Ogznet.com
Web Sitesini Mobil Uyumlu Yapma ve Optimize Etme Paylaş:

Web Sitesini Mobil Uyumlu Yapma ve Optimize Etme

Web Sitesini Mobil Uyumlu Yapma ve Optimize Etme

Web sitenizdeki ziyaretçi sayısı her geçen gün azalıyor mu? Web siteniz mobil cihazlar için optimize edilmediyse, bu durum normaldir. Sadece masaüstü bilgisayarlardan ziyaretçi aldığınız günler artık geride kaldı. İnsanlar artık internete akıllı telefonlar ve tabletler ile bağlanıyor. Bu durum, web sitenizin mobil cihazlara göre optimize edilmesini gerektirir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Mobil cihazlar, ilk kez 2016 yılında web sitelerine erişmek için kullanılan birincil cihaz olarak masaüstü bilgisayarlar sayısını geride bıraktı ve bu eğilim büyümeye devam ediyor. Ziyaretçi sayısını artırmak ve web sitenizi büyütmek istiyorsanız, web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmelisiniz.

Bunu yapmak, arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda olmanıza ve kullanıcı deneyimini artırmanıza yardımcı olacaktır. Aralık 2017’de Google, arama sonuçlarında mobil cihazlar için optimize edilmiş siteleri tercih edeceğini belirten bazı yeni kurallar açıkladı.

Bu nedenle, web sitesini mobil uyumlu yapma çalışmalarına başlamanız gerekir. Temel bilgilere sahip olarak bu işe başlamak her zaman daha iyidir.

Mobil Uyumlu Site Nedir? 

Mobil uyumlu site, web sitenize mobil cihazlardan erişen ziyaretçilerin, bu cihaz için optimize edilmiş bir deneyime sahip arayüzle sitenizi ziyaret etmelerini sağlama sürecidir. Mobil ziyaretçilere en iyi deneyimi sunduğunuzdan emin olmak için site tasarımına, site yapısına, sayfa hızına ve daha fazlasına eğilmeniz gerekir.

Bunu gerçekleştirmedeki ilk odak noktanız, mobil cihazlara uygun içerik sağladığınızdan emin olmaktrı. Bunun için harika çalışan iki yöntem var; bunlar mobil uyumlu site ve duyarlı web tasarımıdır.

Mobil Uyumlu ve Duyarlı Web Tasarımı (Responsive) Arasındaki Farkı Anlama

Bir geliştirici web sitesini tasarladığında, tasarım genellikle kullanıcıların bir masaüstü bilgisayarda göz atacağı varsayımına dayanır. Ardından, web sitesi akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere diğer cihazlara uyum sağlayacak şekilde optimize edilir. Bu yaklaşım "masaüstü öncelikli” olarak bilinir. Ne yazık ki, “masaüstü öncelikli” yaklaşım ile tasarlanan web sitesinin görsel yönleri ve özellikleri, genellikle mobil cihazlarla yetersiz şekilde uyum sağladığından, “mobil öncelikli” bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır.

Mobil öncelikli yaklaşımla tasarlanan web sitesi, öncelikle daha küçük ekranlar için tasarlanan bir yapı stratejisi ile açıklanır ve ardından bu tasarım büyük ekranlara uyumlu hale getirilir. Daha büyük ve ondan da daha büyük ekranlar için daha fazla özellik ve içerik eklenir.

Diğer taraftan, “duyarlı web tasarımı” terimi, bir web sitesinin tasarımının, kullanıcıların ekranlarının boyutlarına göre otomatik olarak ayarlanması için optimize edildiği bir tekniği açıklamaktadır. Web sitesinin tasarımı, içeriği ve kullanıcı arayüzü, ziyaretçilerin herhangi bir cihazda ve herhangi bir tarayıcıda sorunsuz bir şekilde ziyaret edebilmesi için uyarlanmıştır.

Artık aradaki farkı bildiğinize göre, web sitenizi ilk oluşturduğunuzda, mobil öncelikli veya duyarlı web tasarımı arasından seçim yapmak zorunda kalmazsınız. Mobil öncelikli tasarım, aslında eski bir tasarım stratejisidir, duyarlı web tasarımı ise teknik bir yaklaşımın sonucudur. Ancak, web sitenizde harika bir mobil deneyim elde etmek için, bu iki yaklaşımın nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Web Sitesini Mobil Uyumlu Yapmak için Optimizasyon Teknikleri

Temel bilgilerin anlaşılmasından sonra web sitenizin mobil uyumlu tasarımını ve arama sonuçları için performans açısından nasıl optimize edeceğinize bakalım.

1. Dokunmaktik Ekranlar için Duyarlı Tasarım

Mobil kullanıcılar, bilgisayarlardaki fare işaretçilerinin yerine, ekranlarına parmaklarıyla dokunarak gezinirler; Bu yüzden tasarımınızın “dokunma yani parmak dostu” olduğundan emin olmalısınız.

Kazara veya yanlış dokunmalar küçük ekranlarda yaygındır ve can sıkıcı olabilir. Kullanıcılar, sayfayı kolayca kaydırabilmek ve sitede istediği yere kolayca dokunabilmek ister. Bir butona veya bağlantıya dokunmak veya bir form doldurmak için çok fazla içe veya dışarıya parmak kaydırarak ekranı yakınlaştırmak istemezler. 

2. Değişken Tasarım Düzenleri Oluşturun

En iyi deneyim için web sitenizin, kullanıcının ekran boyutuna göre ayarlanması gerekir. Ama gerçek şu ki, hangisine uygun tasarlanacağına karar vermek için çok fazla ekran boyutu var. Bu yüzden en iyi yaklaşım, hepsine mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde uyum sağlayan bir düzen oluşturmaktır, bu da değişken tasarım düzenlerini yapmanıza neden olan şeydir.

Değişken düzen (akışkan yerleşimi olarak da adlandırılır), piksel gibi sabit birimler yerine göreceli ölçüm birimlerini (yüzdeler) kullanır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu daha fazla şekillendirilebilirlik ve ekran uyumu sağlar. Yani, tasarım değeri için bir yüzdeyi ayarlayarak, cihaz boyutu veya ekran genişliği hakkında karar vermek zorunda kalmazsınız ve sonuç olarak, tasarımınızın boyutu kullanılan cihazın boyutuna uyum sağlayacağından, her kullanım durumu için makul bir çözüm üretebilirsiniz. 

3. Veri Sıkıştırma Araçlarını Kullanın

Sıkıştırma araçları, web sitenizin işlevselliğini büyük ölçüde geliştirebilir ve harika bir mobil deneyim için verilerinizi optimize etmenize yardımcı olabilir.

İşte size bazı veri sıkıştırma seçenekleri:

  • Görüntüleri sıkıştırarak optimize etmek için TinyJPG sitesini kullanın. TinyJPG, JPEG ve PNG formatındaki resimlerinizin dosya boyutunu küçültür. Yüklenen her görüntü, mümkün olan en iyi JPEG ve PNG kodlamasını uygulamak için analiz edilir. Görüntünüzün içeriğine bağlı olarak en uygun strateji seçilir. Sonuç, depolama veya bant genişliğini boşa harcamadan optimize edilimiş kaliteli bir görüntüdür.

TinyJPG - TinyJPG, JPEG ve PNG formatındaki resimlerinizin dosya boyutunu küçültür.

  • Gereksiz boşlukları, açıklamaları veya kodları otomatik olarak silmek için HTML minifier veya Gzip sıkıştırması (HTML minifier veya Gzip compressor) gibi komut dosyası sıkıştırma araçlarını kullanın. Ayrıca JavaScript dosyaları için JSCompress sitesini kullanabilirsiniz.
  • CSS dosyalarını sıkıştırmak için Minify CSS Tool veya CSS Minifier sitelerini kullanabilirsiniz.

4. Mobil Uyumlu Tasarımı Hız için Optimize Edin

Kullanıcılar hızlı ve sorunsuz bir mobil deneyim sunmanızı bekler. Peki, web sitenizin sayfa yükleme süresi ne kadar hızlı olmalı? Basit! Ziyaretçileriniz için yeterince hızlı olması gerekiyor.

Ama daha spesifik olarak, 2 saniye sitenizin tamamen açılması için iyi bir süredir. Bir Google çalışanı olan Maile Ohye bu konuda şöyle diyor:

“E-ticaret web sitesinin açılma hızı maksimum 2 saniye ise kabul edilebilir eşiktedir. Google, 1,5 saniyeyi başarı olarak görür.”

Mobil uyumlu sitenizin sayfa hızını neden optimize etmelisiniz?

Mobil kullanıcılar, ellerindeki cihazlarından internette gezinme, uygulamaları kullanma, gelen Whatsapp mesajlarına bakma vb. gibi birçok aktiviteyi aynı anda gerçekleştiriyor.

Bu bölünmüşlük dikkati toplamayı zorlaştırıyor. Web sitenizi mobil uyumlu olarak tasarlarken, hız için de optimize ederek bu duruma cevap vermelisiniz. Kullanıcıların yaklaşık yarısı, web siteniz 2 saniye içinde yüklenmezse web sitesini terk edecektir ve çoğu bir daha geri dönmeyecektir.

PageSpeed Insights - PageSpeed Insights bir web sayfasının içeriğini analiz eder ve sayfayı daha hızlı hale getirmek için öneriler oluşturur.

Sitenizin yüklenme hızını görmek için Page Speed Test veya PageSpeed Insights araçlarını kullanabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Testi

Mobil uyumluluk testi, mobil deneyim optimizasyonunda büyük rol oynar. Bu olmadan, nerede değişiklik veya iyileştirme yapacağınızı bilemezsiniz. Mobile Friendly Test veya Google Mobil Uyumluluk Testi araçları ile sitenizin mobil uyumluluk testini yapabilirsiniz.

Google - Mobil Uyumluluk Testi

Ayrıca, mobil cihazlara yönelik testlerinizi daha üst bir seviyeye taşımak için Google Search Console'a da gidebilirsiniz.

Google Search Console, tüm sayfalara göre sayfa düzeyinde sorunları gösteren bir mobil kullanılabilirlik raporlama sistemine sahiptir. Bunu kullanarak, sitenizin ömrü boyunca mobil uyumluluk ile ilgili sorunlarını görebilirsiniz. 

Sitenizi bu sorunlardan kurtarmak için optimize etmek, sitenizin derecelendirmesini Google tarafından olumlu yönde etkileyebilir, arama sonuçlarındaki durumunuzu iyileştirebilir ve kesinlikle mobil kullanıcılar için daha iyi bir deneyim oluşturur.


Mobil, SEO’yu büyük ölçüde etkiler. Mobil kullanıcılar, mobil cihazlar için optimize edilmemiş bir web sayfasını ziyaret ettiğinde, kullanıcı deneyimi azalır, dönüşüm sorunları yaşanır ve bazen, satış kaybına neden olur.

Mobify tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 1,2 milyardan fazla insan çevrimiçi içeriklerine mobil cihazlarından erişiyor ve mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 30'u mobil cihazlar için optimize edilmemiş bir sayfayı terk edecektir.

Çözüm, web sitenizin mobil deneyimini optimize etmektir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!