Ogznet.com

İstanbul'a çok fazla uzak olmayan, kafanızı dinleyeceğiniz, doğada gezip dolaşacağınız ve nefis alabalık veya diğer tatlardan tadabileceğiniz muhteşem bir yer Maşukiye.

Bugün bayram ve tatil olması hasebiyle ailecek bir yerlere gidelim dedik. Daha önceki senelerde birkaç kez gittiğimiz Maşukiye aklımıza geldi. İstanbul Avrupa yakasından yaklaşık 2 saatlik mesafede bir yer Maşukiye.

Mevki olarak Kartepe'nin alt kısımları yani etekleri de diyebiliriz galiba. Zaten navigasyon ile gidebilmeniz için aşağıda haritasını da verdim Maşukiye alabalık restaurantlarının olduğu bölgenin.

Maşukiye'nin gerçekten doğası muhteşem bir yer. Daha önceki senelere göre biraz kalabalıklaşmış gibiydi ama genede kafa dinlemek için birebir bir yer. Üstelik günü birlik beni kesmez bir kaç gün kalıp dinlenmem gerek derseniz konaklayabileceğiniz Maşukiye otelleride var.

Biz tabi günü birlik gidip döndük. Otel fiyat ve diğer bilgiler için burayı tıklayıp alabalık yediğimiz yerdeki otelin detaylarını görebilirsiniz.

maşukiye otel

Maşukiyede bir otel.

Kalma işi biraz daha turistik bir iş. Kalanlarda zaten pek memnun değil gibilerdi. Orada birkaç kişi ile konuştuk. Tek gece iki gün kalacaklarmış ama biraz sıkılmışlar. Bencede kalmanın çok manası yok. Öğlen vakitlerinde Maşukiye'de olursanız gün sonuna kadar yapacağınız aktiviteler size yeter.

Aktivite demişken daha önce söylediğim gibi eskiden daha sakin ve dokunulmamış bir havası vardı. Yani eskiden dediğim 2007-2008'ler gibi. Daha tenha, daha özenli, daha doğa kokan bir yerdi. Şimdi birazda Arap turistler falan derken iş iyice ticarete dönmüş gibi. Neyse biz gene aktivitelere dönelim. Burada en iyi aktivite yukarıdaki küçük şelaleye kadar yürümek. Bol bol fotoğraf çekmek. Bunun yanında şimdilerde ATV turları başlamış. Kartepe'ye doğru ATV ile turluyorsunuz. Kiralık ATV'ler var aşağı kısımda. Maşukiye Saklıbahçe yada Alabalık Vadisi dedikleri yere hemen girmeden ilk sizi bu ATV motorları kiralayan yerler karşılıyor. Ben denemedim ama meraklıları için güzel bir deneyim ve gün olur. Zaten bu kısımda vızır vızır etrafınızdan ATV turuna çıkmış gruplar geçer. Kafa dinlemek için biraz daha üst kısımlara çıkmak şart.

maşukiye atv turları

Araç park yerleri mevcut. Gene Maşukiye Alabalık restaurantlarına gitmeden aşağılarda otopark alanları var. Ama sakın park etmeyin çok pahalı. Pes etmeyin hoşgeldiniz tabelasının altından geçip sağdaki dar köprüden karşıya geçip tekrar sağa doğru inen yola dönün. Burada dere kenarına doğru park eden araçlar göreceksiniz. Boş bir yere bedava park edin. Gördüğüm kadarı ile karışa eden yok burada. Yada yukarıya doğru devam ederseniz Maşakiye Alabalık Restaurantları'nda yemek yerseniz otoparklarına yani önlerine vale yardımı ile park edebiliyorsunuz. Ama hem yemek yerim sonra gezerim diyorsanız ilk tarif ettiğim yer daha iyidir.

Aracı park ettik. Artık alabalık yiyebiliriz. Biz Yazıcılar Otel ve Restaurant'ta yedik. Dere kenarında hatta biraz üstünde yapılmış masalarda, ağaçların gölgesinde, şırıl şırıl akan derenin su sesiyle yemek yiyorsunuz.

maşukiye alabalık

Buraya, o kadar yoldan gelince ve tabi birde bu bölgenin adı alabalık ile özdeşleşince insanın otomatik olarak aklına kiremitte alabalık yiyesi geliyor. Ancak menüde köfte vs. de var balık sevmeyenler için. Birde size tavsiyem ortaya en azından bir tane kaşarlı mantar söyleyin.

maşukiye alabalık

Siparişler gelmeden önce garnitür olarak kızarmış dilim ekmek, bal, tereyağı ve bir meze geliyor. Bunların porsiyonları biraz ufak gibi geldi bize. Ama gerçekten bal ve tereyağı doğaldı herhalde, tatları muhteşemdi.

İlginizi
çekebilir
Android için En İyi 10 Seyahat Uygulaması

Kiremitte alabalık idare eder. Öyle muhteşem aman şöyle güzel böyle nefis diyemeceğim. Kiremitte, tereyağı ile pişmiş orta tatta bir balık. Eminönü veya Kireçburnu'nda yenen balık-ekmek daha güzel diyebilirim.

Yemek faslı bittiyse çıkıp yoldan yukarıya doğru yürüyün. Mümkünse buraya hafta içi gidin ama. Bu yürüyüşün kafa dinleme şeklinde geçmesi için daha az insan ve araba olur o zamanlarda.

Yukarı doğru çeşitli restaurantlar var gene. Az da olsa kafe yani çay içebileğiniz yerler var. Buralara da oturup çay için mutlaka. Tek bardak çay içebilirsiniz ama burada demlik çay satılması var birde. Bir demlik demlenmiş çay ve suyunu veriyorlar isterseniz size. Yaklaşık 10 bardak çay çıkacak bir demlik. En az 10 bardak çay içeriz biz diyorsanız demlik çay almak mantıklı. Birer yada ikişer çay içer kalkarız derseniz ve dediğim gibi 4 veya daha az kişi iseniz tekil çay almak daha mantıklı.

Anı olsun diye bol bol fotoğraf çektirin. Zamanınız varsa buradan çıkın Sapanca'ya doğru gidin. Biz gitmedik ama belki bir dahaki sefere neden olmasın.

İlginizi
çekebilir
Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey

Sonuç olarak İstanbul veya komşu illerde oturuyorsanız günibirlik bir tatil ve dinlenme için mutlaka Maşukiye'ye gidin, pişman olmazsınız. Gittiğinizde illa birşey yemek zorunda da değilsiniz. Doğada gezer gelirsiniz. Buda benden size bir gezi rehberi yazısı olsun..