Malware kötü amaçlı yazılımlara verilen genel bir addır. Genelde klasik antivirüs taramalarında bilgisayarınızdan kaldıramadığınız, bilgilerinizi çalan, parola, kullanıcı adı gibi size özel verileri ele geçirmeyi hedefleyen uygulamalardır. Peki ama bu zararlı yazılımlar bilgisayarınızdan nasıl temizlenir? Yazımıza bakalım..

En güncel anti-virüs yazılımınız var ve tam bir sistem taraması yaptınız. Her şey "yeşil" göründü, hiçbir sorun bulunamadı. Ancak web tarayıcınızla Google'a girdiğinizde sizden bağımsız olarak sizi casino gibi web sitelerine yönlendirmeye devam etmesi dışında hepsi sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor. Neden böyle oluyor? Bilgisayarınıza malware (kötü amaçlı yazılım) bulaşmış olabilir.

Birincil antivirüs veya anti-malware yazılımınızın, sisteminizde fark edemediği bir kötü niyetli yazılım ile bilgilerinizin çalınmasına izin vermeyin. Bu durumda sisteminize bir göz atmanız için ikinci bir tarama ve koruma yapabileceğiniz malware uygulamasına ihtiyacınız olabilir gibi görünüyor.

İkinci bir güvenlik uygulaması ne anlama geliyor, birincil tarayıcınız aktif bir zararlı yazılım enfeksiyonunu tespit etmede başarısız olursa, bilgisayarınız için ikinci bir savunma hattı görevi gören bir ikincil kötü amaçlı yazılım algılama ve kaldırma programıdır.

Çoğu kişi, en son virüs / zararlı yazılım tanımlarına sahip tek bir güvenlik tarama programının sistemini zararlı yazılımlardan koruyacağını düşünüyor, maalesef bu her zaman geçerli değildir. Virüs ve kötü amaçlı yazılım geliştiricileri, tespitlerini, piyasadaki birçok büyük virüs / zararlı yazılım tarayıcısından kaçmak için özel olarak kodlamaktadır.

İkinci bir zararlı yazılım tarayıcı neden birincil tarayıcınızın bulamadığı şeyleri buluyor?

Kötü amaçlı yazılım tespitini etkileyen birkaç faktör vardır.

Farklı zararlı yazılım tarayıcıları farklı tarama yöntemleri kullanabilir. Biri rootkit algılamada uzmanlaşabilirken, bir başkası belirli virüs tiplerini arıyor olabilir.

Bugün piyasadaki önde gelen antivirüs / anti-malware tarayıcıların taramasından kaçmayı başaran bir rootkit zararlısı var.

Rootkitlerin tespit edilmesi özellikle zordur çünkü bazı tarama araçlarının inceleyemediği düşük seviye sürücülere veya belleğe yüklenebilirler.

Bugün mevcut çok sayıda ikincil zararlı yazılım tarayıcıları var ancak bir tanesini seçerken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı kötü amaçlı yazılım geliştiricileri sahte anti-virüs ürünleri veya Scareware üreterek, sisteme aslında zararlı yazılımları çıkarmadan önce tanıtacaktır. Birçoğu çok mantıklı ve ikna kabiliyetine sahip isimlere sahiptir ve profesyonel görünen çok inandırıcı web sitelerine sahip olabilir.

İşte piyasadaki daha saygın, meşru ve etkili ikincil zararlı yazılım tarayıcı programlarından bazıları:

Malwarebytes (Windows) - Piyasadaki en yaygın ikincil zaralı yazılım tarayıcılarından biridir. Çok sık güncellenir ve geleneksel virüs tarayıcılarının kaçırdığı çeşitli malware türlerini algılama yeteneğine sahiptir. Gerçek zamanlı koruma sunan ücretli bir sürümün yanı sıra ücretsiz bir sürüm de mevcut.

HitMan Pro (Windows) - HitMan Pro, kötü amaçlı yazılım taramasına benzersiz bir bulut tabanlı yaklaşım getiriyor. Bilgisayarı birçok formdaki kötü amaçlı yazılım için çok kısa sürede tarayabilir. Ayrıca ücretsiz bir sürümü mevcuttur.

Kaspersky TDS Killer Anti-rootkit Yardımcı Programı (Windows) - TDS Killer tarayıcı son çare olarak benim en sevdiğim araçlardan biridir. Sisteminizde diğer tüm araçlarla kaçırılmış bir rootkitiniz olduğunu düşünüyorsanız, TDS Killer genellikle rootkit'ten kurtulmanın son ve en iyi yoludur. Çok sofistike, algılaması ve kaldırması son derece zor olan zararlı yazılımlara odaklanan ücretsiz bir araçtır.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1426 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Malware Nedir ve Nasıl Temizlenir? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Malware Nedir ve Nasıl Temizlenir? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Malware Nedir ve Nasıl Temizlenir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "