Kayıp Köpek veya Kedi Nasıl Bulunur

Kayıp Köpek veya Kedi Nasıl Bulunur

Bir köpeği ya da kediyi kaybetmek ailenin bir üyesini kaybetmek gibidir ve bu da üzüntü vericidir. Onların iyiliği için endişelenirsiniz ve onları bulabilmek için her yere bakarsınız. Kediniz veya köpeğiniz kayıpsa, bu kılavuz tüylü arkadaşınızın evinize güvenli ve mümkün olduğunca çabuk gelmesine yardımcı olacaktır.

Evcil hayvanınızın kaybolduğunu anladığınız anda, hemen evinizin etrafındaki alanları arayın. Kedinizin bahçedeki bazı çimlerin üzerinde uyuma ihtimali vardır, ya da köpeğiniz sundurmanızın etrafında koklarken bulma. Onları görmüyorsanız, kapıdan kapıya gidin ve komşularınızın haberdar olmasını sağlayın, böylece onlar için bir daha fazla göz ile arayın.

Evcil hayvanınızı, sizin olduğunu bilmeden bulmuş olabilirler.

Evcil hayvanınızın bir kimlik kartı varsa (ve kesinlikle gerekir) bu şekilde evcil hayvanınız bir sığınak ya da kişi tarafından alınırsa, hayvanın birilerine ait olduğunu bilirler. Evcil hayvanınızın bir kimlik kartı olsun ya da olmasın, tüm yerel hayvan sığınakları, gittiklerini fark ettiğiniz andan birkaç saat içinde aramanızı önerir. Kırsal alanda yaşıyorsanız barınaklar, kurtarma grupları, veteriner hastaneleri ve hatta polis karakolları ile görüşün. Onlara evcil hayvanınızın açıklamasını telefon üzerinden verin ve fotoğraflarını getirmeyi teklif edin.

Ve sığınakları günlük olarak kontrol etmekte tereddüt etmeyin. Buradaki insanlar hayvanları tanımlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar. Komşularınızı uyardıktan sonra çevreyi araştırmaya başlayın.

Çağrılarınızı yaptıktan ve komşularınızı bilgilendirdikten sonra, ilk iş mümkün olan en kısa sürede bir arama planı oluşturmaktır. Ne kadar geç kalırsan, evcil hayvanın o kadar başıboş kalabilir. PetFinder'deki Alan Grosbard, evinizin etrafında bir arama yarıçapı oluşturmanızı ve evcil hayvanınızın ne kadar ileri gidebileceğini düşünmenizi önerir. Arama yarıçapınızı oluşturduktan sonra, evcil hayvanınızın gidebileceği dairenin tüm yerlerini düşünün. Kediler, ağaçlar, çalılar, çalılıklar, park edilmiş arabalar vb. altında kediler için tüm saklanabileceği yerlere dikkat edin ve bir köpeğin dinlenmek ve yiyecek arayışında nerede gezeceğini düşünün.

Şimdi, herkesin bir el feneri (karanlık saklanma noktalarına bakmak için) olduğundan emin olun ve uyanık olun. Arama yaparken, gördüğünüz herkesle konuşun: postacı, kargocu, kurye, inşaat işçileri, kablo veya adsl teknisyenleri, köpeklerini gezen insanlar ve hatta bir bahçede oynayan çocuklar. Kimin etrafta koşan bir köpeği veya kediyi görmüş olabileceğini asla bilemezsin. Yapabilirsen, PETA, sessizlik olduğu için gece de arama yapmanızı önerir. İsmi ile çağırdığınızda evcil hayvanınızın sizi duyması daha olasıdır ve daha tanıdık sesler iyi olacaktır. Ne tür bir evcil hayvan kaybettiğine bağlı olarak, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha var.

Kayıp Kediler için:

 • Kedinizin bir ev kedisi olması durumunda, dışarıda tehlikelere daha açık olacağını unutmayın. Muhtemelen yakınlarda saklanıp, etraftaki tüm yeni şeyleri koklayacaktır.
 • Kediniz hem açık alanda hem de kapalı alanda gezen bir kediyse, muhtemelen sıkıntı yoktur. En az 24 saat geçene kadar endişelenmene gerek yok.
 • Bulduğunuzda biraz korkmuş olacak, bu yüzden gözlerini açacak veya daha da korkutacak bir şey yapmamaya çalışın. Bulunduğunda kediyi sakin bir şekilde alın; bağırmayın.
 • Bir kutu yiyecek taşıyın ve yürürken ya da bir ıslak yiyecek kutusunun üstüne hafifçe vurun. “Atıştırmalık zamanı” anlamına gelen tanıdık sesler bunu ortaya çıkaracaktır.
 • Eğer kedinizin ulaşamayacağınız bir yerde saklandığını görürseniz, Pet360'daki Mary Anne Miller, kirli çöp kutusunu çıkarmanızı, çöp alanından çöplerin bir kısmına serpiştirmenizi ve yakındaki bazı yiyecek ve suları çıkarmanızı önerir. Tanıdık kokular eve rehberlik edebilir. Aynı şekilde, aynı şeyi yapmak için eski bir tişörtü veya bir çift ayakkabı da ayarlayabilirsiniz.

Kayıp Köpekler için:

 • Köpeğin insan canlısı ise, muhtemelen diğer köpeklerin veya diğer insanların dikkatini çekmeye çalışır. Komşularının bahçelerini, halka açık parkları ve insanların toplandığı herhangi bir yere bakın.
 • Köpeğiniz utangaç veya daha yaşlıysa, çalılıklarda, arabaların altında veya birisinin bahçesinde saklanmaya çalışabilir.
 • Köpekler kedilere göre daha uzağa gidecekler. Küçük bir köpek sadece yarım milden bir mile kadar uzağa gidebilir, ancak büyük, genç bir köpek beş mil ya da daha fazla uzağa gidebilir - sadece düz bir çizgide değil. Köpeklerin çoğu, birkaç mil dağınık bir alan içinde gezinir.

Mümkünse, evden çok uzaklara bakmayın ya da aradığınız sırada birisinin orada konuşmasını sağlayın. Kaybolan evcil hayvanlar genellikle etraflarında aşina olmayan bir şey olduğunu fark ettikleri zaman eve dönmeye çalışırlar, ancak genellikle dikkati dağınık veya karışıktırlar. Böyle bile olsa, kendi başlarına geri gelmeleri durumunda etrafta birileri var.

“Kayıp Hayvan” El ilanları yapın ve her yere koyun

İlk aramalarınız hiçbir şey sonuç alamadıysanız, bir el ilanı hazırlamanın zamanı geldi. İşte size sahip olmanız gerekenler:

 • Büyük harflerle “Kayıp Evcil Hayvan” veya “Kayıp Kedi / Köpek” yazın.
 • Hayvanın rengini belli eden büyük, net bir fotoğraf. İyi bir fotoğrafınız yoksa, internette yeterince benzeyen bir tane benzer fotoğraf bulun.
 • Evcil hayvanın bir açıklaması olsun: boyut, renk, özellikleri, isim.
 • İletişim Bilgileriniz olsun. Bir telefon numarası ve bir e-posta adresini ekleyin.
 • İsterseniz bulan için bir para ödülü iyi bir fikir olabilir.
 • İnsanları akıllı telefonlarıyla broşürün resmini çekmelerini önerin.

 

Broşürünüz renkli ve göz alıcı olmalı. İki dilli bir bölgede bulunuyorsanız, her iki dilde de sürümler oluşturun. Ve eğer hava yağmurlu ise, bazı el ilanlarını korumalı yapın, böylece yağmur ve rüzgara karşı daha uzun süre dayanırlar.

El ilanlarınızı hazırladıktan sonra, izin verilen her yere onları asın. Sokak köşelerinde telefon direkleri, parklar, veterinerler, hayvan barınakları, marketler, toplum merkezleri, evcil hayvan malzemeleri mağazaları, otobüs durakları, kafeler ve yakınlardaki başka yerler. Ayrıca, bölgede yaşadığını bilen insanlara da broşür dağıtmanız gerekir. Şimdi telefonunuzun yanınıza alın ve tanımadığınız numaralardan gelen çağrıları yanıtlamaya hazır olun.

İnternette Arama Yapın

Kayıp evcil hayvanınızın sosyal medyada yayınlanması, özellikle de bölgede arkadaşlarınız veya aileniz varsa yardımcı olabilir. Facebook, Google+, Instagram ve Twitter'da bir fotoğrafla hızlı bir güncelleme yapın.
Mahallenizin veya apartmanınızın reklam verebileceğiniz bir topluluk posta listesi olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bir gün veya daha uzun bir süre geçtiyse, yerel gazetelerin kayıp ve aranananlar bölümünde reklam yayınlamayı düşünün.

Bir Sonraki Kayıp Vakası İçin Önlem Alın

ASPCA, evcil hayvanlarınızın adınızı, telefon numaranızı ve diğer ilgili iletişim bilgilerinizi içeren bir etiketle yaka takmasının iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Ve evcil hayvanlarınızın Kimlikleri yoksa, kesinlikle dikkate almalısınız. Kayıt bilgilerini güncel tuttuğunuz sürece evcil hayvanlarınızı bulma şansını kesinlikle arttırırlar.
Ve eğer evcil hayvanlarınız daha önce ortaya çıkarsa, nasıl olduğunu anlayın ki tekrar dışarı çıkmasınlar. Çitlerinizi delikler için kontrol edin, herhangi bir kapının altında bir açık olup olmadığını kontrol edin ve evdeki herkesin evcil hayvan ayrıcalıklarıyla ilgili kuralları bildiğinden emin olun. Aldığınız daha önleyici tedbirler, tekrar aramaya gitme ihtimalinizi azaltır.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile