Mac'in Yazı Tiplerini Yönetmek için 7 Yazı Tipi Kitabı İpuçları

Mac'in Yazı Tiplerini Yönetmek için 7 Yazı Tipi Kitabı İpuçları

Bir Mac kullanıcısı olarak, bazı basit macOS rutinlerini bilmeniz gerekir. İndirilen yazı tiplerinin önizleme ve yüklemesi bunlardan biridir ve olabildiğince kolaydır.

Önizlemek için Finder'da macOS uyumlu yazı tipine çift tıklayın. Ardından Yazı Tipi Kitabına yüklemek için önizlemede Install Font düğmesine basın.

Ancak macOS'taki yerel font yönetimi uygulamasıyla yapabileceğiniz tek şey bu mu? Bu bir şey değil. Mac'te yazı tiplerini yönetmek için yedi kullanışlı ipucu ile başka neler yapabileceğinizi size göstermek için buradayız.

1. Kütüphaneler ve Koleksiyonlar Oluşturun

mac font yönetimi
Yazı Tipi Kitabı kenar çubuğunda görebileceğiniz gibi, başlangıçta varsayılan kitaplıklarınız (Tüm Yazı Tipleri, Bilgisayar ve Kullanıcı) zaten var. Yeni bir kütüphane oluşturmak için Dosya> Yeni Kütüphane'ye tıklayın. Gösterildiğinde, yazı tiplerini All Fonts kitaplığından sürükleyip bırakabilirsiniz.

Yazı tiplerinizi daha da düzenlemek için yazı tipi koleksiyonlarını kullanabilirsiniz. Birini ayarlamak ve yazı tipi kitaplıklarından herhangi birine yazı tiplerini sürükleyip bırakmak için Dosya> Yeni Koleksiyon'a tıklayın.

Font koleksiyonlarını tema tabanlı alt kütüphaneler olarak düşünün. Belirli türdeki projelerde kullanmak için favori yazı tiplerinizi veya yazı tiplerini profesyonel bir şekilde yuvarlamak için bir koleksiyon oluşturabilirsiniz. Varsayılan yazı tipi koleksiyonları (Eğlence, Modern, Geleneksel, vb.) size biraz ilham vermelidir.

Kütüphanelerden farklı olarak koleksiyonlar yazı tipi grupları değildir. Bunun yerine, yazı tipleri için işaretçi gruplarıdır. Bir kitaplıktaki yazı tipleri özel bir Finder klasöründe bulunurken, koleksiyondaki yazı tipleri yerinde kalır.

Başka bir deyişle, koleksiyonlar yalnızca bir font kitaplığında bulunan yazı tiplerini gösterir. Bu nedenle, aynı yazı tipini birden çok koleksiyona dahil etmekte özgür olabilirsiniz; Bunu yaparsanız çift oluşturmazsınız.

2. Akıllı Koleksiyonlar Oluşturun

mac font yönetimi
Tüm kitaplıklarda OpenType yazı tiplerini ayırmak istediğinizi varsayalım. Bunu akıllı bir koleksiyonla hemen yapabilirsiniz. Öğeleri, Fotoğraflar, Kişiler ve Posta gibi diğer Mac uygulamalarında yaptığınız akıllı grup filtreleri gibi belirli ölçütlere göre filtrelemenizi sağlar.

Örneğimizde, kriter OpenType yazı tipidir. Yazı tiplerini, OpenType biçiminde tek boşluklu fontlarla biten ek ölçütleri kullanarak da filtreleyebilirsiniz.

Akıllı bir koleksiyon oluşturmaya başlamak için Dosya> Yeni Akıllı Koleksiyon'u tıklayın. Standart koleksiyonlarda olduğu gibi, yalnızca yazı tipi dosyalarına referansta bulunursunuz, böylece orijinal konumlarından taşınmazlar.

3. Yazı Tiplerini Özelleştirin

mac yazı tipini özelleştir
Yazı Tipi Defteri, yazı tiplerinin görünümünü değiştirmek için biçimlendirme seçenekleri sunar. Yazı tipi önizlemesinde sağ tıklandığında bunları Yazı tipi menüsü altında bulacaksınız. Bu menüden karakterleri vurgulayabilir, özetleyebilir ve altını çizebilirsiniz.

Yazı Tiplerini Göster ve Renkleri Göster menü öğelerini tıklarsanız, daha fazla değişiklik yapmak için birkaç özel panel alırsınız. Bu panellerden, yazı tiplerini değiştirebilir, karakter boyutlarını ölçekleyebilir, yazı tipi rengini vb. seçebilirsiniz. Bu, metni daha kolay okumanıza yardımcı olabilir.

Notes, Mail ve Text Edit gibi Mac uygulamalarında aynı Font menüsünü fark etmiş olabilirsiniz. Biçim menüsünün altında görünür ve Yazı Tipi Kitabı uygulamasındaki gibi çalışır.

Uygulamalar arasında geçiş yaparken yazı tiplerini önizleyemiyor musunuz? Bu, yazı tipi panelinde önizlemeleri henüz etkinleştirmediğiniz anlamına gelir. Bunun için, araç çubuğunun sol üst tarafındaki dişli çark simgesinin arkasında gizli olan Önizleme Göster seçeneğine tıklamanız gerekir.

Yaptıktan sonra, önizleme bölümü araç çubuğunun hemen altında görünür.

4. Fontları Devre Dışı Bırakma ve Kaldırma

mac fontları kaldır
Yazı Tipi Kitabı, ihtiyacınız olmayan yazı tiplerini almak için size birkaç seçenek sunar. İlk seçeneği öneririz: yazı tiplerini devre dışı bırakma. Bu seçenekle, yazı tiplerini eylemsiz hale getirebilir ve uygulamalardaki Fontlar panelinden gizleyebilir, ancak ileride kullanmak üzere Mac'inizde saklayabilirsiniz.

Bir yazı tipini devre dışı bırakmak için, Font Book uygulamasında yazı tipini seçin ve Düzenle> Devre Dışı Bırak'a tıklayın. Onay iletişim kutusu görüntülendiğinde, Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın. İşiniz bittiğinde, yazı tipi listesinde yanında bulunan etiketi görürsünüz.

Yazı tipini istediğiniz zaman Düzenleme> Etkinleştir ve seçiminizi onaylayarak tekrar etkinleştirebilirsiniz. Bir yazı tipi koleksiyonu veya kenar çubuğundan ailelerden birini seçerseniz, Düzen menüsünden veya sağ tıklatma menüsünden devre dışı bırakabilirsiniz.

İyi gittiğiniz bir yazı tipi (veya yazı tipi ailesi) görmek isterseniz, onu kitaplıktan silebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, yazı tipi listesinden yazı tipini seçip Sil tuşuna basmak. Daha uzun rotayı da alabilir ve bunun yerine yazı tipi bağlam menüsünden Kaldır seçeneğini belirleyebilirsiniz. Tabii ki, yazı tipini kaldırmak için seçiminizi mühürlemek için bir onay iletişim kutusu alırsınız.

Bir koleksiyonda bir yazı tipi seçip kaldırırsanız, yazı tipinin yalnızca bu koleksiyondan kaybolduğunu görürsünüz. Font kütüphanesinde ve ait olduğu diğer koleksiyonlarda görünmeye devam edecektir.

Yazı tipi koleksiyonlarını da silebilirsiniz. Bunlar için, Kaldır seçeneğinin yerine menülerde bir Sil seçeneği görürsünüz.

5. Yinelenen Yazı Tiplerini Kaldırma

mac yinelenen yazı tipini kaldır
Mac'inizde çift dosyaları olan bir yazı tipi seçerseniz, Yazı Tipi Kitabı uygulamasında önizleme bölümünde bir uyarı işareti göreceksiniz. Yazı tipinin yinelenen sürümü devre dışıysa uyarıyı görmezsiniz.

Uyarıya gitmek için birkaç seçenek alırsınız: Otomatik olarak Çözümle ve El ile Çöz.

Otomatik Olarak Çöz seçeneğini belirlerseniz, uygulama kopyaları devre dışı bırakır. Kopyaları otomatik olarak çözmeyi seçtiğinizde bunları devre dışı bırakmak yerine yinelenen yazı tipi dosyalarını Çöp Kutusu'na göndermek ister misiniz? Font Book'u Tercihler panelinden veya ayarlarından yapmasını söyleyebilirsiniz.

Bunun yerine El ile Çözümle'yi seçerseniz, uygulama kopyaları kendiniz gözden geçirmenizi sağlar. Hangi yazı tipinin silineceğinden emin değil misiniz? Ek bilgi görmek için her yazı tipinin üzerine gelin. Ardından, Yinelenen yazı tipi etiketi ile birlikte gelen yazı tipini silin.

Ayrıca, yukarıdaki Resolve seçeneklerini, fontun sağ tıklama menüsünü (Çoğaltmaları Çözümle'yi tıklayarak) veya Düzen menüsünü (Yinelenen Yinelenenleri Bul'u seçerek) getirebilirsiniz.

6. Bozuk veya Geçersiz Fontları Bul

mac bozuk font bulma
Bozuk yazı tipleri düzensiz macOS davranışıyla sonuçlanabilir ve hatta uygulamaların sıklıkla çökmesine neden olabilir. Bu tür sorunları gidermek için söz konusu yazı tipini kaldırabilir veya yeni bir dosyayla yeniden yükleyebilirsiniz.

Belirli bir yazı tipinin hatalı çalışan bir uygulamanın ardındaki suçlu olup olmadığını bulmanız gerekiyorsa, yazı tipi bozuksa Yazı Tipi Kitabı testine sahip olabilirsiniz. Bunu yapmak için, Font Book uygulamasındaki yazı tipini seçin ve içerik menüsünde veya Dosya menüsünde Font Doğrulama seçeneğini tıklayın.

Uygulama, yazı tipinin yanında yeşil bir onay işareti görüntüleyerek güvenli olup olmadığını size söyler. Bozuk yazı tipleri kırmızı X olsun. Bozuk olarak işaretlenmiş yazı tiplerini kaldırmak için onay kutularını seçin ve pencerenin altındaki Kaldırılan Kaldır düğmesini tıklatın.

Yazı tiplerini her seferinde doğrulamak zorunda değilsiniz. Bir kütüphanede birden çok yazı tipini seçebilir ve hepsini bir kerede doğrulayabilirsiniz.

7. Yazı Tiplerini Başka Bir Mac'e Kopyalama

mac yazı tipini kopyalama
Yazı tiplerini, koleksiyonları ve kitaplıkları Mac'ler arasında ilk önce bir klasöre aktararak taşıyabilirsiniz. Yazı tiplerini kopyalamak istediğiniz Mac'in Yazı Tipi Kitabında bir veya daha fazla yazı tipi seçin. Ardından, karşılık gelen dosyaları seçtiğiniz bir klasöre göndermek için Dosya> Yazı Tiplerini Dışa Aktar seçeneğini kullanın.

Kenar çubuğunda bir kitaplık veya koleksiyon seçerseniz, Dosya menüsündeki dışa aktarma seçeneği Dışa Aktarma Koleksiyonu olarak görünür.

Dışa aktarılan klasörü ikinci Mac'e kopyaladıktan sonra, Font Book uygulamasını açın. Orada, yazı tiplerini almak istediğiniz kitaplığı veya koleksiyonu seçin ve ardından yazı tiplerini yüklemek için Dosya> Yazı Tiplerini Ekle'yi tıklatın.

Yazı Tiplerini Kurmaktan Daha Fazla Font Kitabı Var
Doğrudur, en iyi Mac yazılımının bazıları önceden yüklenmiş olarak gelir. Ve Font Book kesinlikle bu kategoriye girer.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 487 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Mac'in Yazı Tiplerini Yönetmek için 7 Yazı Tipi Kitabı İpuçları konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Mac'in Yazı Tiplerini Yönetmek için 7 Yazı Tipi Kitabı İpuçları ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mac'in Yazı Tiplerini Yönetmek için 7 Yazı Tipi Kitabı İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "