Migren Profiliniz Nedir?

Migren Profiliniz Nedir?
Image from pixabay.com

Herkes farklı migren deneyimleri yaşar. Bu nedenle, migren hastalarına bakmak algoritmik bir yaklaşımdan ziyade kişiselleştirilmiş bir yaklaşım gerektirir. Bu, migrenleriniz için bir nörolog veya uzmana göründüğünüzde, benzersiz migren profilinizi en iyi şekilde anlatmak için çeşitli faktörlerin tartışılması gerektiği anlamına gelir.

İşte doktorunuzun muhtemelen ele alacağı bazı faktörler.

Yaş

Yaş, özellikle yetişkinlere karşı çocuklarda migren söz konusu olduğunda, migren teşhis ve tedavi konusunda büyük bir faktördür.

Çocuklarda ve yetişkinlerde migren bazı özellikleri paylaşırken, aynı zamanda kendi benzersiz özelliklerine sahiptir. Örneğin, çocuklar yetişkinlerin kafasının bir tarafının aksine, genellikle başlarının her iki tarafında migren baş ağrısı yaşarlar. Ayrıca, migren baş ağrıları ile birlikte çocuklar yetişkin migrenlerine özgü olmayan benzersiz semptomlar yaşarlar.

Çocuklarda İlişkili Migren Belirtileri

 • Karın ağrısı
 • Osmofobi (kokuya duyarlılık)
 • Baş dönmesi
 • Otonomik semptomlar - burun akıntısı, gözyaşı, yüz terlemesi, vb.

Migren tedavisi yetişkinler ve çocuklar arasında da farklıdır. Bazı çocuklar ve gençler, tipik yetişkin migren ilaçlarına cevap vermeyecektir.

Bunun yerine, pediatrik baş ağrısı uzmanları, gevşeme teknikleri ve meditasyon yoluyla stresi en aza indirgeme, okulda bir migren eylem planı oluşturma ve uygun uyku ve yemek programları sağlama gibi daha eşsiz migren tedavilerine odaklanma eğilimindedir.

Migrenin Kalıtsallığı

Migren kalıtsaldır, yani bu hastalık ailelerden geçme eğilimindedir. Aslında, Amerikan Migren Vakfı'na göre, ebeveynlerinizden birinin veya her ikisinin migreni varsa, migren geçirme ihtimaliniz yüzde 50 ile yüzde 75 arasındadır.

Bununla birlikte, migren ataklarıyla ilgili aile üyeleriyle konuşmak, aynı aile içindeki migrenlerin sıklıkla aynı belirtileri ve tetikleyicileri paylaştığını göz önüne alarak yararlı olabilir. Ek olarak, bir aile üyesi için çalışan migren ilaçlarının sıklıkla diğer aile üyeleri için de işe yarama eğiliminde olduğunu not etmek gerekir.

Tabii ki, aile üyeleriyle konuştuktan sonra bu bilgiyi doktorunuzla paylaştığınızdan emin olun.

Migren Deseni

Doktor randevusuna gitmeden önce, migreninizin şekli hakkında notlar almak iyi bir fikirdir. Düşünün:

 • Günün saati: Migrenleriniz uyandıktan, öğleden sonra, akşam veya gecenin bir yarısında uyandıktan sonra mı başlar?
 • Migren sayısı: Ayda onbeş günden fazla migren yaşıyor musunuz (bu kronik migren göstergesidir)?
 • İlişkili belirtiler: Migreninizle ilgili mide bulantısı ve / veya kusma yaşıyor musunuz ve bu belirtiler gerçek migren baş ağrısından daha fazla mı yoksa daha az mı?
 • Aura: Migrenlerinizle bir aura yaşıyor musunuz?
 • Tetikleyiciler: Örneğin, bazı yiyecekler, hava değişiklikleri, uykusuzluk, öğün atlama, yorucu egzersiz.
 • Hormon bağlantısı: Kadınlar için migrenleriniz adet görmeden hemen önce mi ortaya çıkıyor ve / veya hamilelik vb. sırasında kötüleşti mi veya düzeldi mi (varsa)?

İkinci nokta - hormon bağlantısı - kadınlar için çok önemli olabilir. Örneğin, genç bir kadın migrenlerinin adet görmeden önce (adet migren denir) daha kötü olduğunu belirtiyorsa, doktor adet başlangıcından beş veya altı gün önce alınan sürekli doğum kontrol hapları veya bu tipte bir ilaç verebilir.

Alternatif olarak, yaşlı bir kadın menopozda migrenlerinde bir kötüleşme olduğunu bildirirse, hormon replasman tedavisi bir seçenek olabilir (doktor ayrıca östrojen tükenmesinden şüpheleniyorsa). Veya doktorunuz kadının yaşam tarzını - örneğin ruh halini ve uykusunu değiştirir - bu da kötüleşen migrenleri için daha muhtemel açıklamaları olabilir.

İlaç Geçmişi

Migren ilaçları iki ilaç sınıfından oluşur: tedavi ve önleyici. Hangi ilaçları tam olarak denediğinizi ve neyin işe yarayıp yaramadığını tam olarak belirlemek, migren profilinizin önemli bir parçasıdır.

Migren Tedavi İlaçları

Doktorunuzun size migren tedavisi ilaçlarınız hakkında sorabileceği bazı sorular:

 • Migren geliştirirken ne alıyorsunuz (yoksa migreninizin kendi kendine geçmesini mi beklersiniz)?
 • Bu ilaçlardan bir veya daha fazlasını haftada ne sıklıkla alıyorsunuz?
 • İlaçları migreninizin başlangıcında alıyor musunuz?
 • İlaç tolere edilebilir ve etkili midir?

Migren ilaç kullanımınızın aralıklarını daha iyi anlayarak doktorunuz benzersiz migren profilinizi bulabilir. Örneğin, belki de migreninize ek olarak aşırı ilaç kullanımında baş ağrısından muzdarip olup olmadığınızı veya ilaçların yan etkilerinden dolayı kullanımını sınırlayıp kısıtlama isteyebilir.

Migren Önleme İlaçları

Geleneksel migren önleyici ilaçlar, yan etkileri ile birlikte ve bir fayda görülmeden aylar önce uygulama gerektirir.

Aynı şekilde, Botoks kronik migren için makul bir seçenektir, ancak pahalı olabilir.

Temel Tıbbi Koşullar

Migren tedavisini düşünürken tıbbi geçmişiniz önemli bir faktördür. Kontrolsüz yüksek kan basıncı ve böbrek hastalığı gibi çoklu tıbbi problemleri olan bir migren hastası ile normal bir migren hastasının durumunu düşünün. Benzer migren semptomlarını ve engellerini paylaşsalar bile, tedavi planı bu altta yatan tıbbi sorunlara göre farklılık gösterecektir.

Bir kişinin migrenlerini alternatif veya ek bir tanıdan ayırmak karmaşık olabilir ve bu nedenle doktorunuzla karşılıklı konuşmanız gerekebilir.

Örneğin, normal bir migren hastası için belli bir tedavi düşünebilirken, bu ilaçlar kontrolsüz yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı olan kişiler için bir seçenek olamaz.

Önleyici migren bakımı da bir kişinin tıbbi geçmişinden etkilenir. Bu nedenle bu ilaçlar hamile olan veya önümüzdeki birkaç ay içinde hamileliği düşünen bir kadın için bir seçenek olmayacaktır.

Son olarak, bazen insanların normal migrenleri olarak gördükleri aslında uyku apnesi, yüksek tansiyon veya tiroid hastalığı gibi başka bir durumun sonucu olarak ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Ayrıca, obezite gibi bazı sağlık koşulları migrenlerinizi kötüleştiriyor olabilir.

Yaşam tarzı

Günlük alışkanlıklarınız ve genel yaşam tarzınız, tetikleyiciler veya terapilerle etkileşim halinde olup olmadıklarınız migren deneyiminizi etkileyebilir.

Doktorunuzun sorabileceği sorular şunları içerir:

 • Kahve, çay, çikolata ve enerji içecekleri de dahil olmak üzere kafeini tüketiyor musunuz, öyleyse ne kadar?
 • Haftalık olarak ne kadar alkol tüketirsiniz?
 • Her gün egzersiz yapıyor musun?
 • Sizin için normal bir günlük yemek planı nedir?
 • Yoga ya da meditasyon gibi herhangi bir zihin-vücut terapisine katılıyor musunuz?
 • Her gün takviyeler, şifalı bitkiler ve vitaminler dahil hangi ilaçları alıyorsunuz?
 • Düzenli olarak bir birinci basamak doktora gidiyor musunuz?

Sonunda, migrenler sizi tanımlamazken, bunlar hayatınızın bir parçası. Belki günlük rutininizin içeriğini ve sonuçlarını bilmek, yeni bir migren suçlusu veya yaşam tarzınızla ilgili olarak migren sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen bir şey ortaya çıkarabilir.

Sonuç

Migren, karmaşık ve nörolojik bir durumdur, bu nedenle bu durumun yükünün omuzlarınıza dayanmasına izin vermeyin.

Bir uzmana gidin ve önceden kişisel migren profilinizi oluşturan faktörleri yazın. Migreninizin derinliğini anlayarak, doktorunuz size hak ettiğiniz yaşamı geri verme hedefi ile migrenlerinizi en iyi şekilde tedavi edebilir.

Unutmayın, benzersiz migren profilinizi doktorunuzla gözden geçirirken, doğru veya yanlış bir his veya cevap yoktur. Kendiniz olun ve dürüst olun; bu şekilde, sizin için en uygun tedavi planını oluşturmak için birlikte çalışabilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile