Ogznet.com
Klasörler Şifre ile Nasıl Korunur? Paylaş:

Klasörler Şifre ile Nasıl Korunur?

Klasörler Şifre ile Nasıl Korunur?

Bilgisayarda Klasöre Şifre Koyma Nasıl Yapılır?

Mac veya Windows PC’de kayıtlı olan önemli dosyaları ve bilgileri korumak için kullanabileceğiniz çeşitli güvenlik önlemleri vardır. En yaygın olanı, bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda kilitlemek ve giriş ekranını aşmak için bir parola gerektirmektir. Klasörlere şifre koruması ekleyerek bu korumayı bir adım daha ileriye taşıyabilirsiniz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Klasör şifreleme, herkes tarafından kullanılan bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayar kullanırken özellikle kullanışlı olabilir. Aşağıdaki adımları uygulamak, hassas dosyalarınıza erişimek için her seferinde şifrenin girilmesi gerektiği anlamına gelir.

Windows'ta Bir Klasörü Şifre ile Korumaya Almak

Windows'ta bir klasörü parola ile korumanın birkaç yolu vardır. En etkili yöntem ise üçüncü taraf bir uygulamanın kullanılmasını içerir. Tavsiye ettiğimiz program 7-Zip'tir. Bireysel klasörleri bir parola ile korumanızı sağlayan ücretsiz açık kaynaklı bir dosya arşiv programıdır.

Önemli klasörlerinizi 7-Zip ile korumak için aşağıdaki talimatları izleyin.

 1. Resmi web sitesinden 7-Zip programını indirin ve yükleyin.
 2. 7-Zip uygulamasını başlatın.
 3. Şifreyle korumak istediğiniz klasörü buluncaya kadar 7-Zip arayüzüne göz atın.
 4. Bu klasörü seçin ve sol üst köşede bulunan ve yeşil artı sembolü ile birlikte Ekle düğmesine tıklayın.
 5. Ardından, 7-Zip ana penceresinin üzerinde yer alan Arşive ekle iletişim kutusu görüntülenecektir. Şifreleme bölümünde, sağlanan alanlara iki kez istenen şifreyi girin.
 6. Arşiv formatının kendisi de dahil olmak üzere, sıkıştırılmış klasörün diğer özelliklerini de değiştirebilirsiniz (varsayılan olarak 7z). Şifre girildikten ve diğer ayarlar bittikten sonra, Tamam düğmesine tıklayın.
 7. Bu noktada sadece yeni oluşturulan arşiv dosyası bir şifre ile korunmaktadır.
 8. Windows Gezgini ile orijinal klasörü silmeniz gerekecek. Orijinal klasörü silmezseniz, esasen yukarıdaki adımları takip etme amacını ortadan kaldırır.
Windows'ta Bir Klasörü Şifre ile Korumya Almak

İleride, arşivdeki dosyaları görüntülemeye çalışan herkesin yanı sıra arşivlenen dosyaları çıkarmaya çalışan herkesin bir parola girmesi istenir.

Windows'ta Klasör Şifreleme Özelliğini Kullanma

Dışarıdan bir uygulama kullanmak, sizin için ideal bir yöntem değilse, hangi Windows sürümünü çalıştırdığınıza bağlı olarak bir alternatif olabilir. Örneğin, Windows 10 Professional Edition’ınız varsa, en hassas klasörlerinize bir miktar güvenlik eklenmesine yardımcı olabilecek entegre bir şifreleme özelliği vardır.

Bu özelliğe erişip erişemediğinizi belirlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Windows Gezgini'ni açın ve şifrelemek istediğiniz klasörü bulun.
 2. Bu klasörü seçin ve üzerine sağ tıklayın.
 3. Açılır menü belirdiğinde, Özellikler'i tıklayın.
 4. Söz konusu klasörün özellikleri şimdi görüntülenmelidir. Gelişmiş düğmesine tıklayın.
 5. Şimdi Gelişmiş Öznitellikler iletişim kutusu, muhtemelen Sıkıştırma veya Şifreleme öznitelikleri içeren bir bölüm görünecektir. Varsa, verileri güvenli hale getirmek için içeriği şifrele etiketli bu bölümde bir seçenek olacaktır.
Windows'ta Klasör Şifreleme Özelliğini Kullanma
 1. Bu seçeneğin yanında bir kez tıklayarak onay işareti koyun.
 2. Tamam veya Uygula düğmesini tıklayın ve istendiğinde istenen ayarları seçin.
 3. Klasörünüz ve içeriğiniz artık şifrelenecek ve yalnızca hesabınız tarafından erişilebilecek. Bununla birlikte, birisi Windows hesabınızla giriş yapmış olmanız durumunda parola olmadan bu klasöre erişebilecek.

MacOS'ta Bir Klasörü Şifre ile Korumaya Almak

Mac kullanıcıları, işletim sisteminin Disk Utility uygulaması sayesinde herhangi bir üçüncü taraf yazılıma gerek duymadan tek tek klasörleri parola ile koruyabilirler.

 1. Disk Utility uygulamasını açın. Genellikle bu yolda bulunur: Uygulamalar -> Yardımcı Programlar
 2. Ekranın üst kısmında bulunan Disk Utility menüsünde Dosya üzerine tıklayın.
 3. Açılır menü belirdiğinde, fare imlecinizi Yeni Görüntü seçeneğinin üzerine getirin.
 4. Şimdi bir alt menü sağda görünecektir. Resimden Klasöre tıklayın.
 5. Şimdi bir Finder penceresi görünmelidir.
 6. Bir parolayla korumak istediğiniz klasörü bulana kadar sabit sürücünüzü taşıyın.
 7. Bu klasörü seçin ve düğmesine tıklayın.
 8. Yeni oluşturulmuş resim dosyanızı nereye kaydedeceğiniz de dahil olmak üzere bir dizi yapılandırılabilir seçenek içeren kayan bir pencere görüntülenecektir. Farklı Kaydet alanına şifre korumalı klasörünüzün istediğiniz adını girin.
 9. Şifreleme açılır menüsünden aşağıdaki seçeneği belirleyin: 128 bit AES şifreleme (önerilen)
 10. Şimdi iki kez bir şifre girmeniz istenecek. Tamamlandığında, Seç düğmesine tıklayın.
 11. Resim Formatı açılır menüsünden aşağıdaki seçeneği seçin: okuma / yazma
 12. Kaydet düğmesine tıklayın.
 13. Şifre korumalı klasör resminiz şimdi oluşturulacak. Tamamlandığında, İşlemi başarılı bir şekilde belirten bir mesaj görmelisiniz. Bitti düğmesini tıklayın.
 14. Bu noktada sadece yeni oluşturulan görüntü dosyası bir şifre ile korunmaktadır, bu yüzden orijinal klasörü Finder aracılığıyla silmeniz gerekir. Orijinali silmezseniz, esasen yukarıdaki adımları uygulamak gereksiz olur.

Yeni korumalı klasörünüze erişirken, şifreniz başarılı bir şekilde girildikten sonra dosyalarını içeren bir disk görüntüsü oluşturulur. Genellikle korumalı arşivin yanında bulunur. Klasörün içeriğine eriştiğinizde, bu disk görüntüsünü çöp kutusuna sürükleyerek silmeniz önemlidir. Aksi halde, içeriğini herhangi bir şifre koruması olmadan açıkta bırakırsınız.

Şifreleme ve Şifre Korumalı Dosya ve Klasörler Arasındaki Fark

Artık bireysel klasörlerinizi ve dosyalarınızı nasıl koruyacağınızı biliyorsunuz. Şifreleme ve şifre koruması arasındaki farkı bilmek önemlidir. Bir klasör veya dosya grubu bir şifre ile korunduğunda, içindeki veriler hiçbir şekilde değiştirilmez veya yeniden düzenlenmez. Bu koruma seviyesi, bir kullanıcının bu dosyalara erişmek için bir şifre girmesini gerektirir.

Ancak, aynı dosyalar şifrelendiğinde, onlarla ilişkili veriler esas olarak, meraklı gözlerin herhangi bir şekilde şifresini çözmek için son derece çok bir zamana sahip olacak şekilde karıştırılır. Söz konusu verileri şifrelenmemiş forma yeniden düzenlemek için genellikle bir şifre girmeniz gerekir.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!