Ogznet.com
Mac’te Reklamlar Nasıl Engellenir Paylaş:

Mac’te Reklamlar Nasıl Engellenir

Mac’te Reklamlar Nasıl Engellenir

Pop-up Pencereleri ve Reklamları Mac Safari’de Engelleme

Mac için Safari veya Chrome web tarayıcınızda, rahatsız edici reklamları, açılır pencereleri, izleyicileri, otomatik oynatılan videoları ve daha fazlasını nasıl engelleyebileceğinizi gösteriyoruz. Ayrıca, Mac için en iyi üçüncü taraf reklam engelleyicileri burada.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Reklamlardan rahatsız oluyor ve onlardan kurtulmak istiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu makalede, Safari ve Chrome web tarayıcılarında çeşitli ücretsiz ve ücretli araçları kullanarak Mac'inizdeki reklamları, açılır pencereleri, izleyicileri ve daha fazlasını nasıl kolayca engelleyebileceğinizi açıklıyoruz.

Safari

Apple'ın kendi web tarayıcısı olan Safari'nin Mac sürümündeki reklamları engellemeyle başlayacağız.

Safari'nin Reader modunu kullanma

Mac Safari’deki reklamları engellemek istiyorsanız, üçüncü taraf reklam engelleme yazılımı yüklemeniz gerekir. Ancak çok daha basit bir yöntemle yani Safari'nin yerleşik Reader modunu kullanarak ta reklam engellemesi yapabilirsiniz.

Reader tam olarak bir reklam engelleyici değildir, çünkü amacı sadece dikkat dağıtıcı görselleri engelleyip (kenar çubukları, yorumlar, sosyal öğeler, videolar) metne odaklanmanızı sağlamasıdır. Sadece görsel olarak 'ağır' sitelerden daha basit bir deneyim olabilecek metin ve resimleri elde edersiniz.

Reader modunu istediğiniz zaman etkinleştirebilirsiniz, ancak birden fazla hikaye ve bağlantı içeren sitelerin Giriş sayfalarında gerçekten mümkün değildir.

Reader modunu etkinleştirmenin birkaç farklı yolu vardır. Safari sürümünüze bağlı olarak, ekranın üstündeki menü çubuğuna gidip Görünüm> Okuyucu Göster'i seçebilir veya Shift-Command-R tuşlarına basabilirsiniz. Ancak en kolay yöntem, URL çubuğunun yanındaki Reader düğmesini (alt alta üç tam ve bir yarım çizgi) tıklamaktır.

Bu mod, web sayfasının yalnızca içeriğini tutarak geri kalanını gizler.

Ancak, Safari 11'den itibaren belli siteler veya tüm siteler için Reader modunu devamlı olarak açık yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak istediğiniz bir sitedeyken, Safari> Bu Web Sitesi için Ayarlar'a gidin (veya URL kutusunu sağ tıklayıp Bu Web Sitesi için Ayarlar'ı seçebilirsiniz). 'Bu web sitesini ziyaret ederken' başlığı altında, 'Kullanılabilir olduğunda Reader'ı kullan' seçeneğinin yanına bir onay işareti koyun.

Bu ayar için etkinleştirdiğinizi siteleri, Safari'nin Tercihler sayfasındaki Reader listesinden kaldırabilirsiniz. Web siteleri bölmesine gidin ve sol sütunda Reader'ı seçin. Bir web sitesi seçin, sağındaki menüyü tıklayın ve Kapalı'yı seçin.

Bu sayfanın altında başka bir seçenek göreceksiniz: 'Diğer web sitelerini ziyaret ederken'. Bunu Açık olarak ayarlayın; Reader tüm uyumlu web sayfalarında varsayılan olarak etkinleştirilecektir.

Safari'de Pop-up reklamları engelleme

Safari 11'de pop-up reklamlarını engellemek için Tercihler'e gidip Güvenlik sekmesini seçip 'Açılır pencereleri engelle' nin yanına bir onay işareti koyun.

Safari 12'de durum biraz daha karmaşıktır, çünkü tercihlere gitmeniz, Web siteleri sekmesini seçmeniz ve ardından sol taraftaki sütundaki açılır pencereler seçeneğini tıklamanız gerekir.

Şu anda, ziyaret etmekte olduğunuz web sitesi için adının sağındaki açılır menüyü tıklayarak ziyaret ettiğiniz web sitesi için bir kural yapabilir veya pencerenin altına gidebilir ve 'diğer web sitelerini ziyaret ederken' yanındaki açılır menüyü tıklayabilirsiniz; daha sonra Blokla ve Bildir, Engelle veya İzin Ver'i seçin.

İlginizi çekebilir

iOS 12'de Safari Önbelleği ve Geçmişi Nasıl Temizlenir

iPhone veya iPad'deki Safari, diğer tarayıcılarda olduğu gibi çalışır; site çerezleri ve görüntüler gibi belirli türdeki web içeriğini yerel olarak önbelleğe al..

Üçüncü taraf reklam engelleyicileri

Reklamları engellemek, ancak görsel öğeleri ve sayfanın geri kalanını bozulmadan bırakmak istiyorsanız, üçüncü taraf bir reklam engelleyici yüklemeniz gerekir. Birçoğu ücretsizdir, ancak dikkatli olun.

En iyi tercih, görsel ve metin reklamları ile hatta YouTube videolarındaki reklamları engelleyen ücretsiz Safari eklentisi AdBlock olacaktır.

AdBlock ayrıca, reklamlarını görmek istediğiniz siteleri beyaz listeye almanızı sağlar. Tüm siteyi beyaz listeye almak için,ücretli olan AdBlock Gold sürümüne geçmeniz gerekir.

AdBlock eklentisini indirmek için buraya tıklayın.

Daha gelişmiş bir şey arıyorsanız, AdGuard'ı tercih edebilirsiniz. İki versiyonda sunulur: ücretsiz bir Safari eklentisi ve 14 günlük ücretsiz deneme sürümü ile ücretli bir uygulama. Bu Safari uzantısı AdBlock ile aynı özelliklere sahip olsa da, masaüstü uygulaması belirli bir tarayıcıya bağlı değildir, macOS'ta daha gelişmiş özellikler sunar.

Web sitelerinden gelen reklamları ve pop-up'ları engellemenin yanı sıra, çoğu çevrimiçi kaynaktan gelen izlemeyi engelleyebiliyorsunuz ve hatta çevrimiçi olarak karşılaşabileceğiniz kötü amaçlı web siteleri için uyarı alıyorsunuz. Reklam engelleme ayarlarınız üzerinde ayrıntılı kontrol sağlar, siteleri beyaz listeye almanıza ve reklamları tanıtmanıza olanak tanır ve kullanımı son derece basittir.

Reklam izleyici engelleyicileri

Çevrimiçi olarak başka bir zararlı: reklam yayınlamak için web’deki hareketlerinizi izleyen izleyiciler. Yani herhangi bir sitedeki bir ürüne bakarken, ardından başka bir siteyi ziyaret ettiğinizde ilk sitede baktığınız şeyle ilgili bir reklam ortaya çıkıyor. Bu müdahaleci (ve açıkça ürpertici) davranışı durdurmak için, Safari'yi açın ve Tercihler> Gizlilik'e gidin ve 'Siteler arası izlemeyi engelle' seçeneğini etkinleştirin.

Chrome

Google'ın Chrome tarayıcısı, Mac kullanıcıları için popüler bir alternatiftir ve reklam engelleme için çok fazla alan sağlar.

Chrome Açılır pencereleri engelleme

Chrome'un kendi ayarlarından pop-up'ları devre dışı bırakarak başlayalım - herhangi bir uzantı kurmanıza gerek yoktur.

Chrome'da Chrome> Tercihler'i seçin, ardından aşağı kaydırın ve Gelişmiş'i tıklayın.

'Gizlilik ve güvenlik' başlığının altında, Site ayarları seçeneğini tıklayın, ardından tekrar aşağı kaydırın ve Pop-up'lar ve yönlendirmeleri bulun. Bunu tıklayın, sonra üst seçeneğin 'Engellendi (önerilir)' yazdığından ve anahtarın kapalı olduğundan emin olun.

Chrome için Reklam engelleyicileri

Safari'de olduğu gibi, Chrome aslında tam anlamıyla reklamları engellemez ve kolayca erişilebilen bir Reader modu eşdeğeri de yoktur.

Yukarıda önerilen AdBlock ve Adguard eklentileri Chrome için de iyi birer tercihlerdir.

İlginizi çekebilir

Chrome ve Safari'ye Alternatif En İyi Mobil Tarayıcılar

Safari, iPhone, Chrome ise Android için varsayılan mobil tarayıcılardır, ancak bunlar en iyi mobil tarayıcı mıdır? Çok sayıda mükemmel alternatif mevcut ve birç..

'Daha sonra oku' hizmetleri

Bir reklam engelleyici yüklemek istemezseniz, alternatif bir çözüm olarak daha sonra oku hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bunlar, bir makaleden reklamları kaldırarak kolayca kaydetmenizi sağlayan basit sistemlerdir.

En iyi tercih Pocket olabilir. Servise kaydolun; Safari, Chrome veya istediğiniz diğer tarayıcılarda yer imi olarak 'Sonra oku (Read later)' düğmesini oluşturabilirsiniz.

Bir makale açın, düğmeyi tıklayarak hesabınıza kaydedin. Daha sonra reklamsız sürümünü çevrimiçi olarak (herhangi bir cihazdan) veya iPhone uygulamasını kullanarak çevrimdışı olarak okuyabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!