Kripto Para Nedir, Nereden Satın Alınır

Kripto Para Nedir, Nereden Satın Alınır

/ / Okuma süresi: 7 dk, 4 sn / Yorum (0)
A A A

Kripto para birimi veya kripto olarak da adlandırılan şifreleme kodları, blockchain teknolojisiyle desteklenen bir dijital para birimidir. Kripto paraların fiziksel, gerçek dünyadaki bir karşılığı yoktur. Cryptocurrency değerini temsil eden gerçek paralar yoktur, ancak tanıtım amaçlı veya görselleştirme aracı olarak bazı kopyalar yapılmıştır. Cryptocoins tamamen dijitaldir.

İlginizi Çekebilir
Bitcoin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

Bitcoin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

Bu kılavuz, Bitcoin ve kripto para dünyalarına girerken size rehber olacaktır. Madenciliğin ne olduğunu bilmek ister misiniz? Cüzdanın ne olduğunu anlamadın mı? Bitcoin'in sizin için uygun olup olmadığından emin değil misiniz? Bu makalede bilmeniz ge..

Bitcoin bir kripto para biriminin en popüler örneğidir, ancak rakiplerine rekabet etmek veya rakip pazarlarda kullanılmak üzere üretilen Litecoin ve Ethereum gibi daha birçok şey vardır.

Kaç Kripto Para Birimi Var?
Bitcoin’in 2009’dan beri yarattığı yüzlerce kripto parası var. Bunların bir kısmı Bitcoin Cashchain ve Bitcoin Gold gibi Bitcoin blockchain'ini çıkardı. Diğerleri, Litecoin gibi Bitcoin ile aynı teknolojiyi kullanır ve daha pek çoğu, Ethereum'a dayanır veya kendi benzersiz programlama dilini kullanır.

Geleneksel fiat para birimleri gibi (fiziksel bir emtia tarafından desteklenmeyen para birimi), bazı kripto para birimleri diğerlerinden daha değerli ve pratiktir ve çoğunun çok sınırlı bir kullanım durumu vardır. Herkesin kendi kripto-para birimini yapabileceği göz önüne alındığında, büyük olasılıkla sadece bir kaç popüler kriptocoin madencilik ya da yatırımlar yoluyla kitlesel kabul görerek yoluna devam edecektir.

En Popüler Cryptocoin Hangisidir?
Sahiplik, fiyat ve kullanılabilirlik ile bir numaralı kripto para birimi hiç şüphesiz Bitcoin. Bitcoin'in popülaritesi çoğunlukla, pazardaki ilk kriptocoin ve onun belirsiz marka kimliğinin bir sonucudur. Herkes Bitcoin'i duydu ve çok az insan başka bir kripto para birimi ismi verebilir. Birçok çevrimiçi ve çevrimdışı mağaza Bitcoin'i kabul eder ve ayrıca dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde büyüyen Bitcoin ATM'lerinin sayısıyla erişilebilir.

Bitcoin'e en büyük rakipler, Litecoin, Ethereum, Monero ve Dash gibi paraları içerirken, Ripple ve OmiseGo gibi daha küçük kripto para birimleri, büyük finansal kurumların desteğiyle gelecekte daha büyük kabul görme potansiyeline sahiptir.

Bitcoin cash (BCash) ve Bitcoin Gold gibi bitcoin spin-off para birimleri bir süre ilgi toplayabilir ve fiyatları etkileyici görünebilir, ancak bu kripto paraların artan algısı nedeniyle gerçek kalıcı bir güce sahip olup olmayacakları belli değil ve ana Bitcoin blok zincirinin ucuz taklitleri olarak kalabilir.

Bitcoin adını kullanmalarına rağmen bu madeni paralar, benzer teknolojiyi kullanıyor olsalar bile ana para biriminden çok farklı para birimleridir. Yeni yatırımcılar çoğu zaman BCash'i satın almak için yönelirler, bunun Bitcoin ile aynı olduğunu düşünürler.

Bitcoin, Litecoin ve Diğer Paralar Nasıl Çalışır?
Cryptocurrencies, esas olarak üzerinde yer alan tüm işlemlerin kaydını içeren bir veritabanı olan blockchain adında bir teknoloji kullanır. Blockchain merkezi olmayan, yani belirli bir yerde barındırılmadığı ve bu nedenle saldırıya uğratılamayacağı anlamına gelir. Her işlem onaylanmadan ve halka açık blok zincirde yayınlanmadan önce birkaç kez kontrol edilmelidir. Bu saldırıya karşı dayanıklı teknoloji, Bitcoin ve diğer madeni paraların bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biridir. Genellikle inanılmaz derecede güvenli.

Cryptocoins, ilgili bloklardaki cüzdan adreslerine atanır. Cüzdan adresleri bir dizi benzersiz harf ve rakam ile temsil edilir ve bu adresler arasında ileri ve geri para gönderilebilir. Bir e-posta adresine e-posta göndermeye oldukça benzer.

Blok zincirindeki cüzdanlara erişmek için kullanıcılar özel bir uygulama veya donanım cüzdanı kullanabilir. Bu cüzdanlar, cüzdanın içeriğini görüntüleyebilir ve erişebilir, ancak teknik olarak herhangi bir para birimi içermez. Kaybolan bir cüzdana erişim, genellikle kurulum işlemi sırasında oluşturulmuş bir dizi güvenlik kelimesi veya numarası girilerek yeniden kazanılabilir. Bu kodlar da kaybolursa, daha sonra cüzdan ve onunla ilişkili herhangi bir fon erişimi, erişilemez olur.

Cryptocurrency teknolojisinin merkezi olmayan yapısı nedeniyle, yanlış bir adrese gönderilen işlemleri tersine çevirebilen veya bir kullanıcı kilitliyse, cüzdanına erişim sağlayabilecek hiçbir müşteri servisi bağlantısı yoktur.
Sahipler, kripto paralarından tamamen sorumludur.

İnsanlar Neden Kripto Paraları Seviyor?
Genel olarak, Bitcoin ve diğer madeni paraların çoğu, daha ucuz ve hızlı işlemleri ve büyük yatırım potansiyeli nedeniyle teknolojiyle ilgilidir.

Tüm kripto para birimleri merkezsizleştirilir; bu, genel olarak, değerinin, herhangi bir ülkenin statüsünden veya uluslararası çatışmasından olumsuz etkilenmeyeceği anlamına gelir. Örneğin, ABD bir resesyona girmişse, ABD doları büyük olasılıkla değer kaybına uğrayacaktır, ancak Bitcoin ve diğer şifrelemeler etkilenmeyecektir. Çünkü herhangi bir politik gruba veya coğrafi alana bağlı değiller. Bu, kısmen de olsa, Venezuela ve Gana gibi finansal olarak mücadele eden ülkelerde Bitcoin'in bu kadar popüler hale gelmesinin nedeni budur.

Kriptokoller de deflasyonisttir. Bunun anlamı, blok bloklarında yaratılan belirli sayıda bozuk paraya sahip olmalarıdır. Bu sınırlı tedarik doğal olarak, daha fazla insanın her bir kripto para kullanmaya başladığı ve daha az kullanılabilir hale gelmesiyle değerlerinin artmasına neden olacaktır. Bu, hükümetlerin basitçe zaman içinde değerini önemli ölçüde azaltabilecek daha fazla para basmayı seçebildikleri geleneksel fiat para birimlerinin tam aksine çalışır.

Cryptocurrency ve Hackerlar
Kullanıcıların Bitcoin'lerini hacker'lara kaybettikleri sayısız raporlara rağmen, Bitcoin blockchain ve diğer kripto blokları asla hacklenmemiştir. Haberlerde duyduğunuz olaylar, kullanıcının bilgisayarının, bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramasından ve daha sonra bu kullanıcının kripto para birimi cüzdanlarına erişim kazanılmasından kaynaklanmaktadır. Olaylar ayrıca kripto para transfer etmek ve satmak için kullanılan bir çevrimiçi hizmetin saldırıya uğramasını da içerebilir.

Bu bilgisayar korsanlığı durumları, bir kişinin banka hesabı giriş bilgilerini almak için başka bir bireyin bilgisayarını nasıl hackleyeceğine benzer. Bankanın kendisi asla hacklenmemişti ve fonları depolamak için güvenli bir yer olmaya devam ediyor.
Bireylerin verileri, güvenli hesap bilgilerinin eksikliği nedeniyle basitçe tehlikeye atıldı. Örneğin, birçok kişi 2FA gibi ek bir güvenlik katmanını atlar veya bilgisayarlarının işletim sistemini ve güvenlik ayarlarını güncel tutmaz.

Bitcoin, Ethereum ve Diğer Paraları Nereden Alabilirim?
Cryptocurrency, özel ATM'lerden veya çevrimiçi döviz üzerinden nakit olarak satın alınabilir veya satılabilir. Ancak en kolay yol, Coinbase veya CoinJar gibi bir hizmettir. Hem Coinbase hem de CoinJar, bir butona basarak kripto para almak veya satmak için kullanılabilecek online hesapların oluşturulmasına izin verir ve kullanım kolaylığı nedeniyle yeni kullanıcılar için tavsiye edilir. Bu hizmetlerle donanım veya yazılım cüzdanlarını yönetmeye gerek yoktur ve kullanıcı arabirimi geleneksel bir bankanın web sitesine çok benzemektedir.

Coinbase, Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin ve Ethereum satarken Coinjar'ın sadece Bitcoin sattığını ve diğer cryptocoins ile genişlediğini unutmayın.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 323 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Kripto Para Nedir, Nereden Satın Alınır konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Kripto Para Nedir, Nereden Satın Alınır ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kripto Para Nedir, Nereden Satın Alınır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.