Ogznet.com
Microsoft İki Aşamalı Kimlik Doğrulaması Nasıl Kurulur? Paylaş:

Microsoft İki Aşamalı Kimlik Doğrulaması Nasıl Kurulur?

Microsoft İki Aşamalı Kimlik Doğrulaması Nasıl Kurulur?

Kullanabildiğiniz tüm hesaplarda iki aşamalı kimlik doğrulaması kullanmalısınız. İki aşamalı kimlik doğrulaması, hesabınız üzerinde daha fazla yetkinlik veren, uygulanması kolay bir güvenlik önlemidir. Microsoft da, kullanıcılarının hesaplarını Microsoft Authenticator gibi uygulamalar ile iki aşamalı olarak korur.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Microsoft uygulamalarını kullanıyorsanız özellikle mail hesabınız için Microsoft hesabınızda iki aşamalı kimlik doğrulaması yapmanız ve Microsoft'un resmi uygulamasını (Microsoft Authenticator) veya Google Authenticator gibi diğer popüler iki aşamalı kimlik doğrulama uygulamarını kullanmanız gerekir. Her ikisini de nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Microsoft iki aşamalı kimlik doğrulamayı ayarlamak için Microsoft’un web sitesinde basit bir yol var, ancak birkaç sayfa derinliklerine gömüldü. Nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Adım: Güvenlik ayarları'na gidin ve Microsoft hesabınızla oturum açın.

2. Adım: İki aşamalı doğrulama bölümünde, Microsoft iki aşamalı kimlik doğrulamayı açmak için Iki basamaklı doğrulama ayarlayın'a tıklayın.

3. Yönergeleri izleyin.

Not: İki aşamalı doğrulamayı açmadan önce, yedekleme amaçları doğrultusunda hesabınıza en az üç benzersiz güvenlik kişi e-posta adresi veya telefon numarası ilişkilendirdiğinizden emin olun. Güvenlik bilgilerinizi kaybederseniz ve kullanılabilir bir yedek iletişim yönteminiz yoksa, Hesabınızı kalıcı olarak kaybedebilirsiniz.

Microsoft Authenticator - Microsoft hesabınızda oturum açmak için parolanızı değil telefonunuzu kullanın.

Microsoft hesabınıza iki adımlı doğrulama uygulamasını tanımlama

Microsoft, varsayılan olarak kendi kimlik doğrulayıcı uygulamasına (iOS, Android) ayarlıdır, ancak farklı hesaplar için zaten Google Authenticator (iOS, Android) gibi diğer hizmetleri kullanıyorsanız bunun yerine kullanabilirsiniz.

1. Adım: “İki aşamalı Kimlik Doğrulamayı Ayarla” sayfasından “İleri” yi seçin ve Microsoft Authenticator uygulamasını kurmanız istenecektir.

2. Adım: Microsoft Authenticator'ı kullanıyorsanız, uygulamayı indirip hesabınıza giriş yapın. (E-postanıza veya telefon numaranıza gönderilen bir kodu yazmanız gerekir.)

3. Adım: İki faktörlü kimlik doğrulama kurulum sayfasındaki "sonraki" i tıklayın ve devam etmeye hazırsınız!

Farklı bir kimlik doğrulama uygulaması kullanmak:

Adım 1a: “Farklı bir Authenticator uygulaması kurun” seçeneğini tıklayın. Microsoft bir QR kodu üretecektir. Okutmak için kimlik doğrulama uygulamanızı kullanın.

Adım 2a: Doğrulayıcı uygulamanız size bir kod verecektir (genellikle bir çift 3 veya 4 haneli rakamlar). QR kodunun altındaki metin kutusuna yazın.

İki adımlı kimlik doğrulamayı kurduktan sonra, “Ek Güvenlik Seçenekleri” sayfasına dönüp “İki Adımlı Doğrulamayı Kapat” seçeneğini seçerek kolayca açıp kapatabilirsiniz.

Daha eski Microsoft uygulamalarınız için “Uygulama Şifreleri” kurun

Bazı eski Microsoft donanımı ve yazılımı, Microsoft’un iki faktörlü kimlik doğrulamasını desteklemez.
Microsoft Outlook Masaüstü uygulaması, Microsoft Office'in eski sürümleri, Xbox 360 ve Windows Phone buna dahildir. Bunlardan herhangi kullanıyorsanız, onlar için özel “Uygulama Şifreleri” kurmanız gerekecektir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!