Mikro Ev Fikrinden Nefret Edenler! Bu 3 Ev Planı Fikrinizi Değiştirebilir

Mikro Ev Fikrinden Nefret Edenler! Bu 3 Ev Planı Fikrinizi Değiştirebilir

Aşağıdaki üç teklif, modern mekan fonksiyonlarını dikkatlice inceleyerek her alanın faydasını en üst seviyeye çıkarır.

Modern yaşam ile yalnız başına yaşayan insan sayısı da artıyor. Konut tasarlama şekli ve iç mekanların yerleşim düzeni de buna paralel olarak radikal bir değişimden geçiyor. Artan yaşam maliyetleri ve mobil ve işlevsel konaklamaya yönelme eğilimi göz önüne alındığında, yakın gelecekte, yerleşik hayat için ciddi sosyal ve kültürel değişiklikler görülebilir.

Pratik İspanyol mimarisi ile, mevcut daireleri organize etmek ve yeniden tasarlamak için çağdaş ihtiyaçlara cevap verecek şekilde 3 esnek model geliştirilmiştir. İç mekanlar; sürgülü duvarlar, kontrplak paneller ve kişiselleştirilmiş eğlenceli bir yaklaşım kullanılarak, alanı optimize eden ve maliyetleri düşüren çağdaş bir “yaşam alanı” haline getirildi. Aşağıdaki üç tasarım, modern mekan fonksiyonlarını dikkatlice inceleyerek her alanın faydasını en üst seviyeye çıkarır.

mikro ev tasarımı 1

mikro ev tasarımı 1modern mekan tasarımları

mikro ev planı

Didomestic'in arkasındaki Madrid merkezli stüdyo, 60 metrekarelik çatı katı yerleşimi için bir yenileme tasarım örneği. Ana sahne iki unsur etrafında düzenlenmiştir: asma katın merdiveni alanı ikiye bölerken her iki taraftaki odalar mutfak ve banyo gibi işlevsel unsurlar barındırmaktadır.

Hareketli pleksi / ahşap paneller, alanı tanımlamak ve doğal aydınlatmanın cephelerden ve çatıdan geçmesini sağlamak için kılavuz rayları boyunca uzanır. İhtiyacınız olan her şey tavanda saklanır. Masalar, banklar ve raflar - bir hamak ve bir salıncak - zeminin ve tavanın içinen, kullanıcının hemen erişebileceği bir şekilde entegre edilmiştir.

modern ev tasarımı 1

modern ev tasarımı 2

modern ev planı

İnternet ve teknoloji yatak odasını bir ofise, oturma odasını bir toplantı alanına dönüştürdü. PKMN, grafik tasarımcısı Yolanda R. Pila'nın sadece 50 metrekarelik, 1940'lardan kalma eski evini ve ofisini, yaşanabilecek bir alan haline getirdi. Uygulamanın kurucu ortağı Enrique Espinosa'ya göre, “El attığı tüm evler çağdaş yaşamdaki en önemli iki konu ile ilgileniyor: değişim ve kimlik”.

“Alan sürekli değişime izin veriyor ve böylece yeni ihtiyaçlara, yeni tanıdık ve sosyal yapılara, yeni işlere, yaşam, dinlenme, çalışma, buluşma, parti, paylaşımın zaman ve mekanda sürekli karıştığı yeni iç mekanlara uyum sağlıyor. All I Own House, kullanıcının bu sınırları, yeni kullanımlar ve teknolojiler barındırabilen özelleştirilebilir bir sistemde tanımlamasını sağlar. Öte yandan, alan kullanıcı hatıralarını ve nesnelerini bütünleştirme, aynı zamanda kendi tarzını temsil etme kapasitesine sahip olmalı” diyor.

Alan iki bölüme ayrılmıştır: bir taraf boşken, diğer taraf banyo, mutfak ile yatak, masa ile gardırop içeren üç ahşap alan ile asılı, hareketli ve dönüştürülebilir bir alan içermektedir. Üç kayan modül, konut sahibinin ihtiyaçlarına göre farklı konfigürasyonlar oluşturur.

mikro evler 1

mikro evler 2

mikro evler 3

Asırlık bir konut binasında, stüdyo TallerDe2, 750 metrekarelik bir alanda “yerel altyapı” oluşturmak için bölmeleri kaldırarak POP-UP Evi'ni tasarladı. Odada mobilya ya da eşyalar yok, ancak bunlar nihayetinde alanı tanımlar ve tasfiye eder. Uygulamanın kurucuları olan Arantza Ozaeta Cortázar ve Álvaro Martín Fidalgo, toplumsal ve kültürel değişim gibi hareketlilik kavramının yanı sıra iç mekanı tasarlamaya itici güçler üzerinde de çalıştı. İspanyol mimarlar, “Yaşam tarzlarımız kesinlikle işimiz ve boş zamanımızdan dolayı hareketliliği üstleniyor” diyor.

“Yer değiştirme hissi, ana evlerimizi terketmek ve yabancı yaşam alanlarında kalmak zorunda olmamız koşuluyla yansıtılıyor. Alanın ölçeği artık bir sorun değil, mekanı hedonistik bir şekilde yaşamayı mümkün kılan mobilyalar ve belirli eğlence özellikleri gibi diğer unsurlar, tasarımcının aksine kullanıcı adına kolay, eğlenceli ve faydalı bir tasarım konseptidir. Bazı türlerde, hostellerde veya geçici kiralanan dairelerde olduğu gibi, bir tür tüketim olarak, konaklamanın daha hızlı ve yoğun olduğu çağdaş yaşam alanlarında neyin önemli olduğuna ilişkin daha değerli ipuçlarını izleyebiliriz.”

Sistem kullanılabilir boş alanın artmasını sağlar: geleneksel bir dairede %50 boş alan varken yeni konfigürasyonda % 77'ye çıkıyor. Önceki projelerde olduğu gibi ana ev mobilyaları altyapı modüllerinin içine saklanmıştır. Yapı çoğunlukla dış kısımları düzgünleştirmek için kontrplak panellerden yapılmış ve 1970'lerin grafik fayansları ve duvar kağıtları ile kaplanmıştır.

Tüm resimler ve videolar mimarlara aittir.

Kaynak : https://architizer.com/blog/inspiration/collections/pop-up-architecture-in-spain/

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.