Kürtaj Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Kürtaj Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Kürtaj istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak amacıyla yapılan cerrahi müdahaledir. Kürtaj ya da diğer adıyla gebelik sonlandırılması rahim içindeki bir gebeliğin özel metotlarla sona erdirilmesidir. Kelime olarak kazıma anlamına gelmektedir.

Gebeliği sonlandırmak dışında rahmin içinden doku alınması için de bu cerrahi müdahale yapılabilmektedir. Bu işlem kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından kliniklerde, özel kürtaj Ankara muayenehanelerde veya sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır.

Kürtaj Sonrası Tekrar Hamile Kalınır Mı?

Günümüzde bu cerrahi müdahale çok sık yapılan cerrahi işlemlerdendir. Vakumlu kürtaj işlemi uzman bir kadın doğum doktoru tarafından hijyenik bir ortamda steril aletlerle vakum yöntemiyle yapıldığı zaman daha sonraki dönemde hasta ile ilgili bir problem ortaya çıkmamaktadır. Yine sonrasında tekrar gebe kalmaya da herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Kürtaj olan birinde çok büyük olasılıkla tekrar hamile kalmasında bir problem olmamaktadır.

Nadiren kürtajdan sonra bir komplikasyon olduğu zaman rahimde delinme, enfeksiyon, tüplerin tıkanması, rahim içinde yapışma gibi durumlarda hamile kalmakta zorluklar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda tedaviden sonra yine hamilelik mümkün olabilmektedir. Eğer kürtaj uygun olmayan koşullarda yapıldıysa rahim ağzı veya rahim içi tahriş olduysa ileride düşük ihtimalini artırıcı sebepler ortaya çıkabilmektedir. Bu da çok nadir olarak rastlanılan durumlardandır. Belli bir sınırı olmayan kürtaj ankarahekimlerince en az miktarda yapılmasını önermektedir.

Kürtaj Olabilmek İçin Yasal Süreç Nedir?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ülkemizde yasalara göre kadının isteğiyle 10. gebelik haftasına kadar olabilmektedir. Gebe evliyse eşinin de onayı gerekmektedir. Evli değilse ve 18 yaşını doldurmuşsa kendi isteği ve rızası yeterli olmaktadır. Yaşı 18’ten küçük ise velinin onayı gerekmektedir. Yine bu gibi durumlarda yetkili makamlara da bildirmek gerekmektedir. Eğer gebelik anne veya bebek için tıbben tehlike oluşturuyorsa örneğin bebek sakatsa ya da anne gebeliği devam ettiremeyecek kadar ise 10 haftadan daha büyük gebelikler de sonlandırılabilmektedir. Böyle zamanda birden çok uzman kürtaj Ankara doktorunun heyet kararı vermesi gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Olası Yan Etkiler ve Riskler Nelerdir?

Yapılan her cerrahi işlemde olabildiği gibi kürtajın da çok nadir olarak yan etkisi olabilmektedir. En çok bilinen yan etkiler enfeksiyon, rahimin delinmesi ve kanamadır. Bu risk ve yan etkilerin hemen hemen görülmediği kürtaj Ankara doktorlarından Op.Dr.Uzay Yıldırım’ın muayenehanesinde en sıfır risk ile müdahaleler yapılmaktadır.

Enfeksiyon Riski: Steril olmayan ortamlarda steril olmayan aletlerle yapılan işlem sonrası enfeksiyon riski artmaktadır. Yine kürtaj sonrası hastanın bakımı yapmaması, havuza denize girmesi de enfeksiyon riskini artırmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak da rahimde yapışıklık ve tüplerde tıkanıklık olabilmektedir. Bu da hastanın tekrar gebe kalma şansını azaltmaktadır. Fakat kurallara uyulduğu zaman enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır.

Rahmin Delinmesi : Dikkatsizce yapılan sert bir hareketle rahim kolay bir biçimde delinebilmektedir. En çok da rahmi ters olan ya da aşırı öne eğimli olan kişilerde risk çok fazladır. Bu gibi durumlarda, rahmin duruşunu hassasiyetle belirlemek gerekir. Plastik kanülü çok zorlamadan rahim ağzından geçirmek gerekmektedir. Buna rağmen rahim ağzından geçilemedi ise rahim ağzını açıcı ilaç ile açarak işlemi başka bir zamana ertelemek en doğrusudur. Rahim müdahale ile delinerek karın boşluğunda rektum, bağırsak, mesane gibi organlara kan akışı olabilmektedir. O zaman da kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Kürtaj yapılırken rahim delinmesi yaşandığı zaman operasyon hemen sonlandırılmalıdır. Hasta müşahede altına alınmalıdır. Kanama yoksa oluşan delik kapatılmalıdır.

Kanama: Bu sorun genelde gebeliğin aşırı büyümüş olduğu durumlarda kürtaj sonrasında görülmektedir. Büyük gebeliklerde bebeğin eşi olan plasenta rahime çok sayıda noktadan bağlı olduğundan dolayı kanama miktarı çok olmaktadır.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.