Mac Kullanıcıları İçin En İyi 7 Microsoft Office Alternatifi

Mac Kullanıcıları İçin En İyi 7 Microsoft Office Alternatifi
Image from pixabay.com

İşletim sistemi Windows'u geride bırakmak oldukça kolaydır. Sadece bir Mac satın alın, alışmak için birkaç gün kullanın ve asla arkanıza bakmayın. Ancak Microsoft Office kullanıcılarının, Mac platformu için Office'i yeniden satın alması maliyet açısından biraz zorlayabilir.

Excel ve Word'de çalışan klasik bir ofis ortamında çalışıyorsanız ve işletim sisteminizi değiştirdiyseniz ancak, Office belgelerini düzenlemeniz ve göndermeniz gerekiyorsa, alternatif seçenekleriniz her zaman vardır.

Microsoft Office'i satın almak için yeterli bütçeniz yoksa, işte Mac için en iyi ücretsiz Office alternatifleriniz burada.

1. Google Suite (Google Docs | Google Sheets | Google Slides)

Microsoft ekosistemini geride bırakacaksanız, en iyi seçeneğiniz Google ürünlerine yönelmektir. Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar, Microsoft Word, Excel ve PowerPoint'in üç alternatifidir. Outlook’a Gmail’den daha iyi bir alternatif yoktur ve OneNote’u Mac için ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Google'ın ürünleri gerçekten çok iyi ve Google hesabınızla iyi bir şekilde entegre oluyor. Google E-Tablolar’da Gmail üzerinden aldığınız bir Excel dosyasını, hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

Üzerinde çalışmak için Microsoft Office dosyalarını kolayca içe aktarabilir, daha sonra bunları tekrar Microsoft Office formatlarında dışa aktarabilirsiniz.

Bazı yönlerden, Google Dokümanlar, Microsoft Word’den daha güçlüdür. Kapsamlı bir eklenti galerisi, güzel şablonlar, yerleşik üstün araştırma araçları ve önyükleme için Google arama yetenekleri var.

Ayrıca, Google'ın bulut yeteneklerinin avantajı var. Bir belgede aynı anda birden fazla kullanıcıyla işbirliği yapmak çok verimli bir iştir.

Süitin tamamı ücretsizdir ve 15GB depolama alanına sahip olursunuz. Tek sorun, bunların hiçbiri için gerçek bir masaüstü uygulaması olmaması (Çevrimdışı modunu kullanarak Chrome'daki belgeler üzerinde çevrimdışı çalışabilmenize rağmen). iPhone ve iPad için yapılmış uygulamalar da çok iyidir.

2. LibreOffice

LibreOffice, Microsoft Office paketine en iyi açık kaynak alternatif olarak kabul edilmektedir. Bu, pek çok platform için tamamen ücretsiz ve kullanılabilir olduğu anlamına gelir. Bu yüzden Mac için en iyi Office alternatifidir.

Microsoft Office kullanıcı arayüzüne alışıksanız, LibreOffice’e alışmanız uzun sürmez. Google’ın uygulamalarının aksine, LibreOffice paketi beklediğiniz tüm profesyonel özelliklere sahip tam özellikli çevrimdışı masaüstü uygulamalarıyla birlikte gelir.

Ayrıca, LibreOffice kısa bir süre önce bir çevrimiçi bileşen ekledi. Böylece, dosyaları Google Drive veya OneDrive'dan senkronize edebilir ve doğrudan LibreOffice'de düzenleyebilirsiniz (ancak buna rağmen bir işbirliği özelliği yoktur).

LibreOffice, Microsoft Office belgelerini içe aktarırken biçimlendirme konusunda da iyi bir iş çıkarır. LibreOffice Calc'a aktarılan karmaşık Excel tabloları bile hiç bir bozulma olmadan çalışır.

LibreOffice aslında Microsoft Office'in fiili alternatifi olan OpenOffice'den doğdu. Ancak OpenOffice son zamanlarda anlamlı bir güncelleme görmedi ve yönetimi projeyi kaldırmayı düşünüyor. Bu yüzden OpenOffice'den uzak durmanızı tavsiye ederiz.

3. iWork Suite (Pages | Numbers | Keynote)

Mac'inizle birlikte verilen iWork Suite: Pages, Numbers ve Keynote. Bunlar Apple’ın Word, Excel ve PowerPoint’e alternatifleridir. Örneğin, Pages, Mac için en iyi Word alternatifidir.

Bunlar Mac merkezli uygulamalar olduğundan, kullanıcı arayüzü oldukça farklıdır. Seçenekler, çok ağır olmak yerine, yan taraftaki bağlamsal bir menüde gösterilir. Ve Microsoft Office paketi kadar çok seçeneğiniz yok.

Özelleştirme seçenekleri sınırlı olsa da, mevcut özellikler yeterlidir.

iWork Suite, belgeleri Microsoft Office formatlarında içe ve dışa aktarmanıza izin verir (yine de varsayılan iWork formatına kaydedecektir). Mac'e özgü bir yazı tipi kullanmadığınız sürece, Office belgeleriyle çalışmak büyük bir sorun olmaz.

iWork ayrıca çevrimiçi işbirliği seçeneklerine de sahiptir, ancak açıkçası bunları kullanmanızı tavsiye etmem. Google’ın sunduğu kadar güvenilir değiller.

4. Office Online

Office.com, temel olarak Mac için ücretsiz Office'e erişebilmenizi sağlar. Office Online, Microsoft'un herhangi bir tarayıcıda çalışan ücretsiz ve temel Microsoft Office hizmetidir.

Özellik kümesi sınırlı olsa da, temel belge düzenleme özellikleri, elektronik tablo formülleri ve sunum seçeneklerinin tümü bulunmaktadır. Microsoft Word, Excel, PowerPoint ve OneNote'a erişebilirsiniz.

Microsoft Office Word'e Alternatif Programlar
İlginizi Çekebilir

Microsoft Office Word'e Alternatif Programlar

5. Dropbox'taki Office Belgelerini Düzenleyin

Dropbox'ın Microsoft ile ortaklığı sonucu Dropbox'ta sizinle paylaşılan bir Word, Excel veya PowerPoint belgesini açabilirsiniz. Office 365 lisansına ihtiyacınız yoktur, ancak ücretsiz bir Microsoft hesabı gerekir. Bu seçeneğin kullanılması, belgenizi Office Online'da açar.

6. Slayt Oluşturmak için Daha İyi Çevrimiçi Araçlar

PowerPoint güçlü, ama aynı zamanda oldukça eski bir program. Sunumlarınızda öne çıkmak istiyorsanız, daha modern çevrimiçi sunum araçlarını deneyin:

  • Slides: Bu kolayca güzel sunumlar oluşturmak için favori bir araç. Ücretsiz hesap, belgeleri çevrimiçi olarak oluşturmanızı ve sunmanızı sağlar. Dışa aktarmak için ücretli bir hesaba geçmeniz gerekir.
  • Prezi: Bu servis yeni başlayanlara yönelik olsa da, Prezi'nin sunduğu görsel araçlar PowerPoint ile elde edebileceğinizin çok ötesinde.
  • Canva: Canva çevrimiçi bir resim editörüdür, ancak geniş bir sunum şablonları kütüphanesine sahiptir. Ayrıca, Canva size özelleştirilmiş bir sunum oluşturmak için tüm önemli araçları sunar.

7. Markdown'u kucaklayın

Windows'tan vazgeçip Mac platformuna geçmişseniz, şimdiye kadar macOS'un sadeliğini sevmiş olmalısınız. Düz metinli belgeler oluşturmak ve düzenlemek için daha fazlasını istiyorsanız, Markdown'ı kullanmayı denemelisiniz.

Markdown, HTML gibi bir sözdizimidir, ancak çok daha basittir. Yazmak için bir Markdown uygulaması kullandığınızda, düzinelerce menü seçeneğinde kaybolmazsınız. Tüm biçimlendirme kısa kodlar kullanılarak yapılır.

Örneğin, bir kelimeyi italik yapmak için, onu yıldız işaretleriyle açıp-kapatın. Parmaklarınızı klavyeden kaldırmadan karmaşık bir biçimde biçimlendirilmiş bir belge oluşturabilirsiniz. Ayrıca, Markdown temiz HTML olarak dışa aktarır ve Ulysses gibi uygulamaları kullanarak PDF'ler oluşturabilirsiniz.

Gerekirse, Para Harcamadan Microsoft Office'i kullanın
Microsoft Office'in en son sürümünü satın almanız size birkaç yüz dolara (veya Office 365 aboneliğine) mal olur. Çoğu zaman, yukarıda listelenen seçenekler sizin için yeterli olacaktır. Google Dokümanlar, Word’e harika bir alternatif olarak çalışır ve aynı şey Sheets ve Excel için de geçerlidir. Çevrimdışı alternatifler arıyorsanız, LibreOffice fazlasıyla yeterli olur.

Ancak Office'i belirli bir görev için veya sınırlı bir süre boyunca kullanmanız gereken zamanlar olabilir. Office Online veya mobil uygulamalardan birini kullanmak da dahil olmak üzere bunu ödeme yapmadan kullanmanın birkaç yolu var. Bunlardan en iyisi bir deneme sürümü indirip kullanmak veya mobil sürümleri denemektir.

Kaynak : https://www.makeuseof.com/tag/best-microsoft-office-alternatives-mac/

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile