Merkezi Depolama Dışında Bir Kripto Para Cüzdan Nasıl Oluşturulur

Merkezi Depolama Dışında Bir Kripto Para Cüzdan Nasıl Oluşturulur

/ Okuma süresi: 6 dk, 47 sn / Yorum (0)
A A A

Kripto paralara çok fazla yatırım yapmış olan herkes, paranın merkezileştirilmiş bir takastan koptuğu bir cüzdanda saklamak zorundadır. Tüm şifrelerinizi asla merkezileştirilmiş bir depoda saklamamalısınız.

Tüm Bitcoin, Litecoin ve Ethereum'unuzu Coinbase veya Binance gibi merkezi bir kripto-para birimi alışverişinde tutmak çok cazip olabilir, ancak bu şifreleme depolama yöntemi, potansiyel olarak sizin korsanlara karşı yeteri kadar korumayabilir.

O zman nasıl başlayacaksınız.

Kripto Para Cüzdanı nedir?
Kripto para birimi cüzdanı, blockchain'de kripto para birimi fonlarına erişim izni veren bir bilgisayar yazılımı parçasıdır. İki çeşit cüzdan vardır; yazılım cüzdanı ve donanım cüzdanı.

Yazılım cüzdanı, bilgisayardaki bir cüzdan programı veya akıllı telefon veya tablet için bir uygulamadır. Exodus Cüzdan, bilgisayarlar için tasarlanmış bir yazılım cüzdanının bir örneğidir. Resmi Bitpay uygulaması, cep telefonlarında çalışan bir uygulamadır.

Donanım cüzdanları, yazılım cüzdanı programları içeren ancak bir işlemi onaylamak için düğmelerin elle basılmasını gerektiren fiziksel aygıtlardır. Bu eklenmiş gerçek dünya güvenliği katmanı, cüzdanların saldırıya uğraması veya kötü amaçlı yazılım tarafından enfekte edilmesinin çok zor olmasını sağlıyor.

Bir cüzdan yanlış yerleştirilmiş, silinmiş veya yok edilmişse, kripto para fonları, cüzdanlarda saklanmadıkları için kaybolmaz. Unutmayın, cüzdan sadece fonlara erişim sağlar.

Bir cüzdan oluştururken, kullanıcıya yazılacak bir dizi sayı veya kelime verilir. Bu kodları kullanarak, orijinal cüzdanına erişim kaybolsa bile yeni bir cüzdanda paraya erişebilirsiniz.

Merkezi bir değişim nedir?
Merkezi bir değişim, kullanıcıların kripto para almasına, saklamasına ve satmasına olanak sağlayan bir çevrimiçi hizmettir.

Bu hizmetler genellikle geleneksel bir banka web sitesi gibi web sunucularında barındırılmaktadır ve kullanıcılar sanal yazılım cüzdanlarında web sitelerinde kripto para birimini saklayabilirler. Birçok kişi, geleneksel bankacılık hizmetlerine benzer bir şekilde çalıştıkça merkezi değişimleri kullanmayı tercih etmektedir. CoinJar bir diğeri iken, Coinbase merkezi bir değişimin en popüler örneğidir. Binance gibi bazı merkezileştirilmiş borsalar, hisselerin nasıl işlem yapıldığına neredeyse benzer bir şekilde kripto paraların doğru bir şekilde alımına izin verir.

Cüzdanlar Merkezileştirilmiş Bir Kasada Güvenli midir?
Merkezileştirilmiş alışverişler uygun olabilir, ancak herhangi bir web sitesinde olduğu gibi, büyük miktarlarda kripto saklamak için asla tavsiye edilmez. Haberlerde sözü edilen Bitcoin hacking skandallarının neredeyse tamamı, merkezi bir değişimin güvenlik ihlalini içeriyor.
Hem bireysel hesapların hem de tüm kullanıcı tabanının güvenliği tehlikeye düşerse çalınabilecek paraya sahip olabilir ve kripto para biriminin niteliğine bağlı olarak, bir bilgisayar korsanı gibi bir başkasına gönderildikten sonra parayı geri almanın bir yolu yoktur.

Merkezi bir exchange kullanırken riskinizi en aza indirmek için exhcnage cüzdan fonlarınızı $500 ile $1000 arasında sınırlayın.
Tüm ek fonlar, başka bir yerde güvenli bir donanım veya yazılım cüzdanında tutulmalıdır.

Kripto Para Cüzdan Alternatifleri
Bilgisayarınızdaki bir yazılım cüzdanında para biriktirmek, tablet veya akıllı telefon için uygun olabilir ancak cihazınız bir virüs veya kötü amaçlı yazılımla saldırıya uğradığında veya virüs bulaşmışsa kaybolabileceklerini unutmayın. Önerilen bazı yazılım cüzdanları Exodus Wallet, Bitpay ve Electrum'dur.
Donanım cüzdanları, yazılım cüzdanlarından önemli ölçüde daha güvenlidir ve büyük miktarlarda kripto para birimi saklamak için şiddetle tavsiye edilir. Popüler kripto para donanım cüzdanları Ledger Nano S ve Trezor'dur.

Yazılım Cüzdanından Neler Beklenir?
Seçtiğiniz yazılım cüzdanını akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza kurduktan sonra, kripto para depolamak için bir cüzdan uygulaması içinde otomatik olarak oluşturulmalıdır.

Oluşturma sürecinde size bir dizi rastgele sözcük verilecektir. Bu kelimeler cüzdanınızın güvenlik anahtarlarıdır ve mevcut olanın kaybolması durumunda cüzdanınızı ve fonlarını başka bir cihazda geri yüklemek için kullanılabilir.

 • Bu kelimeleri bir kağıda yazıp, güvenli bir yerde saklayın.
 • Bu kelimelerin ekran görüntüsünü bilgisayarınıza veya telefonunuza almayın. Cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşırsa veya gelecekte saldırıya uğrarsa, bu veriler çalınabilir ve cüzdan fonlarınızı çalmak için kullanılabilir.
 • Bu kelimeleri OneNote, Evernote veya Microsoft Word gibi bir programa yazmayın. Kötü amaçlı yazılımlar bu verilere de erişebilir.

Donanım Cüzdanından Neler Beklenir?
Donanım cüzdanınızı kurarken, aşağıdakileri yapmanız gerekecektir.

 • En son ürün yazılımı güncellemelerini yükleyin. Ayarlamak için donanım cüzdan cihazınızı bilgisayarınıza bağlamanız gerekecektir. Bu süreçte, modern kötü amaçlı yazılım ve yazılımlardan korumak için en son ürün yazılımı güncellemesini yüklemek son derece önemlidir. Donanım cüzdanınızın resmi Trezor ve Ledger web sitelerinde en son ürün yazılımı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Yazılım cüzdanı gizlilik anahtarlarını koruyun. Bir donanım cüzdanının, kripto fonlarını yönetmek için kendi başına bir yazılım cüzdanı kurması gerekecektir. Cüzdanın üzerine oluşturduğunuz güvenlik sözcüklerini yukarıdaki yazılım cüzdanı için ipuçları ile koruduğunuz gibi koruduğunuzdan emin olun.

Kendi Cüzdanınızdan Kripto Para Exchange Kullanımı
Merkezi olmayan kripto para birimi değişimleri, genellikle çeşitli konumlarda web sunucuları tarafından barındırılan ve genellikle kripto para işlemine yönelik otomatik bir sistem olarak işlev gören hizmetlerdir.

Genel olarak, merkezi olmayan exchange'ler, kullanıcı verilerini veya kripto fonlarını barındırmaz ve bunun yerine doğrudan eşler arası ticaret için bir yöntem olarak hareket eder.
Paraların çoğu merkezi olmayan borsalarda saklanmadığı için, kripto para birimini depolamak için merkezi değiş tokuşlara pratik bir alternatif değildir. Merkezi olmayan bir değişim kullanmak, kripto paraların saklanması ve bir yazılım cüzdanından veya bir donanım cüzdanından gönderilmesini gerektirir.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 499 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Merkezi Depolama Dışında Bir Kripto Para Cüzdan Nasıl Oluşturulur konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Merkezi Depolama Dışında Bir Kripto Para Cüzdan Nasıl Oluşturulur ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Merkezi Depolama Dışında Bir Kripto Para Cüzdan Nasıl Oluşturulur ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.