Ogznet.com
Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltma ve Yönetme Yolları Paylaş:

Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltma ve Yönetme Yolları

Android’de Mobil Veri Kullanımını Azaltma ve Yönetme Yolları

Mobil Veri Kullanımını Azaltmanın Yolları Android

Veri kullanımı, mobil veri kullanılırken telefonunuzun yüklediği veya indirdiği veri miktarıdır. Veri paketinizden çok fazla veri kullanmadığınızdan emin olmak için veri kullanımınızı kontrol edip değiştirebilirsiniz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Son yıllarda mobil veri kullanımı hızla arttı. Uygulamalar daha fazla veriye ihtiyaç duyar hale geldi ve sürekli olarak yeni güncellemeleri indirmeniz isteniyor. Daha önce, web teknolojilerinde çok fazla gelişme olmadığı için web'de gezinme çoğunlukla metin tabanlıydı.

Şimdi, video izleme siteleri oldukça yaygın olarak kullanılıyor ve Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında devamlı olarak bir video ile karşılaşabiliyorsunuz. Android'de mobil veri kullanımını azaltmak giderek zorlaştı.

Burada, Android mobil veri kullanımını azaltmak ve mobil veri kullanımını kapatmak gibi en etkili mobil veri yönetim yollarından bazılarını derledik.

Öncelike Android telefonunuzun ne kadar veri harcadığını görmek için, aşağıdaki şekilde Mobil veri kullanımınızı kontrol edin:

 1. Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Ağ ve internetVeri kullanımı'na dokunun.
 3. "Mobil"in altında toplam olarak ne kadar veri kullandığınızı görürsünüz.
 4. Grafikleri ve ayrıntıları görmek için Mobil veri kullanımı'na dokunun.
  • Bir dönem seçmek için Aşağı oka dokunun.
  • Uygulamalarınızdan her birinin ne kadar veri kullandığını görmek için grafiğin altına bakın.

Cihazınızdan mobil veri kullanım detaylarını gördükten sonra, aşağıdaki basit ama etkili ipuçlarını takip ederek, mobil veri kullanımını azaltmanıza yardımcı olacağız.

1. Mobil Veri Kullanımını Kapatma

Telefonunuzda veya tabletinizde hiç internet kotanızı aştığınızı fark ettiniz mi? Belki de fatura gelene kadar veri limitinizi aştığınızın farkında bile değildiniz.

Ne yazık ki, mobil internet kotası aşıldığında tüm ekstra veriler için ücret ödersiniz. Bunu önlemek için harekete geçmelisin.

Kota Sınırına Geldiğinde Android Mobil Veri Kullanımını Otomatik Kapatma

Kota Sınırına Geldiğinde Android Mobil Veri Kullanımını Kapatma

Telefonunuzun kendi ayarlarını kullanarak Android'de mobil verileri sınırlayabilirsiniz.

 1. Ayarları aç.
 2. Ağ ve İnternet > Veri kullanımı nı bulun.
 3. Faturalandırma aralığı na dokunun ve Bağlantıyı ağdan otomatik olarak kes i etkin konuma getirin. Uyarı ekranına Tamam deyin.
 4. Veri limiti ne internet kotanızı GB değerinde girin.
 5. Veri limiti kısmına operatörün verdiği internet kotasından daha az bir veri değeri girmeniz daha faydalı olacaktır (Örn: 4GB kota için 3.8 GB gibi).
 6. Aynı menüde Faturala dönemi kısmından faturanızın kesilme dönemini girin. Yani aylık fatura döngünüzün ilk gününü girin.
 7. Eğer fatura kullanım döngünüzün ilk gününde değilseniz Kullanılan veri miktarını girin kısmına o güne kadar kullandığınız mobil veri bilgisini girin.

Android Mobil Veri Tasarruf Modunu Açma ve Kapatma

Android Mobil Veri Tasarruf Modunu Açma ve Kapatma

Android 8.0 veya sonraki bir sürüme sahipseniz, telefonunuzda, Wi-Fi bağlantınız olmadığında devreye giren ve aktif olarak kullanılmayan uygulamaların ve hizmetlerin arka planda veri kullanımını durduran Veri Tasarrufu modu ile gelir.

Veri Tasarrufu modunu açmak ve kapatmak çok kolaydır.

 1. Ayarlara git
 2. Ağ ve internet > SIM Kart & ağ a gidin
 3. Veri Tasarrufu nu seçin. Veri Tasarrufu'nu Kullan seçeneğini açın.

Veri Tasarrufu modu açıkken bile arka plan verilerini kullanmasına izin vermek istediğiniz belirli uygulamalar olabilir. Örneğin, nerede olursanız olun Twitter bildirimleri almak isteyebilirsiniz.

 1. Veri Tasarrufu sayfasına gidin (yukarıya bakın)
 2. Kısıtlanmış veri ye dokunun
 3. Veri Tasarrufu modu açıkken bile arka planda veri kullanımı için etkinleştirmek istediğiniz herhangi bir uygulamaya ilerleyin. Onları yanındaki anahtarı etkin konuma getirin.

2. Mobil Veri Kullanımını Yönetme Uygulamaları

Veri Tasarrufu, hangi uygulamaların arka planda çalışmasına izin verileceğini yönetmenize yardımcı olabilir, ancak verileriniz üzerinde daha ayrıntılı kontrol isteyebilirsiniz. Bu durumda, My Data Manager gibi bir uygulama veya diğer birkaç mobil veri yönetimi uygulamalarından birini kullanabilirsiniz.

My Data Manager - Veri Yöneticim mobil veri kullanımınızı kontrol altına almak ve aylık telefon faturanızda tasarruf etmek için en iyi uygulamadır.

My Data Manager'ı kullandığınız mobil veri miktarını takip etmek ve hangi uygulamaların mobil veriyi en çok harcadığını takip etmek için kullanabilirsiniz. Bu uygulama ile mobil internet kotası aşımı gibi bir sürpriz ile karşılaşmaz ve kontrolünüz dışında data aşım ücreti ödemezsiniz. Turkcell, Vodafone ve diğer operatörlerdeki mobil internet kullanımınızı kolayca öğrenin ve takip edin.

My Data Manager, tekli ve çoklu cihazlarda veri kullanımını izler, uyarıları düzenler, bir aile planı genelinde veri kullanımını kontrol eder ve internet tüketimini izler. Böylece farklı bir plana geçmeniz gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz.

Tüm bu kota takip uygulamalarının avantajı, onları ayarla ve unut araçları olarak ele alıp arka planda işlerini yapmalarına izin verebilmeniz veya ilerledikçe ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde sürekli olarak ince ayar yapabilmenizdir. Her iki durumda da, siz ve cebiniz kazanır.

3. Veri Sıkıştırması Yapan Uygulamaları Kullanın

Çeşitli uygulamalar, siz internette gezinirken veri kullanımınızı azaltmak için sıkıştırma teknolojisini kullanır. Etkisinin farkında olmadan bazılarını zaten kullanıyor olabilirsiniz.

Google Chrome - Google Chrome hızlı, kullanımı kolay ve güvenli bir web tarayıcısıdır.

Listenizde ilk olarak Google Chrome olmalı. Chrome'da yerleşik bir veri tasarrufu aracı vardır. Ayarlar> Veri Tasarrufu> Veri Tasarrufu Kullan'a dokunarak etkinleştirin.

Opera Mini - Opera Mini hız ve konfor demektir ve yalnızca bir web tarayıcıdan daha fazlasıdır

Düşük veri kullanımı etrafında inşa edilen Opera Mini'de veri tasarrufu, uygulamanın ana menüsü aracılığıyla varsayılan olarak etkinleştirilir. Chrome'un aksine, web sayfası görüntülerinin kalitesini ayarlamak gibi çeşitli veri kaydetme özelliklerini ayarlayabilirsiniz.

Opera Mini hız ve konfor demektir ve yalnızca bir web tarayıcıdan daha fazlasıdır! Hafiftir ve yavaş, ağır ağlarda bile internette daha hızlı gezinmenizi sağlarken gizliliğinize saygı gösterir. Akıllı Tarama özelliği, size en uygun veri tasarrufunu seçer, böylece veri planınızla internette daha uzun süre gezinebilirsiniz.

4. Mobil İnternet Kullanımını Azaltın ve Bunun Yerine Wi-Fi Kullanın

Mobil veri kotasını daha az kullanmak için telefonunuz aracılığıyla internete erişme konusundaki düşüncelerinizi değiştirmelisiniz.

Akıllı telefonunuz internete bağlanmak için iki yol sunar: mobil internet ve Wi-Fi.

Muhtemelen Wi-Fi'yi sık sık kullanıyorsunuz. Sonuçta, ücretsiz Wi-Fi hemen hemen her yerde mevcuttur.

Bariz bir sonuç var: Veri kullanımını azaltmak için, mevcut olduğu her yerde Wi-Fi kullanın.

5. Uygulamaların Otomatik Senkronizasyonunu Kapatın

Telefonunuzu kullanırken arka planda çok sayıda etkinlik olur. Örneğin, Google Play güncellemeleri kontrol eder ve mail uygulamanız yeni mesajları kontrol eder. Bu arada, sosyal medya uygulamaları bildirimleri telefonunuza gönderir; bu liste böyle devam ediyor.

Tüm bu veriler mobil internet kullanımınıza eklenir. Uygulamaların güncellenmesinden bahsetmiyoruz bile, bunlar sadece uygulamaların senkronize ettikleri veriler. Devamlı arka planda çalışan veri senkronizasyonları, kullandığınız uygulamalar ne olursa olsun internet kotanızdan yer.

Android Uygulama Senkronizasyonu Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Senkronize olan bazı uygulamaları Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler'den devre dışı bırakabilirsiniz. Burada, kişileriniz gibi çeşitli verileri senkronize eden uygulamalar bulacaksınız. Her birine dokunun ve veri kullanımını kontrol edin, çok fazlaysa Veri kullanımı'na dokunun, ardından Arka plan verilerini devre dışı bırakın.

Tüm uygulamalarınızın üzerinden geçmeniz biraz zaman alabileceğinden, bu potansiyel olarak zaman alıcı bir iştir.

6. Mobil İnternet Bağlantı Ayarlarınızı 3G'ye Düşürün

Günümüzün ileri teknoloji mobil cihazlarının çoğu 4G ve 5G verilerini desteklemektedir. Bu, birçok ev internet bağlantısını aşan hızlara ulaşmanıza izin verir.

Ancak daha yüksek hızlar, mobil veri kotanızın daha hızlı kullanılması anlamına gelir.

Mobil İnternet Bağlantı Ayarlarınızı 3G'ye Düşürün

Mobil veri kullanımını azaltmanın bir başka yolu da bağlantı hızını 3G'ye düşürmektir.

 1. Ayarlar > Ağ ve İnternet'i açın.
 2. SIM kart ve ağ ayarlarıTercih edilen ağ türü ne dokunun.
 3. 2G/3G (otomatik) seçin.

Not: Bazı telefon modellerine veya Android sürümlerine göre burada anlatılan menü yapısı değişiklik gösterebilir.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!