Ogznet.com

Mac’lere virüs bulaşmayacağına dair sürekli bir tartışma var. Ancak “Mac’im için antivirüs programına ihtiyacım var mı?” sorusunun cevabı ”evet” var.

Her ne kadar Mac bilgisayarlara virüs bulaşma olasılığı daha düşük olsa da, güvende kalmak önemlidir. Aslında, göz önünde bulundurmanız gereken birçok ücretsiz seçeneğiniz var. İşte Mac için en iyi ücretsiz antivirüs programlarından bazıları.

1. Avast Security – Mac

Avast Mac Ücretsiz Antivirüs

Mac'iniz için tek tehdit kötü amaçlı yazılımlar değildir. Kötü amaçlı web siteleri ve savunmasız Wi-Fi ağları da güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Avast Security, 3 tehdide karşı da ücretsiz temel koruma sağlar ve yeni Premium sürümümüz Wi-Fi ağınızdaki yetkisiz kişileri açığa çıkarmak ve fidye yazılımlarını durdurmak için ek koruma sunar.

Avast'ın Mac için ücretsiz antivirüs programı, Mac kullanıcıları için en iyi seçeneklerden biri olarak kabul edilir. Mac'inizin güvenliğini tehlikeye atan her türlü fidye, virüs veya kötü amaçlı yazılımı engellemeye çalışan özelliklerle birlikte gelir.

Web'de gezinirken, Avast Güvenlik, potansiyel olarak tehlikeli bir siteyle karşılaştığınızda size haber verir ve ayrıca web izleyicilerini de uzak tutar. Avast, kötü amaçlı e-postaları bile engeller ve Wi-Fi bağlantınızda güvenlik açıkları olup olmadığını size bildirir.

Avast Güvenlik tamamen ücretsizdir ancak ücretli Premium plan bazı ekstra özellikler sunar. Ücretsiz planı kurarken dikkatli olun. Avast, kurulum sırasında muhtemelen istemediğiniz bazı ekstra özellikleri yüklemeye çalışacaktır.

2. Bitdefender Virus Scanner

Bitdefender Ücretsiz Mac Antivirüs

Bitdefender birçok değişik özellik ile gelmiyor, ancak Mac için ücretsiz bir antivirüs programı olarak hala uygun bir seçenek. Bu virüsten koruma yazılımı özellikle belirli dosyaları veya uygulamaları taramak için mükemmeldir. Ayrıca hızlı bir tarama işlemi yapıp, dosyalarda denetleme sağlar. Bir tehdit bulması halinde, Bitdefender dosyaları karantinaya alır veya kaldırır.

Bitdefender kendi başına çalışmaz, bu yüzden taramaları gerçekleştirmek için Bitdefender'ı manuel olarak çalıştırmanız gerekir. Ancak yinede, en son korumaya sahip olduğunuzdan emin olmak için virüs veritabanı her saat otomatik olarak güncellenir.

Bitdefender'ın tek dezavantajı, Mac'inizi çevrimiçi olarak koruyacak araçlara sahip olmamasıdır. Tehlikeli web sitelerine veya phishing e-postalarına karşı korunmak için bunun yerine daha kapsamlı bir virüsten koruma yazılımı kullanmanız gerekir.

3. Avira Free Antivirus for Mac

Avira Mac Ücretsiz Antivirüs

Avira Free Antivirus, şantaj yazılımı, reklam yazılımı ve casus yazılım dahil, her gün binlerce tehdidi engelleyerek Mac'leri güvenli duruma getiriyor. Avira yalnızca Mac'inizin güvenliğini düşünmez, aynı zamanda Windows kullanıcılarının güvenliğini de göz önünde bulundurur; bu, onu hem Mac hem de Windows için en iyi ücretsiz antivirüs programlarından biri yapar. Mac veya Windows bilgisayarlara zarar verebilecek kötü amaçlı yazılımları tespit eder. Bu sayede, herhangi bir PC kullanan arkadaşınıza yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım aktarmazsınız.

Avira'nın ücretsiz olmasına rağmen, tonlarca faydalı özelliği var. Gerçek zamanlı tarayıcı tüm bilgisayarınızı veya yalnızca belirli dosyaları tarayabilir. Daha ayrıntılı bir özelleştirme istiyorsanız, tarayıcıyı belirli zamanlarda çalışacak şekilde zamanlayabilirsiniz.

Tam sistem taraması uzun zaman alabilir ve bilgisayarınızı yavaşlatma eğilimindedir. Mac'inizin performansını yükseltmek istiyorsanız daha az detaylı hızlı taramalar yapmanız gerekecektir.

4. Sophos Home Free

Sophia Home Ücretsiz Mac Antivirüs

Varsayılan olarak, Sophos Home Free planı "30 günlük Sophos Home Premium" deneme sürümü ile birlikte gelir. Deneme sona erdiğinde Premium sürümünü satın almanıza gerek kalmaz, ancak alıştığınız birkaç Premium özelliği kaybedersiniz. Her iki durumda da, sadece Ücretsiz planla devam edebilirsiniz.

Sophos Home, Mac'inizin durumunu sürekli izler. Bilgisayarınıza zarar verebilecek her türlü fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılım, virüs, Truva atı, solucan, bot ve daha fazlasını arar ve algılar.

Sophos Home, çocuklarınızın belirli web sitelerine erişmelerini engellemenizi sağlayan ebeveyn denetimleriyle de donatılmıştır. Ailenizdeki herkesin korunmasını sağlamak için Ücretsiz planında en fazla üç aygıtınız (hem Mac, hem de Windows) olabilir.

İlginizi
çekebilir
Mac için En İyi Antivirüs Programları

5. AVG

AVG Mac Ücretsiz Antivirüs

Çok basit görünen tasarımının altında yalnızca Mac'e yönelik virüs ve casus yazılımları değil, PC ve mobil cihazlara yönelik tehditleri de gerçek zamanlı olarak tespit edip temizleyen güçlü bir virüs temizleyici bulunmaktadır. Yani AVG AntiVirus yalnızca Mac bilgisayarınızdaki önemli verileri korumaya yardımcı olmakla kalmaz, arkadaşlarınızın ve diğer kişilerin cihazlarına kötü amaçlı yazılım bulaştırmanızı da engeller.

AVG'nin ücretsiz koruması, Mac'inizi kötü amaçlı yazılımlardan ve internetteki tehlikelerden sizi korumak için yeterince güçlüdür. Ayrıca, herhangi bir PC veya Android virüsünü almanızı ve bu virüslerin bulaşmasını önler. AVG virüs veritabanını otomatik olarak günceller, böylece her zaman en etkili güvenceye sahip olursunuz.

Bununla birlikte, günlük olarak AVG'yi açmanıza gerek kalmaz. Arka planda çalışır ve kötü amaçlı e-postalar, web siteleri ve indirmeler gibi tehditleri gizlice engeller.

Ebeveyn kontrolleri veya web kamerası engelleyicileri arıyorsanız, AVG'nin ücretsiz sürümü bu özellikleri sunmaz. Yalnızca temel güvenlik ihtiyaçları için yeterince iyi olan tarama ve algılama özellikleri sunar. Maalesef, tam sistem taraması bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olur ve tamamlanması birkaç dakika (veya saat) alabilir.

6. Malwarebytes

 

Malwarebytes'in Ücretsiz sürümü, kötü amaçlı yazılım tehditlerini hızla tespit etmenize yardımcı olabilir, ancak kendi başına kullanmak için yeterli koruma sağlamaz. Ayrıca 14 günlük Malwarebytes Premium sürümüne sahip olacaksınız, bu nedenle ileride tüm özelliklerine erişmek istiyorsanız satın almak zorunda kalacaksınız.

Mac için Malwarebytes, sizi Mac tehditlerinden korur
Gelişmiş anti-malware teknolojisi ile virüsleri, fidye yazılımlarını ve diğer kötü amaçlı yazılımları gerçek zamanlı olarak algılar ve kaldırır. Tehlikeli tehditleri otomatik olarak yakalar, böylece farkında olmadan bile korunursunuz.

Mac için Malwarebytes, adware ve istenmeyen programları kaldırır
Mac'inizi yavaşlatan reklam yazılımlarını ve olası istenmeyen programları engeller.

Mac için Malwarebytes Mac hızında hızlı tarama yapıyor
Ortalama Mac’i 30 saniyenin altında tarar. En sevdiğiniz oyunu başlatırken kötü amaçlı yazılım tarayıcısını arka planda çalıştırın ve oynamaya hazır olduğunuzda işiniz biter. Mac'inizi kullanmadığınızda veya herhangi bir zamanda taramalarınızı özelleştirebilirsiniz.

Mac için Malwarebytes hafif ve zayıf
Program yalnızca üç dijital müzik dosyası boyutunda. Bu, filmleriniz, müzikleriniz ve uygulamalarınız için daha fazla disk alanı demektir.

İstenmeyen uygulamaları kaynağında durdurur
Kötü amaçlı yazılım, PUP veya adware gibi istenmeyen yazılımları bulaştırdığı bilinen geliştiricilerin uygulamalarını engeller.

7. Comodo Antivirus

Comodo Mac Ücretsiz Antivirüs

Comodo, Mac'iniz için kullanımı kolay bir arayüz ve ücretsiz koruma sunar. Bir dosyayı veya uygulamayı virüslere karşı denetlemek, onu Comodo'ya sürükleyip bırakmak kadar kolaydır. Dakikalar içinde biten hızlı bir tarama ve tamamlanması bir veya iki saat alabilecek toplam bir sistem taramasıyla gelir. Zamanlayıcı, tarama yapmak istediğiniz zamanları seçmenize izin verir.

Apple OS X Cihazlarınızı güvenceye almak için Gelişmiş Güvenlik Özellikleri

  • Kolay kullanıcı dostu arayüz
  • Erişimde tarama ile %100 koruma
  • Anında Tek Tıklamayla tarama
  • Güvenlik seviyenizi değiştirmek için basit kaydırıcı
  • Mac dizüstü bilgisayarlardan ve masaüstü bilgisayarlardan virüsleri algılar, engeller ve ortadan kaldırır
  • Dahili zamanlayıcı, size uygun bir zamanda taramaları yapmanızı sağlar

Bu listedeki diğer antivirüslerin bazıları gibi, Comodo da sizi her tür virüsten korumak için en yeni virüs veritabanlarını kullanır. Sadece Comodo'nun sizi internette otomatik olarak korumadığını unutmayın. Tehlikeli web sitelerini engellemek istiyorsanız Comodo Online Security ücretsiz tarayıcı uzantısını indirmeniz gerekir.

Comodo Antivirus - Benzersiz Özellikler

  • En güncel virüs koruması için otomatik güncellemeler
  • Anlık virüs analizi için herhangi bir nesneyi dock simgesine sürükleyip bırakın
  • Kullanımı kolay arayüz, kurmanıza ve unutmanıza izin verir: can sıkıcı pop-up'lar veya yanlış alarmlar yok
İlginizi
çekebilir
Mac'inizi Korumak için 8 Ücretsiz Güvenlik Aracı

Mac için En İyi Ücretsiz Antivirüs Programını Bulma
Pek çok Mac kullanıcısı cihazlarının virüslere dayanıklı olduğunu düşünüyor, ancak durum böyle değil. Mac'inizde virüs bulaşması olasılığı daha düşük olsa da, kötü amaçlı yazılımları Windows ve Android kullanıcılarına aktarmanız yine de mümkündür. Güvenlik ihlallerini önlemek için Mac'inize ücretsiz bir antivirüs yüklemesi fayda sağlar.