Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak için Yapmanız Gereken 5 Şey

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak için Yapmanız Gereken 5 Şey

Yeni bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar satın aldınız ve çevrimiçi güvenlik konusunda endişeleriniz mi var? Doğru önlemleri aldığınız sürece güvenli ve çevrimiçi ortamda kalmak çok kolaydır. Çevrimiçi bir güvenlik veya antivirüs paketi kurmanın yanı sıra, daha güvenli bilgisayar için bu adımları izleyin.

İlginizi Çekebilir 10 Ücretsiz Güvenlik Duvarı Programı

10 Ücretsiz Güvenlik Duvarı Programı

Windows için en iyi ücretsiz güvenlik duvarı programlarını sizin için listeledik. Windows'un dahili bir güvenlik duvarı var, ancak kurabileceğiniz alternatif ve tamamen ücretsiz güvenlik duvarı programları olduğunu biliyor muydunuz?

1. Bir Spam Filtresiyle Kimlik Avı E-postalarını Yakalayın

Tüm e-postaların yarısından fazlası spam ve bunların yüzde 50'si kötü amaçlı ekleri taşıyor. Bu, bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım bulaştırmanın inanılmaz derecede güçlü bir yöntemidir: sadece e-posta ile. Gelen kutunuza giren e-postaların güvenli olduğundan emin olmak için gerekli adımları atmanız çok önemlidir.

Size gönderilen e-postalar üzerinde herhangi bir kontrolünüz yoktur. Ne yazık ki, e-posta adresiniz bir veritabanına girdiğinde, dolandırıcıların söz konusu olduğu her şey için açıktır. Sizi mümkün olduğunca fazla çöple hedefleyecekler. Tıkladığını umuyorlar ve şanslılar.

Genellikle resmi e-postalara güçlü bir şekilde benzeyen ve kişisel bilgilerinizi girmeniz için sizi kandıran bir sahte web sitesine bağlantı içeren kimlik avı e-postaları özellikle ilgilidir. Gmail ve Outlook gibi tarayıcı tabanlı e-posta çözümleri bunları engellemede iyi olsa da, mükemmel değiller.

Bu iletileri engellemeye yardımcı olması için bir e-posta istemcisi kullanıp spam filtresi kullanmaya değer. Hiçbir şeyi şansa bırakmayın. Ve evet tanınmayan e-posta hesaplarından gelen ekleri açmayın!

2. Şifreli E-postayı Kullanmaya Başlayın

Gmail veya Outlook'u veya iSS'nizin uyguladığı e-posta hizmetini kullanmak çok iyi, ancak muhtemelen güvenli değil.
Bir kullanıcı adı, şifre, belki iki faktörlü kimlik doğrulaması ve HTTPS bağlantısı olması harika, ancak bu günlerde bu yeterli değil.

Gmail’in reklam görüntülediğini ve bunların Google’ın gelen kutunuzun içeriğine göre seçtiğini biliyoruz. Peki, bu konuda ne yapabilirsiniz? Akıllı şifreli e-posta kullanmak.

Bu, hem siz hem de alıcı aynı e-posta hizmetine kayıtlı olmak anlamına geliyordu. Neyse ki, artık böyle değil.

Her biri farklı seviyelerde güvenlik sunan çeşitli şifreli e-posta sağlayıcıları mevcuttur. E-postanızı şifrelemek güvenli bir seçenek gibi görünüyorsa, her hizmeti ele almalısınız. Sadece mesajlarınızı şifresini çözmek için güvenli bir şifre kullandığınızdan emin olun!

ProtonMail, çoğu zaman en iyi şifrelenmiş e-posta sağlayıcısı olarak gösterilmektedir. Ancak, ücretsiz şifrelenmiş e-postayı güvenli bir bulut sürücüsü ile birleştiren Disroot daha iyi. Buna çevrimiçi bir ofis paketi dahildir.

3. Sadece Güvenilir Tarayıcıları ve Uzantıları Kullan

İnternette güvenli kalmak, kötü amaçlı yazılım, sahtekarlar, fidye yazılımları ve diğer tüm risklerden tehlike riski olmadan web'e göz atmak anlamına gelir.

E-postanın yanı sıra, çevrimiçi güvenliğinizi tehdit eden sorunların çoğu tarayıcınız üzerinden gelir. Bu nedenle, düzenli güncellemeler alan bir tarayıcı kullandığınızdan emin olmak çok önemlidir. Mozilla Firefox, geliştirme ekibinin sıkı çalışması sayesinde sürekli güncellenen güvenilir bir tarayıcıya iyi bir örnektir.

Google Chrome’a da güvenebilirsiniz. Ancak, bu tarayıcının Google’ın davranışınızı nasıl izleyeceğine ilişkin gizlilik özellikleri sizi caydırabilir.

Ancak tarayıcıyla bitmiyor. Yüklemeniz için geniş bir eklenti seçeneği (“eklentiler” olarak da bilinir) mevcuttur, ancak devam etmeli ve neyin iyi göründüğünü yüklememelisiniz. Bunun yerine, seçiminizi daraltın, uzantıların veya eklentilerin itibarını araştırın; yaptığın seçimin iyi olduğundan emin ol. İlk bulduğun eklentiyi yüklemeyin.

Eklentileri kullanımınızı saygın geliştiricilerden belirli amaçlarla sınırlandırmak akıllıca bir taktiktir.

4. Tıklamadan Önce Bağlantıları Kontrol Et

Bir zamanlar, ağ, daha fazla veya daha az güvenliydi. Elbette, aldatmaca web siteleri, kötü amaçlı yazılım yüklü reklamlar, tehlikeli pop-up'lar ve güvensiz tarayıcılar vardı.

Tamam, web neredeyse hiç güvenli olmadı. Bu yüzden bağlantı kontrol araçları çok önemlidir. Bir bağlantı kontrol aracı kurmak için çok az insanın zaman ayırması sürekli bir hayret kaynağıdır. Birçok güvenlik paketi bunlardan içerir ve tarayıcı uzantıları olarak bile kullanılabilir.
Çevrimiçi ortamda güvende kalmanın daha iyi bir yolu, tıklama yapmak istediğiniz bağlantının güvenli olup olmadığını hızlıca kontrol eden bir araca sahip olmaktan daha iyidir?

Ana sayfanızı bağlantı denetleyicisi olmadan bırakmayın.

5. Proxy Sunucusu veya VPN ile gezinin

İnternete çevrimiçi görünmeden erişmek istiyorsanız - belki kimlik hırsızlığını önlemek için - o zaman bir proxy sunucu düşünmelisiniz,
veya bir VPN (Sanal Özel Ağ).

Bir vekil sunucu (bir anonimleştirme hizmeti aracılığıyla vekil sunucuya eriştiğinizde), sınırlı veya sansürlenmiş bilgilere erişmenizi, çevrimiçi etkinliğinizin her türden profillemesini engellemenizi ve hassas araştırmalar yapabilmenizi sağlar. Ayrıca anonim mesajlaşmayı da yapabilmelisiniz, bu gerekli olmalı.

Bir proxy sunucusu için bu kullanımların çoğu, baskıcı devletlerde özgürlük savaşçılarına daha uygun görünebilirken, gizliliğin dakikalara göre nasıl ihlal edildiğine dair farkındalık yararlıdır.

Bununla birlikte, düzenli vekil kullanımı planlıyorsanız, bir VPN'yi düşünmeye değer. Bir VPN şifreleme kullanır (genellikle 256 bit AES),
Çevrimiçi aktivitenizi dış gözlemcilerden gizleyerek. Web'de daha fazla güvenlik ve gizlilik istiyorsanız, bu günlerde pazarlık yapılamaz.

Hangi VPN'lerin saygın olduğundan emin değil misiniz? ExpressVPN, HotSpot Shield ve CyberGhost'u şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sadece bir Güvenlik Paketi Kurmayın: “Güvenli” yi düşünün
Pek çok kişi bilgisayarlarına güvenlik yazılımı yükler ve işin bittiğini düşünür. Ancak çevrimiçi güvenlik, virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan çok daha fazlasıdır.

Bu yüzden bir antivirüs aracı veya güvenlik paketi kurmak PC'nizi güvenli tutmak için sadece ilk adımdır. Bundan sonra, iyi alışkanlıklar ve farkındalık geliştirmekle ilgilidir. Tekrarlamak için şunları yapmalısınız:

  • Spam filtresi kullan
  • E-posta şifrelemesine güvenin
  • Güvenilir bir tarayıcıya geç
  • Tıklamadan önce bağlantıları kontrol et
  • Vekil sunucu veya VPN ile internete göz atın
Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 198 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak için Yapmanız Gereken 5 Şey konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak için Yapmanız Gereken 5 Şey ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak için Yapmanız Gereken 5 Şey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
SEO Ajansı Nedir?

SEO Ajansı Nedir?

21 Oca 2019 / Web Araçları & Script İndir
İş Hayatında Sahip Olmanız Gereken 6 Program

İş Hayatında Sahip Olmanız Gereken 6 Program

21 Oca 2019 / Program İndir & İnceleme
Migren Profiliniz Nedir?

Migren Profiliniz Nedir?

19 Oca 2019 / Genel & Yaşam
Vuubi Kadın