Kurumsal SEO’da Sektör Analizi

Kurumsal SEO’da Sektör Analizi

Şirketinizin var olduğu sektörde başarılı olmak istiyorsanız yazımızı bir solukta okumanızı öneririz. Kurumsal SEO’da yapılacak sektör analizi hakkında anlatım yapacağız.

Arama motorlarına kayıt işlemi yapmadan önce faaliyet gösterdiğiniz alanda anahtar kelime seçimi yaparken, size ticari kazanç sağlayacak kelimeleri araştırmalısınız, kurumsal SEO çalışması için Hangeldiyev SEO sayfasını ziyaret edin. Her sektörün farklı bir SEO’su vardır. “Nabza Göre Şerbet” sözü bu olay için kullanılabilir. Kullanacağınız Google Araçları: Webmaster Tools, Google Ads Keyword Planner, Google Trends ve İlgili Aramalardır.

Sektörel Analiz Neden Yapmalısınız?

Rekabet koşulları gereği normal hayattan olan kurallar arama motoru optimizasyonu kurallarında da geçerlidir. Başarılı olmak istiyorsanız sektörünüzü iyi tanımalı, rakiplerinizin güçlü yönlerini bilmelisiniz. Bunun hakkında Growth Hacking tekniği yazımızı da okuyabilirsiniz. Arama sonuçlarında size fayda getirmeyecek, ticari dönüşler alamayacağınız kelimelerde yükselmeniz bir anlam ifade etmeyebilir.  Web sitenizin cironuza katkı sağlaması için aşağıdaki anlatılan teknikleri birebir uygulamasınız, SEO analiz için https://hangeldiyev.com/blog/seo-analiz/ bağlantısına tıklayın.

SEO’da Uygulanan Sektörel Analiz Çalışması

Google Ads hesabınız varsa giriş yapmanız gerekmektedir. Yoksa açmanızı tavsiye ederiz. Google araçlarını iyi kullanabildiğiniz zaman arama motoru optimizasyonunda başarılı olmak için doğru adımı atmış olursunuz. Google Ads > Araçlar > Anahtar Kelime Planlayıcı > Arama Hacmi ve Trendleri al bölümünü geçiyoruz. Lokasyon olarak hedef ülkenizi seçiniz. Sektörünüz ile ilgili arama terimlerini yazınız. Bizim tercihimiz kendi sektörümüz oldu 3 kelime girişi yaptık bunlar arama motoru optimizasyonu, Kurumsal SEO, SEO Fiyatları’dır. Aldığımız sonuçlar:

Arama Motoru Optimizasyonunda Sektör Analizi

Kelimede yer alan “SEO” kelimesi Türkiye’nin en zorlu kelimelerden birisidir. Çünkü bu işte uzman kişilerle ve firmalarla yarışıyorsunuz demektir. Tabii jenerik kelimelerde ticari olarak yer alan kelimelerin sayısı düşük olabilir. Jenerik kelimelerde aramalar nedir, nasıl yapılır, sırları vs. bu tarz aramalar ağırlıktadır. Geriye kaldı 2 adet anahtar kelime ikisi de ticari kelimelerdir. Bize iş getirecek kelimelerdir. Fiyatları kelimesi aranma hacmi düşük olsa da organik aramalardaki rekabet oranı yüksektir. Aynı şekilde ilgili anahtar kelime: Baktınız da gerçekten içerik kirliliğine bu kelimede rastlarsınız bireysel olarak çalışma yapanda kurumsal kelimesini kullanıyor, gerçekten kurumsal anlamda çalışanlarda aynı kelimeyi kullanıyor. Biz sadece size 3 kelimeden oluşan örnekler verdik. Bu kelimeleri Google Trends yoluyla da bulabilirsiniz. Ama Google Ads Keyword Planner daha sağlıklıdır. Ticari kelime ve normal kelimelerin ayrımını artık kolayca yapabilirsiniz. Size müşteri getirecek kelimeler ticaridir.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.