Ogznet.com
Günde 2 Tane Kivi Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Paylaş:

Günde 2 Tane Kivi Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Günde 2 Tane Kivi Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kivi günde kaç tane yenmeli? Kivinin faydaları

Kivi, bölündüğünde minik, siyah ve yenilebilir tohumlarla, keskin, yeşil bir iç kısım ortaya çıkaran kahverengi, tüylü bir meyvedir. Oldukça sulu, lezzetli ve vücudunuz için bol miktarda faydaya sahip harika besinlerle doludur.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Kivi meyvesi o kadar iyi ve sağlıklı ki, neden günde sadece bir tane tüketesiniz ki? Sonuçta, günde 2 tane kivi tüketmek, sağladığı faydaları yalnızca iki katına çıkaracaktır. Kivinin faydaları aşağıda özetlenmiştir.

1. Sağlıklı Bir Kalp ve Arterler

Kivi, esasen pıhtı oluşumunu, trigliserit oluşumunu azaltan ve dolaşımı destekleyen en etkili doğal kan incelticilerden biri olarak değerlendirilmiştir. Tüm bunlar sağlıklı bir kalp ve atardamarlara neden olur.

Norveç Oslo Üniversitesi Beslenme Bölümü tarafından yürütülen bir araştırma, kivi meyvesinin kardiyovasküler hastalıklarda faydalı olabileceğini bulmuştur. Araştırmacılar, kivi meyvesinin trombosit aktivitesini ve plazma lipidlerini modüle edip etmediğini incelediler ve "28 gün boyunca günde 2 veya 3 tane kivi meyvesi tüketmenin, kollajen ve ADP'ye karşı trombosit agregasyon* yanıtını normale kıyasla %18 azalttığını" buldular.

Araştırmacılar ayrıca, kivi meyvesi yemenin, kontrol ile karşılaştırıldığında kan trigliserit* düzeylerini %15 düşürdüğü sonucuna vardı.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kivi meyvesi, vücudunuzun hastalıklarla savaşabilmesi için bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidan görevi gören ağır bir C vitamini içerir. Normal bir kivi, en iyi C vitamini kaynağı olarak gösterilen taze portakallara göre neredeyse iki kat daha fazla C vitamini içerir.

Kivi ayrıca kırmızı ve beyaz kan hücreleri üreten folik asit ve vücudu enfeksiyonlardan koruyan antikorlar içerir.

3. Ruh Halinizi Düzenler ve Ekstra Enerji Sağlar

Kivide bulunan aktif enzimlerin metabolik enerji seviyelerini iyileştirdiği ve nörotransmiterlerin enerjiyi artırmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Journal of Nutritional Science tarafından Yeni Zelanda'da yayınlanan araştırma, altı haftalık bir süre boyunca 18 ila 35 yaşları arasındaki 35 erkek üzerinde çalışma yaptı. Erkeklere günde yarım kivi veya iki kivi verildi. Çalışmanın ardından, günde iki kivi tüketenlerin enerjide yüzde 31'lik bir artış yaşadıkları bulundu.

Kivi - Günde en az 2 kivi tüketilmeli
Photo by Wesual Click on Unsplash

4. Sindirim Sistemine Takviye

Çoğu meyve ve sebzede olduğu gibi, kivi de sindirim için çok önemlidir. İki kivi yiyerek vücudunuza 4,2 gram diyet lifi vermiş olursunuz. Kivi ayrıca sindirimi iyileştirdiği düşünülen aktinidin enzimini de içerir.

Ayrıca, bir Hong Kong Üniversitesi araştırması, bir ay boyunca günde iki kivi yiyen kronik olarak kabızlık sorunu olan yetişkinleri inceledi. Araştırmadan sonra, yetişkin deneklerin rahatsızlıkta yüzde 23 azalma yaşadığı ve sindirim süresini 15 saat azalttığı, böylece önceki bağırsak hareketlerinin sıklığının iki kat arttığı bulundu.

5. Rahat Bir Uyku için Yardımcı

Bazıları kivi meyvesinin doğal bir uyku yardımcısı olduğunu düşünüyor ve araştırmalar bu iddiaları destekliyor.

Taipei Tıp Üniversitesi'nden bir araştırmaya, 20 ila 55 yaş arası 24 gönüllüden (2 erkek, 22 kadın) dört haftalık bir süre boyunca yatmadan bir saat önce iki kivi yemeleri söylendi. 4 haftalık kivi tüketiminden sonra, deneklerin toplam uyku süresini ve uyku verimini önemli ölçüde artırdığı, yüzde 15'e kadar daha uzun uyuduğu ve başlangıç düzeyine göre %41 daha hızlı uykuya daldığı bulundu.

Astım nedeniyle uyumakta güçlük çekiyorsanız, kivi buna da çare olabilir. Güney Kore'deki Seul Ulusal Üniversitesi'ndeki bilim adamları, kivinin güçlü enzimi olan aktinidinin beyaz kan hücrelerini (astımlı ve alerji hastalarında fazla miktarda bulunan) azaltarak astım semptomlarını azalttığını buldular.

Hangisi daha iyi? Pek çok meyve ve sebzenin aksine, faydalarından yararlanmak için kabuğunu yemenize gerek yoktur. Enzim, meyvenin sulu yeşil bölgesinde bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Trombositlerin kanamayı durdurmak ve pıhtılaşmayı sağlamak için birbirleri üzerine kümelenmesi durumudur.

1

Genellikle kalp sağlığına ilişkin risklerin tespit edilmesi amacıyla tansiyon ve kolesterol seviyeleri ile birlikte araştırılan bir diğer faktör de trigliserid düzeyleridir. Trigliserid ne demek sorusuna yanıt arayanlar için en kısa tanım, kanda bulunan bir lipid (yağ) türü olmasıdır. Besinlerle alınan ve anlık olarak kullanımına ihtiyaç duyulmayan yağlar, vücutta trigliserid formunda depolanmaktadır.

1

Kandaki trigliserid düzeyinin 150 mg/dL'nin üzerinde bulunması, trigliserid yüksekliği (hipertrigliseridemi) olarak adlandırılır. Yüksek trigliserid düzeyleri kalp hastalıklarının gelişiminde birinci derece risk faktörü olarak değerlendirildiğinden mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Uzun süre boyunca yüksek olarak seyreden trigliserid düzeylerinden kaynaklı olarak arter duvarlarında sertleşme sorunu ortaya çıkar ve bu durum damar sertliği (aterosklerozis) olarak adlandırılan hastalığa neden olur. 

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!