Küçük İşletmeler İçin Yerel SEO Kılavuzu

Küçük İşletmeler İçin Yerel SEO Kılavuzu

Küçük işletmelerinizi büyütmek söz konusu olduğunda, SEO (arama motoru optimizasyonu) kesinlikle çok önemlidir. İşletmeler, Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alma yetenekleriyle hayatta kalabilir veya yok olabilir. Birkaç basit ilkeden faydalanarak rekabette üste çıkabilirsiniz.

Ancak, küçük işletmeler için yerel SEO çok basit bir işlem değildir. Bu bir süreçtir ve online olarak yaptığınız çalışmayı izlemeniz ve devamlı düzenlemeniz gerekebilir.

Gerçek hayatta iş kurmak gibi, zaman ve çaba gerektirir. İlk seferinde doğru yapmaya çalışmak en iyisidir, böylece düzeltmek için zaman harcamak zorunda kalmazsınız.

Ama nereden başlamalı? SEO'nun en önemli kısmı nedir? Yapmanız gereken ve net olmayan bir şey var mı? Tüm bu soruları cevaplayacağız ve bu makalede bazı yerel SEO stratejilerine bakacağız.

Yerel SEO Nedir?
Yerel SEO, bir işletme sahibi için, online varlığını optimize eden (genellikle bir web sitesi), yani belirli arama terimlerine göre Google aramalarda en üst sıralarda yer almasını sağlayan bir işlemdir.

Yerelleştirilmiş SEO'nun ardındaki fikir, birisinin işinizi daha kolay bulabilmesi ve ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alabilmesidir, çünkü rakiplerinizden daha kolay bulunabilmeniz gerekir.

Google tüm aramaların %74'ünden fazlasını oluşturuyor ancak sitenizin, Bing gibi sitelerde de etkin olması önemlidir.

Açıkçası, Google’dan gelen aramaların %74’ü için buradayız. Ayrıca Google aramalarda tıklamaların %33’ünün Google’daki ilk 3 sonuçtan geldiğini biliyor muydunuz?

İnsanlar aradıklarını hızlı bir şekilde bulmak ister ve bilgi almak için sitenize gelirler. Bu yüzden, Google'da çıkabildiğiniz kadar üst sıralarda olmak önemlidir.

Mobil Uyumlu Siteler
Giderek daha fazla sayıda insan cep telefonları aracılığıyla bir şeyler aradığı için Google, sitenizin mobil bir platform uyumlu olma yeteneğine çok yüksek bir değer veriyor.

Anahtar kelime araması
Akılda tutulması gereken bir sonraki şey, sitenizin anahtar kelimeler etrafında nasıl organize edildiğidir. Anahtar kelimeler, insanların Google ve Bing gibi sitelere girmelerini sağlayan ve web sitenize yönlendiren şeylerdir. Muhtemelen en basit yerel SEO ipuçlarından biri, web sitenizin zaten hangi anahtar kelimeler için sıraladığını bulmaktır.

Örneğin, Beyoğlu'nda bir kafe işletiyorsanız, aşağıdakileri kontrol etmek için anahtar kelimeler yazın:

 • kahve dükkanı Beyoğlu
 • yakınımdaki kahve dükkanı
 • Beyoğlu'nda kahve içmek için en iyi yerler
 • Beyoğlu kahve dükkanı

Ayrıca “wifi” veya “cafe” gibi kahve ile ilgili alternatif anahtar kelimeleri göz önünde bulundurun. Yerel SEO stratejinizi planlarken, sıraladığınız anahtar kelimeleri göz önünde bulundurun ve daha sonra sıralamada yer almadıklarınızı belirleyin.

Ardından, bu anahtar kelimeleri temel alan blog yazılarını veya diğer içerikleri düzenleyebilir ve tüm içeriğinizle birlikte yayınladığınızdan emin olmak için Yoast SEO gibi WordPress dostu uygulamaları kullanabilirsiniz.

Diğer Arama Motorları, Bing vs.
Yerel bağlantı kurma yalnızca Google’da yoktur. Diğer arama motorları da sizi indeksler ve sonuçlarda gösterir. Çoğu arama motoru, Google için yaptığınız çalışmaları kabul eder.

Apple Haritalar
iPhone kullanıcıları oldukça fazladır. Bu kullanıcıların çoğu, bir sonraki aşamada nereye gitmeleri gerektiğini bulmak için Haritalar özelliğini kullanıyor. Bu yüzden işletmeniz ve yerel SEO iş stratejiniz için bu, aklınızda bulundurmanız gereken bir şey olmalı.

Apple Haritalar'ın Google haritalarından 3 kat daha fazla kullanıldığını biliyor muydunuz? Bu nedenle, işinizin bu platformda yer alması zorunludur. Sadece bu Maps Connect bağlantısını ziyaret edin gerekli adımları izleyerek işletmenizi buraya kaydedin.

Dikkate Alınacak Diğer Şeyler
SEO değişken bir durumdur ve stratejinizi her zaman geliştirebilirsiniz. Yerel işletmenizin sıralamasını geliştirebilecek başka unsurlar şunlardır:

Baclink - Diğer yerel işletmelerin hizmetlerini içeriklerine bağlayarak hizmetlerini nasıl geliştirmeleri gerektiğini sağlayabilirsiniz? Onlara yardım edebilir misin?
Yerel Alıntılar - Topluluğunuzdaki insanlar sizin hakkınızda neler söylüyor?
Yapısal verileri araştırın ve uygulayın, böylece Google web sitenizi daha kolay keşfedebilir.

Küçük işletmeler için yerel SEO çok zor görünse de, gerçek şu ki, bu harcanan zamanla ilgili. Küçük yatırımlar kademeli olarak toplanacak ve rakiplerinizden daha sık görülen ve daha sık ortaya çıktıkça yerel işletmenizin büyümesine yardımcı olacaktır.

Başlarken göz önünde bulundurmanız gerekenler arasında sitenizi kolayca okunabilir ve yapılandırılmış olarak kullanmak sayılabilir, bu nedenle Google sizi yüksek rütbelerle ödüllendirir. Ancak, Apple Maps, Bing ve Yelp gibi siteleri ve uygulamaları unutma.

SEO Temelleri: Başlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

İnternette neredeyse 2 milyar web sitesi var. Bu, bir işletme sahibi veya pazarlamacı olarak sizin için ne anlama geliyor? Çok fazla rekabetle karşı karşıyasınız. Dikkat çekmek için yapabileceğiniz ilk şey, arama motoru optimizasyon (SEO) çalışmaları..

SEO’nun Web Siteleri İçin Önemi

İnternet platformunda yer alan siteler, sahipleri tarafından yatırım yapılan platformlar olarak adlandırılmaktadır. Bu tür yatırımlar dâhilinde yapılacak olan SEO çalışmaları kapsamında da etkili sonuçlar site sahipleri tarafından hedef haline getiri..

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.