Kilitli Blok Duvar Malzemesi ile İnşaat Süresini Kısaltın

Kilitli Blok Duvar Malzemesi ile İnşaat Süresini Kısaltın

Kilitli Duvar Malzemesi ile İnşaat Süresini ve Maliyeti Azaltın

Gelişmekte olan inşaat sektörü, sadece inşaat süresini ve maliyetlerini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda Meksika'nın en dezavantajlı bölgelerinde konut sorununu da çözen yeni sistemler geliştiriyor. Daha önce bilinen inşaat tekniklerinden yola çıkarak, ulusal şirketler daha az malzeme, daha fazla yapısal güç ve daha fazla konforu birleştiren yeni inşaat modelleri önererek uluslararası pazarlara yöneliyorlar. Ayrıca, her türlü inşaat ihtiyacına uyarlanabilir akıllı malzemeler sunmaktadırlar.

Bu yeni endüstri atılımının bir parçası olarak, Armados Omega'dan Juan Manuel Reyes ve mimar Jorge Capistrán, inşaat imalat süresini %50 azaltan yeni ve düşük maliyetli bir inşaat sistemi geliştirdi. Tek modül bloklar ve bağlayıcı kullanılarak yapılan bu sistemde, başka malzeme veya vasıflı işçilik gerekmiyor.

blok tuğla

Armed Omega tarafından geliştirilen Block ARMO, 2015'in sonlarında Meksika Bilim Ve Teknoloji Konseyi tarafından resmi bir basın açıklamasında yer aldı ve Juan Manuel Reyes'in şirketin amacının "Meksika toplumuna iyi konut talebi konusunda daha fazla katkıda bulunmak için yeni inşaat sistemleri sağlamak olduğunu söyledi.”

konut yapımı

Taş blokların üretim süreci, geri dönüştürülmüş malzemelere ve düşük su tüketimine dayalı üretim yöntemlerini kullanır. Geliştirici ekip, pazara farklı ölçeklerde ve farklı ihtiyaçlarda yeni bir sistem geliştirmekle ilgileniyor.

kilitli yapı malzemesi

Sosyal Kalkınma Bakanlığı (SEDESOL) tarafından geliştirilen bir proje için 2009 yılında uygulamaya konulan patentli ve yenilikçi sistem ile, Jorge Capistran göre, Sierra Negra, Puebla'da 300'den fazla ev inşa edildi.

kilit parçaları

Juan Manuel Reyes, “sistemin kendi kendini destekleyen altı adet kendinden montajlı parçadan oluştuğunu söylüyor. Her 80 santimetrede bir metal çubuk yerleştirilerek, özel bir temele ihtiyaç duymadan, boruları ve kabloları sorunsuz bir şekilde geçirebileceğiniz bir yapı oluşturur.”

 

Bir bulmacaya benzeyen bu özel montaj, montaj sürecini zorlaştıran veya yüksek bina maliyetleri üreten kapsamlı eğitim veya yapı sistemlerine ihtiyaç duymaz. Firma sahibi Juan Manuel Reyes, ”bu inşaat yöntemi işçilere yardımcı oluyor çünkü sistemi uygulamak için kapsamlı bir eğitime ihtiyaç duyulmuyor." diyor.

yapı sistemi

Meksika firması, Cholula, Puebla'daki bir üretim fabrikası ile, ürünü çeşitlendiren ve parçaların içindeki çeşitli yüzeyler, renkler ve dokular ile dekoratif elemanlar olarak işlev gören ve aynı zamanda maliyetleri azaltan, geleneksel sistemleri değiştirme umuduyla yeni elemanlar oluşturmaya devam ediyor Meksika'da inşaat sektörüne ve konutlara önemli katkılar sağlayacaktır.

Belki ilerleyen dönemlerde bunlara benzeyen yığma yapı duvar elemanlarını ülkemizde de görebiliriz.

Daha fazla bilgi için bu videoyu izleyebilirsiniz:

Ogznet.com