Ogznet.com
Microsoft Office En İyi Alternatifler Paylaş:

Microsoft Office En İyi Alternatifler

Microsoft Office En İyi Alternatifler

Microsoft Office, ofis programları denilince ilk akla gelen seçenektir. Maliyet, performans veya yalnızca Microsoft ürünlerini beğenmeme nedeniyle bir alternatif arıyorsanız, birçok alternatifiniz var. İhtiyaçlarınız için en iyi Microsoft Office alternatifini bulmak için aşağıdaki ofis programlarını inceleyebilirsiniz.

Microsoft Office'in abonelik modeli ve yüksek fiyatı, çok sayıda alternatif seçeneğin ortaya çıkmasına neden oldu. En iyi Microsoft Office alternatifleri, kullanıcılara dosya oluşturma ve düzenleme özgürlüğü verir ve birçoğu Word, Excel ve diğer Microsoft programlarında oluşturulan dosyalarla uyumludur. Microsoft'un ürünlerini kullanıyorsanız, Office'in birçok temel özelliğini doğrudan tarayıcınızda ücretsiz olarak sunan web tabanlı Office uygulamalarını da denemeye değer.

Hem Windows hem de MacOS için uygun Microsoft Office alternatifleri mevcuttur.

Windows, Mac ve Linux için en iyi ücretsiz Microsoft Office alternatifi. FreeOffice, tümü Microsoft Office’teki muadilleriyle uyumlu olmak üzere bir kelime işlemci (Word), bir elektronik tablo uygulaması (Excel) ve bir sunum programı (PowerPoint) içeren eksiksiz bir ofis paketidir.

FreeOffice'in en son sürümü ile DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT ve PPTX dosya biçimlerini açıp, düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Microsoft Office programı ile tam uyumluluğa sahiptir. Bu, dosyalarınızı Word'e aktarırken beklenmedik sürprizlerle karşılaşmayacağınız anlamına gelir; bu da yazılımı Word'e ücretsiz bir alternatif isteyenler için mükemmel hale getirir.

FreeOffice'in ayrıca kullanıcı arayüzü göze hoş gelir ve Word kullanıcıları bu arayüze çok aşina olmalıdır. FreeOffice, Microsoft Office'e çok benzediği ve hissettirdiği için Microsoft'un sürümünden nispeten kolay bir geçiş sunar. Araç çubukları ve belge oluşturma seçenekleri, Office paketindekilere benzer.

FreeOffice'deki temel uygulamalar, sırasıyla Word, Excel ve PowerPoint'in yerini alan TextMaker, PlanMaker ve Presentations'ı içerir. Klasik Windows stili menüleri veya daha modern şerit görünümünü seçebilirsiniz.

FreeOffice, profesyonel projeler yürütmek için de mükemmel bir seçimdir. Yalnızca parola korumalı dosyalarla uyumluluk sağlamakla kalmaz, aynı zamanda PDF dosyaları veya EPUB dosyaları oluşturmanıza ve belge değişikliklerini izlemenize de yardımcı olabilir.

FreeOffice, Android için de mevcuttur. Bir Android tabletiniz varsa, yükseltilmiş (hala ücretsiz) SoftMaker Software GmbH uygulamalarını indirebilirsiniz. Uygulamadaki bazı özelliklerin, kilidini açmak için uygulama içi satın alma gerektirir. Bu paketi kullanıyorsanız ve bir Windows kullanıcısıysanız, size Adobe'nin PDF düzenleyicisinin birçok özelliğini sunan iyi bir alternatif olan ücretsiz Windows için FreePDF'i de indirebilirsiniz.

İşletmeler için en iyi Microsoft Office alternatifi Google Workspace'tir (eski adıyla G Suite). Gmail, Google Docs, Google Meet, Google Chat, Google Sheets, Google Slides ve Google Formlar'ın birleşimi, birinci sınıf online depolama çözümü olan Google Drive'da bir araya geliyor.

Windows, Mac, Linux ve modern bir web tarayıcısı olan diğer tüm bilgisayarlarda harika çalışır. Hiçbir şey indirmeden kolayca işbirliği yapabilir ve paylaşabilir, eklenti entegrasyonlarıyla eksik özellikleri ekleyebilir ve Microsoft Office dosyaları da dahil olmak üzere çeşitli biçimlerdeki dosyalarla çalışabilirsiniz.

En büyük dezavantajı online kullanımdır. Google, Chrome tarayıcılı eklentiler aracılığıyla çevrimdışı sürümler sunarken, bunlar her zaman tutarlı veya güvenilir değildir. Ancak bir bağlantınız varsa, bunun Android cihazlarda ve Google'ın mobil işletim sistemi için yerel uygulamalarda iyi çalışır.

Ticari olmayan kullanıcılar, her şeyi ücretsiz bir Google hesabıyla yapabilir. Google Drive'da daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olmadığı sürece ödeme yapmanız gerekmez.

LibreOffice, tüm Microsoft Office dosya formatlarıyla uyumlu çalışan başka bir ücretsiz ve açık kaynaklı ofis paketidir.

LibreOffice, Windows, Mac ve Linux bilgisayarlar için kullanılabilir ve Android ve iOS için mobil bir sürüm sunar. Küçük sürümler ve kabaca aylık olarak çıkan güncellemelerle aktif olarak desteklenir.

LibreOffice, The Document Foundation'ın ürünüdür ve 2010 yılında OpenOffice'ten ayrılmıştır. Paketin kendisi ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve bir kelime işlemci (Word), elektronik tablo (Excel) ve sunum yazılımından (PowerPoint) oluşur ve Türkçe dahil 110 dilde mevcuttur.

LibreOffice, ODF (OpenDocument) biçimini kullanırken, Microsoft Office kullanılanlar gibi bir dizi başka biçim türünü de destekler. LibreOffice, çoğu Linux dağıtımı için varsayılan pakettir ve ayrıca Windows ve macOS'ta da kullanılabilir.

Çoğu açık kaynaklı yazılımda olduğu gibi, tüm teknik desteğiniz çevrimiçi olarak gelir, ancak bunun kullanımının ne kadar kolay olduğunu görünce, desteğe nadiren ihtiyaç duyulacaktır. Platform ayrıca dosyalarınızı diğerlerinin yanı sıra PDF formatına aktarma seçeneği de sunar.

LibreOffice'e web sitesindeki uzantılar aracılığıyla ekstra özellikler ekleyebilirsiniz. Bunlar, belgeler için ekstra şablonlar içerir.

WPS'nin Office alternatifi, tümü Microsoft'un ikonik paketindeki programları taklit eden Writer, Presentation ve Spreadsheets ile birlikte gelir. Bu uygulamalarla oluşturduğunuz tüm dosyalar Microsoft'taki benzerleriyle tamamen uyumludur. Daha kolay bir biçimde dışa aktarmanız veya içe aktarmanız gerektiğinde ek bir PDF dönüştürme aracı da var. Ayrıca, süit hem Android hem de iOS cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilir.

WPS, Word programlarında belirli bir arabirime alışkınsanız ve deneyimi olabildiğince yakından taklit etmek istiyorsanız idealdir. Yeni programlar öğrenmek için zamanınız yok mu? Endişelenmeyin. Şablon seçenekleri bile Microsoft'un geleneksel şablonlarını temel alır, bu da bir belgeyi başlatmak ve düzenlemek için işinizi kolaylaştırır. Ayrıca arayüz, Microsoft Office'in daha yeni sürümlerine diğer seçimlerimizin çoğundan daha çok benziyor, bu nedenle hemen geçiş yapmak beklediğinizden daha kolay olabilir.

Ancak WPS, Microsoft'un ofis paketinden sunduğundan daha fazlasını sunabilir. Yazılım, birden fazla belgeyi hızlı bir şekilde yönetmenize olanak tanıyan belge sekmeleri de dahil olmak üzere, kendi başına birkaç kullanışlı araç sunar.

Office ile ilgili birincil şikayetiniz maliyetse, Open Office'i kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu açık kaynaklı yazılım, Microsoft'un uygulamaları kadar tam özellikli veya güzel bir arayüze sahip olmasa da, ücretsiz kullanabilirsiniz.

Açık kaynaklı bir yazılım paketi olarak, yeni özellikler genellikle programı geniş topluluk kullanımı için geliştirmekle ilgilenen gönüllü geliştiricilerden gelir. Ancak bu, kullanmaya değer olmadığı anlamına gelmez. Writer, Calc, Impress, Draw, Base ve Math düzenli destek alan mükemmel araçlardır.

Calligra Office paketi ilk olarak Ekim 2000'de KOffice'in bir parçası olarak piyasaya sürüldü. KDE tarafından geliştirilmiş, grafik tasarım için kullanıma uygun bir ofis paketidir. Linux, macOS, Windows ve Android'de kullanılabilir.

Calligra ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım paketidir ve doğrudan kendi web sitesinden veya KDE'nin indirme sayfasından indirilebilir. LibreOffice'den tamamen farklıdır.

LibreOffice, MS Office'in tanıdık görünümüne ve arayüzüne sahipken, Calligra'da bu yoktur. Kullanılabilir özellik sekmelerinin çoğu, MS Office ve diğer ofis paketleri gibi ekranın üst tarafında değil, sağ tarafında yerleşir. Bu, düzenleme yapmakta olduğunuz sayfanın tam ekranı kaplamadığı anlamına gelir.

Calligra, DOCX ve DOX formatlarını okumanıza izin verir ancak bunları düzenleyemezsiniz. Microsoft Office belgelerini düzenleyebilmek için dosyaların ODT gibi farklı bir formatta kaydedilmiş olması gerekrir.

OfficeSuite, MobiSystems tarafından geliştirilen ve Android, iOS ve Windows için kullanılabilen bir uygulamadır. Amazon, Toshiba, Sony ve Alcatel tarafından üretilen cihazlar genellikle OfficeSuite önceden yüklenmiş olarak gelir. Android uygulaması, iş için en iyi uygulamalar arasında seçildi.

OfficeSuite hesabınızı kullanarak cihazlar arasında senkronizasyon yapabilirsiniz ve tüm cihazlarınız için yalnızca bir lisans gerekir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç katmanı vardır. 'Temel' katman ücretsizdir ve kullanıcıların Word, Excel ve PowerPoint belgelerini görüntülemesine ve düzenlemesine olanak tanır. Paket, ODT, RTF, CSV, DOC ve ZIP gibi çoğu formatla tam uyumluluğa sahiptir. Ücretsiz katman ayrıca kullanıcıların PDF belgelerini görüntülemesine olanak tanır ve Dropbox, OneDrive ve Google Drive gibi hizmetler aracılığıyla bulut desteği sunar.

'Kişisel' katman, paketi bir masaüstünde, bir tablette ve bir telefonda etkinleştirir. Değişiklikleri izleme, PDF'leri diğer düzenlenebilir biçimlere dışa aktarma ve dijital imzalar ve şifreler gibi gelişmiş PDF özellikleri ile birlikte sunduğu tüm ücretsiz katmanlara sahiptir.

'Grup' katmanı, beş masaüstü, beş tablet ve 5 telefon arasında kullanmanıza olanak tanır. Ev ve İş sürümü, tek seferlik ücretle indirilebilir.

Polaris Office, Intraware tarafından geliştirildi ve ilk olarak Mart 2014'te piyasaya sürüldü. Android, iOS, Windows ve macOS için kullanılabilen ücretsiz bir ofis paketidir. İşletmeler arasında popüler bir paket gibi görünüyor ve Amazon ve Samsung gibi firmalar tarafından kullanılıyor.

Ücretsiz sürüm çok kullanışlı olsa da, yükseltebileceğiniz bir işletme sürümü var.

Bu güçlü paket ile PPT, XLS, DOCX ve HWP dahil olmak üzere birçok farklı dosya formatını düzenleyebilirsiniz. Hesabınız cihazlarınız arasında senkronize edildiğinden, nerede olursanız olun dosyalarınızı düzenleyebilir ve oluşturabilirsiniz. Tüm verileriniz AWS (Amazon Web Services) tarafından güvence altına alınmıştır.

Polaris'in en son sürümüyle artık PDF belgelerini dönüştürebilir ve düzenleyebilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca ihtiyaç duymaları halinde ses ve görüntü dosyalarını belgelere dönüştürebilirler.

Polaris'in tek dezavantajı, ücretsiz sürümün çok çeşitli özellikler sunmasına rağmen, reklamların zaman zaman biraz dikkat dağıtıcı olabileceğidir.

OnlyOffice, Ascensio Systems SIA tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir ofis paketidir. 22'den fazla dilde mevcuttur ve Oracle'ın, önde gelen müşterilerinden biri olmasıyla övünmektedir.

'Topluluk Sürümü' olarak bilinen tamamen ücretsiz sürüm, en çok küçük işletmeler için uygundur ve aynı anda 20'ye kadar bağlantıya izin verir. Bu paket, yalnızca kelime işlem (Word) veya elektronik tablolar (Excel) gibi araçlar sağlar. Kullanışlı takvim özelliği, kullanıcının planlarını takip etmesini sağlar.

Diğer ofis paketlerinde olduğu gibi, belgeler, elektronik tablolar ve sunumlar oluşturma ve düzenleme özelliği vardır. Kullanıcılar projeler üzerinde işbirliği yapabilir ve gerektiğinde dosyalarda yorum yapabilir.

WordPerfect, hepsi bir arada bir ofis paketidir. Kendi kelime işlemcisini, elektronik tablo programını ve bir slayt gösterisi aracını barındırır. En son sürüm artık gelişmiş fotoğraf düzenleme ve yönetimi içeriyor. WordPerfect, indirebileceğiniz ücretsiz bir deneme sürümü sunar.

Diğer süitler gibi DOCX, PDF ve HTML gibi birçok farklı formatta kaydedebilir. WordPerfect dosyaları için yaygın dosya uzantıları WPD'dir. Ayrıca e-kitap yayınlama ve makro yönetimi sunar.

PDF özelliği, kullanıcılara formları PDF aracılığıyla düzenleme ve doldurmanın yanı sıra formun görünümünü değiştirme desteği de sunar. WordPerfect, aynı anda birden çok belgenin açılmasını da destekler.

WordPerfect tamamen makul bir program olsa da, fiyatı piyasanın geri kalanıyla karşılaştırıldığında çok rekabetçi değildir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!