Ogznet.com
Mac için Uygulama ve Pencere Değiştirme Uygulamaları Paylaş:

Mac için Uygulama ve Pencere Değiştirme Uygulamaları

Mac için Uygulama ve Pencere Değiştirme Uygulamaları

Mac için Pencereler Arasında Geçiş Yapma Uygulamaları

Çoğu Mac kullanıcısı, Cmd + Tab varsayılan klavye kısayolunun, macOS’taki uygulamalar ve pencereler arasında geçiş yapmak için kullanıldığını bilir. Bu klavye kısayolu ellerinizi klavyeden ayırmadan uygulamalar arasında geçiş yapmanıza izin verir. Bu yazıda, Mac için varsayılan bu kısayolu değiştirecek kadar yetenekli 3 pencere geçiş uygulamasını size göstereceğiz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bu yerleşik pencere geçiş kısayolu iyi çalışıyor olsa da, mükemmel değildir. Simgeler alfabetik olarak değil son kullanım sırasına göre görünür. Ayrıca uygulamalarda açık sekmeleri veya pencereleri değiştiremezsiniz.

Mac'te pencereleri yönteme için bir uygulama değiştiricisine ihtiyacınız varsa ve daha fazlasını yapmak istiyorsanız işte sizin için en iyi pencere geçiş uygulamaları.

Kullandığınız uygulamalar tek pencereli ise, yerleşik macOS uygulama değiştirici yeterlidir. Ancak muhtemelen birçok uygulamda, birçok sekme içeren açık pencereleriniz vardır ve bunların hepsinde gezinmek bir zorluktur. Bu durumu kolaylakştırmak için Witch'i kullanabilirsiniz.

Witch - Uygulama Değiştiriciniz Olarak Witch Kurmak

Uygulamaları, pencereleri veya sekmeleri değiştirmek isteyip istemediğinize karar veremiyor musunuz? Witch ile karar vermek zorunda değilsin; istediğiniz kadar değiştiriciye sahip olabilirsiniz. Sıralama düzeni, yönelim ve sekme işleme dahil olmak üzere her değiştiricinin eylemlerini ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirilebilirsiniz.

Yerleşik macOS uygulama değiştiricinin aksine, Witch tek bir düzene kilitlenmez. Yerleşik uygulama değiştiriciyi taklit etmek için yatay olarak ayarlanabilir veya dikey olarak da kullanılabilir. Ancak Witch'in bir düzen seçeneği daha var: Menü çubuğu modu.

Herhangi bir Witch değiştirici, tanımlanmış herhangi bir Witch eyleminde "Menü çubuğunda göster" kutusu işaretlenerek menü çubuğunuzda da gösterilebilir.

Bu uygulamayı ilk kez başlattığınızda, erişilebilirlik özelliklerini kullanarak bu bilgisayarı kontrol etmek için izin isteyen bir iletişim kutusu görürsünüz. Bu şekilde, Erişilebilirlik API'sı aracılığıyla diğer uygulamalarla etkileşime girebilir ve açık pencereleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Witch - Yerleşik macOS uygulama değiştiricinin aksine, Witch tek bir düzene kilitlenmez.

Mac Pencere Yönetimi Uygulaması Olarak Witch Kurulumu

Bu uygulamayı kullanmaya başlamak için, penceresinin sol köşesinde üstteki Witch'i Etkinleştir onay kutusunu işaretleyin. Daha sonra pencere değiştiriciyi etkinleştirmek için Option + Tab tuşunu basılı tutun. Bir arama çubuğuyla birlikte dikey bir uygulama penceresi listesi görürsünüz. Switcher'da gezinmek için Option tuşunu basılı tutun ve:

  • Seçimi aşağı hareket ettirmek için Tilde ve yukarı taşımak için Tilde. Alternatif olarak, yukarı ve aşağı ok tuşlarını da kullanabilirsiniz.
  • Sekmelere sahip bir pencereyi incelemek için sağ ok. Sekme görünümünden ana pencereye geri gitmek için sol ok.

Witch tamamen esnektir. Uygulama sizi bir yöntemle sınırlandırmıyor. Pencereler arasında geçiş yapmak için değiştirici tuşlarını kullanabilir veya pencereleri aramak için birkaç karakter girebilirsiniz.

Bunu kullanmak için, arama moduna geçmek için Cmd + Tab, ardından S tuşuna basın. Arama alanı, birkaç karakter yazdığınızda hızlıca eşleşen bir pencere veya sekme bulacaktır.

Contexts, Mac için başka bir güçlü pencere yöntetimi uygulamasıdır. Araç, uygulama pencerelerini değiştirmek için size dört farklı yol sunar. Ana panel, pencereleri daha hızlı değiştirmek için dahili bir aramaya ve bir tıklama ile pencereleri değiştirmek için bir kenar çubuğu paneline sahiptir. Aynı zamanda ayrı pencere listeleri desteği ile daha iyi bir Cmd + Tab özelliği ve pencereleri kolayca değiştirmek için yerleşik jestler sunar.

Contexts - Çok daha basit ve daha hızlı pencere değiştirici

Witch gibi, bu uygulamanın erişilebilirlik özelliklerini kullanmasına izin vermelisiniz. Uygulama daha sonra ana panelini ve bir kenar çubuğunu hemen açacaktır.

Contexts Nasıl Kullanılır?

Contexts, yerleşik arama ile pencereleri değiştirmenin hızlı bir yolunu sunar. Arama modunda ana paneli açmak için Ctrl + Space tuşuna (veya hangisini seçerseniz) basın.

Listeyi filtrelemek için pencere başlığından veya uygulama adından birkaç karakter girin, ardından vurgulanan pencereye geçmek için Return tuşuna basın. Arama alanı ardışık olmayan karakterleri, kısaltmaları ve hatta pencereleri daha hızlı değiştirmek için bir kısayol tuşunu destekler. Bağlamlarda ayrıca, pencereleri Spaces ile organize eden otomatik gizlenen bir kenar çubuğu paneli vardır. Kenar çubuğu panelini etkinleştirmek için imleci ekranın yanına getirin. Pencereye geçmek için pencere başlığına tıklayın.

Contexts - Contexts, yerleşik arama ile pencereleri değiştirmenin hızlı bir yolunu sunar.

Varsayılan olarak, Contexts pencereleri Spaces'a göre gruplandırır. Tercihler> Kurallar'a gidin ve Grup pencereleri altında El ile'yi seçin. Bunu yaptığınızda, uygulamalar ve pencereler gruplar arasında dağıtılacak. Uygulamaları gruplar arasında tıklayıp taşıyabilir veya sağ tıklama menüsündeki uygulamalar için yedek noktalar kullanabilirsiniz. Uygulama, Tercihler> Kenar Çubuğu'nun altındaki kenar çubuğu panelini özelleştirmek için ek seçenekler sağlar.

Pencereleri şu anda görünür olan boşluklardan göstermek için kenar çubuğu seçeneğini sınırlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, kenar çubuğunun konumu ekranın sağ tarafına doğrudur. Başka bir ekranla çalışıyorsanız, panel konumunu ekranın sol tarafına değiştirebilirsiniz. Kenar çubuğu sizi rahatsız ediyorsa, imleci ekranın kenarına tekrar gelene kadar ve hareket ettirene kadar kenar çubuğu panelini geçici olarak gizlemenizi sağlar.

Varsayılan pencere yönetim aracı, birden çok pencereyle çalışmaz, ancak Contexts daha iyi destek sunar. Tüm açık uygulama pencerelerini dikey liste olarak gösterir. Vurgulanan uygulamaya geçmek için, Cmd + Tab ile uygulama değiştirmek için aynı prosedürü izleyin. Uygulama, uygulamanın nasıl çalıştığını değiştirmek için Tercihler> Komut Sekmesinde ek seçenekler sağlar.

Varsayılan olarak, uygulama, normal, gizli veya en küçük duruma getirilmiş durumda olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm Spaces pencerelerini gösterir. Pencereleri önem sırasına göre sıralayabilirsiniz. Sık kullanılan pencerelerde daha hızlı geçiş yapmak için listenin en altına veya altına küçültülmüş veya gizli pencereleri koyun. Aynı zamanda varsayılan uygulama değiştirici gibi pencereyi kapatmak, küçültmek veya gizlemek için normal kısayollar sunar.

Pencere değiştirmek için yerleşik hareketleri de kullanmak mümkündür. Tercihler> Hareketlere gidin ve Hareket seçeneğini etkinleştirin. Şimdi iki parmağınızı izleme panelinin üst kenarına koyun ve istediğiniz pencereyi seçmek için aşağı doğru kaydırın. Değiştirmek için parmaklarınızı kaldırın.

Command-Tab Plus, Mac için en basit pencere yönetim aracıdır. Yüklü çok sayıda programla çalıştığınızda, bunlar arasında geçiş yapmak sorun yaratır, çünkü genellikle uzun zaman alır. Command-Tab Plus, birden çok uygulamayla çalışma konusunda size birçok geliştirme sunar ve yerel Apple'ın Uygulama Değiştiricisine alternatif olacak şekilde tasarlanmıştır. Uygulama ayrıca, değiştiricinin görünümünü tamamen değiştirmek için bir seçenek sunar ve kullanımı daha eğlenceli hale getirir.

Command-Tab Plus - Mac'iniz için klavye merkezli uygulama ve pencere değiştirici

Command-Tab Plus'ı Uygulama Değiştiriciniz Olarak Kullanma

Command-Tab Plus'ın iki modu vardır: Uygulamaları değiştirmek için Cmd + Tab ve pencereleri değiştirmek için Option + Tab. Cmd + Tab tuşuna bastığınızda, bir numara rozeti olan uygulamaların yatay bir listesini gösterir. Uygulamalar arasında geçiş yapmak için bu simge numaralarını kullanabilirsiniz. Sadece Cmd tuşunu basılı tutun ve ona geçmek için uygulamanın numarasına basın. Bu şekilde, Sekme'ye birkaç kez basmanız gerekmez.

Command-Tab Plus - Command-Tab Plus'ı Uygulama Değiştiriciniz Olarak Kullanma

Option + Tab tuşlarına bastığınızda, pencereleri hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Uygulama çalışma alanını yalıtır; bu alanda pencerelerinin tam listesini göstermez. Tercihler> Genel'e gidin ve tam bir pencere listesi göstermek için Tüm Uygulamaları Göster'i işaretleyin. Ayrıca, hem uygulama hem de pencere değiştiricide etkin olmayan pencereleri etkinleştirmek için Gizli Uygulamaları Göster onay kutusunu işaretleyin.

Uygulama ayrıca değiştiricinin görünümünü değiştirmenizi sağlar. Tercihler> Görünüm'e gidin ve görünümünü özelleştirmek için birçok seçenek görürsünüz. Arka plan rengini, saydamlığı, uygulama adı rengini, simge boyutunu ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.


Muhtemelen çok sayıda görevi tamamlamak için uygulamalar arasında bir günde onlarca kez gezersiniz. Ancak bu pencere ve uygulama değiştirici araçlarını kullanmaya başladığınızda, Dock ve diğer yavaş yöntemleri unutabilirsiniz. Uygulamalar ve pencereler arasında geçiş yapmak için klavyeyi kullanmak hem zamandan hem de zihinsel olarak tasarruf etmenizi sağlar.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!