Mac için Uygulama ve Pencere Değiştirme Uygulamaları

Mac için Uygulama ve Pencere Değiştirme Uygulamaları

Çoğu Mac kullanıcısı, Cmd + Tab'in macOS'taki uygulamaları değiştirmenin varsayılan yolu olduğunu bilir. Ellerinizi klavyeden ayırmadan uygulamalar arasında geçiş yapmanıza izin verir. Bu yazıda Mac için varsayılan bu aracı değiştirecek kadar güçlü üç geçiş uygulamasını size göstereceğiz.

Bu iyi çalışıyor olsa da, mükemmel değil. Simgeler alfabetik olarak değil son kullanım sırasına göre görünür. Ayrıca uygulamalarda açık sekmeleri veya pencereleri değiştiremezsiniz.

Bir uygulama değiştiricisine ihtiyacınız varsa ve daha fazlasını yapabilmeniz için şanslısınız demektir.

1. Witch

witch
Witch, uygulamaları değiştirmek için tamamen yeni bir deneyim sunuyor. Uygulamalar, çoklu pencereler ve sekmeler arasında hızla geçiş yapmanıza olanak tanır. Witch bağımsız bir uygulama değildir; bu bir tercih bölmesi uygulamasıdır. Yüklemek için,  Witch.prefPane'i Sistem Tercihleri ​​penceresine sürükleyip bırakın.

Bu uygulamayı ilk kez başlattığınızda, erişilebilirlik özelliklerini kullanarak bu bilgisayarı kontrol etmek için izin isteyen bir iletişim kutusu görürsünüz. Bu şekilde, Erişilebilirlik API'sı aracılığıyla diğer uygulamalarla etkileşime girebilir ve açık pencereleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Uygulama Değiştiriciniz Olarak Witch Kurmak
Bu uygulamayı kullanmaya başlamak için, penceresinin sol köşesinde üstteki Witch'i Etkinleştir onay kutusunu işaretleyin. Daha sonra pencere değiştiriciyi etkinleştirmek için Option + Tab tuşunu basılı tutun. Bir arama çubuğuyla birlikte dikey bir uygulama penceresi listesi görürsünüz. Switcher'da gezinmek için Option tuşunu basılı tutun ve:

  • Seçimi aşağı hareket ettirmek için Tilde ve yukarı taşımak için Tilde. Alternatif olarak, yukarı ve aşağı ok tuşlarını da kullanabilirsiniz.
  • Sekmelere sahip bir pencereyi incelemek için sağ ok. Sekme görünümünden ana pencereye geri gitmek için sol ok.

Witch nasıl kullanılır

Witch nasıl kullanılır
Bu anahtar, varsa pencereleri ve ilgili sekmeleri değiştirmek için mükemmeldir. Fakat Witch'in gücü, birden fazla anahtarlayıcısında yatıyor. Böylece istediğiniz şekilde çalışabilirsiniz. Yeni bir değiştirici paneli eklemek için pencerenin sol alt köşesindeki Artı düğmesini tıklayın, ardından yapılandırın:

1. Döngü Penceresi açılır menüsü etkinleştirildiğinde anahtarlayıcının göstereceğini kontrol etmenizi sağlar. Bu menünün altında birçok seçenek görürsünüz.
  1.1. Uygulamaları ve pencerelerini, simge durumuna küçültülmüş pencereleri ve daha fazlasını çalıştırabilirsiniz. Bu anahtarlayıcı seçeneklerini keşfedin ve ihtiyaçlarınız için hangisinin daha iyi çalıştığını görün.

2. Açılır pencereye göre sıralama menüsü, Witch'in değiştirici panelini sıralamasını kontrol etmenizi sağlar. Uygulama Etkinliği, Pencere Etkinliği, Uygulama Adı, Pencere Başlığı (App Activity, Window Activity, App Name, Window Title) ve daha fazlası arasından seçim yapabilirsiniz.

  2.1. Tüm sıralama yöntemleri bir anahtarlayıcı döngüsü için en iyi şekilde çalışmadığından, bu seçeneklerle denemeler yapın. Pencerelerin yönünü dikey veya yatay olarak değiştirebilirsiniz. Veya sekmeleri listelemek için kullandığı modu değiştirin. Örneğin, sekmeleri ayrı bir pencere olarak ele alabilirsiniz.

3. Sağ tarafta, bu değiştirici paneli için bir klavye kısayolu atayabilirsiniz. Örneğin, pencereleri döngülemek için Option + Tab tuşunu kullanın. Minimize edilmiş pencereleri çevrmek için Shift + Cmd + Tab tuşlarını kullanabilirsiniz.

  3.1. Witch seni klavyeyle sınırlamaz. Bir fareyi de kullanabilirsiniz. Menü çubuğundan değiştirici paneline erişmek için Menü çubuğundaki Göster'i işaretleyin.

Cadı tamamen esnektir. Uygulama sizi bir yöntemle sınırlandırmıyor. Pencereler arasında geçiş yapmak için değiştirici tuşlarını kullanabilir veya pencereleri aramak için birkaç karakter girebilirsiniz.

Bunu kullanmak için, arama moduna geçmek için Cmd + Tab, ardından S tuşuna basın. Arama alanı, Spotlight gibi çalışır: birkaç karakter yazın, hızlıca eşleşen bir pencere veya sekme bulacaktır.

  • İndirin: Witch (Ücretsiz deneme, $14)

2. Contexts

Contexts
Contexts Mac için başka bir güçlü uygulama değiştiricidir. Uygulama, uygulama pencerelerini değiştirmek için size dört farklı yol sunar. Ana panel, pencereleri daha hızlı değiştirmek için dahili bir aramaya ve bir tıklama ile pencereleri değiştirmek için bir kenar çubuğu paneline sahiptir. Aynı zamanda ayrı pencere listeleri desteği ile daha iyi bir Cmd + Tab özelliği ve pencereleri kolayca değiştirmek için nihayet yerleşik jestler.

Witch gibi, bu uygulamanın erişilebilirlik özelliklerini kullanmasına izin vermelisiniz. Uygulama daha sonra ana panelini ve bir kenar çubuğunu hemen açacaktır.

Contexts Nasıl Kullanılır?
Contexts, yerleşik arama ile pencereleri değiştirmenin hızlı bir yolunu sunar.
Arama modunda ana paneli açmak için Ctrl + Boşluk (Ctrl + Space) tuşuna (veya hangisini seçerseniz seçin) basın.

Listeyi filtrelemek için pencere başlığından veya uygulama adından birkaç karakter girin, ardından vurgulanan pencereye geçmek için Return tuşuna basın. Arama alanı ardışık olmayan karakterleri, kısaltmaları ve hatta pencereleri daha hızlı değiştirmek için bir kısayol tuşunu destekler. Bağlamlarda ayrıca, pencereleri Spaces ile organize eden otomatik gizlenen bir kenar çubuğu paneli vardır. Kenar çubuğu panelini etkinleştirmek için imleci ekranın yanına getirin. Pencereye geçmek için pencere başlığına tıklayın.

Varsayılan olarak, Contexts pencereleri Spaces'a göre gruplandırır. Tercihler> Kurallar'a gidin ve Grup pencereleri altında El ile'yi seçin. Bunu yaptığınızda, uygulamalar ve pencereler gruplar arasında dağıtılacak. Uygulamaları gruplar arasında tıklayıp taşıyabilir veya sağ tıklama menüsündeki uygulamalar için yedek noktalar kullanabilirsiniz. Uygulama, Tercihler> Kenar Çubuğu'nun altındaki kenar çubuğu panelini özelleştirmek için ek seçenekler sağlar.

Pencereleri şu anda görünür olan boşluklardan göstermek için kenar çubuğu seçeneğini sınırlayabilirsiniz. Varsayılan olarak,
kenar çubuğunun konumu ekranın sağ tarafına doğrudur. Başka bir ekranla çalışıyorsanız, panel konumunu ekranın sol tarafına değiştirebilirsiniz. Kenar çubuğu sizi rahatsız ediyorsa, imleci ekranın kenarına tekrar gelene kadar ve hareket ettirene kadar kenar çubuğu panelini geçici olarak gizlemenizi sağlar.

Contexts

Contexts Kullanmanın Daha Fazla Yolu
Varsayılan uygulama değiştirici, birden çok pencereyle çalışmaz, ancak Contexts daha iyi destek sunar. Tüm açık uygulama pencerelerini dikey liste olarak gösterir. Vurgulanan uygulamaya geçmek için, Cmd + Tab ile uygulama değiştirmek için aynı prosedürü izleyin. Uygulama, uygulamanın nasıl çalıştığını değiştirmek için Tercihler> Komut Sekmesinde ek seçenekler sağlar.

Varsayılan olarak, uygulama, normal, gizli veya en küçük duruma getirilmiş durumda olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm Spaces pencerelerini gösterir. Pencereleri önem sırasına göre sıralayabilirsiniz. Sık kullanılan pencerelerde daha hızlı geçiş yapmak için listenin en altına veya altına küçültülmüş veya gizli pencereleri koyun. Aynı zamanda varsayılan uygulama değiştirici gibi pencereyi kapatmak, küçültmek veya gizlemek için normal kısayollar sunar.

Anahtarlama pencereleri yerleşik hareketlerle de mümkündür.
Tercihler> Hareketlere gidin ve Hareket seçeneğini etkinleştirin. Şimdi iki parmağınızı izleme panelinin üst kenarına koyun ve istediğiniz pencereyi seçmek için aşağı doğru kaydırın. Değiştirmek için parmaklarınızı kaldırın.

  • İndir: Contexts (Ücretsiz deneme, $10)

3. Command-Tab Plus

Command-Tab Plus
Command-Tab Plus en basit uygulama değiştiricisidir. Kutunun dışında, temel özelliklerini geliştirerek varsayılan uygulama değiştiriciyi geliştirir. Uygulama ayrıca, değiştiricinin görünümünü tamamen değiştirmek için bir seçenek sunar ve kullanımı daha eğlenceli hale getirir.

Command-Tab Plus'ı Uygulama Değiştiriciniz Olarak Kullanma
Command-Tab Plus'ın iki modu vardır: Uygulamaları değiştirmek için Cmd + Tab ve pencereleri değiştirmek için Option + Tab. Cmd + Tab tuşuna bastığınızda, bir numara rozeti olan uygulamaların yatay bir listesini gösterir. Uygulamalar arasında geçiş yapmak için bu simge numaralarını kullanabilirsiniz. Sadece Cmd tuşunu basılı tutun ve ona geçmek için uygulamanın numarasına basın. Bu şekilde, Sekme'ye birkaç kez basmanız gerekmez.

Option + Tab tuşlarına bastığınızda, pencereleri hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz. Uygulama çalışma alanını yalıtır; tüm alanın pencerelerinin tam listesini göstermez. Tercihler> Genel'e gidin ve tam bir pencere listesi göstermek için Tüm Uygulamaları Göster'i işaretleyin. Ayrıca, hem uygulama hem de pencere değiştiricide etkin olmayan pencereleri etkinleştirmek için Gizli Uygulamaları Göster onay kutusunu işaretleyin.

Command-Tab Plus

Uygulama ayrıca değiştiricinin görünümünü değiştirmenizi sağlar. Tercihler> Görünüm'e gidin ve görünümünü özelleştirmek için birçok seçenek görürsünüz. Arka plan rengini, saydamlığı, uygulama adı rengini, simge boyutunu ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Mac'inizde Daha İyi Uygulama ve Pencere Yönetimi
Muhtemelen çok sayıda görevi tamamlamak için uygulamaları bir günde onlarca kez değiştirirsiniz. Ancak bu uygulamaları kullanmaya başladığınızda, Dock ve diğer yavaş yöntemleri de unutabilirsiniz. Uygulamalar ve pencereler arasında geçiş yapmak için klavyeyi kullanmak hem zamandan hem de zihinsel enerjiden tasarruf etmenizi sağlar.

Mac'inizi Korumak için 8 Ücretsiz Güvenlik Aracı
İlginizi Çekebilir

Mac'inizi Korumak için 8 Ücretsiz Güvenlik Aracı

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile