Ogznet.com

Kıblenizi Nasıl Bulacaksınız? Kıble Yönü Nasıl Tespit Edilir?

Image by Fuad Hasan from Pixabay

Kıble yönünü bilmediğiniz bir yerde kıble cihetinin araştırılması icap etmektedir. Bu araştırmanın neticesinde tespit edilen yöne doğru namazın kılınması, namazın sıhhati açısından önem taşımaktadır. Zira istikbal-i kıble yani namazın Mekke şehrindeki Kâbe cihetine doğru kılınması namazın şartlarındandır.

Bu şart yerine getirilmez ise namazın bir farzı yerine getirilmediğinden namaz olmaz. Peki kıble yönünü nasıl tayin edeceğiz? Kıble ne tarafta şeklindeki soruların cevaplarını alabileceğiniz KibleBulma.Com gibi çalışmalar esasında bize bu hususta ışık tutacak makale ve araçlar ile hizmet vermektedir. Yinede kıble yönünü tespit için şu yöntemlerden istifade edilebilir.

İlk olarak pusula ile kıble yönü nasıl tespit edilir onu açıklamaya çalışalım. Pusulayı mümkün mertebe manyetik alan ve metallerin olduğu yerlerden uzakta tutarak ölçüm yapmaya gayret gösteriniz. Böyle bir yerde pusulayı yere paralel ve düzgün bir yere yerleştiriniz. Pusula iğnesinin (renkli ibrenin) durmasını bekleyelim. Pusula iğnesi (renkli ibre) N üzerinde iken gösterdiği yön kuzey yönüdür. Tersi güney yönü gösterecektir. Buradan hareketle Mekke şehrini tahmin ile kıble yönünüzü aşağı yukarı bulabilirsiniz. Eğer tam bir ölçüm yaparak kıble yönünüzü bulmak isterseniz, öncelikle bulunduğunuz yerleşim biriminin kıble açısını öğrenmeniz gerekmektedir. Kıble bulma pusulası çalışmasından bulunduğunuz yerin kıble açısını öğreniniz. Buradan alacağınız pusula için kıble açısını, pusula ibresinin N yi gösteren ucundan itibaren saat yönünde ilerleyerek bulunuz. Bulduğunuz kıble açısının gösterdiği yön size kıble yönünü vermiş olacaktır.

Bunun dışında özellikle son zamanlarda kullanılan Google Maps üzerine kurulu online internet uygulamaları ile de evinizin çatısına kadar inip kıble yönü çizginizi almanız mümkündür. Hususi bunun için kurulmuş olan internet siteleri dahi mevcuttur. Özellikle bu şekilde kıble yönü tespiti için kurulmuş olan www.kiblebulma.com çalışmasını önerebileceğimizi belirtelim. Evinizin, işyerinizin çatısına kadar inip kıble çizginizi ve aynı zamanda kıble açınızı alabileceğiniz ender bir çalışma olduğunu ayrıca not edelim. Bu tür çalışmaların artarak devam etmesi temennisi ile...

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz