4 kat arttırmaktadır. Sigara içmek kalp kasına, kan damarlarına zarar verebilir, kan basıncını yükseltebilir, karbon monoksit seviyelerini artırabilir ve kalp dokusunda bulunan oksijeni azaltabilir.

  Sigara içmeyen ancak pasif içicilikle sigara dumanına maruz kalan insanlar, kalp rahatsızlığında sigara dumanına maruz kalmayanlardan daha fazla risk altındadır. Her yıl 135.000'den fazla kişi sigaraya bağlı kalp hastalığından ölmekle birlikte, sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değildir, çünkü sigarayı bıraktığınızda kalp hastalığı riskiniz hemen düşmeye başlar.

  Kalp Krizi Sonrası Yaşam

  Kalp krizi geçirirseniz aktivitelerden vazgeçmeyin. Bir kişinin kalp krizi geçirmesi durumunda, sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmesi hala mümkündür. Birçok doktor hastalarının kalp rehabilitasyon programına katılmasını ve sigaradan kaçınmayı, sağlıklı bir diyet geliştirmeyi ve daha aktif olmayı öğrenmelerini önerir. Bu değişikliklerin tümü, bir kişinin kalbinin iyileşmesine ve daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir ve ek kalp sorunları olasılığını azaltabilir.

  Kalp Hastalığını Önleme

  Kalp hastalıklarının önlenmesi ve risklerin azaltılması sağlıklı bir yaşam tarzıyla mümkündür. Kalp sağlığı için yaşam tarzının temel bileşenleri şunlardır:

  • Sigara içmeyin veya sigara içmeyi bırakın (ve diğer tütün ürünlerini bırakın)
  • Besleyici bir diyet yapın (birçok sebze ve meyve, daha az yağ, şeker ve et)
  • Hemen hemen her gün en az 30 dakika egzersiz yapın
  • Alkolden kaçının
  • Gerekirse, diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterolün tıbbi kontrolünü sağlayın
  • Size yardım etmesi için arkadaşlarınızı ve ailenizi teşvik edin.

  Kalp Hastalığı ve Diyet

  Kalp hastalıklarının önlenmesi, iyileşmesi ve yavaşlatılmasında önemli bir ipucu sağlıklı bir beslenme şeklidir. Çoğu kalp doktoru aşağıdaki yiyecekleri önerir.

  Kalp Sağlığı için Tüketilebilecek Besinler

  • Meyve
  • Bakliyat
  • Sebzeler
  • Kepekli tahıllar

  Haftada iki kez balık yemek, kırmızı ette bulunan yağları içermeyen iyi bir protein kaynağıdır. Bazı araştırmacılar daha vejetaryen benzeri bir diyetin, koroner arter hastalığının plak boyutu gibi bazı yönlerini tersine çevirebileceğini öne sürüyorlar.

  Kalp hastalığı birçok yöntemle tedavi edilebilir olsa da, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek kalp rahatsızlıklarını önleme veya iyileştirme için bu yaygın sağlık sorununu azaltmanın en iyi yollarından biri gibi görünmektedir.

  Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz

  AdBlock Tespit Edildi!

  Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
  Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

  Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!