Ogznet.com
Ogznet.com
Image by rawpixel.com

Laptop Batarya Test Etme ve Ömrünü Öğrenmek için Programı

Windows’ta pil durumu hakkında fazla bilgi alamıyorsunuz. Tüm gördüğünüz pil simgesi, kalan süre, yüzde ve güç modudur. Laptop batarya sağlığınızı ayrıntılı olarak bilmek için, yalnızca pil ile ilgili tüm ek ayrıntıları göstermekle kalmayacak, aynı zamanda pilinizden maksimum performansı almanızı sağlayacak üçüncü taraf bir batarya programına ihtiyacınız olacaktır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Dizüstü bilgisayar pili, dizüstü bilgisayar kullanırken belki de en önemsenmeyen donanımdır. Dizüstü bilgisayar açılıp çalıştığı sürece batarya sağlığı hakkında birşey düşümeyiz.

Ayrıca, adaptör her zaman takılıyken dizüstü bilgisayarda çalışamazsınız. Tamamen şarj olduktan sonra adaptör olmadan bilgisayarı çalıştırmanız gerekir. Böylece pilin düzgün şarj olup olmadığını ve ne kadar süre dayanacağını bilirsiniz.

İşte bir dizüstü bilgisayar batarya sağlık kontrolü için en iyi programların bir listesi.

1. BatteryInfoView

BatteryInfoView, dizüstü bilgisayarlar için bataryanın geçerli durumunu ve bilgilerini gösteren küçük bir yardımcı programdır. Görüntülenen pil bilgileri pil adı, üretici adı, seri numarası, üretim tarihi, güç durumu (şarj / deşarj), mevcut pil kapasitesi, tam şarj kapasitesi, voltaj, şarj / deşarj oranı ve daha fazlasını içerir.

BatteryInfoView herhangi bir kurulum işlemi veya ek dll dosyaları gerektirmez. Kullanmaya başlamak için, yürütülebilir dosyayı çalıştırın.

BatteryInfoView ana penceresi 2 görünüm modu sağlar:

Pil Bilgisi

 • Pil Bilgisi: (Bu moda geçmek için F7 tuşuna basın)

Pilinizle ilgili genel durumu ve bilgileri görüntüler. Bilgiler varsayılan olarak her 10 saniyede bir güncellenir ve bu güncelleme hızını 'Gelişmiş Seçenekler' penceresinde (F9) değiştirebilirsiniz. Yalnızca her 30 saniyede bir veya daha fazla güncellenen hesaplanmış 4 alan vardır.

Pil Günlüğü

 • Pil Günlüğü: (Bu moda geçmek için F8 tuşuna basın)

Bu pencereye her 30 saniyede bir pilin durumunu (Güç Durumu, % Kapasite vb.) içeren yeni bir günlük eklenir. Günlük aralığını 'Gelişmiş Seçenekler' penceresinde (F9) değiştirebilirsiniz. Bilgisayar askıya alındığında (bekleme / hazırda bekletme) ve devam ettirildiğinde de yeni bir günlük satırı eklenir, böylece bilgisayar bekleme modundayken pilin hangi hızda boşalacağını kolayca öğrenebilirsiniz.

Her iki görünüm modunda da, 'Seçili Öğeleri Kaydet' seçeneğini (Ctrl + S) kullanarak pil bilgilerini csv / sekmeyle ayrılmış / html / xml dosyasına aktarabilirsiniz. Ayrıca bilgileri panoya kopyalayabilir ve ardından Excel'e veya başka bir elektronik tablo uygulamasına yapıştırabilirsiniz.

2. Battery Optimizer

Sadece pil sağlığı ayrıntılarınızı görüntülemekle kalmayan, aynı zamanda dizüstü bilgisayarınızın pilini daha iyi performans için optimize eden bir şey arıyorsanız, o zaman bu programı kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınızda bir kontrol gerçekleştirir ve pil performansınızı neyin iyileştirebileceğini belirler.

Battery Optimizer

Özellikleri:

 • Verimliliğini kontrol etmek için en son teknikleri kullanarak pil ömrünüzü uzatmanıza yardımcı olur.
 • Yaklaşık ne kadar zaman kazandırabileceğini vb. içeren eyleme dönüştürülmesi kolay anlaşılır öneriler sunar.
 • Pil tüketiminizi dönem boyunca izleyebilir ve pil kullanımının ayarlanan bir parametrenin ötesine geçtiğini size bildirebilir.
 • Dizüstü bilgisayarınızın pil verimliliğini güvenli, hızlı ve rahat bir şekilde tanımlamanızı, geliştirmenizi ve izlemenizi sağlayan en ileri teknolojiyi ve işlevleri kullanır. Fazla yer kaplamadığından sisteminizi yavaşlatmaz.

3. BatteryMon

BatteryMonBu, dizüstü bilgisayarınızın pille ilgili tüm ayrıntılarını basit bir arayüzde gösteren basit bir pil sağlığı kontrol aracıdır. Dizüstü bilgisayarınızın pil durumunu ve performansını izler, böylece dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmanın yollarını bulmanıza yardımcı olur.

Özellikleri:

 • Sorunlu pil hücrelerini ayrıntılı istatistiklerle teşhis edin
 • Pil performansınızı beklenen deşarj oranları ile karşılaştırın ve ölçün
 • Pilleriniz için kritik deşarj noktasını bulun
 • İzleme amaçlı veya sistem envanterleri için pil paketlerini benzersiz şekilde tanımlama
 • Daha sonra incelemek üzere bir pilin performansını günlüğe kaydetme

4. BATExpert

BATExpert, dizüstü bilgisayarınızın pil durumu hakkında net bir görüş sağlar. Daha sonra uygun olması durumunda yükseltme yapılmasını önerir.

BATExpert

Başka bir basit ve kullanımı kolay dizüstü pil test programıdır. Dizüstü bilgisayarınızın pil sağlığıyla ilgili tüm ayrıntıları görüntüler ve her türlü dizüstü bilgisayarla çalışır.

Özellikleri:

 • Üretici adı, mevcut durum, voltaj ve daha fazlasını içeren bilgilerle pil durumunuzun tüm özelliklerini gösterir.
 • Kurulumu kolaydır, duyarlı ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.
 • Entegre tanımlama yazılımı pili hızla algılar. Pil algılanmazsa, size bildirilir.
 • Ayrıca, pil sıcaklığını, pil deşarj durumu için son uyarıdan önce kalan süreyi veya şarj döngülerini de gösterir.

5. PowerPanel Personal Edition

Bu normal laptop batarya sağlığı test programı değildir ancak farklı bir işlev ile elektrik kesintisi sırasında dizüstü bilgisayarınızın çalışmasını sağlamak için yedek pil gücü sunar.

PowerPanel Personal Edition

Özellikleri:

 • UPS'inizi bir USB kablosu kullanarak sisteminize bağladığınızda elektrik kesintisi sırasında sorunsuz kapanmayı kolaylaştırır.
 • Açık olan tüm dosyaları kaydeder ve sisteminizi veri kaybına veya hasarına karşı korur.
 • Güç kaynağınız, çalıştığı süre ve akü verimliliği gibi UPS'nizle ilgili tüm önemli ayrıntıları görüntüler.
İlginizi
çekebilir

Dizüstü Bilgisayarların Batarya Problemi Nasıl Düzeltilir

6. BatteryCare

BatteryCare, dizüstü bilgisayarın pil kullanımını ve performansını optimize etmek için oluşturulmuş bir programdır. Pilin boşalma döngülerini izler ve pil ömrünün uzatılmasına yardımcı olur.

BatteryCare

Özellikleri:

 • Gelişmiş algoritma, tam bir deşarj döngüsü gerçekleştirildiğinde doğru şekilde kayıt yapar. Konfigüre edilen deşarj döngüsü sayısına ulaşıldığında, tam deşarj gerektiğini hatırlatmak için bir bildirim balonu açılır.
 • Kalan pil süresi bilgisini desteklemeyen ve yalnızca şarj yüzdesini listeleyen dizüstü bilgisayarlarda kalan istatistiksel süreyi hesaplar.
 • Pil hakkında aşınma seviyesi, kapasiteler, tüketim, üretici vb. gibi tüm ayrıntılı bilgileri gösterir.
 • BatteryCare, CPU'nuzu ve sabit disk sürücünüzün sıcaklığını sürekli olarak Celsius veya Fahrenheit olarak izler.
 • Bilgisayarın güç kaynağına bağlı olarak, BatteryCare otomatik olarak tercih ettiğiniz güç planını seçebilir.
 • Hızlı bir şekilde izlemeniz gereken temel bilgileri içeren kompakt bir açılır pencereye sahiptir. Sıcaklıklar, şarj durumu, kalan süre ve güç planları gibi.
 • BatteryCare sistem performansını etkilemez. İşlemci ve Bellek kaynaklarının yalnızca % 0,1'ini kullanır.

7. BatteryBar

Bilgisayarınızın pil performansı hakkında boşaltma hızı ile birlikte ayrıntılı bilgi sunan kompakt bir pil sağlığı programıdır. Bekleyen pil ömrü ile ilgili daha doğru tahminler sunmak için sonuçları önceki şarj veya deşarj verileri yardımıyla değerlendirir.

BatteryBar

Özellikleri:

 • Masaüstü görev çubuğunda bir sembol olarak görünür.
 • Arayüzün kompakt penceresinde bir pil ölçer görüntüler.
 • Size kalan sürenin en son pil tüketim oranını sağlar.
 • Durum panelinde gelişmiş pil performansı ayrıntıları sunar.
 • Ayarlar seçeneği ile yapılandırmak için çok çeşitli seçenekler sunar.
 • Ayrıca, ayrı güç şemaları için ayrı pil profilleri kullanmanıza, pil % 100 şarj edildikten sonra aracı gizli hale getirmenize, yazı tipi stilini değiştirmenize, düşük pil bildirimleri için kendi seslerinizi kullanmanıza ve daha pek çok şey yapmanızı sağlar.

8. Smarter Battery

Smarter Battery, laptoplar için size tüm pil verilerini sağlamayı, ömrünü uzatmaya ve enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olan bir pil izleme yardımcı programıdır. Şarj / deşarj döngüleri sırasında pil kapasitesinin gelişimini gösterir ve aşınma seviyesi ve deşarj döngü sayısı gibi birkaç önemli pil parametresini hesaplar. Bu program sürekli olarak pil verilerini okur ve kalan süreyi tahmin eder; ayrıca, düşük / kritik pil kapasitesi için, kalan zaman değerleri veya ayarladığınız kapasite yüzdesi tarafından tetiklenen iki alarm içerir.

Smarter Battery

Pil kapasitesi gelişimi 16 saate kadar grafiksel olarak görüntülenir, bu nedenle tam bir şarj veya deşarj döngüsü kolayca görüntülenebilir ve analiz edilebilir.

Özellikleri:

 • Sadece birkaç tıklamayla özel yönergeler oluşturmanızı sağlayan düzgün ve basit bir kullanıcı arayüzü ile birlikte gelir.
 • Deşarj seviyesi, devir sayısı ve daha fazlası için şarj edilirken veya şarj edilmezken pil sağlığı hakkında ayrıntılı bilgi sunar.
 • Pille ilgili olarak şarj yüzdesi, üretici adı, mevcut sağlık durumu, cihaz adı ve daha fazlası gibi genel bilgileri sağlar.
 • Pil performansını grafikler halinde görüntülemenize, JPG formatında kaydetmenize, güç seçeneklerini ayarlamanıza veya uyarıları özelleştirmenize izin vermek diğer önemli özelliklerinden bazılarıdır.

9. Battery Status Monitor

BattStat, Windows için bir pil durum monitörü ve güç yönetimi uygulamasıdır. Pilinizin genel sağlığını izler ve gerçek zamanlı olarak ana pencerede görüntüler.

Battery Status Monitor

Özellikleri:

 • Grafikler ve tüm kontroller kapalıyken bir görüntüleme moduna geçmenizi sağlar.
 • Dizüstü bilgisayarınızla ilgili ayrıntılı bilgileri sağlar; örneğin, mevcut pil durumu, şarj düzeyi, pil sıcaklığı vb.
 • Ayrıca, ekranı kapatmak, ekranı kısmak ve daha fazlası için kendi kısayol tuşu atama gibi işlevleri vardır.

10. Battery Life Extender

BatteryLifeExtender, basit bir işlevi olan ve lityum iyon pilin ömrünü korumaya yardımcı olmak için Samsung dizüstü bilgisayar sahiplerine sunulan ücretsiz bir araçtır.

Battery Life Extender

BatteryLifeExtender'ın çalışma şekli, Windows sisteminin pilini % 80'den fazla şarj etmesini önlemektir. Bir pil tam olarak şarj edilmediğinde, ömrü değişken bir miktarda artırılabilir.

Bir Samsung dizüstü bilgisayarın % 80'den fazla şarj etmesini önlemenin yanı sıra, BatteryLifeExtender'ın onu gerçekten bir "ayarla ve unut" programı olarak sınıflandıran başka bir özelliği yoktur. Bununla birlikte, pil tasarrufu özelliğini her zaman devre dışı bırakabilirsiniz.

İlginizi
çekebilir

Dizüstü Bilgisayar için Pil Göstergesi Programı BatteryBar

11. Save Battery

Ana ekranda pil durumunu ve kalan şarj süresini görmek için kullanabilceğiniz bir pil sağlığı programı. Pil Tasarrufu uygulaması ile pilinizi aşırı şarjdan korur. Pil tamamen şarj olduğunda bu uygulama sizi uyarır. Ayrıca pil seviyesini ve birçok kişiselleştirmeyi de seçebilirsiniz. Bu pilinizin ömrünü uzatacaktır.

Save Battery

Özellikler:

 • Pil ayrıntılarını görüntüleme
 • Batarya yüzdesi
 • Kalan pil denge süresi
 • Şarj geçmişi (Liste ve Grafik)
 • Kolay kullanımlı kullanıcı arayüzü
 • Sesli tam pil bildirimleri
 • Canlı arka planlar ile pil durumunu görüntüleme
 • Pil yüzdesini kilit ekranında görüntül
 • Farklı bildirim türleri (pil tamamen şarj olduğunda, pil zayıfladığında)

12. BatteryCat

Bu benzersiz pil test programı sadece mevcut pil durumunuzu izlemekle kalmaz, aynı zamanda mevcut sağlık durumunu da kaydeder, böylece pilin uzun vadede kullanımını ve gelişimini izler.

BatteryCat

Ayrıca, pilin mevcut ve maksimum şarjını izlemenizi sağlar. Şarj cihazının dizüstü bilgisayara bağlı olup olmadığını ve pilin şarj edilip edilmediğini de kontrol edebilirsiniz.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz