Ogznet.com
Ogznet.com
Photo by Steve Bruce on Unsplash

Arabada Köpeğinizle Güvenli Seyahat Etmek için İpuçları

Konu araba kullanmak olduğunda güvenlik, sizin ve köpeğiniz için bir numaralı önceliktir. Humane Society (HSPCA), köpeklerin arabada dolaşmaması gerektiğini belirterek evcil hayvan sahiplerini, emniyet kemeri takılabilen veya emniyet kemeriyle sabitlenebilen, iyi havalandırılan bir taşıyıcıda köpeklerle seyahat etmeyi öneriyor.

Araç içinde gezinmesine izin verilen köpekler, sürücünün dikkatini dağıtabilir ve hem sizin hem de onlar için tehlike oluşturabilir. HSPCA ayrıca, ön yolcu hava yastıkları bir kazada evcil hayvanınızı yaralayabileceğinden, evcil hayvanınızı arka koltukta tutmanızı önerir.

Ayrıca evcil hayvanınızı arka koltuktaki bir sandıkta veya arka koltuktan kasaya açık erişimi olan bir SUV tipi aracınız varsa bagajda tutmanızı önerir.

Evcil hayvanlarımız açık havayı ne kadar çok sevse de, köpeğinizin kafasını her zaman arabanın içinde tutun. HSPCA, köpeklerin "yoldaki enkaz parçacıklarıyla yaralanabilir veya soğuk havanın akciğerlerine girmesi nedeniyle hasta olabilir" diye açıklıyor.

Seyahat etmeden önce köpeğinizin davranışını değerlendirin

Kaygı, bölgesel havlama, heyecan havlaması ve araba hastalığının köpekler için sık karşılaşılan sorunlar olduğu belirtiliyor. Anksiyete, aşırı heyecan, sinirlilik ve köpeğinizin geçmiş travmalarından kaynaklanabilir:

Uzun bir yolculuk yapmadan önce köpeğinizi arabada sakin ve rahat olması için şartlandırın. Eğer köpeğiniz düzgün bir şekilde sandık eğitimi almışsa, sandık bununla ilgilenecektir. Değilse, arabaya binerken çok fazla heyecan vermemeye dikkat edin. Heyecan her zaman mutlulukla ilgili değildir ve endişeye yol açma eğilimindedir. Arabayı sakinlik ve sessiz zamanla ilişkilendirin. Arabada ne kadar rahat ve konforlu olurlarsa o kadar iyidir.

Köpeğinizin yol boyunca hastalanmamasına dikkat edin

Genç köpeklerde hareket hastalığı yaygın olabilir. Amerika Veterinerlik Merkezleri (VCA), köpek yaşlandıkça ve iç kulakları daha geliştikçe bunun ortadan kalkabileceğini, ancak köpeklerde hareket hastalığı ve kusmanın ana nedeninin kaygı olduğunu belirtiyor. Köpeğinizin mide bulantısı hissettiğine dair işaretler şunları içerebilir:

  • Salya akıntısı
  • Nefes nefese
  • Volta atma
  • Sızlanma
  • Hızlı soluma
  • Dudak yalama

Onları evde hissettirmek, hareket hastalığının anksiyete dönüşmesini önlemeye yardımcı olabilir. En sevdikleri oyuncağı yanınızda getirin ve onlara yolculuk sırasında rahatlık hissi vermesi için ev gibi kokan eski bir tişört veya battaniye verin.

Uzmanlar, köpeğinizin stresini potansiyel olarak azaltmak ve kazaların olmasını önlemek için thundershirt sakinleştirici köpek giysisi veya sakinleştirici tasma satın almanızı öneriyor. Düzenli molalar verdiğinizden ve köpeğinizi yol boyunca gezdirdiğinizden emin olun. Tuvalete gitmelerine izin vermenin yanı sıra, "hareket hastalığına neden olabilecek potansiyel olarak çelişkili duyusal sinyalleri aldığınızda da mola verin" diyor veterinerler.

Ayrıca mide bulantısını önlemelerine yardımcı olacak köpek ilaçları da var. Bu ilaçlar yararlı olabilir, ancak uyku hali ve ağız kuruluğu gibi yan etkileri olabilir. Bu yüzden zencefil, sizin ve evcil hayvanınızın mide bulantısını yatıştırmanın doğal bir yolu olabilir.

Köpekleri arabaya alıştırın

Köpeğinizi uzun yolculuklara hazırlamanın en iyi yolu, onları arabaya hemen tanıtmak ve araba gezintileriyle olumlu bir ilişki kurmaktır. Uzmanlar, köpeğinizi küçük gezilere çıkarıp, daha sonra zamanla uzunluğu artırarak araba yolculuğuna alıştırmanızı önerir. Bu, köpeğinizin uzun araba yolculuğuna çıkmadan önce sakin ve rahat olmasını sağlayarak her yerde daha keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlar

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz