Kepek Nasıl Geçer? Uzmanına Sorduk!

Kepek Nasıl Geçer? Uzmanına Sorduk!

Araştırmalar ilk izlenimde en çok etki bırakan şeyin saç olduğunu söylerler. Ama kepekli saçlarla iyi bir izlenim bırakmak elbette mümkün değil. “Bütün kepek şampuanı çeşitlerini denedim ama saç kepeklenmesi sorununa kesin çözüm yok!” diye düşünenler için saçta kepeği gerçekten geçirebilecek önerileri derledik.

Saçta Kepek Neden Olur?

Saç kepeklenmesi;

 • Stres

 • Fazla yağlı beslenme

 • Abur cubur tüketimi

 • Saçı fazla yıkamak

 • Saçı yeterince yıkamamak

 • Yeni saç ürünü kullanımı gibi nedenlerden oluşmaktadır.

Saç Kepeklenmesi Nasıl Geçer?

 1. Doğru Beslenme

Doymuş ve trans yağ içeren sağlıksız besinler kafa derisinin yağ üreterek saçta kepek oluşturmasına neden olur. Bunu önlemek için abur cubur yerine fındık, ceviz gibi kuruyemişleri ve tüketmeye çalışın. Ayrıca aşırı karbonhidrat ve şeker tüketimi de saç derisinde glikojen üretimini arttırarak kepek oluşumunu tetikler. Bunun için muz, avokado, yulaf gibi besinlerin tüketimine ağırlık vermelisiniz.

 1. Su Tüketimi

Bol su tüketimi vücuda olduğu kadar saç sağlığınız için de önemlidir. Yeterli su tüketimi ile saç derinizin nemlenmesini ve kepeklenmenin azalmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Doğru Saç Yıkama

Saçı temizlemek için çok sık yıkamak aslında saç derinizin tahriş olmasına bu da saçta kepeklenme oranının artmasına neden olur. Dolayısı ile saçınızı çok sık yıkıyorsanız bunu daha aza indirip hem saçınızın beslenmesini sağlayabilir hem de saç kepeklenmesini azaltabilirsiniz.

 1. Peeling

Saç derinize haftada bir kere peeling yaparak ölü kafa derilerini temizleyebilirsiniz. Böylece hem saç derinizin nefes almasını kolaylaştırışınız hem de kaşıntıyı azaltarak kepek oluşumunu en aza indirirsiniz.

 1. Aloe Vera

İçerdiği A, C, E ve B12 vitaminleri ile saç için besleyici bir kaynak olan aloe vera yardımı ile saç kepeklenmesi sorununu en aza indirebilirsiniz. Aloe vera soğutucu etkisi ile kaşıntılar için harika bir yatıştırıcıdır. Kafanızı şampuanlamadan önce aloe vera jeli ile kafanıza masaj yapabilirsiniz.

 1. Eczane Şampuanı Kullanmak

Doğru beslenme, doğru saç yıkama ve doğal çözümleri uygularken bir yandan doğru kepek şampuanını kullanmalısınız. Ama piyasada onlarca farklı kepek şampuanı olmasına rağmen kepek sorunu olan insan sayısı asla azalmıyor. Bu yüzden kepek sorununa daha ciddi yaklaşan eczane şampuanlarını deneyin. Örneğin saçta kepeklenme sorunu için bitkisel içerikli Bioxcin kepek şampuanını kullanabilirsiniz.

Bu içeriğimizde saçta kepek neden olur ve nasıl önlenir sorularına cevap vermeye çalıştık. Bu yöntemlerin yalnızca birini kullanmak elbette saç kepeklenmesi sorununu önlemek için yeterli değildir. Eğer saç kepeklenmesi sorununa kesin çözüm için bu yöntemlerin hepsini aynı anda uygulamalı ve mutlaka eczanenizden Bioxcin kepek şampuanını istemelisiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile