macOS Sorunlarını Bulup Düzeltmek İçin En İyi 8 Ücretsiz Mac Programı

macOS Sorunlarını Bulup Düzeltmek İçin En İyi 8 Ücretsiz Mac Programı

Tüm Mac'ler mükemmeldir ve asla tek bir problemle karşılaşmazlar. Ne yazık ki, bu doğru değil. Tıpkı Windows'larda olduğu gibi, Apple donanımınız zaman zaman yanlış olabilir. Apple, sizi yolda bırakmamak için bolca araç sağlar, ancak birkaç ücretsiz üçüncü-parti uygulama kullanmak fena olmaz. Mac bilgisayarınız düzgün çalışmadığında yardımcı olabilecek sekiz ücretsiz araç.

1. Disk Yardımcı Programı

Ne zaman kullanılmalıdır? Bozuk dosyalar, sürücü hataları veya MacOS'ta başlatılmayacak bir Mac.

Disk Utility, Applications> Utilities klasörünüzde bulabileceğiniz macOS ile sağlanan bir yardımcı programdır. Sürücüyü biçimlendirmek, birimleri takmak ve sökmek ve sorunları ortaya çıktıkça düzeltmek için kullanılır.
Yardımcı programı çalıştırarak ve ilgili tuşa basarak herhangi bir sürücüye First Aid'i çalıştırabilirsiniz. Daha iyi sonuçlar için ve Mac'inizin açılmayacağı durumlarda, Mac'inizi başlatma sırasında Cmd + R'yi yeniden başlatarak ve tutarak Kurtarma Modunda başlatabilirsiniz. Düzeltme girişiminde bulunmak için Disk Yardımcı Programı'nı, ardından İlk Yardım'ı seçin. Bir sorun algılarsa, Repair Disk'e basın.
Bu yardımcı programı kullanarak mevcut diskinizin tüm görüntülerini oluşturmak da mümkündür, bu da sürücünüzün arızalanması durumunda mükemmeldir. Kurtarma Modunda yeniden başlatın ve yeterince büyük bir harici disk bağlayın. Ardından, yedeklemek istediğiniz sürücüyü (muhtemelen Macintosh HD olarak adlandırılır) çıkarın ve ardından “Macintosh HD” den Dosya> Yeni Görüntü Oluştur (veya etiket ne olursa olsun).

Disk Utility'nin onarım seçenekleri başarısız olursa, her zaman tek kullanıcı moduna önyükleme yapabilir ve bir komut satırı arabiriminden sürücü seçeneklerini düzeltmek için fsck kullanabilirsiniz.

2. Apple Diagnostics / Apple Donanım Testi

Ne zaman kullanılmalıdır: Hangi belirli bileşenin bir soruna neden olduğunu bulmaya çalışırken, şüpheli donanım sorunları.

Mac'inizle birlikte gelen başka bir araç da Apple Donanım Testi'dir. Bu basit yardımcı program, sorunları tanılamanıza yardımcı olabilir
Ancak, ciddi onarımlar yapmak için gereken detaylardan yoksundur. Bununla birlikte, bir donanım sorununu bir yazılımdan ayırmaya çalıştığınız durumlarda yararlıdır.

Makinenizin yaşı, Apple Diagnostics veya Apple Hardware Test kullanıp kullanmadığınızı belirler, ancak aynı işi yapar ve aynı kısayolu kullanarak başlatırlar. Mac'iniz ya da testten interneti çalıştırmak için Option + D'yi basılı tutun (testin diske geçmediği durumlarda).

Donanım sorunlarınız hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamak istiyorsanız, Mac'inizin çok yeni olduğu varsayılarak, Apple Hizmet Tanılaması'nı kullanabilirsiniz.

3. OnyX

Ne zaman kullanılmalı: Derin sistem ayarları yapmak, önbellekleri temizlemek ve işletim sistemiyle uğraşmak için.

OnyX, macOS için tüm bakım aracının jakıdır. Çoğu kullanıcı, zamanı gelene kadar belirli bir gereksinime sahip olmayacaktır, ancak yüklenmesi gereken kullanışlı bir araçtır. Disk Utility gibi, başlangıç ​​diskin yapısını doğrulamak için OnyX'i kullanabilirsiniz.
Ayrıca, El Capitan veya daha fazla kullanıcının hiçbir zaman yapması gerekmeyecek olan izinleri de onarabilir.

OnyX ile, işletim sisteminin günlük, haftalık ve aylık temizlik komut dosyalarını tek bir tuş ile çalıştırmak gibi görevleri gerçekleştirebilirsiniz. Güvenli Mod'a önyükleme yapmak zorunda kalmadan Spotlight, Mail ve LaunchServices gibi veritabanlarını da yeniden oluşturabilirsiniz .

Bu araç, sisteminizdeki hemen her önbelleği temizlemek için çalışır; ancak genel olarak, işletim sisteminin bu görevi üstlenmesini sağlayabilirsiniz. Sabit disk sürücülerinde bunu yapmamasına rağmen üç ve yedi geçişli güvenli silme işlemleri de yapabilirsiniz. OnyX ayrıca dosyaları, klasörleri ve uygulamaları gösterebilir ve gizleyebilir, ayrıca bir tıklama ile gizli Ağ yardımcı programı ve dizin yardımcı araçları gibi macOS uygulamalarına erişebilir.

Son olarak, genellikle yalnızca Terminal komutları aracılığıyla kullanılabilen bazı ayarları değiştirebilirsiniz. Bunlar arasında ekran görüntüleri, son klasör ve dosya listeleri için biçim, konum ve adlandırma kuralları, tarih kesme ve DNS ön ayarı gibi Safari ince ayarları; işletim sistemi boyunca başlangıç sesleri ve hatta grafik efektleri bulunur.

4. MemTest86

Ne zaman kullanılmalıdır: Özellikle yeni bir bellek yüklediyseniz, çökmeler, donmalar, uygulama kararsızlığında.

RAM en son dahili bileşenlerden biridir. Mac sahipleri hala en azından bazı makinelerde özelleştirebilirler. Özellikle iMac, arkada açılan bir pencereyi açarak fiziksel bellek eklemenizi sağlar. RAM'in anakartla lehimlenmemiş olduğu daha eski MacBook'lar da tinkering'e açık.

Ancak, yüklediğiniz bellek hatalı olduğunda bu sorunlara yol açabilir. Uygulama çökmesi, zorlu yeniden başlatma ve donma, tüm hafıza hataları belirtileridir. Makineniz yeniyken yüklü olan eski RAM kartları bile arızalanabilir ve sorunlara yol açabilir. MemTest86, RAM'inizi iyice test etmek ve bellek sorunlarını çözmek için ücretsiz bir araçtır.

Kullanmak için sadece Linux ve Mac sürümlerini indirin, görüntüyü kullanarak önyüklenebilir bir USB sürücü oluşturun, USB belleğinizi takın ve Mac'inizdeyken Option tuşuna basılı tutun. Menüden USB önyükleme seçeneğini seçin ve komutları izleyin.

MacOS altında veya grafik arabirim üzerinden çalışan bellek test araçları vardır.
Ancak bu yaklaşımdaki sorun işletim sisteminizin test etmek istediğiniz RAM'i kullanmasıdır. Hafif bir Unix ortamına önyükleme yaparak RAM'i daha ayrıntılı bir şekilde test edebilirsiniz.

5. Malwarebytes

Ne zaman kullanılmalıdır: Mac'inizin zararlı olmadığını garanti etmek için düzenli aralıklarla.

Mac'iniz enfeksiyon olasılığı düşük olsa bile kötü amaçlı yazılımlara karşı hassastır. Apple, sistem bütünlüğü koruması ve Gatekeeper gibi diğer üçüncü taraf yazılımlardan gelen hasarları sınırlamak için korumaları yerleştirdi. Ancak istismarlar hala gerçekleşir ve Malwarebytes korumanızı sağlayan ücretsiz bir çözümdür.

Zaten virüs bulaştıysa, bu yardımcı olabilecek bir kötü amaçlı yazılım önleme aracıdır. Ücretsiz versiyonun gerçek zamanlı koruması yoktur. Ama bu iyi çünkü kaynaklar değerlidir. Zaman zaman hızlı bir tarama yapmanın yanı sıra, güncellemeleri geldiğinde de çalıştırmanız, güvende olmanız için yeterli olacaktır.

İndirdiğinizde Malwarebytes'in premium sürümünün ücretsiz bir deneme sürümünü alırsınız, ancak ücretsiz sürüm çoğu kullanıcı için geniş bir koruma sunar.

6. KnockKnock

Ne zaman kullanılmalıdır: Kötü amaçlı yazılımdan şüpheleniyorsanız, makinenize sürekli olarak yüklenmeye çalışılır.

Objective See, MacOS için bir dizi güvenlik aracı üretmektedir, ancak burada KnockKnock'a odaklanacağız.
Bu, makinenize sürekli olarak yazılım yüklemeye çalışan uygulamalar için ortalama kötü amaçlı yazılım tarayıcınızdan biraz daha derin görünen bir araçtır.

Bu uygulama, normal çalışmalarının bir parçası olarak bunu yapan iyi uygulamaları da algılayacak olsa da, kötü amaçlı yazılım dağıtmak için kullanılan birçok aracın ayırt edici özelliği. App olağandışı bir şeyin daha fazla şey takmaya çalışıp çalışmadığını belirten VirusTotal koruması ile entegre edilmiştir. .

7. EtreCheck

Ne zaman kullanılmalı: MacOS'un normal çalışmasıyla ilgili sorunlarınız olduğunda.

EtreCheck, Mac'inizdeki 30'dan fazla küçük ve büyük problemi algılayabilen bir araçtır. Bulduklarına dayanarak raporlar üretir,
böylece, başkalarından sorunu çözmek için yardım isteyebilirsiniz. EtreCheck, sınırlı teknik bilgiye sahip kullanıcıların bilgisayar sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için Apple Destek Toplulukları ile birlikte çalışır.

EtreCheck, ücretsiz olarak beş rapor üretecek ve bu da donanımınızla ilgili acil bir sorunu teşhis etmenize yardımcı olacak kadar yeterli olacaktır. Bu, herkesin hızlı bir teşhis aracı olarak kullanabileceği gibi, aynı zamanda devam eden geliştirme maliyetlerini de kapsayabiliyor.

Uygulamayı ilk kez çalıştırdığınızda, sorununuzu açıklamasını isteyen bir istem görürsünüz. EtreCheck daha sonra bilgisayarınızı donanım, yapılandırma, yazılım ve performans sorunları için tarayacaktır.

8. PhotoRec

Ne zaman kullanılmalıdır: Harici sürücülerden medya almanız gerektiğinde.

Test Diski ve PhotoRec birbiriyle yakından ilişkili iki projedir. Birincisi tüm sürücü kurtarma amaçlıyken, ikincisi çıkarılabilir depolama ortamından ortam kurtarma amacıyla tasarlanmıştır. Ne yazık ki, TestDisk henüz Apple’ın yeni dosya sistemi APFS'sini desteklemiyor ancak MacOS 10.13 High Sierra’dan önce oluşturulan HFS + dosya sistemlerinde çalışıyor.

PhotoRec, medya depolamak için kullanılan en yaygın dosya sistemlerini destekler. Bu nedenle, fotoğraflarla dolu bir SD kartını kaybettiyseniz, onları geri almak için en iyi seçeneğiniz olabilir.
Maalesef orijinal dosya adlarınızı kaybedersiniz, ancak bu verileri tamamen kaybetmekten daha iyidir.

Kartınız okunamaz hale gelirse, verilerinizi geri almak için her şeyi denemeden, hiçbir şekilde yazmamalısınız. Birime ne kadar çok yazarsanız, tam bir iyileşme olasılığı o kadar az olur.

Önyükleme Modlarını Unutma
Mac, her türlü sorun giderme işlevi için çeşitli önyükleme modları kullanır. Güvenli mod, başlangıçta diskinizi otomatik olarak doğrular; PRAM ve SMC'nizi sıfırlamak çok sayıda küçük sorunu çözebilir.

Mac'te Sistem ve İnternet Önbellekleri Nasıl Temizlenir
İlginizi Çekebilir

Mac'te Sistem ve İnternet Önbellekleri Nasıl Temizlenir

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile