Bugün, macOS'ta önbelleklerin neden ve nasıl temizlendiğine ve bunu çok kolay hale getiren birkaç uygulamaya bakacağız.

MacOS'un günlük kullanımlarınız için sabit disk alanınızdan kullanması normaldir. Web tarayıcınız, gelecekteki göz atma oturumlarını hızlandırmak için sakladığı yeni verileri sürekli olarak indirir. Video düzenleyiciler ve iTunes gibi uygulamalar, dışa aktarılan dosya ve albüm resminin ortam önbelleğini saklar.
Nereye bakacağınızı bilmeniz koşuluyla, önemsiz dosyaları silerek, ne kadar boş alan kazanacağınız şaşırtıcıdır. Sürücü alanının bu temizlik işine dikkatle yaklaşmak için iyi bir sebep de var.

Önbellek nedir ve neden onları silmek gereklidir?
Önbellekler temelde işletim sisteminiz ve kullandığınız uygulamalar tarafından oluşturulan geçici dosyalardır. Safari veya Chrome gibi bir web tarayıcısı tarafından oluşturulan resimler ve HTML belgeleri gibi geçici internet dosyaları olabilirler.

önbellek dosyaları

Çok sayıda fotoğraf ve video düzenlerseniz, seçtiğiniz editörün, sürücünüzde kalan geçici verileri koruduğunu görürsünüz. Düzenleme sırasında klipleri ve efektleri oluşturan video düzenleyicileri bu verileri bir yere saklamak zorundadır, ancak bu dosyaları daha sonra her zaman kaldırmazlar.

önbellek
Birçok uygulama endişelenecek kadar küçük olan önbellekleri saklar. Spotlight gibi sistem bileşenleri, Kişiler ve Haritalar, bunları silmeniz durumunda size çok fazla boş alan kalmaması için nispeten hafif önbellekler oluşturur.

Bu bizi önemli bir noktaya getiriyor: önbellekleri silmenize gerek yok.

Bazı boş alanları yeniden kazanmanın hızlı ve kolay bir yolunu aramıyorsanız ve Mac'inizin normal şekilde çalışabilmesi için sürekli olarak uygulamaları ve dosyaları kullanıyorsanız, onları bırakmak en iyisidir.

Birçok uygulama, önbellek balonlarını yönetilemez boyutlara durdurmak için kendi temizleme rutinlerini çalıştırır.
Önbellekleri daha fazla alan için bir isteğin ötesinde silebileceğiniz diğer birkaç geçerli neden vardır:

 • Güncel olmayan öğeleri yükleyen web sayfalarıyla ilgili sorunları düzeltin.
 • Web siteleri ve uygulamalar tarafından saklanan kişisel verileri kaldırın.
 • Bir uygulamayı eski önbelleğe alınmış bilgileri atmaya zorlar.

Önemli: Önce bir Yedekleme oluşturun!

yedekleme oluşturun
Zaten Mac'inizi düzenli olarak yedeklemelisiniz. Apple’ın kendi Time Machine’iyle mi, üçüncü taraf bir yedekleme aracıyla mı yoksa çevrimiçi bir yedekle mi kullanılacağı sizin seçiminiz.

Çoğu uygulama genellikle kritik bilgileri önbellekte saklamamakla birlikte, bir şeyi silmek kesinlikle istenmeyen veri kaybına ve öngörülemeyen davranışlara yol açabilir.
Son bir yedeklemeyle, bir şeyler yanlış giderse önbellek klasörünü geri yükleyebilirsiniz.

Mac'te Safari Önbelleği Nasıl Temizlenir

önbellek temizle
Birincil web tarayıcınız olarak Safari kullanmıyorsanız, web önbelleğinizi temizlemek kolaydır.

 1. Safari'yi başlatın ve ekranın üst kısmındaki Safari> Tercihler'i tıklayın.
 2. Gelişmiş'e tıklayın ve alttaki menü çubuğunda Show Develop menüsünü etkinleştirin.
 3. Tercihler penceresini kapatın ve ekranın üst kısmındaki Geliştir seçeneğini belirleyin.
 4. Geliştir menüsünden Boş Önbellekleri seçin.

Not: Bu, geçmişinizi temizlemekten, Safari> Clear History öğesinden erişilenden biraz daha zordur.
Geliştirme modunda önbelleklerin temizlenmesi, geçici dosyalarda saklanan (geçmişiniz, yer işaretleriniz, İndirilenler klasörünüz vb.) Herhangi bir kişisel bilgiyi kaldırmaz.

Mac Sistem Önbelleği Nasıl Temizlenir

önbellek temizleme
Kullanıcı hesabınıza özgü sistem önbelleklerini temizlemek için:

 1. Finder'ı başlatın ve ardından ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda Go> Klasöre Git'i tıklayın.
 2. ~ / Library / Caches yazıp açılan kutuda Tamam'a basın.
 3. Silmek istediğiniz dosya ve klasörleri seçin ve Çöp Kutusu'na sürükleyin.
 4. Boş alanınızda Çöp Kutusuna sağ tıklayarak ve Boş Çöp Kutusunu seçerek boş alanı yeniden kazanın.

Başka bir kullanıcı hesabıyla ilişkili önbellekleri silmek isterseniz, söz konusu kullanıcının önbellek dizinine gitmeniz gerekir. İkinci adımda klasör konumunu değiştirerek / Kullanıcılar / kullanıcı adı / Kitaplık / Önbellekleri değiştirerek - kullanıcı adını söz konusu kullanıcı hesabıyla değiştirerek yapabilirsiniz.

Kullanıcı hesapları arasında paylaşılan sistem önbelleklerini temizlemek için
Bunun yerine / System / Library / Caches adresine gidin.

Uygulamalar Sizin İçin Bunları Yapabilir
Zamanınızı elle önbellekleri silerek harcamayın, sadece sizin için bunu yapan bir uygulama edinebilirsiniz. Bu uygulamaların güzelliği, genel olarak çok daha fazla şey yapmaları ve sahip olduğunuzu bilmediğiniz alanı boşaltma konusunda özellikle iyi olmaları.

onyx
OnyX, önbelleklerin tek tıklamayla silinmesini sağlayan ücretsiz bir araçtır. İşletim sisteminize özgü sürümü indirin ve uygulamayı başlatın. Başlangıç ​​diskinizi analiz edelim, ardından Temizleme sekmesine gidin. Sekmeler arasında gezdirin ve neyin silinmesi gerektiğini belirtin, sonra Önbellekleri Sil'i tıklatın.

ccleaner
CCleaner, önbelleklerinizi silen başka bir araçtır, ancak OnyX kadar kontrol sunmaz. Uygulamayı indirin ve yükleyin, ardından CCleaner'ın olabildiğince fazla potansiyel boş alan (önbellek dahil) bulmasına izin vermek için İncele'ye tıklayın. Daha sonra seçilen öğeleri düzenlemek için Run Cleaner'a basabilirsiniz.

CleanMyMac 3

Son olarak, CleanMyMac 3 temizleyiciye tıklayın. Rutin olarak kullanılmasının tek nedeni, uygulama abonelik hizmeti SetApp'a dahil olmasından kaynaklanıyor. Önbelleğinizi havaya uçurur ve diğer gereksiz macOS verilerini, eski yedekleri ve birkaç tıklamayla unuttuğunuz büyük dosyaları bulabilirsiniz.

Bu uygulamalardan herhangi birini kullanarak önbellek temizleme konusunda hiç sorun yaşamadım ama yine de huzur için düzenli yedeklemeler yapmaya değer.

Hatırlatma: Normalde Bunu Yapmanız Gerekmiyor
Alanda inanılmaz derecede dolu alan olmadıkça veya önbelleğini silerek belirli bir uygulamayı hedeflemek istemiyorsanız, Mac'inizin önbelleklerini silmeniz gerekmez. Önbelleğinize dokunmadan MacOS'ta boş alan yaratmanın birçok yolu vardır.

Kütüphanelerinizi ve cihaz yedeklemelerinizi başka bir yere taşıyabilir, gereksiz büyük dosyaları silebilir veya daha fazla boş alanınız olması için MacBook'unuza daha fazla depolama alanı ekleyebilirsiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 509 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Mac'te Sistem ve İnternet Önbellekleri Nasıl Temizlenir konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Mac'te Sistem ve İnternet Önbellekleri Nasıl Temizlenir ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mac'te Sistem ve İnternet Önbellekleri Nasıl Temizlenir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "