Kürtaj Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Kürtaj Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Gebeliği sonlandırmak dışında rahmin içinden doku alınması için de bu cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Bu işlem kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından kliniklerde, özel kürtaj Ankara muayenehanelerde veya sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır.

Kürtaj Sonrası Tekrar Hamile Kalınır Mı?

Günümüzde bu cerrahi müdahale çok sık yapılan cerrahi işlemlerdendir. Vakumlu kürtaj işlemi uzman bir kadın doğum doktoru tarafından hijyenik bir ortamda steril aletlerle vakum yöntemiyle yapıldığı zaman daha sonraki dönemde hasta ile ilgili bir problem ortaya çıkmamaktadır. Yine sonrasında tekrar gebe kalmaya da herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Kürtaj olan birinde çok büyük olasılıkla tekrar hamile kalmasında bir problem olmamaktadır.

Nadiren kürtajdan sonra bir komplikasyon olduğu zaman rahimde delinme, enfeksiyon, tüplerin tıkanması, rahim içinde yapışma gibi durumlarda hamile kalmakta zorluklar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda tedaviden sonra yine hamilelik mümkün olabilmektedir. Eğer kürtaj uygun olmayan koşullarda yapıldıysa rahim ağzı veya rahim içi tahriş olduysa ileride düşük ihtimalini artırıcı sebepler ortaya çıkabilmektedir. Bu da çok nadir olarak rastlanılan durumlardandır. Belli bir sınırı olmayan kürtaj ankarahekimlerince en az miktarda yapılmasını önermektedir.

Kürtaj Olabilmek İçin Yasal Süreç Nedir?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ülkemizde yasalara göre kadının isteğiyle 10. gebelik haftasına kadar olabilmektedir. Gebe evliyse eşinin de onayı gerekmektedir. Evli değilse ve 18 yaşını doldurmuşsa kendi isteği ve rızası yeterli olmaktadır. Yaşı 18’ten küçük ise velinin onayı gerekmektedir. Yine bu gibi durumlarda yetkili makamlara da bildirmek gerekmektedir. Eğer gebelik anne veya bebek için tıbben tehlike oluşturuyorsa örneğin bebek sakatsa ya da anne gebeliği devam ettiremeyecek kadar ise 10 haftadan daha büyük gebelikler de sonlandırılabilmektedir. Böyle zamanda birden çok uzman kürtaj Ankara doktorunun heyet kararı vermesi gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Olası Yan Etkiler ve Riskler Nelerdir?

Yapılan her cerrahi işlemde olabildiği gibi kürtajın da çok nadir olarak yan etkisi olabilmektedir. En çok bilinen yan etkiler enfeksiyon, rahimin delinmesi ve kanamadır. Bu risk ve yan etkilerin hemen hemen görülmediği kürtaj Ankara doktorlarından Op.Dr.Uzay Yıldırım’ın muayenehanesinde en sıfır risk ile müdahaleler yapılmaktadır.

Enfeksiyon Riski: Steril olmayan ortamlarda steril olmayan aletlerle yapılan işlem sonrası enfeksiyon riski artmaktadır. Yine kürtaj sonrası hastanın bakımı yapmaması, havuza denize girmesi de enfeksiyon riskini artırmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak da rahimde yapışıklık ve tüplerde tıkanıklık olabilmektedir. Bu da hastanın tekrar gebe kalma şansını azaltmaktadır. Fakat kurallara uyulduğu zaman enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır.

Rahmin Delinmesi : Dikkatsizce yapılan sert bir hareketle rahim kolay bir biçimde delinebilmektedir. En çok da rahmi ters olan ya da aşırı öne eğimli olan kişilerde risk çok fazladır. Bu gibi durumlarda, rahmin duruşunu hassasiyetle belirlemek gerekir. Plastik kanülü çok zorlamadan rahim ağzından geçirmek gerekmektedir. Buna rağmen rahim ağzından geçilemedi ise rahim ağzını açıcı ilaç ile açarak işlemi başka bir zamana ertelemek en doğrusudur. Rahim müdahale ile delinerek karın boşluğunda rektum, bağırsak, mesane gibi organlara kan akışı olabilmektedir. O zaman da kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Kürtaj yapılırken rahim delinmesi yaşandığı zaman operasyon hemen sonlandırılmalıdır. Hasta müşahede altına alınmalıdır. Kanama yoksa oluşan delik kapatılmalıdır.

Kanama: Bu sorun genelde gebeliğin aşırı büyümüş olduğu durumlarda kürtaj sonrasında görülmektedir. Büyük gebeliklerde bebeğin eşi olan plasenta rahime çok sayıda noktadan bağlı olduğundan dolayı kanama miktarı çok olmaktadır.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 275 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Kürtaj Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Kürtaj Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kürtaj Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
SEO Ajansı Nedir?

SEO Ajansı Nedir?

21 Oca 2019 / Web Araçları & Script İndir
İş Hayatında Sahip Olmanız Gereken 6 Program

İş Hayatında Sahip Olmanız Gereken 6 Program

21 Oca 2019 / Program İndir & İnceleme
Migren Profiliniz Nedir?

Migren Profiliniz Nedir?

19 Oca 2019 / Genel & Yaşam
Vuubi Kadın