Ogznet.com

Migren Nedir? Migren, genellikle başın bir tarafında, spesifik bileşikler veya durumlar (çevre, stres, hormonlar ve diğerleri) tarafından sıklıkla başlatılan veya ”tetiklenen” zonklayan ağrılı bir baş ağrısıdır. Kadınlarda daha sık görülür (yaklaşık olarak %75) ve bir kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir.

Migren Belirtileri

Migren semptomları, genellikle kişinin kafasının bir tarafındaki ağrı ile bir kişinin basit görevler yapamamasına veya çalışamamasına neden olacak kadar yoğun olabilir. Baş ağrısı gözlere, alına veya şakaklara doğru yayılabilir ve kişinin bulantı, kusma, görme sorunları ve normal ışık veya hafif eforla duyarlılık geliştirmesine neden olabilir.

Auralı Migren

"Klasik" migren, ağrı başlamadan yaklaşık bir saat veya daha kısa bir süre önce görsel alan değişikliklerini (noktalar, dalgalı çizgiler, bulanıklık) görme gibi bir aura ile başlar. Migren hastalarının yaklaşık %20'sinde bu "klasik" tür vardır.

Migren Uyarı İşaretleri

"Klasik" auralar tüm hastalarda oluşmaz, ancak migren hastalarının yaklaşık %25'inde prodromal faz bulunabilir. Prodromal faz, migren ağrısı gelişmeden 24 saat kadar sürer; prodromal faz duygudurum değişikliklerinden (depresif, heyecanlı, sinirli) ve tuhaf koku veya tat duyumlarından oluşur, diğerleri yorgun veya gergin hissedebilir.

Migren Sebepleri Nedir?

Migrenlerin nörolojik nedenleri anlaşılamamıştır, ancak araştırmacılar bir şeyin, migrene neden olmak üzere beyin hücreleriyle etkileşime girmesi için kan damarı geçirgenliği ve beyin kimyasallarının bir karışımını başlatabileceğini düşünüyor.

Tetikleyici: Yanıp Sönen Işıklar

Migren baş ağrıları, kişi belli koşullara maruz kaldığında ortaya çıkar. En yaygın tetikleyicilerden biri güçlü yanıp sönen ışıktır. Örneğin, hatalı flüoresan lambaları, hızla değişen bir televizyon ekranı veya bir göl veya okyanustaki dalgalardan yansıyan güneş ışığı potansiyel tetikleyicilerdir.

Tetikleyici: Anksiyete ve Stres

Belirtildiği gibi, stres bazen migren için tetikleyicidir. İnsanların stressiz yaşam sürmesi muhtemel olmasa da, birçok insan stresini azaltabilir ve gevşeme teknikleri, derin nefes alma ve diğer geri besleme teknikleri kullanarak migreni tetikleyen unsurlardan kaçınabilir.

Tetikleyici: Yiyecek veya Uyku Eksikliği

Düzenli günlük yemek ve uyku düzenleri, bazı kişilerin migrenden uzak durması için iyi gelir. Uyku eksikliği ve yeterli sıvı ve/veya gıda alımı ve hatta bazı gıda eksikliği migreni tetikleyebilir.

Tetikleyici: Hormonal Değişiklikler

Birçok kadında migren adet döngüsü ile bağlantılıdır. Hormonal artış ve azalışların bazı kadınlarda migreni tetiklemekten sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir, bu nedenle bir tür hormonal tedavi bir kadına faydalı olabilir, ancak başka kadınlarda yararsız olabilir veya hatta migren semptomlarını artırabilir.

Tetikleyici: Baş Ağrısı Yiyecekleri

Çalışmalar herhangi bir gıdanın bir migren tetikleyicisi olduğunu kanıtlamamasına rağmen, hastalar genellikle bazı gıdaların migrenlerini tetiklediğini öne sürmektedir. Hastalar tarafından belirtilen genel yiyecek veya yiyecek bileşenleri, kırmızı şarap, peynir, çikolata, soya sosu, işlenmiş et ve MSG'dir (Mono Sodyum Glutamat).

Tetikleyici: Tyramine

Amino asit tirozinden üretilen tiramin, migren için tetikleyici olabilir, çünkü kan damarı daralmasına ve genişlemesine neden olabilir. Peynir, soya sosu, turşu veya sucuk-salam gibi et ürünleri ve migren ile ilişkili birçok fermente gıda tiramin içerir.

Kafein: Yardım ya da Engelleme?

Kahvede bulunan kafein bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında migreni rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kafein seviyeleri düştüğünde, hastanın baş ağrısı daha sonra artmaya eğilimli olabilir. Sonuç olarak, migren hastaları için hem yardımcı hem de engel olabilir.

Kişisel Tetikleyicileri İzleme

Bireyler, yaklaşmakta olan bir migrenin uyarı işaretleri veya tetikleyicileri gibi davranan şeylerin günlüğünü veya listesini tutmalıdır. Bu bilgi migren hastalarının gelecekteki migrenlerden uzak durmalarına yardımcı olabilir.

Kimler Migren'e Yakalanır?

Migren kadınlarda erkeklerden 3 kat daha sık görülür; migreni olan akrabaları olan kişilerin buna yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, epilepsi, depresyon, felç, astım, anksiyete ve nörolojik ve kalıtsal (genetik) bozuklukları olan kişilerde migren daha sık görülür .

Çocuklarda Migren

Migren, kızlarda daha yaygın olduğu halde ergenliğe kadar çocuklarda eşit oranda görülür. Bununla birlikte, çocuklarda migren semptomları yetişkinlerden biraz farklıdır; çocuklar mide ağrıları (karın migreni), sık ve güçlü kusma veya tehlikesiz paroksismal vertigo semptomlarını; dengesizlik, istemsiz göz hareketleri, kusma ve davranış değişiklikleri yaşayabilirler.

İlginizi
çekebilir
Migren Profiliniz Nedir?

Migren Teşhisi

Migren genellikle semptomların klinik geçmişi ile teşhis edilir; bununla birlikte, çoğu doktor baş ağrısının diğer nedenlerinin (örneğin beyin tümörü veya beyin kanaması) mevcut olup olmadığını belirlemek için BT veya MR beyin taraması yapacaktır.

Baş Ağrısı Yükünün Hesaplanması

Bazı doktorlar, tedavi başlamadan önce migrenin normal aktiviteleri ne kadar bozduğunu tahmin etmeyi severler. Hastalara migren nedeniyle çeşitli işlevleri (okul, iş, aile aktiviteleri) ne sıklıkla özlediklerini tahmin etmek için bir anket verilir.

Baş Ağrısı Yükünün Hesaplanması

Tedavi: Reçetesiz İlaçlar

Baş ağrısı için çok çeşitli ve reçetesiz satılan ilaçlar vardır. Bu ilaçların tümü yararlı olsa da, toksisite, ülser ve diğer gastrointestinal problemleri önlemek için bunları aşırı kullanmamak gerekir. Ayrıca, aşırı kullanım migrenleri daha da kötüleştirebilir.

Tedavi: Triptanlar

Triptanlar, migren tedavisi için en yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Ancak, hipertansiyon, kalp hastalığı, felç olmaya neden olabilir ve ayrıca bazı ilaçları kullanan kişiler triptan alamayabilir; doktorunuz ilaç seçiminde size yardımcı olabilir. Ne yazık ki, bulantı, baş dönmesi, göğüs ağrısı ve parestezinin yan etkileri triptanlarla ortaya çıkabilir.

Tedavi: Ergotaminler

Ergotaminler, genellikle triptanlar kadar etkili olmasalar da, migren tedavisinde kullanılır. Ancak, mide bulantısı, baş dönmesi, kas ağrısı veya ağızda olağandışı veya kötü bir tat gibi yan etkileri vardır ve diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu yan etkiler ve ilaç etkileşimleri, hastanın ilacı kullanımını sınırlayabilir.

Tedavin İşe Yarıyor Mu?

Bazen migren için başlangıç ​​tedavileri ya semptomları azaltmaz ya da sadece marjinal olarak azaltır. Öngörülen tedavileri yaklaşık iki veya üç kez denedikten ve çok az bir iyileşme gördükten veya hiç iyileşme almadıktan sonra doktorunuzdan tedaviyi değiştirmesini istemeniz gerekir. Ancak, tedavilerden tam olarak yararlanmak için hastalardan migrenleri erken (yaklaşık 2 saat içinde) tedavi etmesi istenmektedir.

İlaç Kullanımı Sınırları

Bazı kronik baş ağrıları aşırı ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır; migren reçeteli ilaçları haftada iki defadan fazla kullanmaktan kaçının. Migren için ilacı kullanmak ve incelemek doktorunuzun gözetimi altında ilerlemelidir. Narkotikler migren için son çare olarak kullanılır, çünkü bağımlılık yapabilirler.

Tedavi: Koruyucu İlaçlar

Migrenleriniz sık ve şiddetli ise, doktorunuz sıklığı azaltmak veya baş ağrılarını önlemek için ilaç verebilir. Bu şekilde kullanılan ilaçlar timolol, divalproex sodyum, propranolol ve topiramat içerir, ancak ilaçlar hipertansiyonu azaltmak veya nöbetleri önlemek için tasarlanmıştır.

Alternatif Terapi: Biofeedback

Migrenleri azaltabilecek veya önleyebilecek diğer yöntemler arasında stres gibi migren tetikleyicilerini ve kas gerginliği gibi erken semptomları azaltmak için biyolojik geri besleme teknikleri (Biofeedback) bulunmaktadır.

Alternatif Terapi: Akupunktur

Akupunktur konusundaki çalışmalar kesin olmasa da, bazı hastalar ağrıyı azaltmak veya durdurmak için Çin'in belirli vücut bölgelerine iğne sokma yöntemine iyi yanıt verebilir. Sonuçlar çok değişken olduğundan, bazı doktorlar bu tedaviyi önermemektedir; ancak bazı hastalar yarar gördüğü için göz önünde bulundurulması gereken başka bir tedavi yöntemidir.

Yaşlanmanın Bir Avantajı

Migrenlerin en yüksek şiddeti ve sıklığı, yaklaşık 20 ila 60 yaşları arasındadır. 60 yaşını doldurduğunuzda, migren yoğunluğu ve sıklığı azalır ve bazı hastalarda migren kesilir.

Hemen Doktora Başvurma Durumları

Çoğu insan migrenlerinin düzenini bilir (tetikleyiciler, auralar ve ağrı yoğunluğu). Bununla birlikte, migren öyküsü olan veya olmayan kişilerde yeni baş ağrısı, yaklaşık 2 veya daha fazla gün sürüyorsa bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Bununla birlikte, baş ağrısı ateş, boyun ağrısı, konfüzyon veya felç gibi diğer semptomlarla gelişirse, kişi acil olarak incelenmelidir.