Mac'te VPN Nasıl Kurulur

Mac'te VPN Nasıl Kurulur

/ / Okuma süresi: 5 dk, 17 sn / Yorum (0)
A A A

Mac'inizde bir sanal özel ağ (VPN) kullanmak istemeniz için çok sayıda nedeniniz var. Genel Wi-Fi'de güvenle gezinmeyi, konumunuzu gizlemeyi, yasaklı içeriğe erişmeyi ve dosya paylaşımını gizli yapmayı içerir. Mac'inizde bir VPN kurmak kolaydır. macOS'un yerleşik desteği vardır ve bazı VPN servisleri kendi programlarını sunarlar. Farklı protokolleri kullanmak için üçüncü taraf araçlarını da yükleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
En iyi 5 VPN

En iyi 5 VPN

VPN'ler bilgilerinize başkalarının erişebilmesi korkusu olmadan internette gezinmenizi sağlayan internet güvenlik araçlarıdır. Açık alanlarda Wi-Fi üzerinden bağlandığınızda vpn kullanmanız özellikle hayati önem taşır. İşte beş favori VPN'imiz...

Yöntem 1: VPN Sağlayıcınızın Programını Kullanın

VPN sağlayıcınıza bağlı olarak, servisi kullanmanıza izin veren programa erişim sağlayabilirler. Bu program sağlayıcınıza uyarlanmıştır. Böylece, bağlantılarınızı yapılandırmak, IP adresleri girmek veya hangi protokolleri kullanabileceğinizi kontrol etmek zorunda kalmazsınız.

Çoğu VPN sağlayıcısı, Mac ve Windows kullanıcıları için bu programı sağlar. Linux kullanıcılarının VPN'i kendi başlarına ayarlamaları gerekecektir. Sağlayıcı programını kullanmak, istemciyi indirip yüklemek, kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmak sonra seçtiğiniz bir sunucuya bağlanmak için basit bir durumdur.

Sağlayıcı programları, sunucudan sunucuya atlamayı kolaylaştırır, çünkü program mevcut bağlantıların bir listesini tutar. Bölge yasaklı içeriğe erişmek için VPN kullanıyorsanız, bağlanmak için bir sunucu seçmeyi kolaylaştırır.
Bazı sağlayıcılar, BitTorrent trafiği ile uyumlu belirli sunuculara sahiptir.

Yöntem 2: Apple’ın Ağ Araçlarını Kullan

MacOS, Apple’ın kendi ağ araçlarının bir parçası olarak VPN bağlantıları oluşturmak için yerleşik bir desteğe sahiptir.
Bunlara, Sistem Tercihleri> Ağ'a gidip Artı düğmesine tıklayarak erişebilirsiniz.

Buradan bir VPN bağlantısı belirtebilir, VPN türünü (protokol) seçebilir ve yeni VPN bağlantınıza bir isim verebilirsiniz. Birden fazla VPN sunucusu kullanmayı düşünüyorsanız, bağlantınızı adlandırırken tanımlayıcı olmaya çalışır.

MacOS, bir VPN kurarken IPSec, Cisco IPSec üzerinden L2TP (Katman 2 Tünel Protokolü) ve daha yeni IKEv2 (internet Anahtar Değişim sürümü 2) protokolünü destekler. Protokolün kendisi koruma sağlamadığı halde L2TP, makul derecede güvenli kabul edilir. Bunun yerine, her gün milyonlarca VPN kullanıcısı tarafından güvenilen IPSec güvenli ağ protokolünü kullanır.

IKEv2, protokolün daha modern bir seçimidir ve ağ kesintisi durumunda VPN bağlantısını hızlı bir şekilde yeniden kurması için tercih edilir. L2TP gibi, şifreleme için de IPSec kullanır.
Yine de, hızı için L2TP'nin pek çoğu tarafından tercih edilmektedir.

Apple’ın masaüstü işletim sistemi PPTP'yi (Noktadan Noktaya Tünel Protokolü) desteklemek için kullanılır. Bu, bir zamanlar şirket ağları tarafından tercih edilen, ancak çok daha eski ve daha savunmasız bir protokoldür. Bir PPTP bağlantısı oluşturmak istiyorsanız, bunu yapmak için bir üçüncü taraf uygulaması (Shimo gibi) kullanmanız gerekir. Fakat gerekli olmadıkça bundan kaçınmalısınız.

Hangi protokolü kullanmalısınız? Bu, VPN sağlayıcınızın hangi protokollere erişim sağladığına bağlıdır. Mümkün olduğunda, her zaman PPTP'den kaçınmalısınız, L2TP ve IKEv2, güvenli bir düzeyde güvenlik sağlar. Ancak daha güvenli bir VPN bağlantısı istiyorsanız…

Yöntem 3: Üçüncü Taraf VPN Programı Kullan

MacOS sistem dışında, iki VPN protokolü var: SSTP (Secure Socket Tunneling Protocol) ve OpenVPN.

SSTP, Microsoft'a ait olduğu için çoğunlukla yalnızca Windows ile çalışan tescilli bir standarttır. SSTP kapalı kaynak SSL 3.0 şifrelemesini kullanır, bu yüzden yüksek güvenlikli olarak kabul edilir (kod, incelemeye açık olmasa bile).

OpenVPN, adından da anlaşılabileceği gibi, OpenSSL tabanlı tamamen açık kaynak kodlu bir teknolojidir. Bu, kodun herkes tarafından denetlenebilmesi için serbestçe kullanılabileceği anlamına gelir. AES'yi (Gelişmiş Şifreleme Standardı) destekler. Bu açık yaklaşım genellikle dış saldırılara karşı stres testi teknolojisi için bir konsept kanıtıdır.

Bu standartların her ikisi de macOS'ta bulunanlardan daha güvenlidir. VPN sağlayıcı programının da kullanması mümkündür, bu yüzden OpenVPN veya SSTP'yi zaten kullanmış olabilirsiniz ve farkına bile varmayabilirsiniz. Ancak, VPN kurulumunuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki uygulamalardan birini deneyin.

OpenVPN: Tunnelblick

Mac'inizde OpenVPN kullanmak istiyorsanız, Tunnelblick iş için en iyi araçtır. Bu ücretsiz, açık kaynak ve Mac'inizi OpenVPN üzerinden bağlamak için kolay yönetilen bir arayüz sağlar. İndirilebilir yapılandırma dosyalarını kullanarak uzun bir bağlantı listesi ekleyebilir, ardından ana istemci veya menü çubuğu simgesini kullanarak farklı sunucular seçebilirsiniz.

SSTP: sstp-client

Sstp bir Windows teknolojisi olsa da, sstp istemcisi ile macOS veya Linux kullanarak bir sstp sunucusuna bağlanmak mümkündür. Bu istemcinin macOS sürümü Macports projesine bağlıdır; yüklemek için en kolay yolu Mac komut satırı Paket Yöneticisi Homebrew kullanıyor.

Hangi VPN Çözümünü Kullanmalısınız?
 

İlginizi Çekebilir
En İyi 10 Ücretsiz VPN Yazılımı

En İyi 10 Ücretsiz VPN Yazılımı

Bir VPN hizmeti, hem özel hem de genele açık ağlarınızın güvenliğini sağlayarak internet erişiminizi koruduğu için web'e özel olarak göz atmanıza yardımcı olur. Basitçe söylemek gerekirse, bir VPN yazılımı, çevrimiçi kimliğinizi korur ve gizler. Bunu..

VPN sağlayıcınız, VPN bağlantılarınızı kolayca bağlamanızı ve yönetmeyi sağlayan kendi istemcilerini kullanmanızı önerir. Seçim yapıldığında, OpenVPN L2TP veya IKEv2'den daha iyi güvenlik sağlar. VPN istemcinizi güncel tutmak için her zaman çaba göstermelisiniz, çünkü güvenlik sorunları ortaya çıkabilir. Başka bir seçenek, yönlendiricinize bir VPN bağlantısı kurmaktır. Bu, tüm ağ için bağlantınızı yönetmenize izin verir, güvenlik amacıyla yerel bir VPN'ye bağlanmak için idealdir.
Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 229 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Mac'te VPN Nasıl Kurulur konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Mac'te VPN Nasıl Kurulur ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Mac'te VPN Nasıl Kurulur ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.