Kişisel Verilerinizi Güvende Tutmanız İçin 5 Mükemmel Açık Kaynak Araç

Kişisel Verilerinizi Güvende Tutmanız İçin 5 Mükemmel Açık Kaynak Araç

Windows'un sizi gözetlemesi ya da tarayıcınızın gizliliğinizden ödün vermesi, ihtiyatlı olmak için iyi sebepler veriyor. Neyse ki, herkes için daha güvenli bir internetin dijital ütopik ideallerine geri dönmenin bir yolu var: açık kaynaklı yazılım ve araçlar.

Güven sorunlarınız mı var. Anlaşılabilir. Son yıllarda, tüm yazılım geliştiricilerinin en iyi ilgi alanlarımıza baktığına dair saf ve mutlu dünya görüşümüze karşı bir şey olmadı.

1. Monica

İşletmeler yıllar önce tanınarak, müşterilerinin daha iyi hizmet verebilmesi için müşteri ilişkilerini kaydetmek üzere Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) yazılımı oluşturdular. Ancak, ilişkilerinizi geliştirmenize ve gizli verilerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak kişisel bir CRM olsaydı ne olurdu?

Monica, hayatınızdaki insanları takip etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir kişisel CRM'dir. Web tabanlı uygulamayı kullanarak, bir kişinin ailesiyle ilgili notlar ekleyebilir, onlarla ne sıklıkla görüştüğünüzü izleyebilir, hatırlatıcılar planlayabilirsini ve hatta onlarla paylaştığınız hediyeleri takip edin.

Gösterge panosu, kişilerinizle ilgili planlanmış etkinlikler ve görevlere genel bir bakış ile sizi güncel tutar. Monica, hayatınızı belgelendirmeniz (hatta zihinsel sağlığınızı geliştirmeniz için) bile bir günlük tutma özelliğine sahiptir. Hem iOS hem de Android için uygulamalar, verilerinize hareket halindeyken erişmenizi sağlar. Bu kadar veriyi sunucularıyla paylaşmaya isteksiz bulursanız, Monica’yı kendiniz barındırmayı tercih edebilirsiniz.

2. OpenSSL

2014'ten önce, Güvenli Yuva Katmanı (SSL) ve Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) çoğunlukla geliştirici ve güvenlik çevrelerinin dışında duyulmamıştı. Ardından, web’in önemli güvenlik açıklarından biri tespit edildi: Heartbleed. Web sitelerine güvenli bağlantılar sağlamak için OpenSSL çalıştıran sunucuların tahmini yüzde 17'sini etkilemiştir.

OpenSSL ekibinin büyüklüğüne göre daha etkileyici hale geldi. Geliştirme grubu, 10'u gönüllü olan sadece 13 kişiden oluşmaktadır.

OpenSSL ilk kez 1998 yılında açık kaynaklı bir proje olan SSLeay'nin bir ayrımı olarak kuruldu. Alçakgönüllü kökenlerinden, web sunucusu şifrelemesi için standart haline gelmiştir. Heartbleed açıklamasından kısa bir süre sonra, Google, OpenSSL'i BoringSSL oluşturmak için ayırdı.

3. OnionShare

İnternet üzerinden büyük dosyalar göndermek, gizlilik bilinci için hala zor olabilir. Bulut depolama hizmetleri, dosyalarınızı çevrimiçi paylaşmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı ama sık sık kolaylık sağlamak için ticaret gizliliğini bıraktırmaz. Ek yazılım olmadan dosyaları paylaşmak için seçenekler vardır, ancak verilerinizi üçüncü taraf bir sunucuya yüklemenizi de gerektirir.

Elbette, herhangi bir üçüncü taraf sunucuya dosya yüklemeden dosyaları paylaşmanıza izin veren Takeafile gibi bir hizmeti kullanabilirsiniz. Ancak istek listenizde anonimlik ve güvenlik yüksekse, OnionShare'ı kullanabilirsiniz. Sadece açık kaynak değil, dosyaları güvenli ve anonim olarak paylaşmak için TOR ağını kullanır. Linux, macOS ve Windows için mevcut olan yazılım, TOR ağında özel bir web sunucusu oluşturur.

Bir dosyayı pencereye sürüklemek, alıcıyla paylaşmak için benzersiz bir .onion URL'si oluşturur. Dosyalarınız yalnızca bilgisayarınızda barındırılır, böylece veriler üçüncü tarafların ellerinden çıkarılır. Dosyayı indirmek için, alıcının bir TOR tarayıcısında bağlantıyı açması gerekir, bu nedenle herkes için bir seçenek olmayabilir. Bu, eğer dosyalarınızın gizli kalmasını istiyorsanız, iyi bir alternatiftir.

4. OpenWRT

Mayıs 2018'de Cisco’nun Talos istihbarat grubu araştırmacıları, dünyanın dört bir yanındaki yönlendiricileri hedefleyen kötü amaçlı yazılımların kanıtlarını ortaya çıkardılar. VPNFilter, 24 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 500.000'den fazla yönlendiricinin etkilendiğini tahmin ediyorlardı. Kötü amaçlı yazılım, varsayılan giriş kimlik bilgilerini hala kullanan birçok popüler yönlendiricide bulunan yazılımdan yararlandı.

Tabii ki, yönlendiriciler ilk kez bir güvenlik riski değildir. Ancak VPNFilter, yönlendiricilerin hala güvenliğiniz için bir tehdit oluşturduğunu gösterdi. Yönlendiricinizin ürün yazılımı genellikle bu güvenlik açıklarının sebebidir; ISS'niz tarafından büyük olasılıkla geliştirilir, ancak az desteklenir.

OpenWRT açık kaynaklı bir Linux yönlendiriciler gibi gömülü cihazlar için geliştirilmiş yerleşik yazılım. Dahili bir web arabirimine sahiptir ve genellikle çoğu yönlendirici ürün yazılımından daha kararlı kabul edilir. Yönlendirici geliştirmeleri sizi dönüştürmek için yeterli değilse, o zaman diğer özellikleri olabilir.

Ağ trafiğini izleme, bir BitTorrent istemcisi çalıştırma ve ağ çapında bir VPN yapılandırmadan, keşfedilecek çok şey var. Şu anda OpenWRT'nin sizi VPNFilter'den açık bir şekilde koruyacağına dair bir kanıt bulunmamakla birlikte, en azından varsayılan kullanıcı adı ve şifreyi kullanmadığınızdan emin olabilirsiniz.

5. OpenVPN

Sanal özel ağlar (VPN'ler) onlarca yıldır kurumsal BT sistemlerinin temelidir. Birçoğumuzun VPN'lerle iletişime geçeceği ilk yer iş yerimiz. Bu günlerde, gizlilik araçları olarak daha sık kullanılmakta, sansürle mücadele etmemize ve verileri meraklı gözlerden uzak tutmamıza yardımcı olmaktadır. VPN'lerin ilgisini çeken durum, yeni sağlayıcıların patlamasına yol açtı. Artık ücretsiz hizmetler ve premium sağlayıcılar var.

2002 yılında piyasaya sürülen OpenVPN açık kaynak VPN protokolü. Linux, macOS ve Windows dahil olmak üzere tüm büyük platformları Android ve iOS için kullanılabilen mobil uygulamalarla desteklemektedir. Birçok VPN sağlayıcısı kendi yerel uygulamalarına sahip olsalar da, bunlar her platformda her zaman mevcut değildir ve OpenVPN'i ideal bir alternatif haline getirir. Ayrıca iş, ev için birden fazla VPN yapılandırmanız olabilir ve OpenVPN istemcisi üzerinden depolayabileceğiniz ve bağlanabileceğiniz diğer özel kullanımlar.

OpenVPN, verilerinizi aktarım sırasında korumak için OpenSSL üzerinden 256 bit şifreleme kullanır. VPN'lere yönelik tipik bir kullanım, Çin Büyük Güvenlik Duvarı gibi güvenlik duvarlarını atlamak ve OpenVPN'in de burada üstün olması. Verilerinizi normal internet trafiği gibi görünmesini sağlamak için gizleyerek Derin paket incelemesini engelleyebilir. OpenVPN açık kaynaklı olduğundan, geliştiricilerin protokolü iyileştirmek için hata raporları göndermeleri önerilir. Ayrıca, OpenVPN Inc. tarafından geliştirilen Özel Tünel gibi ticari projelerin de devre dışı bırakılmasını sağlar.

Herkes İçin Açık Kaynak

Açık kaynak hareketinde, sadece dosya paylaşımından daha fazlası var. Linux, tüm zamanların en başarılı açık kaynaklı projelerinden biridir ve seçim yapılabilecek çok sayıda dağıtım seçeneği sunar.

Tarayıcılardan, Windows araçlarına ve çapraz platform uygulamalarına kadar, keşfedilecek bir dünya var. Birkaç uygulama yüklemek sizin için yeterince radikal değilse, o zaman herkese açık olmayı ve özgür ve açık kaynak yaşamayı düşünebilirsiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 240 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Kişisel Verilerinizi Güvende Tutmanız İçin 5 Mükemmel Açık Kaynak Araç konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Kişisel Verilerinizi Güvende Tutmanız İçin 5 Mükemmel Açık Kaynak Araç ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kişisel Verilerinizi Güvende Tutmanız İçin 5 Mükemmel Açık Kaynak Araç ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al