Mac'de İhtiyacınız Olacak 8 Akıllı Klasör (Ve Bunları Nasıl Ayarlayacağınız)

Mac'de İhtiyacınız Olacak 8 Akıllı Klasör (Ve Bunları Nasıl Ayarlayacağınız)

Akıllı Klasörler, MacOS'un en az kullanılan özelliklerinden biridir. Aslında çok faydalılar, çünkü bilgisayarınızdaki dosyaları bulmayı çok daha kolay hale getiriyorlar. Çok fazla zaman kazandırabilir ve Mac'inizi kullanma şeklinizi değiştirebilirler.

Ancak onları düzgün bir şekilde kurmak için birkaç adım atmak gerekiyor. Mac kullanıcıları için bir Akıllı Klasörler öğreticisinin tamamını yayınlayacağız; ancak önce Akıllı Klasörler'in gerçekte ne olduğu hakkında konuşalım.

Akıllı bir klasör nedir?

Mac Akıllı Klasör aslında bir klasör değildir. Bu kaydedilmiş bir aramadır. Ancak, macOS bu kayıtlı aramaları daha kolay bulabilmeleri ve erişebilmeleri için klasör olarak görüntüler.
Bir Akıllı Klasör oluşturduğunuzda, bir özellik veya bir dizi özellik seçersiniz. Daha sonra macOS, tüm dosyalarınızı inceler ve dosyaların, bilgisayarınızda nerede depolandığı fark etmeksizin, tek bir klasörde bulunan her şeyi gösterir.

İstediğiniz tüm dosyaları tek bir yerde yakalamak için Akıllı Klasörün nasıl yapılacağına bakalım.

Akıllı Klasörler Nasıl Kullanılır?
Bir Finder penceresini açın ve Dosya> Yeni Akıllı Klasör'e gidin.

akıllı klasör

Daha önce bulunmayan bir arama çubuğuna sahip yeni bir pencere alacaksınız. Bu Mac'i, mevcut Finder klasörünüzü veya Paylaşılan dosyaları arayabileceğinizi göreceksiniz. (Bu Mac'i Seçme, Akıllı Klasörünüzü bilgisayarınızdaki her dosyada aramasını sağlar.)
Arama kriterlerini oluşturmak için pencerenin sağ tarafındaki Artı simgesini tıklayın:

mac akıllı klasör

İki menü göreceksiniz; bu durumda, onlar Kind ve Any. İsim ve eşleşme gibi başka bir açılır menü görebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar herhangi bir kombinasyonla çalışacaktır.

mac akıllı klasör

Kind'e tıklamak bazı arama parametrelerini gösterir.
Bu, çalıştırmak istediğiniz akıllı arama türüdür. Varsayılan seçenekler tür (dosya formatı), son açılan tarih, son değiştirilme tarihi, oluşturulan tarih, isim ve içeriklerdir.

mac akllı klasör

Diğer giriş çok daha fazla seçenek taşır, ancak daha sonra bunları konuşacağız.

İkinci menüdeki seçenekler ilk önce neye seçtiğinize bağlıdır. Eğer Tür'ü seçtiyseniz
Filtreleyebileceğiniz birkaç dosya türü görürsünüz. Son değiştirilme tarihini seçtiyseniz, bazı geçici seçenekleri görürsünüz:

mac akıllı klasör

Bugün seçtiğinizde, bugün düzenlediğim her dosya görüntülenir:

mac akıllı klasör

Akıllı Klasörleri Kaydetme ve Erişme
Ekranın sağ tarafındaki artı sembolüne tıklayarak ve daha fazla parametre ekleyerek aramayı ince ayar yapabilirsiniz.
Örneğin, bugün düzenlenmiş olan PNG'leri görmek için Tür / Resim / PNG'yi seçebiliyordum.

Akıllı Klasörünüzü kaydetmek için ekranın sağ tarafındaki Kaydet'e basın. Varsayılan kaydetme konumu Kullanıcı> Kitaplık> Kayıtlı Aramalar klasöründedir:

mac akıllı klasör

Akıllı Klasörü Bulucu kenar çubuğunuza da ekleyebilirsiniz, böylece hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.
Akıllı Klasörü istediğiniz yere kaydedebileceğinizi unutmayın. Kullanıcı> Kitaplık> Kaydedilmiş Aramalar özellikle uygun bir konum değildir (Kütüphane klasörü varsayılan olarak gizli olduğundan), ancak bunların hepsini aynı yerde saklar.

mac akıllı klasör

Gizli Kitaplık klasörünü göremiyorsanız, bu komutu Terminal'e yazın ve Enter tuşuna basın:

open ~/Library/Saved\ Searches

Bu Kaydedilen Aramalar klasörünü açacaktır. Zaman kazanmak için kayıtlı aramalarınızı veya Kayıtlı Aramalar klasörünü Bulucu kenar çubuğuna ekleyin.

Akıllı Klasörler Nasıl Silinir?
Mac'inizin Akıllı Klasörlerini silmek kolaydır. Sadece Kayıtlı Arama klasörüne gidin (yukarıdaki Terminal komutunu veya istediğiniz başka bir yöntemi kullanarak), bir Akıllı Klasör seçin ve Çöp Kutusu'na gönderin.

mac akıllı klasör silme

Öğeleri kenar çubuğundan silemezsiniz, bu nedenle bu yöntemi hatırlayın (veya kenar çubuğundaki Kayıtlı Aramalar klasörüne kısayol yapın).

Akıllı Klasörler Nasıl Düzenlenir
Akıllı Klasörün arama kriterlerini sadece birkaç tıklamayla değiştirebilirsiniz. Akıllı Klasörü açın ve menü çubuğundaki dişliye tıklayın.
Arama Ölçütlerini Göster'i seçin:

mac akıllı klasör

Sonra, normalde yaptığınız gibi ölçütleri düzenleyin.

Ek Akıllı Klasör Arama Seçenekleri

Daha önce arama kriterlerine baktığımızda, son seçenek Diğeriydi. Şuna daha yakından bakalım.

Bu seçeneği belirlediğinizde, çok çeşitli arama kriterleri alırsınız. Burada listelenecek çok şey var ancak sohbet hizmetleri, alfa kanalları, dosyanın özel bir simge, fotoğraf poz süresi, müzik türü, organizasyon oluşturma ve daha fazlası gibi özellikleri de ekleyebilirsiniz.

mac akıllı klasör seçenekleri

Niteliklerini hızla bulmak için arama çubuğunu da kullanabilirsiniz. Bu özelliklerden birini kullanmak için seçin ve Tamam'a tıklayın (açılır menüde görünmesini sağlamak için Giriş Menüsünü de kontrol edebilirsiniz).

Bundan sonra bu özelliklerden birkaçına göz atacağız.

Kullanmanız Gereken En İyi Akıllı Klasörler
Akıllı Klasörlerden tam olarak yararlanmak ister misiniz? Şu an kullanmaya başlayabileceğiniz sekiz tane var.

1. 1 GB'den Büyük Dosyalar

Mac sürücünüzde yer kaplayan büyük dosyaları temizlemek ister misiniz? Sadece Dosya Boyutu seçeneğini kullanın ve boyutu 1 GB'ye (veya istediğiniz büyüklükte) ayarlayın.

2. Silinecek DMG Yükleyicileri

Çok sayıda uygulama yüklediyseniz, disk görüntüleri hızla birikebilir. Tüm bunları kolayca Dosya uzantısı / dmg için kayıtlı bir arama ile bulabilirsiniz.

3. Bir Süredir Açılmadığınız Uygulamalar

Kind / Uygulamayı Son açılan tarih ile birleştirerek, istediğiniz zaman hiç açmamış olduğunuz uygulamalara bakabilirsiniz. Bu örnekte, birkaç ay içinde açmamış olduğum uygulamalara bakıyorum.

4. iPhone'unuzda Çekilmiş Fotoğraflar

Device make niteliğini Kind / Image'e ekleyerek, aramamı bir Apple cihazı tarafından oluşturulan görüntülerle sınırlandırdım. Benim durumumda, neredeyse sadece iPhone fotoğrafları. Cihaz modellerini sınırlandırarak daha da belirgin hale gelmek için ayarları biraz daha fazla kazabilirsiniz.

5. Özel Etiketli Dosyalar

Dosyalarınızı macOS'ta etiketlemek, verilerinizi düzenli tutmanızı sağlayan harika bir yoldur. Akıllı Klasörleri Kullanma
özel etiket sonuçları alabilirsiniz. Farklı etiketleri birleştirmeyi, bir etikete sahip belirli dosya türlerini veya başka bir özellik kombinasyonunu aramayı deneyin.

6. Son Oluşturulmuş Belgeler

Geçtiğimiz hafta veya ay içinde oluşturduğunuz tüm dosyaları görmek ister misiniz? Oluşturulmuş tarih özelliği, kolaylıkla bir zaman aralığı seçmenizi sağlar.

7. Tüm Medya Dosyaları

Seçenek tuşunu basılı tuttuğunuzda, ekranın sağ tarafındaki artı üç noktaya dönüşür. Bu noktaları tıkladığınızda Boolean operatör Akıllı Klasörü alırsınız. Birden fazla akıllı aramanın sonuçlarını içeren klasörleri oluşturmak için bunu kullanın. Her türlü dosya kombinasyonunu almak için bu taktiği kullanabilirsiniz.

8. İndirilen Dosyalar

MacOS aynı dosya adına sahip dosyaları gördüğü zaman, onlara parantez içinde bir sayı ekler. Dosyada (1), (2) veya (3) 'den daha fazla dosya bulmak için bir Boole araması kullanmak, nerede olurlarsa olsunlar, bu çift dosyaları bulmanıza yardımcı olur.

Diğer Uygulamalardaki Akıllı Gruplamaları Kullan
Akıllı Klasörlerinizi oluşturduktan sonra, MacOS’un akıllı yeteneklerini diğer uygulamalarda da kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mac'inizdeki Yinelenen Verileri Silme ve Boş Alan Açma
İlginizi Çekebilir

Mac'inizdeki Yinelenen Verileri Silme ve Boş Alan Açma

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile