Microsoft Visio'ya En İyi 8 Ücretsiz Alternatif

Microsoft Visio'ya En İyi 8 Ücretsiz Alternatif

Diyagram araçlarında aklımıza ilk isimlerden biri Microsoft Visio. Çok sayıda şablon, şekil, düzen ve tasarım ile Visio, görsel modelleme gereksinimleriniz için bir cennettir. Ancak, büyük bir ekibin içinde çalışmıyorsanız, aylık 240 dolar fiyat etiketi biraz maliyetli hale getirir. Yani, Microsoft Visio'ya ücretsiz alternatifler arıyorsanız, endişelenmeyin. Aşağıdaki tablo yazılımı ve araçları listesi doğru olanı seçmenize yardımcı olacaktır.

1. Lucidchart
Lucidchart kendisini bir Visio alternatifi olarak tanıtır ve Cisco, Harvard Üniversitesi, Accenture ve daha pek çok ekip tarafından kullanılma özelliğine sahiptir. Kat planlarından Android maketlerine kadar, bir ton sağlam önceden hazırlanmış şablonlar var.

Bunun dışında, bu online araç kullanımı son derece kolaydır. Farklı şekiller, kaplar ve görsel olarak çekici tasarımlar yapmak için akıllı konektörler eklemenizi sağlar. Ayrıca, şekiller ve kaplar, diyagramın türüne göre değişir. Bunun üzerine, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda şekil ve katman seçeneği vardır.

Lucidchart'ın ücretsiz sürümü kullanıcı başına üç aktif belge ile sınırlıdır. Eğer esas olarak kişisel kullanım arıyorsanız ücretsiz şablonlar ve şekiller yeterli olmalıdır. Ancak, memnun kalmazsanız, ücretli sürümlerden herhangi birine geçebilirsiniz.

Lucidchart'ın temel ödeme planı ayda 4 Dolar'dır ve sınırsız şekil ve belge kullanmanıza izin verir. Bu arada Pro kullanıcı planı, Visio dosyalarını içe veya dışa aktarma seçeneği ile ayda 10 Dolar'ı ile fiyatlandırılıyor. Genellikle tasarımlarda ortaklaşa çalışan küçük bir ekibiniz varsa, takımlar için Pro planı, aylık olarak 20 Dolar'dan fiyatlandırılır.

2. Creately
Creately, basit bir arayüzün arkasındaki pek çok şablonu saklayan güçlü bir çevrimiçi araçtır. Birden çok platformda kullanılabilen Creately, işleri basit tutmaya inanıyor. Bir dizi ücretsiz şablon ve şekil ile sezgisel bir arayüze sahiptir. Lucidchart'ın aksine,
bu araç, topluluk afişleri veya okul projeleriniz için kullanabileceğiniz çeşitli 'eğlenceli' şablonları destekler.

Bunun dışında, bir nesneyi seçtiğiniz anda ortaya çıkan küçük bir bağlamsal araç çubuğu var. Hızlı bağlayıcılar, metin kutusu oluşturma gibi araçlarla ve harici bağlantılar, süreci daha hızlı hale getirir.

İşbirliği cephesinde, ekip üyelerinizle e-posta kimliklerini ekleyerek çalışabilirsiniz. Ücretsiz sürüm, en çok üç ortak çalışanı eklemenizi sağlar. Doğal olarak, ücretli sürümlere geçerseniz bu kısıtlama kaldırılabilir.

Diğer herhangi bir diyagram aracı gibi, serbest planda Visio dosyaları içe aktarma ve SVG dışa aktarma gibi bazı özellikleri sınırlar. Kişisel plan ayda 5 Dolar'dan başlar ve takım planları için 125 Dolar'a kadar gider.

3. Pencil Project
Pencil Project'in güzelliği, özgür masaüstü yazılımı olduğu gerçeğinde yatmaktadır. Bir açık kaynak projesi için, Pencil tüm gerekli araçlarla oldukça temiz bir arayüze sahiptir. Hemen hemen her şey için mockup oluşturmanıza izin verir - cep telefonları, web sayfaları ve hatta geleneksel akış şemaları ve diyagramları.

Kontroller oldukça basit. Öğeleri döndürmek için çift tıklatın ve yeniden boyutlandırmak için tek tıklatm. Eğer yukarıdaki araçlarla karşılaştırırsanız, simgelerin keskin veya renkli olmadığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, tamamen ücretsiz bir diyagram aracı arıyorsanız, bunlar özelliklerinin bir kısmıdır.

Şablonlar söz konusu olduğunda, seçenekler wireframe, GUI ve akış şemaları oluşturmakla sınırlıdır. Infographics, aile ağacı veya ağ diyagramı için süslü şablonlar bulamazsınız. Dışa aktarma seçenekleri arasında SVG, ODT, PDF, PNG veya standart web sayfası bulunur.

4.Draw.io
Draw.io, bir diyagram aracının mutlak bir zevkidir. Standart grafikler ve akış şemalarından varlık ilişki diyagramlarına ve UML diyagramlarına kadar, bu çevrimiçi araçta çok sayıda şablonla oynayabilirsiniz.

En iyisi, kayıt yaptırmanıza bile gerek yok. Sadece siteyi açın, şablonları seçin ve çalışmaya başlayın. Draw.io ayrıca şablonlarınızı dışa aktarmak için Google Drive, Dropbox, OneDrive ve hatta Github'a bağlanmanızı sağlar. Pencil Project'e benzer şekilde, projelerinizi PNG, SVG, PDF, XML ve diğer birkaç biçimde dışa aktarabilirsiniz. Ayrıca, gömülü URL'leri de destekler.

Draw.io kullanımı son derece kolay olduğu için sadeliği yeniden tanımlar. Tek yapmanız gereken bir öğeye tıklamak ve yazı tipi, renk, stil gibi gerekli tüm biçimlendirme seçeneklerine sağdaki menüden erişilebilir.

Ayrıca, şekiller ve nesnelerin koleksiyonu ücretsiz bir sürüm için yeterlidir.

5. yEd Graph Editor
yEd Graph Editor en şık Visio alternatifi olmayabilir, ancak çalışmanızı sorunsuz ve kolay hale getirmek için doğru araçlara ve öğelere sahip olduğunu söylenebilir.

Ayrıca bir masaüstü yazılımı olduğundan, hazır birçok şablon bulamayacaksınız. Ancak, bilgisayar üzerinde çizelgeleri, akış şemaları ve şemaları oluşturmak için en iyi ücretsiz araçlardan biri. Ayrıca, bu araç üzerinde çalışmak nispeten kolaydır. Sadece elemanları sürükleyip bırakın.

Dışa aktarma seçeneklerine gelince, yEd, diyagramlarınızı PDF, JPEG, PNG, SWF ve HTML biçimlerinde kaydetmenizi sağlar.

6. XMind
Şemalarınız daha fazla eşleme içeriyorsa, XMind'i denemeniz gerekir. XMind'in güzelliği, sadece tuş vuruşlarıyla görsel olarak çekici bir zihin haritası oluşturabilmeniz. Evet, doğru. Bu çevrimdışı çizim aracı, çocuk öğeleri oluşturmanıza, metin eklemenize veya bir sonraki öğeye geçmenize izin veren birkaç kullanışlı klavye kısayolunu destekler.

Öğeler ve şekiller kitaplığı çok büyüktür ve yazı, yapı, renk vb. gibi biçimlendirme seçenekleriyle birlikte bir düğmenin tıklanmasıyla kullanılabilir. XMind açık kaynaklı bir projedir ve dolayısıyla kullanımı ücretsizdir. Tek eksiği, deneme versiyonunun XMind filigranını şema üzerinde damgalamasıdır. Ve bunu kaldırmak için, altı ay boyunca 27.99 Dolar ödeyerek Zen versiyonuna abone olmanız gerekiyor.

7. Gliffy
Gliffy, Microsoft Visio için başka iyi bir çevrimiçi alternatif. Gliffy'nin - Temel (Standart), Standar ve Ekip hesabı olmak üzere üç farklı hesap seçeneği vardır. Standar ve Takım hesabı, Temel kullanım ücretsizdir iken ücretli sürümleridir. Veriye duyarlı bir akış şeması yapmayı planlamıyorsanız, bu aracı kullanabilirsiniz.

Diyagram araçlarının çoğuna benzer şekilde Gliffy, çeşitli şekiller ve öğeler içerir. Bu araç, basitten karmaşık bir UML diyagramına kadar her şeyi oluşturmanızı sağlar. Sürükle ve bırak yöntemini takip eder. Ayrıca, arayüz, notları ve URL'leri gömme seçenekleri ile temizdir.

Ancak, Gliffy, Basic / Standard hesabı için iş şekillerinden (UML Sınıfı, UML Dizisi, vb.) bir kaçının kullanımını sınırlandırmaktadır. Sınırsız diyagram oluşturmak ve indirmek için, tek bir kullanıcı planı için ayda 7,99 Dolar ödemeniz gerekir. Ve takımlar için, kullanıcı başına 4,99 Dolar ile geliyor.

8. Google Drawings
Son olarak, Google Çizimlerimiz var. Google uygulamalarının ve araçlarının çoğunda olduğu gibi, G avantajına sahibiz - ücretsizdir ve kullanımı nispeten kolaydır. Şekilleri ve şablonları sınırlayan ücretsiz sürümlerin (ücretli çizim uygulamalarının) aksine, Google Çizimler bir çok özellik ve seçenek sunar.

Süreç diyagramlarıyla oynayabilir veya ilişki diyagramlarında elinizi deneyebilirsiniz. Renk şemaları özelleştirilebilir. Ayrıca, ihtiyaçlarınız doğrultusunda şemaların seviyelerini veya alanlarını da değiştirebilirsiniz. Google dokümanlarının kolayca paylaşılabildiği göz önüne alındığında, Çizimler üzerinde işbirliği şaşırtıcı derecede kolaydır.

Sonuç; bunlar Microsoft Visio'nun ücretsiz alternatiflerinden bazılarıydı. DIA, Open Office ve LibreOffice gibi deneyebileceğiniz başka programlar da vardır.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile