Kedinizin Evin İçinde Rahat Yaşam Sürdürebilmesi

Kedinizin Evin İçinde Rahat Yaşam Sürdürebilmesi

Yavruluk döneminde oyuncu ve çok hareketli olan kediler yaş aldıkça özellikle de kısırlaştırıldıktan belli bir süre sonra hareketsizleşmeye başlayabilirler. Bu sağlıksız bir evre değildir. Doğaldır ve endişe duyulmasına gerek yoktur..

Kısırlaştırıldıktan sonra neredeyse tüm kediler az da olsa kilo alır. Fazla kilolu kediler için de üretilmiş özel mamalar da vardır. Light kedi maması metabolizma hızı düşük olan kediler için özel içerikle üretilmektedir. İçindeki karbonhidrat oranı azaltılan bu mamalar kedilerin kilo kontrollerini sağlamaya yardımcı olur.

Kilo kontrolü kediler için önemlidir. Uzun bir yaşam süren kedilerin çoğunun kilosu ideale yakındır. Kedinizin kilo kontrolünü sağlamak için hareket etmesini sağlamak ve seveceği sağlıklı bir kedi maması bulmak yeterli olacaktır.

Sokakta yaşayan bir çok kedi vardır. Kedinizin arada sırada gezebilme özgürlüğünün olması ona mutluluk verecektir. Kedilerin yıkanması çok gerekli olmadığı sürece çok elzem değildir. Çünkü kediler kendilerini dürtüsel olarak zaten temizlerler. Dillerinde pütürler sayesinden bu temizlik genelde başarılı olur. Birden fazla kediye sahip olanların da şahit olduğu gibi kediler birbirlerini de temizler.

Kediler temizliğe önem veren hayvanlardır. Tuvalet alışkanlakları buna en büyük örnektir. Tuvaletlerine ve kumlarına kolayca uyum sağlarlar. Kedi kumu çeşitleri kullanım şekillerine ve fiyatlarına göre ayrılır. Ucuz kedi kumu tercih etmek isteyenler topaklanan ince veya kalın taneli kedi kumlarını inceleyebilir. Bu kumların parfümlü olanlarını da kullanan kesim büyüktür. Portakal kokulu, marsiyla sabunlu, parfümlü, lavantalı gibi bir çok çeşit bulunmaktadır.

Topaklanan kedi kumlarının avantajı temizlenmesinin kolay olmasıdır. Kürek yardımıyla temizleyeceğiniz kum topaklanarak tek bir parça halini alır. Dolayısıyla alırken etrafa dağılmaz ve pisletmez. Kedileriniz tuvaletlerini yaptıktan sonra patilerine kum taneleri yapışabilir. Bu yapışan taneler evin içinde kedinizin gezdiği yerlere onla beraber gider. Bunu önlemek için çeşitli kedi paspasları üretilmiştir. Bu paspaslar tuvaletlerin önüne konur ve kedilerin patilerine yapışan kumlar temizler. 

Kediler için üretilmiş bir diğer ürün ise tasmadır. Kedi tasmaları genelde boyun tasması olarak kullanılır. Kedinizin boyun ölçüsüne uyması en dikkat edilmesi gereken kısımdır. Herhangi bir sıkma durumunda kedinizin derisinde ya da tüylerinde tahriş meydana gelebilir. Kedi tasması seçerken malzemesine dikkat etmeniz önemlidir. Kedinizin derisine ve boynuna zarar vermemesi için kaliteli malzemeleri tercih edebilirsiniz.

Tasma türlerinden biri de pire tasmasıdır. Dışarı çıkan ev kedilerini parazitlerden korumaya yarar. Çeşitli renklerde pire tasmaları bulunmaktadır. Kullanımı kolaydır. 

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile