Mavi Işık Filtresi Nedir ve En İyi Uygulaması Hangisidir?

Mavi Işık Filtresi Nedir ve En İyi Uygulaması Hangisidir?
Image from stockvault.net

İyi bir gece uykusu ne sıklıkla oluyor? Cevap “her zaman” değilse, kullandığınız cihazların gece uykusu üzerindeki etkisini düşünün. Birçoğumuz için akşamları ekranlara bakıyoruz ve uzmanlar bunun sağlıklı olmadığını söylüyor. Sorun şu ki, ekranlar beynimizi uyanık olmamız gerektiğini düşünmeye iten mavi ışık yayar. Bunun kolay çözümü Android telefonunuzda mavi ışık filtresi kullanmaktır.

Tam olarak neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyduğunuza ve hangisinin daha iyi olduğuna bir göz atalım.

Mavi Işıkla İlgili Sorun
Harvard Üniversitesi tarafından yapılanlar bu gibi çalışmalar, akşamları bu tip ekranlara bakmanın uykumuzun hem süresini hem de kalitesini etkilediğini defalarca belirtti.

Bunun nedeni, gece ışığa maruz kalmaktır. Daha spesifik olarak, kısa dalga boylu mavi ışığa maruz kalınması - telefonlarımız ve tabletlerimizin verdiği tür ve ışıklı bir ekrana sahip hemen hemen her cihaz.

Güneş ışığı da gün boyunca hayati önem taşıyan mavi ışık içerir. Bizi uyanık tutmaya yardımcı olan şey budur ve uyku döngülerinin çalışma şeklinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Ancak geceleri mavi ışığa maruz kalmak negatiftir, çünkü beyninizi hala gündüz olduğunu düşünmek için etkili bir şekilde zorlar. Bir NHS çalışmasının gösterdiği gibi, geceleri üretilen ve vücudu uyku için hazırlayan bir hormon olan melatoninin salgılanmasını bastırır.

Etkileri o kadar büyük ki, aslında Daily Mail tarafından bildirilen başka bir çalışma, bir araba panosundan parlayan mavi bir LED'in bile sürücülerin direksiyonda uyuya kalmasını önlemenin etkili bir yolu olacağını ileri sürüyor.

Peki ne yapmalısın, yatmadan saatlerce önce telefonunu kapattıp bir kenara mı bıraklamalısın?

Hayır! Google Play Store'a girin; çözümü sağlayan çok sayıda uygulama bulacaksınız: mavi ışığı tamamen filtrelecek uygulamalar.

Mavi Işık Filtresi Ne Yapar?
Mavi ışık filtreleme uygulamalarının çoğu benzer şekilde çalışır. Gündüz saatlerinde hiçbir şey yapmazlar, ancak gün batımından sonra renk sıcaklığını değiştirmek için ekrana kırmızı bir filtre yerleştirir.

Bu her şeye alışmak için biraz zaman harcayan kırmızı bir ton verir. Ancak mavi ışığın olumsuz etkilerini de ortadan kaldırır ve parlamayı büyük ölçüde azaltır. Uykunuzu iyileştirme konusunda şüpheci olsanız bile, telefonunuzu loş bir odada kullanırken hemen göz yorgunluğunuzda bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.

Ancak, uygulamalar mükemmel değil. Kırmızı bir kaplama kullanmaları kontrastı azaltır ve siyahları koyu kırmızı bir gölgeye dönüştürür.

Ayrıca Android'de, bazı düğmelerin bulunduğu yerlerde bazı düğmelerin erişilemediği bir güvenlik özelliğini tetikleyebilir. Alternatif bir uygulama mağazasından bir uygulama yüklemeye çalışırsanız büyük olasılıkla fark edeceksiniz. Kur düğmesine dokunmak için, filtreleme uygulamasını duraklatmanız veya kapatmanız gerekir. Pek çoğu, bildirim bölmenizde de çalışmaz.

Dahili Seçenek: Gece Lambası
İlk önce, telefonunuzda zaten mavi bir ışık filtresi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Android 7 Nougat'ta bu özellik var ancak, ancak üreticilerin bazıları işletim sistemi kurulumuna dahil etmeyi seçmiyorlar.

Bu yüzden Android 7 veya üstü kullanıyorsanız, Ayarlar> Ekran'a gidin ve Gece Işığı etiketli bir seçenek arayın. Samsung Galaxy'de, Mavi Işık Filtresi olarak adlandırılan ayarı Hızlı Ayarlar panelinde bulabilirsiniz.

Eğer oradaysa, rahatlıkla kullanabilirsin. Otomatik olarak açmak ve efektin yoğunluğunu ayarlayamak için zamanlayabilirsiniz. Eğer telefonunuzda bu ayar yoksa bir uygulama yüklemeniz gerekir.

En İyi Genel Mavi Işık Filtresi Uygulaması: Twilight (Pro)

Twilight Android için en iyi mavi ışık filtresi uygulamasıdır. Ekranın renk sıcaklığını kademeli olarak azaltır (daha kırmızı yapar) ve seçtiğiniz renk ve parlaklık seviyelerine ulaşana kadar ekranı karartır.

Bu kademeli değişim, bunun gerçekleştiğini bile farketmediğiniz anlamına gelir. İlk başta beyazlar biraz beyazlaşmaz, ancak karanlıkta ekrana bakmaya devam edince, etki tam olarak belli olacaktır.

Twilight, telefonunuzun ışık sensörünü kullanarak, ortam ışık koşullarına her zaman uyum sağlayarak ayarlarını otomatik olarak ayarlayabilir. İlk kurulumu geçtikten sonra, uygulamaya bir daha dokunmanıza gerek kalmayacak.

İki özellik Twilight'ı özellikle kullanışlı kılar. Bunlardan biri, belirli uygulamalarınız açıkken otomatik olarak devre dışı bırakacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde Netflix izlemenizi bozmaz. Diğeri ise, Philips HUE akıllı ampullerle birlikte çalışarak evinizin aydınlatmasını olabildiğince uyku dostu yapmanızı sağlar.

Root'lu Uygulama Seçeneği: Night Light (KCAL)

Twilight çoğu kullanıcı için en iyi seçimdir, ancak telefonunuz root'lu ise, Night Light şeklinde daha güçlü bir uygulama kullanma seçeneğiniz vardır.

Bir root uygulaması olarak, Night Light, ekranı doğrudan kontrol edebilir. Mavi ışığın etkisini iptal etmek için ekrana kırmızı bir kaplama yerleştirmek yerine, ekranın çıkardığı mavi ışık miktarını tam olarak azaltır.

Sonuç, daha yüksek kaliteli bir görüntüdür. Night Light her şeye kırmızı bir ton vermez - örneğin siyahlar siyah kalır - ve kontrast kaybı olmaz. Ayrıca bildirimlerinizi veya diğer uygulamalarınızı da etkilemez.

Filtrelemeden Mavi Işığın Etkisini Azaltın

Mavi ışık filtreleme uygulamalarının kızarıklık etkisi biraz garip ama alışmak oldukça kolay. Yine de, bazı insanlar bundan hoşlanmıyor. Onlardan biriyseniz, mavi ışığın etkilerini en aza indirmenin hala yolları var.

Anahtar, maruz kaldığınız miktarı azaltmaktır. Bu yüzden tablet yerine telefon kullanmak daha küçük ekran nedeniyle daha iyidir. Parlaklığı olabildiğince azaltın ve gece modu veya karanlık bir teması olan uygulamaları kullanıyorsanız, bunları etkinleştirin.

Çoğu e-kitap okuyucu, siyah beyaz veya sepya seçeneklerine sahiptir. Her ikisi de beyaz zemin üzerinde standart siyah metinle daha göz dostu. Google Play Kitaplar kendi Gece Işığı özelliğini sunarak bir adım daha ileri gidiyor. Günbatımında otomatik olarak açılır ve gittikçe koyulaşan ekrandan daha fazla mavi ışığı kademeli olarak kaldırır.

Bu özelliği etkinleştirmek için bir kitap açın, Ekran Seçenekleri düğmesine dokunun ve Gece Işığı geçiş düğmesine basın.

Android ile Daha İyi Uyku
Twilight gibi uygulamalar, Android telefonunuzu, sizi uykuya dalmanıza engel olmadan ya da sabahları kendinizi kötü hissetmeden uyanmanızı sağlar.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile