Ogznet.com
Migren Profiliniz Nedir? Paylaş:

Migren Profiliniz Nedir?

Migren Profiliniz Nedir?

Migren Tedavisi için Migren Profilinizin Belirlenmesi

Herkes farklı migren deneyimleri yaşar. Bu nedenle, migren hastalarına bakmak algoritmik bir yaklaşımdan ziyade kişiselleştirilmiş bir yaklaşım gerektirir. Bu, migrenleriniz için bir nörolog veya uzmana göründüğünüzde, benzersiz migren profilinizi en iyi şekilde anlatmak için çeşitli faktörlerin tartışılması gerektiği anlamına gelir.

Migren profilinizin belirlenmesi için doktorunuzun muhtemelen ele alacağı bazı faktörler vardır. Bunlar aşağıda açıklanmaya çalışılmıştır.

Migren Profilinin Belirlenmesinde Yaş Faktörü

Yaş, özellikle yetişkinler için migren söz konusu olduğunda, teşhis ve tedavi konusunda büyük bir faktördür.

Çocuklarda ve yetişkinlerde migren bazı özellikleri paylaşırken, aynı zamanda kendi benzersiz özelliklerine de sahiptir. Örneğin, çocuklar yetişkinlerin kafasının bir tarafının aksine, genellikle başlarının her iki tarafında migren baş ağrısı yaşarlar. Ayrıca, migren baş ağrıları ile birlikte çocuklar yetişkin migrenlerine özgü olmayan benzersiz semptomlar yaşarlar.

Çocuklarda Migren Belirtileri

 • Karın ağrısı
 • Osmofobi (kokuya duyarlılık)
 • Baş dönmesi
 • Otonomik semptomlar: burun akıntısı, gözyaşı, yüz terlemesi vb.

Migren tedavisi yetişkinler ve çocuklar arasında da farklılık gösterir. Bazı çocuklar ve gençler için tipik yetişkin migren ilaçları uygun olmayacaktır.

Pediatrik baş ağrısı uzmanları, gevşeme teknikleri ve meditasyon yoluyla stresi en aza indirgeme, okulda bir migren eylem planı oluşturma ve uygun uyku ve yemek programları sağlama gibi daha eşsiz migren tedavilerine odaklanma eğilimindedirler.

Migren Profilinin Belirlenmesi için Migrenin Kalıtsal Özelliklerini Değerlendirmek

Migren kalıtsaldır, yani bu hastalık aileden geçme eğilimindedir. Amerikan Migren Vakfı'na göre, "ebeveynlerinizden birinin veya her ikisinin migreni varsa, migren geçirme ihtimaliniz yüzde 50 ile yüzde 75 arasındadır" demektedir.

Bununla birlikte, migren ataklarıyla ilgili aile üyeleriyle konuşulursa, aynı aile içindeki migrenlerin sıklıkla aynı belirtileri ve tetikleyicileri paylaştığını göz önüne almak yararlı olabilir. Ek olarak, bir aile üyesi için çalışan migren ilaçlarının sıklıkla diğer aile üyeleri için de işe yarama eğiliminde olduğunu not etmek gerekir.

Tabii ki, aile üyeleriyle konuştuktan sonra bu bilgiyi doktorunuzla paylaştığınızdan emin olun.

Migren Profilinin Belirlenmesi için Migren Sıklığının Tespit Edilmesi

Doktor randevusuna gitmeden önce, migreninizin şekli hakkında notlar almak iyi bir fikirdir. Düşünün:

 • Günün saati: Migrenleriniz uyandıktan sonra, öğleden sonra, akşam veya gecenin bir yarısı uyandıktan sonra mı başlıyor?
 • Migren sayısı: Ayda onbeş günden fazla migren yaşıyor musunuz (bu kronik migren göstergesidir)?
 • İlişkili belirtiler: Migreninizle ilgili mide bulantısı ve / veya kusma yaşıyor musunuz ve bu belirtiler gerçek migren baş ağrısından daha fazla mı yoksa daha az mı?
 • Aura: Migrenlerinizle bir aura* yaşıyor musunuz?
 • Tetikleyiciler: Örneğin, bazı yiyecekler, hava değişiklikleri, uykusuzluk, öğün atlama, yorucu egzersizler.
 • Hormon bağlantısı: Kadınlar için migrenleriniz adet görmeden hemen önce mi ortaya çıkıyor ve / veya hamilelik vb. sırasında kötüleşti mi veya düzeldi mi?

Hormon bağlantısı, kadınlar için çok önemli olabilir. Örneğin, genç bir kadın migrenlerinin adet görmeden önce (adet migreni denir) daha kötü olduğunu belirtiyorsa, doktor adet başlangıcından beş veya altı gün önce alınan sürekli doğum kontrol hapları veya bu tipte bir ilaç verebilir.

Alternatif olarak, yaşlı bir kadın menopozda migrenlerinde bir kötüleşme olduğunu bildirirse, hormon replasman tedavisi bir seçenek olabilir (doktor ayrıca östrojen tükenmesinden şüpheleniyorsa). Veya doktorunuz kadının yaşam tarzına, örneğin ruh haline ve uyku durumuna göre migrenleri için daha muhtemel açıklamaları olabilir.

Migren Profilinin Belirlenmesi için İlaç Alma Geçmişi

Migren ilaçları, iki ilaç sınıfından oluşur: tedavi ve önleyici. Hangi ilaçları tam olarak denediğinizi ve neyin işe yarayıp yaramadığını tam olarak belirlemek, migren profilinizin önemli bir parçasıdır.

Migren Tedavi İlaçları

Doktorunuzun size migren tedavisi ilaçlarınız hakkında sorabileceği bazı sorular:

 • Migren geldiğinde ne alıyorsunuz (yoksa migreninizin kendi kendine geçmesini mi bekliyorsunuz)?
 • Bu ilaçlardan bir veya daha fazlasını haftada ne sıklıkla alıyorsunuz?
 • İlaçları migreninizin başlangıcında mı alıyorsunuz?
 • İlaç tolere edilebilir ve etkili midir?

Migren ilaç kullanımınızın aralıklarını daha iyi anlayarak doktorunuz benzersiz migren profilinizi bulabilir. Örneğin, belki de migreninize ek olarak aşırı ilaç kullanımında baş ağrısından muzdarip olup olmadığınızı veya ilaçların yan etkilerinden dolayı kullanımını sınırlayıp kısıtlama isteyebilir.

Migren Önleme İlaçları

Geleneksel migren önleyici ilaçlar, yan etkileri ile birlikte ve bir fayda görülmeden aylar önce uygulama gerektirir.

Aynı şekilde Botoks, kronik migren için makul bir seçenektir, ancak pahalı olabilir.

Migren Profilinin Belirlenmesi için Temel Tıbbi Koşullar

Migren tedavisini düşünürken tıbbi geçmişiniz önemli bir faktördür. Kontrolsüz yüksek kan basıncı ve böbrek hastalığı gibi çoklu tıbbi problemleri olan bir migren hastası ile normal bir migren hastasının durumunu düşünün. Benzer migren semptomlarını paylaşsalar bile, tedavi planı bu altta yatan tıbbi sorunlara göre farklılık gösterecektir.

Bir kişinin migrenlerini alternatif veya ek bir tanıdan ayırmak karmaşık olabilir ve bu nedenle doktorunuzla karşılıklı konuşmanız gerekebilir.

Örneğin, normal bir migren hastası için belli bir tedavi düşünebilirken, bu ilaçlar kontrolsüz yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı olan kişiler için bir seçenek olamaz.

Önleyici migren bakımı da bir kişinin tıbbi geçmişinden etkilenir. Bu nedenle bu ilaçlar hamile olan veya önümüzdeki birkaç ay içinde hamileliği düşünen bir kadın için bir seçenek olmayacaktır.

Son olarak, bazen insanların normal migrenleri olarak gördükleri aslında uyku apnesi, yüksek tansiyon veya tiroid hastalığı gibi başka bir durumun sonucu olarak ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Ayrıca, obezite gibi bazı sağlık koşulları migrenlerinizi kötüleştiriyor olabilir.

Migren Profilinin Belirlenmeside Yaşam Tarzının Önemi

Günlük alışkanlıklarınız ve genel yaşam tarzınız, tetikleyiciler veya terapilerle etkileşim halinde olup olmadıklarınız migren deneyiminizi etkileyebilir.

Doktorunuzun sorabileceği sorular şunları içerir:

 • Kahve, çay, çikolata ve enerji içecekleri de dahil olmak üzere kafein tüketiyor musunuz, öyleyse ne kadar?
 • Haftalık olarak ne kadar alkol tüketirsiniz?
 • Her gün egzersiz yapıyor musun?
 • Sizin için normal bir günlük yemek planı nedir?
 • Yoga ya da meditasyon gibi herhangi bir zihin-vücut terapisine katılıyor musunuz?
 • Her gün takviyeler, şifalı bitkiler ve vitaminler dahil hangi ilaçları alıyorsunuz?
 • Düzenli olarak bir doktora gidiyor musunuz?

Sonuç

Migren, karmaşık ve nörolojik bir durumdur, bu nedenle bu durumun yükünün omuzlarınıza dayanmasına izin vermeyin.

Bir uzmana gidin ve önceden kişisel migren profilinizi oluşturan faktörleri yazın. Doktorunuz migreninizin derinliğini anlayarak, size hak ettiğiniz yaşamı geri verme hedefi ile migrenlerinizi en iyi şekilde tedavi edebilir.

Unutmayın, benzersiz migren profilinizi doktorunuzla gözden geçirirken, doğru veya yanlış bir his veya cevap yoktur. Kendiniz olun ve dürüst olun; bu şekilde, sizin için en uygun tedavi planını oluşturmak için doktorunuzla birlikte çalışabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Aura, paranormal veya tinsel anlamda kullanılan bir terim olup, canlıların bedenlerinden yayıldığı varsayılan ışınımla oluşan ve gitgide yayılan tesir kuşakları tarzında kendini gösterdiği iddia edilen elektromanyetik alana verilen addır. Aura okumak ise aurayı hissedebilmektir.

Kaynak: Vikipedi

1
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!