Klavyede TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Klavyede TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda Türk Lirasının bir simgesinin olması gerektiği ve bunun için yarışma düzenlemesi yapılmıştı. Onlarca yarışmacının arasından beğenilen çalışma Cumhur Başkanı tarafından da onaylandı ve artık Türk Lirasının bir simgesi olmuştu. Ancak bilgisayar ortamlarında TL simgesinin nasıl kullanılacağı konusunda araştırma yapanlar olmadı değil! Peki, Klavyede TL simgesi nasıl çıkarılır?

Yazı Tipi İndirilmesi Gerekiyor!

Klavyeden TL simgesi çıkarmak mümkün olabiliyor ancak bunun için bazı aşamaları gerçekleşmesi gerekiyor. Öncelikli olarak işletim sisteminizin sürümüne, versiyonuna özel olarak yazı tipi indirmeniz gerekiyor. Bu indirme işlemi TCMB resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. İndirme işlemini başarılı bir şekilde tamamlamanız durumunda Denetim Masası \ Görünüm ve Kişiselleştirme \ Yazı Tipleri sekmesine giriş yaparak ‘’ AbakuTLSymsSans ‘’ adında klasör oluşturmanız ve indirdiğiniz yazı tiplerini bu oluşturduğunuz klasör içerisine atmanız yeterli olacaktır. Peki, klavyeden TL simgesi nasıl yapılır?

Öncelikli olarak yukarıdaki anlatımımızı doğru ve başarılı bir şekilde gerçekleştirdiyseniz eğer tek yapmanız gereken klavyeden iki tuşa sıralı bir şekilde basmanız gerekiyor. Windows işletim sistemine sahipseniz eğer ‘’ Alt Gr + T ‘’ tuş kombinasyonuna basmanız yeterli olacaktır. MAC işletim sistemi kullanıcısıysanız eğer ‘’ Alt T ‘’ tuşlarına basmanız yeterlidir. Sonuç ise ‘’ ₺ ‘’ şeklinde olacaktır.

Tüm bu süreçleri yapma konusunda zamanınız yoksa ve acil olarak ‘’ ₺ ‘’ simgesine ihtiyacınız varsa eğer arama motorlarına ‘’ TL Simgesi ‘’ yazmanız ve karşınıza çıkacak olan metin arasından kopyalamanız anlık olarak sizin işinizi görecektir.

Mobil telefonlarla ilgili daha fazlası için Mobil13 Sayfamıza bekliyoruz

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile