Ogznet.com
Evden Çalışırken Verimliliği Artıracak 5 Mola Verme Uygulaması Paylaş:

Evden Çalışırken Verimliliği Artıracak 5 Mola Verme Uygulaması

Evden Çalışırken Verimliliği Artıracak 5 Mola Verme Uygulaması

Kafanızı toplamak ve vücudunuzu biraz rahatlatmak için düzenli molalar verdiğinizde yaptığınız işe odaklanabilir ve daha iyi çalışabilirsiniz. Bu ücretsiz uygulamalarla nasıl verimli molalar vereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Yapılan birkaç çalışma göstermiştirki insan beyni sürekli olarak tek bir görev üzerinde yoğunlaşamaz. Yaptığınız işe devamlı odaklanabilmek için ara vermeyi ve hareket etmeyi öğrenmeniz gerekir, bu da odaklanmanızı artırır. Aynı zamanda zihninizi de boşaltmanız gerekir. Bu ücretsiz araçlar, size ara vermenizi ve bu molayı akıllıca kullanmanızı öğretecektir.

Özellikle uzun zamanlar bilgisayar başında çalışıyorsanız bu mola verme uygulamaları sizi oldukça rahatlatacaktır.

1. I Need A Break - Çalışma Masasında Bir Dakikalık Egzersizler

  • Web sitesi

Sitenin Türkçe anlamı Bir Araya İhtiyacım Var olan site

Türkçe adı Bir Molaya İhtiyacım Var olan site, herhangi bir çalışma masasında bir dakikadan kısa sürede yapılabilecek dört egzersiz sunar. iPhone uygulaması Wakeout'un arkasındaki ekip tarafından oluşturulan web uygulaması tamamen ücretsizdir, mobil ekranlarda çalışır ve her yüklediğinizde yeni bir egzersiz sunar.

Siteyi ziyaret ettiğiniz anda, "3-2-1" geri sayımından sonra bir egzersiz başlayacaktır. Dört GIF, her biri 15 saniye boyunca arka arkaya oynatılır ve ekranda bir zamanlayıcı ile yapmanız gerekenleri gösterir.

Herhangi birinin ne yaptığınızı sorması durumunda ekrandaki yararlı bir mesajda (tabi İngilizce olarak) "Yeniden Şarj Ediliyor, Rahatsız Etmeyin" yazıyor. Ayrıca sekmeden uzaklaşırsanız GIF oynatmayı otomatik olarak durdurur, bu nedenle bu alıştırmaları bitirmek zorunda kalırsınız.

I Need A Break, herhangi bir hatırlatıcıya veya otomatik araçlara sahip olmasa da, hatırlanması oldukça kolay bir web sitesidir. Ne zaman mola vermek istersen hemen kolayca egzersize başla.

2. DeskAthlete - Evde Masa Başı Egzersizleri

  • Chrome uzantısı

Evde Masa Başı Egzersizleri

Masanızdayken hareket kabiliyetinizi ve zindeliğinizi geliştirmek için kısa, basit egzersizler.

I Need a Break, çok spor yapmayan insanlar için iyidir, ancak zaten zinde bir insansanız, biraz daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. DeskAthlete, sporcular için tasarlanmamıştır, ancak daha yüksek düzeyde ofis masası egzersizleri ve sağlık temelli hatırlatıcılardır.

Periyodik aralıklarla (varsayılan 60 dakikadır), Chrome uzantısı yeni bir alıştırmanın bulunduğu bir açılır kutu yayınlayacaktır. Bunlar, toplamda 40'ın üzerinde alıştırma içeren çeşitli etkinlikler için 30 saniyelik eğitici YouTube videolarıdır. Videoyu oynatın ve talimatları izleyin.

DeskAthlete son derece özelleştirilebilir. Ayarlarda, hatırlatıcı için aralığı değiştirebilir, daha belirgin hale getirmek için uyarının yanıp sönmesini sağlayabilir ve egzersiz türlerini seçebilirsiniz. Ekranlara bakmaya ara vermek için başka bir kullanışlı araçtır.

Uzantıyı yükleyin ve kendinize yardım etmenize yardımcı olacak 30 saniyelik eğitici bir video izleyin. Hareketliliğinizi geliştirmek için 40'tan fazla egzersiz (ve özel egzersizler ekleyebilirsiniz) sunar. Her şeyi masanızda yapabilirsiniz.

Temel hatırlatıcılar size bir yudum su içmenizi, gözlerinizi dinlendirmenizi vb. şeyleri söyleyecektir. Güç egzersizleri arasında dengeleme, tahtalar ve bir ofis masasında gerçekleştirilecek diğer aktiviteler bulunur. Hareketlilik egzersizleri tamamen esneme ve ağrı veya yaralanmaların giderilmesi ile ilgilidir. Ayrıca her satıra bir YouTube bağlantısı ekleyerek açılır pencereye özel egzersizler de ekleyebilirsiniz.

3. New Tab Stretches - Düzenli Şekilde Esneme Hareketleri için Küçük Hatırlatmalar

  • Chrome uzantısı

Her yeni sekmeyle esnekliğinizi artırın.

New Tab Stretches, evden çalışırken vücudunuzu esnetmenizi hatırlatan bir Chrome uzantısıdır. Chrome'da yeni bir sekme açtığınızda, New Tab Stretches size doğrudan ofisinizde veya hatta masanızda yapabileceğiniz yeni bir egzersiz gösterecektir.

Mevcut COVID-19 durumu, birçok kişinin evden çalışmasını sağlıyor. Spor salonları ve birçok ortak alan kapalıdır. Harekete geçmek zor olduğu için, her seferinde saatlerce masamızda oturuyoruz.

New Tab Stretches, gün boyunca sağlıklı ve aktif kalmanızı hatırlatmanın küçük bir yoludur. İster yoğun bir şekilde yeni bir proje üzerinde çalışıyor olun, ister sadece web'de gezinmek için zaman harcıyor olun, yeni sekmenizdeki resimler, hareket etmeniz için küçük bir hatırlatma işlevi görebilir. Egzersizlerin çoğu bilgisayarınızdan kalkmak zorunda kalmadan yapılabilir ve tüm hareketler masanızın hemen yanında yapılabilir.

Bu uzantıyı kurmak ve kullanmaya başlamak için yapmanız gereken özel bir şey yok. Doğrudan Chrome uzantı mağazasından yükleyin ve bir sonraki yeni sekmeniz üzerinde çalışmaya başlayacaktır. Tarayıcınızı yeniden başlatmanıza bile gerek yok.

4. Exercise Dice - Rastgele Hareketler ile Evde Hızlı Egzersizler Yapın

  • Web sitesi

Rastgele Hareketler ile Evde Hızlı Egzersizler Yapın

Evden çalışırken bir egzersiz rutini oluşturmak zor olabilir. Bu web uygulaması, evde yapabileceğiniz rastgele ve hızlı bir egzersiz önerir. Bu sanal egzersiz kalıbı ile hızlı, eğlenceli vücut ağırlığı antrenmanları ile kendinizi sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bir mini mola için bir seferde bir egzersiz yapın veya 15 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve mümkün olduğunca çok egzersizi tamamlamaya çalışın! Uygun formla ilgili bir hatırlatmaya ihtiyacınız varsa, her egzersiz için video demolarına göz atın!

Her antrenman, uygun formu öğrenmek için bir eğitici video ile birlikte gelir. Tek yapmanız gereken ana sayfadaki "Roll Again" butonuna basmak ve küpten egzersiz rutinini seçmek. Site dili İngilizce, ancak küp altında yer alan video linkine tıklarsanız egzersizin egzersizin nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

Virgin Pulse Exercise Dice sizin için çok yorucu ise, Overstellar'da rastgele bir egzersiz oluşturucu bulunur. 20 saniye boyunca yapılacak bir aktivite öneren GIF'ler görmek için "New Exercise" i tıklayın. Bunlar yüksek dizler, duvara oturma, yengeç yürüyüşü ve benzeri düşük yoğunluklu egzersizlerdir. Zindelik seviyeniz ne olursa olsun, bunları kolayca yapabilmelisiniz.

5. Harvard's Mini Relaxation Exercises - 3 Dakikadan Kısa Sürede Stres Atma

  • Web sitesi

Mini gevşeme egzersizleri ile stresli anlarda hızlı bir rahatlama sağlarsınız. Mini gevşemeler, istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz stres kırıcılardır. Bu teknikler diş hekiminin muayenehanesinde korkunuzu azaltabilir, önemli bir toplantı öncesinde stresi önleyebilir, trafikte sıkışıp kaldığınızda sizi sakinleştirebilir veya sizi rahatsız eden insanlarla veya durumlarla karşılaştığınızda sakin kalmanıza yardımcı olabilir. İster bir ister üç dakikanız olsun, bu egzersizler işe yarar.

Her biri ne kadar zamanınız olduğuna bağlı olarak toplam üç alıştırmadır.

  1. Bir dakikalık egzersiz, kendinizi sakinleştirmek için nefes almaya odaklanan dikkat meditasyonudur.
  2. İki dakikalık egzersiz, geri sayımın bir dönüşüyle tek başına bir nefes egzersizidir.
  3. Üç dakikalık egzersiz, vücudunuzun ve gerginlik noktalarının kendi kendine incelenmesidir ve stresi yavaşça giderir.

Bir dakikan olduğunda
Elinizi göbeğinizin hemen altına yerleştirin, böylece nefes alırken karnınızın yumuşak bir şekilde yükselip alçaldığını hissedebilirsiniz. Nefes alın. Üçe kadar durun. Nefes ver. Üçe kadar durun. Her inhalasyondan ve ekshalasyondan sonra üç saniye ara vererek bir dakika derin nefes almaya devam edin.

Veya alternatif olarak, rahat bir şekilde otururken, birkaç yavaş derin nefes alın ve sessizce kendinize "Ben" i nefes alırken "Ben" ve nefes verirken "huzur içinde" tekrarlayın. Yavaş yavaş iki veya üç kez tekrarlayın. Sonra tüm vücudunuzun sandalyenizin desteğiyle gevşediğini hissedin.

İki dakikan olduğunda
10'dan 0'a kadar yavaşça geri sayın. Her sayı ile bir tam nefes alın, teneffüs edin ve nefes verin. Örneğin, kendinize "10" diyerek derin nefes alın. Yavaşça nefes verin. Bir sonraki nefesinizde "dokuz" deyin ve böyle devam edin. Sersemlik hissederseniz, nefeslerinizi daha da ayırmak için daha yavaş geri sayın. Sıfıra ulaştığınızda kendinizi daha rahat hissetmelisiniz. Değilse, tekrar egzersiz yapın.

Üç dakikan olduğunda
Otururken yaptığınız her şeye ara verin ve vücudunuzu gerginlik açısından kontrol edin. Yüz kaslarınızı gevşetin ve çenenizin hafifçe açılmasına izin verin. Omuzların düşmesine izin ver. Kollarınızın yanlarınıza düşmesine izin verin. Parmaklarınızın arasında boşluk kalması için ellerinizin gevşemesine izin verin. Bacaklarınızı veya ayak bileklerinizi açın. Bacaklarınızın rahatça ayrılmasına izin vererek uyluklarınızın sandalyenize gömüldüğünü hissedin. Bacaklarınızın ve baldırlarınızın ağırlaştığını ve ayaklarınızın yere kök saldığını hissedin. Şimdi yavaşça nefes alın ve yavaşça nefes verin.

Burada anlatılan egzersizler ve hareketler yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır ve profesyonel bir etkinliğin yerini alması için tasarlanmamıştır.

Herhangi bir egzersiz veya hareketlilik programına başlamadan önce daima bir doktora veya bir sağlık uzmanına danışın.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!