LG V30, sayısız akıllı özelliğe sahip, çerçevesiz bir cihazdır. V30 ses ve videoya odaklanıyor, ancak LG akıllı telefon temellerini unutmuyor. Bu, yılın en iyilerinden biri olabilecek muhteşem, güçlü bir telefon.

Günümüzde çift kameralı akıllı telefon fotoğrafçılığı üzerine yoğun bir çalışma yapılırken, kullanıcılar bu cihazlarla nefes kesici fotoğraflar ve kısa video klipler çekiyorlar. Tabii ki bazıları, gerçeğin ötesinde filtreler uyguluyor, ama çoğu efektler daha eğlenceli bir tasarım için yapılmıştır. LG V10'dan bu yana V serisi telefonlar, kullanıcılara ceblerinde gerçek bir stüdyo sunarak, bu multimedya özellikleri mantıklı bir sonuca getirmeye odaklanmış durumda. LG, bu yıl V30 ile amatör yönetmenler ve görüntü yönetmenlerine hizmet etmek istiyor adeta. Telefonun bu özelliği ile nasıl örtüştüğünü görmek için yazımıza devam edelim.

Özellikler ve Tasarım

Donanım anlamında, LG V30, daha önce LG'nin lansmanını yaptığı LG G6'nın özelliklerine çok benzer özellikler sunuyor. İçindeki Snapdragon 835 işlemciden gücünü alıyor. Bununla birlikte, neredeyse diğer tüm yönleriyle, LG V30 ve LG G6 oldukça benzer donanım özelliklerine sahip görünüyor. Elbette kameralar hariç.

V30'un hızlıca özelliklerine bir bakalım:

• İşetim sistemi: Android 7.1/8.0
• CPU: Qualcomm Snapdragon 835
• RAM: 4 GB
• Depolama: 64 or 128 GB, microSD card up to 2 TB
• Ekran: 6.0-inch 18:9 2880×1440 Quad HD+
• Arka Ana Kameralar: 16 MP (71 degrees) + 12 MP (120 degrees)
• Ön (Selfie) Kamera: 5 MP (90 degrees)
• Batarya: 3,300 mAh, kablosuz şarj özelliği

lg v30

En çarpıcı ve en göz alıcı görünen fark, boyutuyla doğrudan ilişkili olan LG V30'un ekranı. 6.0 inç seviyesinde, LG'nin en büyük premium telefonu olmaya devam ediyor. Fakat neredeyse çerçevesiz tasarımı sayesinde, kasa bu kadar büyük hissi vermiyor. Samsung ve LG ekran boyutlarına bakış açımızı kesinlikle değiştirdi.

LG G6'da olduğu gibi V30 IP68 toz ve su geçirmezlik derecesine sahiptir ve her iki ön ve arka kısmı da Gorilla Glass 5 ile çizilmeye karşı korunmuştur. LG, kablosuz şarj özelliğini bu telefonada eklemiş ancak bunun belli pazarlar ile yine sınırlı olup olmayacağını henüz açıklamadı. V30, şık ve camsı akıllı telefonlar için alışılmadık bir MIL STD 810G sınıfının gereksinimlerini karşılayan şaşırtıcı derecede uzun ömürlü bir örneğidir.

lg v30 arka görüntüsü

Ekran, LG V30'un önemli yeni özelliklerinden biridir ve sadece daha büyük olduğu için değil. Artık LG'nin geleneksel LCD panelleri yerine bir OLED, özellikle Plastic OLED veya P-OLED kullanıyor. LG uzun süredir OLED TV'ler yapıyor olsa da, bunu kendi akıllı telefonunda ilk defa kullanıyor.

Bu değişikliğin önemli sonuçları var. P-OLED'e özel olarak, LG, çerçevesiz tam ekran vizyonu ile ekran kenarlarında biraz eğrilik veriyor. LG, Samsung'un kavisli kenarlarının kullanılabilirliği konusunda hala kararsız ancak ergonomide biraz yardımcı olabileceğini kabul ediyor. Hemen hemen tüm LG serisinin düz ekranı yerine, V30, yan kenarların avucunun içine girmesini önlemek için 2.5D kavis kullanıyor.

lg v30 ekran

Ancak, P-OLED ekranın getirdiği en önemli avantaj, en azından kullanıcı etkileşimi bakımından, LG'nin artık her zaman açık ekran özelliğini uygulayabilmesidir. LG V20 ve daha öncedeki V10, ekran açıkken sadece kısayolları ve bilgileri göstermek için değil, aynı zamanda ekran kapalıyken de onları gösteren ikinci bir ekranı, bir ekran şeridini kullandı. Fakat yine de bir LCD ekran olduğundan, küçük olmasına rağmen hala daha fazla güç tüketimi bulunmaktadır. Bu yüzden bu telefonda ikinci bir küçük ekran bulunmuyor.

lg v30

Görüntü yönetmenlerinin rüyası

Bununla birlikte, V serisi multimedya içeriği yaratmaya odaklanmış, salt ses veya video ile sesin bileşimi üzerinde değişime uğramamıştır. Bir mobil stüdyo, yapabilirsen. Bu özellik, V20'nin sayısız farklı özelliğinin neredeyse gölgesinde kaldı, ancak V30'da tam güç geri geliyor.

Elbette bu hikaye kamera ile başlar. LG, LG G6'da bulunan eşit megapiksel sensörlerini uygulamamayı seçti. Bunun yerine V30'da, 71 derecelik bir lens ve 120 derecelik geniş açı lensli 13 megapiksel bir kamera 16 megapiksel bir kameranız var. Kesinlikle yetenekli olsa da, LG V30'un görüntü yönetme potansiyeli kamera uygulamasında da kendini gösteriyor.

lg v30 kamera

V30 size biraz daha kamera kontrolü sağlıyor. Zum hızını ve odağı ayarlayabilirsiniz. Hatta kayda başlamadan önce yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak istediğiniz alanı seçebilirsiniz. LG V30, yakınlaştırma seviyeleri arasında hızlı veya istediğiniz kadar yavaş geçecek.

lg v30 kamera

LG'nin V30 fotoğrafçılık çabalarının vurgulandığı Cine Video var. Kullanıcılara profesyonel ve pahalı ekipman kullanarak sinema filmi yapılmış gibi görünen videolar yaratma imkanı vaat ediyor. LG, kullanıcıların sanatsal niyetlerine uyacak şekilde seçim yapabilecekleri bir dizi renk profili hazırlamak için çok araştırma ve zaman harcadı. Kayıt yapmaya başlamadan önce tonun ayarlanması için 16 renk gradyanından birini seçebilir ya da düzenlemede gerekli değişiklikleri uygulayabilirler. Her iki durumda da, LG belki de ödüllere layık görülebilen profesyonel görünümlü videolar çekileceği sözünü verir.

lg v30

 

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 727 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Merakla Beklenen Telefon LG V30 Tanıtıldı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Merakla Beklenen Telefon LG V30 Tanıtıldı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Merakla Beklenen Telefon LG V30 Tanıtıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "