Ogznet.com
Ogznet.com
Image by Markus Spiske from Pixabay

Mac’te Ebeveyn Denetimleri Nasıl Ayarlanır

Ayrı hesaplar ve macOS ile birlikte gelen ücretsiz ebeveyn denetimleri sayesinde Mac’inizi çocuğunuzla paylaşın. Bunun için neler yapmanız gerektiğini ve Mac’te ebeveyn denetimlerinin nasıl kurulacağını gösteriyoruz.

Küçük çocuğunuzun eline Mac'inizi vermek, onlara uygun olmayan bir içerik dünyasının kapısını açmak anlamına gelebilir. İnternetten gelebilecek bu tür tehlikeleri önlemek için Apple, macOS'ta içerik türünü kısıtlamanızı ve cihazı ne kadar süre kullanabileceklerini belirlemenizi sağlayan bir dizi ebeveyn kontrolü içerir.

MacOS'u küçük çocuklarınızın güvenle kullanması için bir çocuk hesabının nasıl oluşturulacağını ve Mac'de ebeveyn denetimlerini nasıl ayarlayacağınızı gösteriyoruz.

Bir Alt Hesap Oluşturma

Öncelikle, uyguladığınız kısıtlamaların kendi internet veya uygulama kullanımınızı etkilememesi için çocuğunuza özel bir alt hesap oluşturmanız gerekir. Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar'a gidip oradan yeni hesap ekleyebileceğiniz gibi macOS Mojave veya önceki bir sürümünü kullanıyorsanız Sistem Tercihleri> Ebeveyn Denetimleri'ne de gidip bir çocuk hesabı oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuzu internetten gelebilecek tehlikelere karşı korumanın en iyi yolu, Apple cihazlarınızdan herhangi birinden ayarları yönetmenize izin veren Aile Paylaşımı özelliğini kullanmaktır. Bunu ayarlamak kolaydır.

Ebeveyn Denetimlerini Kullanma

Çocuk hesabınız ayarlandığında, ebeveyn kontrollerini açmanın zamanı geldi. Apple, Ebeveyn Denetimleri seçeneğinin yerini alan macOS Catalina'da Ekran Saati'ni tanıttığından, bu çalıştırdığınız macOS sürümüne bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir.

macOS Catalina

MacOS Catalina’yı kullanıyorsanız Sistem Tercihleri> Ekran Süresi’ne gidin ve kenar çubuğundaki açılır seçeneklerden çocuğunuzun hesabını seçin. Burada, Kullanım Süresi, Uygulama Sınırlamaları ve kısıtlamalarını uyarlamak için kullanabileceğiniz İçerik ve Gizlilik de dahil olmak üzere bir dizi başka seçenek de vardır.

Sol alt köşedeki Seçenekler düğmesini tıklayın ve ana bölmede Ekran Süresi ayarlarını göreceksiniz. Özelliği etkinleştirmek için Aç… seçeneğini tıklayın. Artık Ekran Süresi cihazın kullanımını kısıtlamıyor; bunun yerine ebeveyn denetimleri için genel adlandırma görevi görür.

Ekran Süresi bölmesinde sunulan iki seçenek Aygıtlar arasında paylaş ve Ekran Süresi Parolasını Kullan'dır. Birincisi, hesap sahibinin çeşitli Apple cihazlarında harcadığı tüm zamanı gösterecek, ikincisi ise çocukların, ayarladığınız zaman sınırlarını veya içerik kilitlerini değiştirmesini engellediği için hemen açmanız gereken bir süredir.

mac ekran süresi

Atıl Süre (Downtime)

Bunları tamamladıktan sonra, çeşitli Ekran Süresi öğelerini yapılandırmaya başlama zamanı. "Atıl Süre" ye tıklayarak Mac için kullanılamayacak zamanları ayarlamak mümkün olacaktır. Gece geç saatlerde Netflix'i izleyen bir çocuğu kısıtlamak veya sadece belirli zamanlarda ekranlardan uzak olmasını tercih etmek istiyorsanız bu yararlıdır.

Özelliği açın, ardından Her Gün veya Özel seçeneklerini belirleyin ve Mac'in kilitleneceği saatleri ayarlayın.

Uygulama Sınırları

Adından da anlaşılacağı gibi, bu ayar, çocuklarınızın her gün belirli uygulamalarda veya uygulama kategorilerinde ne kadar zaman geçirdiğini kontrol etmenizi sağlar. Özelliği açın, ardından ana bölmenin sol alt tarafındaki '+' simgesini tıklayın. Artık belirli uygulamaları veya türleri seçebilecek ve günlük zaman sınırlarını uygulayabileceksiniz.

Mac ve MacBook'ta ebeveyn denetimleri nasıl ayarlanır: Ekran Süresi

Her Zaman İzin Verilen

Başka bir basit ayar, hem Kesinti Sürelerini hem de Uygulama Sınırlarını geçersiz kılarak belirli uygulamalara her zaman erişim sağlar.

İçerik ve Gizlilik

Önceki özellikler erişim ve zaman sınırları ile daha fazla ilgilidir, ancak bu, çocuğunuzun göreceği içerik türüne karar vermenizi sağlar. Yetişkinlere uygun web sitelerini ve arama sonuçlarını, filmlerde ve müzikteki açık şarkı sözlerini ve kelimeleri ve ayrıca çocuğunuzun çevrimiçi oyun oynamasını isteyip istemediğinizi kısıtlayan çeşitli ayrıntılı ayarlar vardır.

Mac ve MacBook'ta ebeveyn denetimleri işte bu şekilde ayarlanır.

Kaynak : https://www.macworld.co.uk/how-to/mac-software/set-up-parental-controls-mac-3780629/

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz